Zmrtvýchvstání

Zmrtvýchvstání https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272284/mid_zmrtvychvstani-Nqx-272284.jpg 4 191 58

Víš, milý čtenáři, co je to zrada a jak podle se někdy může zachovat druh ve zbrani? Vždyť i ostřílený hraničář a zkušený traper ve službách Kožešinové společnosti Skalnatých hor H U G H G L A S S zjišťuje krátce poté, co byl na lovu napaden rozzuřenou medvědicí, že mušketýrské heslo „Všichni za jednoho“ nemusí na americkém Západě v roce 1823 nutně platit. Těžce raněného zbaběle opustí dva členové výpravy, kteří ho měli chránit. S nicotným zbytkem výbavy, o nějž už tito zrádci neměli zájem, se pak zubožený Hugh plazí stovky mil čarokrásnou, byť chladně netečnou panenskou přírodou poháněn vidinou, že musí přežít, aby se pomstil. Vyprávění o nezdolné síle vůle, zasazené na území dnešního Wyomingu, Montany, obou Dakot a Nebrasky, přináší vedle úchvatných scenerií, zálesáckých receptů, krutých střetů s indiány i okamžiků bezmoci rovněž existenciální rovinu, poměřující lidské pohnutky ve světle věčnosti. Románová verze jedné z nejdramatičtějších legend z časů objevování Divokého západu, v jejíž filmové adaptaci ztvárnil hlavního hrdinu LEONARDO DiCAPRIO, je v Punkeho podání oceňována jako vrcholná moderní klasika westernového žánru. ZRADILI HO V NEJTĚŽŠÍ HODINĚ. PŘEŽIL A CHCE SE MSTÍT! Román o houževnatosti lidské vůle, čelící nástrahám americké divočiny, zfilmoval režisér Alejandro González Inárritu s Leonardem DiCapriem v hlavní roli... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Historické romány

Vydáno: , Leda , Rozmluvy

The Revenant: A Novel of Revenge , 2002

Čmeláček
Čmeláček
04.03.2024 5 z 5

Fíhu! Tak tuhle knihu jsem nedokázal přestat číst, dokud jsem neměl hotovo. A fakt to byla pecka, jaká se hned tak nevidí! A Hugh Glass byl borec, že dokázal přežít strašná zranění a potom ještě hodně hnusnou zradu. Film jsem zhlídnul taky a nestačil jsem žasnout, jak se od knihy odlišuje. A tím pádem se mi zrovna moc nelíbil. Zato na knihu nedám odteď dopustit a určitě si ji přečtu časem znovu. Pět stars a doporučení!!!

Paulus.1987
Paulus.1987
03.11.2023 5 z 5

Jelikož jsem před přečtením této knihy nejdříve viděl její filmové zpracování, které na mě velmi zapůsobilo, neubráním se menšímu srovnání.

Rozdíl mezi knižní předlohou a její filmovou verzí bývá téměř pravidlem, ale překvapilo mě, že v tomto případě je těch rozdílů v ději celkem hodně. Na druhou stranu to pro mě byl o to zajímavější a překvapivější zážitek.

Knížka je znamenitým a napínavým románem o lidské nezdolnosti a touze po pomstě. Přečetl jsem ji za necelý týden. Jsem maximálně spokojený a myslím si, že by si zasloužila vyšší hodnocení než 83 %.

slunicko1958
slunicko1958
25.09.2023 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si tento román přečetla. Měla jsem obavy, že to bude nezáživné čtení, ale opak byl pravdou. I když je v knížce minimum přímé řeči, čte se velice pěkně už od prvních stránek.

Jedná se o zajímavý, drsný příběh, plný emocí a touhy po spravedlnosti. Autor umí poutavě vyprávět.

