Zmizelá

Zmizelá https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166298/bmid_zmizela-UBe-166298.jpg 4 4272 1028

Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat… Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy? Psychothriller, který se stal kultem i fenoménem… Nemilosrdně sžíravý kriminální román doslova uchvátil čtenáře nejen v USA, kde se stal druhou nejprodávanější knihou roku 2012 (více než dva miliony výtisků) a ani po roce od vydání neopustil první desítku bestsellerů The New York Times (beletrie) a amazon.com (thrillery).... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Gone Girl , 2012

Lucy84
13.05.2015 5 z 5

Dle celkem zajímavého odkazu: http://en.wikipedia.org/wiki/Murder_of_Laci_Peterson tento příběh autorka tak úplně sama nevymyslela. Čerpala ze skutečné události, jen si příběh a obět poupravila. Jádro případu ovšem zůstalo stejné (náhlé zmizení manželky, zájem medií, těhotenství, milenka).To ovšem nic nemění na tom, že kniha je velice zajímavá, napínavá a stojí za přečtení.

Vikina333
11.05.2015 4 z 5

Mírně "americké", ale dobrý ... A musím se přiznat trochu jsem Amy fandila :D, je to koumák

HŠ
11.05.2015 3 z 5

Zajímavý námět, to každopádně. Nevím, jestli to nebude SPOILER, ale na to, jak autorka vylíčila Amy jako superintelignetní, tak Amy udělala několik "bot", které jsem jí úplně neodpustila. A bohužel jsem nejdřív viděla film, byla jsem nedočkavá. Někde jsem četla, že autorka pro film napsala jiný konec, ale zdálo se mi to stejné.

pagac17
10.05.2015

Je to čtivý thriller se zajímavou zápletkou. Ta se točí celou knihou výročím svatby a pak manželstvím Amy Dunnové a jejího manžela Nicka. Rozluštění je neuvěřitelné. Trochu mě u tohoto díla vadí příliš rozsáhlé popisování ze zmizení Amy a jejího vyšetřování. Jinak se jedná jistě o výbornou knihu.

SlamLenka
07.05.2015 4 z 5

Skvělá výstavba příběhu, výborná psychologie postav. Žádný líbivý závěr, to teda ne, ale zároveň vlastně jediný možný, protože jinak by to byl leda happyend a tím pádem v podstatě kýč. Emoce se ve mně přelévaly, pokoušela jsem se nutit hrdiny k jiným činům, než jaké plánovali, pochopitelně bez úspěchu. Nesnáším je - ano, nakonec oba! A přece je to jistá analogie se standardem doby, s tím, jak mnoho párů žije pospolu, ale vlastně spolu válčí. Smutné...

Ulriška
06.05.2015 2 z 5

Nechuť. Provázela mě po celou dobu čtení. Stupňovala se. Párkrát jsem chtěla knížku odložit, když nechuť vítězila nad zvědavostí dozvědět se, jak to s nimi dopadne. Vždyť mi bylo jasné, že dobře to nebude. Peklo jsou ti druzí!

Akjadzord
04.05.2015 5 z 5

Popravdě vůbec nevím co si o tom mám myslet :-|. Ze začátku byli všichni nesympatičtí, někdy sem nechápala jejich chování (hlavně Nicka). To postupně narostlo až v nesnášenlivost (zajímavě slovo :-D). No a ke konci jsem zase nesnášela Amy a Nicka mi bylo líto. Nechci nějak spoilerovat a tak nic k Amy. Ale Nick, Nick, ten se možná zachoval dost hnusně, ale měl k tomu své důvody - mohla si za to sama..a více vám neprozradím :-D
Opravdu netuším jak ohodnotit. Na jednu stranu je pravda, že si s vámi kniha celou dobu hraje a je dobře promyšlená, ale na druhou je někdy neuvěřitelně nudná, rozvleklá a já měla pocit že ani jednou nebyla napínavá. Je to hlavně o psychice. Já nevím, 4.5*?
Mimochodem, už se nemůžu dočkat až uvidím film, prý je dost nechutnej :-DD

Mr.Pajek
04.05.2015 3 z 5

Čekala jsem trošku víc, na mě to bylo až moc vykonstruované. A moc mi neseděl hlavní hrdina.

rubit
02.05.2015 5 z 5

Před knihou jsem viděla film, takže moment překvapení zde už nebyl, nicméně díky tomu jsem si užila autorčin styl psaní, každý detail a popis myšlenek obou hlavních hrdinů. Moc se mě to líbilo, v poslední době jsem nic podobného nečetla. I když mě na konci bylo Nicka líto, byla jsem naštvaná, tak si myslím, že prostě jinak to skončit nemohlo, oba dostali, co si zasloužili a jeden bez druhého by vlastně nemohl být.
Film také výborný.

