Zmizela v mlze

Zmizela v mlze https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347389/bmid_zmizela-v-mlze-kio-347389.png 4 1637 440

Josef Bergman série

Ann-Solveig žije v odlehlé vesnici u norského fjordu vysoko za polárním kruhem s mužem, ze kterého má strach. A nikdo jí to nevěří. Pod vlivem své sousedky, psychosomatičky Katrine se rozhodne partnera opustit… ale nakonec místo toho skočí z útesu do moře. Přesně o rok později začne Katrine dostávat výhrůžné vzkazy. Vzápětí zemře další její pacientka - rybáři ji najdou uškrcenou na opuštěném místě u řeky. Český kriminalista Josef Bergman chtěl na tomto místě strávit poklidnou rybářskou dovolenou a ujasnit si životní priority, ale místo toho se stane jedním z důležitých svědků v zamotaném případu. Postupně zjišťuje, že skoro každý obyvatel zdánlivě idylické vesnice má nějaké tajemství…... celý text

Vivetkav
18.04.2024 3 z 5

Další zajímavý kousek ze severu.. chudák Bergman ani si pořádně nezarybařil.. krásná manipulace psychologie zápletka i rozuzlení..jdu na další

Iva095
24.03.2024 5 z 5

Tento díl mě bavil zatím nejvíc.

Anavi8912
04.03.2024 4 z 5

Zajímavá detektivka. Super popis nádherné severské přírody, psychologické vykreslení postav, napínavý děj.

Emik87
17.02.2024 5 z 5

Cestování s Bergmanem po Evropě má své pokračování. Tady bych řekla, že se měl maličko krotit. Nevím, nevím, jestli by mu bylo umožněno takhle zasahovat do vyšetřování, když je technicky vzato svědek.

Kyri
15.02.2024 4 z 5

Pěkná detektivka, zajímavé prostředí, lepší, než to české, lehce se čte.

Bulba
12.02.2024 5 z 5

Výborná detektivka, paní spisovatelka prostě umí. Prostředí polární noci originální, děj i závěr logický.

schvomis
30.01.2024 5 z 5

Doporučuji.

MiraRunaway
17.01.2024 5 z 5

Skvělé čtení. Děj jsem hltala o sto šest. Nádherná severská příroda. Zajímavá mentalita Norů a lehký náhled do historie Sámů. Bergman za polárního dne, který stále bojuje sám se sebou a svými instinkty policajta a přesvědčuje se, že na rybářské dovolené se přece nepracuje :) Co víc si přát. Detektivka a cestopis v jednom. Oblíbila jsem si hned několik postav, což se mi moc nestává. Do knihy jsem se zamilovala. Zatímco většinou v lednu sním o létě, tak teď bych se nadšeně vydala do Norska na fjord a vyrazila na procházku po útesech :) Těším se na další knihu série. Moc.

pajaroh
15.01.2024 5 z 5

Tento díl opět dokazuje přesah žánru "detektivek" M. Klevisové. Výborně vykreslená atmosféra, severská příroda, střípky sámské kultury, psychologie postav, osobní příběhy, konflikt tradice a moderního a další témata, která kniha nabízí. Ve výsledku mě vražda a její řešení zajímala nejméně.

" 'Já sem utíkám před civilizací... Když jsem tady, můžu si nalhávat, že pořád ještě existuje úcta k přírodě, k tradicím, ke kořenům. Jenže pak sednu do auta a za první křižovatkou mě stejně něco vyvede z omylu.' V hlase mu zaznívala hořkost. Je depresivní jako všichni lidé, kteří se cítí být součástí přírody, nikoli jejími vlastníky a vládci, pomyslel si Bergman. Jejich svět se zmenšuje a jim nezbývá než okolo sebe zoufale kopat... nebo se stáhnout do ústraní jako tento muž."

"Nejistota je vždycky lepší než jistota zlého."

Lenny33
08.01.2024 5 z 5

Pro mě je paní Klevisová objevem roku a její knihy mi opravdu sedly. Skvělé popisy, zajímavé postavy a napínavý děj.