Jsem velmi spokojená.

lapagerie
lapagerie
04.04.2023 5 z 5

Nedávno jsem rozkoukala film Revenant s Leonardem DiCapriem. Ale protože ho dávali pozdě, nevydržela jsem do konce. Takže jsem při nejbližší příležitosti popadla v knihovně knižní předlohu a u té se opravdu usnout nedá. Kam se na Huga hrabou dnešní Ironmani, či jak se jmenuje ten drsný triatlon. Dokázal neuvěřitelné věci. Přežil v situacích, kde by neobstálo 99% lidí. Sice mě překvapil konec/nekonec, ale asi to tak prostě bylo. Teď ale nevím, jestli se mám zkusit znovu na ten film dívat.

Vesmich
Vesmich
06.07.2022 5 z 5

Už je to dýl, co jsem se četbou přenášela na Divoký Západ a byl to poněkud jiný Západ a jinak Divoký. Tohle mě chytlo okamžitě, ponořila jsem se do krajiny a zvyků a všednodennosti a běhu života a nešlo se od toho vůbec odtrhnout. Bylo to celé pozvolné, vlastně v klidu, tak jak to chodí běžně. Film jsem neviděla a nemám to v úmyslu, protože kniha je plná obrazů a popisů a film je plný obrazů, které si vytvoří někdo jiný. Zůstanu u těch svých. Kniha měsíce pro mě určitě!

Mindy
Mindy
21.01.2022 5 z 5

Obrovské množství dobrodružství, odvahy, zrady, přátelství, štěstí, statečnosti, úkladnosti, vůle po životě a touhy po pomstě. Nádherná knížka a věřím, že je krásný i film, na který se někdy určitě podívám. Když si představím tu překrásnou přírodu a k tomu Leonardo DiCaprio v hlavní roli, hmmm ... myslím, že to bude brzy.

druzickaster
druzickaster
13.12.2021 5 z 5

Přečteno po shlédnutí filmu, a dobře jsem udělal. Film byl přeumělkovaný a Leonardo jako hlavní hrdina, drsný zálesák, to fakt nejde dohromady. Každopádně kniha mi velmi spravila chuť a jsem rád, že jsem ji přečetl. Nezdolná touha přežít a pomstít se, tato síla jako hnací motor je až neuvěřitelná. Oproti romatnickému závěru filmu je ten knižní spíš realistický, ale bohužel i to k životu patří. Knihu rozhodně doporučuju.

Tess.96
Tess.96
28.10.2021 3 z 5

Trvalo mi pěkně dlouho než jsem se do knihy pořádně začetla. Vyloženě jsem se do čtení musela nutit. Téma knihy totiž pro mě není úplně lákavé, takže to bylo zřejmě jeden z důvodů proč jsem se do toho musela nutit. Nicméně když jsem u toho vydržela a začetla se, tak se to četlo moc příjemně a místy to bylo i napínavé. Každopádně vím, že knihu si už znovu nepřečtu.

soupik2012
soupik2012
20.03.2021 5 z 5

Drsná krajina, touha po přežití a pomsta. To jsou tři hlavní atributy této nesmírně vydařené audioknihy. Kniha je napsána tak, že v ní nejsou žádná hluchá místa. Je to akční jízda i v těch momentech, kdy se ocitne Hugh Glass v divočině úplně sám. Vlastně tato pasáž mi přišla z celého příběhu nejzajímavější, zároveň také nejnapínavější. Byla jsem proto velmi překvapena, když jsem na konci příběhu zjistila, že se jedná o příběh sepsaný podle skutečné události. Je to dáno způsobem jakým je tato kniha napsána. Mé chuťové pohárky jsou naplněny až po okraj, ale já jsem stále hladová. Příběh je tak nesmírně poutavý a zajímavý, že se nabízelo hlubší a širší zpracování. V ideálním případě z toho autor mohl vytěžit rovnou trilogii. Piráti a život mezi indiány. Souboj s medvědem a boj o přežití. A na závěr cesta za pomstou. Souhrnem 1000 stran a byla bych nadmíru spokojená. Audiokniha kterou načetl na podtrženou jedničku pan Jan Plouhar, mi ještě umocnila celkový zážitek a prožitek.

janina66
janina66
09.09.2020 5 z 5

Super čtení. Velice drsná, divoká a mrazivá příroda. Je úžasné, co Hugh dokázal překonat. Vůle po životě a pomstě ho žene dál, i když je kolikrát na pokraji sil. Viděla jsem i film, a oboje se mi moc líbilo.

RenkaB
RenkaB
07.08.2020 3 z 5

Nedávno jsem tento titul viděla u někoho v přečtených knihách, popis mě zaujal a knihu jsem si přidala do chci si přečíst. Včera odpoledne jsem ji koupila v Levných knihách a dnes odpoledne dočetla.
Příběh je to rozhodně zajímavý a nenudila jsem se. Myslím, že reálný život v divočině byl daleko drsnější, než je popsáno v této knize. Ale to nic neubírá na její čtivosti.
Rozhodně stojí za zamyšlení, jak málo tehdy lidé potřebovali k osobní potřebě/obživě. Ta naše současná "civilizace" mi tak teď připadá jako zpovykaná parta nezvedenců, která by vymřela do týdne po vstupu na Divoký západ. Anebo možná ještě dříve...

VendyBW
VendyBW
15.07.2020 3 z 5

Ač to není přímo styl literatury, který bych si zvolila pro chvíle pohody - četla se mi moc pěkně. Knihu jsem si koupila až po shlédnutí filmu. Moc se mi líbila mapka, tu jsem často používala a pro mou představu vzdáleností byla skvělou pomůckou. Příběh je krásně sepsaný, děj je napínavý a člověk se dozví mnohem více pocitů, trápení a detailů nežli ve filmu. Ale na film se podívám ráda znovu.

orinka3
orinka3
12.06.2020 5 z 5

Lahůdka! Dnes už není tolik nových autorů, kteří by se vraceli do minulosti, kdy hovořily kolty a muži byli drsnými chlapy. Film jsem neviděla, ale knížka mi dokonale stačí. Je tady všecko, co od dobrodružného příběhu čekám. Kladný hrdina Hugh Glass, který na pokraji smrti nad ní vlastní vůlí zvítězí. Jeho protějšek, bezcharakterní křivák Fitzgerald, který se neštítí ničeho. Zločinu ani lži. Naivní chlapec Bridger i ostatní postavy, bez kterých by příběh nebyl úplný. Nebezpeční Indiáni. Bizoni, blizzard. Výborně se to čte, autor by určitě v přírodě taky přežil.

Alushka07
Alushka07
06.05.2020

krásná knížka...měla jsem strach, že bude sáhodlouze popisovat krajinu, ale měla spád, byla zajímavá a napínavá, jsem Glassovi fandila, aby se dočkal spravedlnosti, i když jsem viděla film a věděla dopředu jak to dopadne :-)

kamila5406
kamila5406
10.04.2020 4 z 5

Kniha mnohem zajímavější než film

85098211
85098211
19.02.2020 5 z 5

Revenant... je název knihy v originále a já myslím, že mnohem lépe než český překlad vystihuje to, co se v příběhu odehraje. Hugh Glass sice opravdu víceméně vstane z mrtvých, ale hlavně se také snaží o návrat, aby vykonal pomstu na těch, kteří se k němu zachovali nespravedlivě. Tedy opravdu hodně mírně řečeno... Spíš ho doslova nechali napospas jisté smrti, divé zvěři a nepřátelským Indiánům. Každopádně je to tento důvod, který ho žene kupředu a pomáhá mu překonat i to, co by normální člověk nejspíš nepřežil. Je tu ale i poměrně velká souhra náhod a určitá dávka štěstí (například bez Indiánů by to Hugh s velkou pravděpodobností nedal), ale i to je - aspoň někdy - v životě potřeba. Autor se poctivě snažil držet toho, co se tenkrát stalo ve skutečnosti (jak vysvětluje na závěr), ale abychom k němu byli spravedliví - neměl to zrovna lehké, protože mnoho věrných záznamů se nedochovalo. K čemuž se doznává i on sám. Ale pokud odhlédneme od tohoto malého nedostatku, je kniha výborně napsaná, napínavá, dobrodružná a poutavá, proto jí plný počet hvězdiček dávám s čistým svědomím a je možné, že se k ní zase jednou vrátím ;-).