Terkishead
05.01.2024 3 z 5

Tolik jsem se těšila! Dvojnásobná držitelka ocenění... Neřekla bych, že jsem byla úplně zklamaná, spíš jen jako když jdete na luxusní večeři a dostanete řízek s bramborem.
Zřejmě mě to neodradí od dalších knih této autorky, detektivky mám ráda, ale nebudu už čekat zázraky. Příběh byl myslím docela pěkný, byť v mnohém předvídatelný, jen ten styl mi nějak nesedl. Chvíli jsem měla pocit, že kdyby to byl překlad, doufala bych, že to je chyba překladatele a originál je lepší.

ninano
02.12.2023 3 z 5

Klasická "detektivka" Michaely Klevisové". Autorčin jazyk je skvělý, dokáže dobře zasadit příběh do zajímavé destinace, ale všechny její knihy jsou spíše psychologickými romány než opravdovými detektivkami. V mnohých jejích knihách (ještě jsem nečetla všechny) probíhá vyšetřování tak, že skoro neprobíhá. Závěrečná vysvětlení jsou často na hraně a mnohdy postrádají logiku.

vivula
21.11.2023 2 z 5

Pátá kniha ze série, poprvé poslouchaná jako audiokniha a dostat se na konec mi trvalo delší dobu než kdybych ji četla. Nevím jestli to bylo přednesem, nebo mi nesedí ta změna prostředí (už u mnichů to dost vázlo), ale z knížky nemám skoro nic. Ztrácela jsem se ve jménech, v osudech a vlastně i v příběhu. A to jak byl Bergman načtený mi úplně změnilo pohled na celou postavu a bohužel ne k lepšímu. Série se mi celou dobu líbila tak příště už budu jen číst a snad se zase děj vrátí do Čech a do starých kolejí.

Čmeláček
16.11.2023 5 z 5

Rozhodl jsem se, že první díly série s Josefem Bergmanem už nechám být, když jsem začal až tím čtvrtým. Ale že budu číst dál, to bylo jasný hned od začátku :). A tak jsem si přečetl tuhle knihu. No a fakt musím říct, že tohle bylo zase skvostné počteníčko! Paní Klevisová píše dobré detektivky, které mi sednou, proto se určitě brzy vrhnu na další knihu od ní :).

mila2411
06.11.2023 4 z 5

JB na podruhé opouští Čechy, ale žádný strach za chvíli se NĚCO stane i o jeho dovolené. Pěkné, opět moc bavilo a zaujalo.

Téra
30.10.2023 3 z 5

Zmizela v mlze bylo moje první setkání s autorčinou tvorbou. A jelikož hlavní hrdina série byl zrovna na dovolené, tak to asi nebylo typické dílo autorky, jak jsem si přečetla i v komentářích. Příběh se četl pěkně, prostředí bylo také vykresleno zajímavě, ale bylo to takové rozvláčné, necítila jsem moc napětí a zvědavost. Určitě si ale přečtu ještě alespoň jednu knihu ze série, ať můžu porovnat, jak si kriminalista Bergman vede, když je zrovna ve službě.

DzordanoChruno
28.10.2023 2 z 5

Ani neviem, prečo som to dočítal. Bola to skôr štúdia chaosu v hlavách ženských postáv, než detektívka. Predpokladám, že ženy budú knihu hodnotiť lepšie než muži. Je to sexistický názor? Určite! Idem si overiť jeho platnosť prečítaním komentárov.

Timkim
23.10.2023 3 z 5

A zase ne. Po ostrově šedých mnichů opět propad. Autorka by se měla spíš zaměřit na cestopisy, než na detektivky, protože krajinu a prostředí umí vykreslit krásně. Příběh za tím pokulhává, nebo se spíš plíží. Bylo to takové nezajímavé, jalové, bez emocí, bez wow efektu. Uvidím jak další, ale rozhodně si budu muset dát od Bergmana pauzu.

Zemlja
04.10.2023 3 z 5

Autorčiny detektivky mě většinou baví. V téhle ale bylo přitažlivější představovat si krajinu, snad bych tam i jela, než sledovat zápletku.

Surmei
28.09.2023 5 z 5

Tohle byla poslední knížka, která mi chyběla k tomu, aby byla má sbírka kompletní. Musím uznat, že mi dala zabrat, nějak jsem se do ní nemohla ponořit, ale přitom mě bavila. Tak já nevím. Zbožnuju ten popis místa, na to je paní Klevisová expertka, hned bych se tam vydala na dovolenou...