Nočnípták
Nočnípták
30.01.2020 4 z 5

Zdejší komentáře jsou dost rozporuplné. Já se přidávám k těm co knihu oceňují. Líbila se mně. Samozřejmě musím přiznat, že některé situace jsou dost "přitažené za vlasy", ale bez toho by asi kniha nebyla moc čtivá. Ovšem popisy nedotčené přírody, život traperů a lovců a boje s indiány jsou zde vylíčeny velice věrohodně.
Hugh Glass opravdu žil a i další postavy jsou skutečné. Nevíme o nich vše a tak je příběh dotvořen autorovo fantazií.
Co mně udělalo velikou radost, to jsou jakési medailonky Hugha Glasse a dalších průkopníků ve službách různých společností, které obchodovaly s kožešinami.

Výzva 2020 - 10. Kniha autora od kterého jste ještě nic nečetli

Hotovson
Hotovson
10.01.2020 5 z 5

Tak tohle mi moc bavilo, ať už svojí drsností a syrovostí, tak i tou atmosférou v liduprázdnej zemi, kde každej den je bojem o přežití. Obzvlášť když vás potrhá medvěd a seberou vám veškerej vercajk a zbraně.
Jima Bridgera mi bylo líto, dokázal bych ho pochopit, navíc Glassovi asi ten život zachránil, když ho "utemoval" pryskyřicí.

Film sem viděl první, taky se mi líbil, knížka je lepší, je tam i něco z historie Hugha Glasse.

soukroma
soukroma
10.09.2019 4 z 5

Prostředí a doba, dobrodružný a nebezpečný život v málo probádaných končinách kolem řeky Missouri, to mne bavilo. Ale samotný příběh Hugha Glasse mne zaujal jen zpočátku, jak přestál hrůzný útok medvědice a jak se o něj v rámci možností skupina postarala (ošetřovala a přenášela), na úkor vlastního úkolu naplánovaného postupu na sever, kdy šlo hodně o čas. Proto mi neseděla od počátku stále zdůrazňovaná a posilovaná pomstychtivost, kterou jedinou cítil, když se octl sám (podle anotace filmu jeho tvůrci výrazně změnili a přidali zásadní důvody pro to, aby jeho touha po pomstě měla opravdu jakýs takýs důvod, v knize ale nic záadního není). Celé jeho samostatné putování obnášelo pár desítek stran, měsíc utrpení, kdy se ale téměř zázračně rychle uzdravoval při všech omezeních, hladu, útrapách, zimě... Druhá část knihy hodně přeskakovala mezi jednotlivými aktéry na jejich odlišných cestách a nebyla dost zajímavá a napínavá, spíš únavná a málo uvěřitelná. 70%

Aghatte
Aghatte
02.09.2019 1 z 5

Vůbec mě to nebavilo, naprosto nereálné popisy zranění, rozdělat oheň vleže s nefunkční končetinou... Pořád jsem si říkala, proč nevleze do tý řeky, vlezl tam až v prosinci, to mělo lepší grády, zvracel několik dní po otravě morkem, průjem neměl? To bych se divila... Robinson šmrncnutý Kostějem nesmrtelným, nudný závěr, trapné soudní líčení, podrobnosti nevím, přeskakovala jsem.
Ale věřím, že Hollywood z toho dokázal udělat super film, který je dechberoucí. Neviděla jsem, nemůžu posoudit, ale téma je chytlavé a pokud nemusíte číst podrobnosti, a jen se dívat na plazícího se zuboženého hrdinu...