Janet11
01.05.2015 5 z 5

Pro mě první kniha od této autorky a po jejím přečtení se určitě vrhnu i na zbylé dvě. Sedl mi styl psaní, chvílemi jsem se musela i zasmát některým komentářům. Titul "Bestseller" má určitě právem. Z filmového zpracování jsem měla trochu obavu, ale zbytečně. Režisér D. Fincher si s ním poradil bravurně.

estrellka
28.04.2015 5 z 5

kniha je velice napínavá a dobře se čte.. viděla jsem i film - obojí super

Misha11
24.04.2015 5 z 5

V následujících řádkách jsou (možná částečné) spoilery.
Tak se mi do rukou dostal bestseller od Flynn, prokousávám se stránkami, zívám nad blbostí deníkové Amy, nad neschopností Nicka si klepu na čelo a hele - jsem u druhé části. Mám to teď odložit, nebo budu pokračovat? No dobře, zkusím to. A hle - knížka se začíná rozjíždět!
Takže mi ta první část nebyla k ničemu, skvěle do sebe všechno zapadá, všechno je vysvětleno a já se klaním před inteligencí Amy (Gillian) - tohle je vážně něco. Neskutečně vymyšlený příběh - ač roztahaný na spoustu stránek, stojí za přečtení. A ten konec, ten nechám raději bez rozsáhlého komentáře - vážně mě to štve, jako ano, ten konec se k tomu hodí, ale takhle trápit nás čtenáře? :D

Filmové zpracování je za mě také skvělé, snad o něco vtipnější, než knížka, ale opravdu povedené! Nechci nějak moc spoilerovat - určitě si knížku přečtěte nebo se alespoň koukněte na film :)

Lenourt
22.04.2015 3 z 5

Příběh byl naprosto geniální, Amy je dokonalá, skvělá, neuvěřitelně inteligentní!
Bohužel ale styl pro mne nebyl příliš napínavý... Ale dočetla jsem a jsem za to ráda :-)

CatherinManson
21.04.2015 5 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu, což asi nebyl dobrý nápad. Možná že kdybych knihu četla jako první, bavila by mě víc. Takhle jsem přesně věděla, co se kdy a kde stane a čekala jsem na to. Ovšem kniha je pěkně napsaná, je napínavá od začátku až do konce. Skvělé prolínání deníku z minulosti se zápisky ze současnosti. Neuvěřitelně propracovaný příběh, který vás naprosto pohltí. Moc se mi líbilo, jak vám Amy dávala na výběr z možností, které mohla udělat, takže jste o tom mohli přemýšlet a nakonec vám řekla správnou odpověď. Kniha je skvělá a film také, což se moc často nestává. Kniha zaujímá právem místo v mé knihovně. Všem vřele doporučuji.

Mišulenka
19.04.2015 5 z 5

Dobrý psycho. Fakt dobrý. Úžasná psychologická sonda v příběhu vyhnaného ad absurdum.

Vůbec jsem nevěděla, co čekat. Komentáře a hodnocení tady na Databázi mě lákaly, názor jedné z nejlepších kamarádek, s níž máme dost podobné postoje jak ke knihám, tak k životu obecně, zase odrazoval.
Takže jsem si udělala názor svůj. :)

Kniha mě strašně bavila, a to jak na počátku, kde jsem se neustále chytala za pusu a říkala si, jak v těch lidech vidím sebe, manžela a hrstičku lidí ze svého bezprostředního okolí, tak i ke konci, kdy už to bylo prostě jasné.
Říkala jsem si, že tohle konkrétní vnímání partnera/ partnerky není žádný div, že to tak prostě bývá, že muži a ženy uvažují opravdu úplně jinak, že bych měla začít přemýšlet ne "férově pro nás oba", ale vážně jako žena a nepodsouvat svému muži svoje hypotetické předpoklady, které následně vedou k anticipačnímu stresu; a naprosto zbytečně.
Cha cha, pěkně mě první část posadila na zadek. Druhá část mi zase trošku otevřela oči, autorka mě slušně převezla. Ale to nevadí, mohla jsem si dovolit být naivní coby konzumentský čtenář.
No a závěr... závěr mě bolel. Ne kvůli faktu jako takovému, nýbrž pro tu psychologickou hodnotu. Že jeden z partnerů se dostal do tak nepěkně patové situace, že se prostě smířil s tím, jak to je, zatímco ten druhý je neskutečně šťastný, kam to všechno dotáhl. A je to v tomhle případě o dost horší varianta, než kdyby byla Amy jenom jednoduše blbá; její neléčená nemoc je zkrátka průser. To už není symbiosa, to je parasitismus. Ale co, každému, co jeho jest.

Citace tentokrát vynechám, byly by pro mě moc kompromitující. :)

Izzy46
17.04.2015 5 z 5

Celkem dlouho jsem nečetl příběh, který by si držel tak vysokou kvalitu po celou knihu. A to se daří Zmizelé náramně, nenudil jsem se ani jedinou stránku – což je, vzhledem k rozsahu a tomu, že jsem předtím viděl filmové zpracování, více než úctyhodné.

Joges
16.04.2015 4 z 5

Dokážu si docela dobře představit, jak Gillian Flynnová sedí u počítače a píše. Myšlenka střídá myšlenku a bříška prstů tančí na klávesnici jako párek stepujících swingařů. Autorka motivovaná posledním úspěchem píše a píše. Je dobrá. Fantazie jí pracuje na plné obrátky. Hodně toho zná, má co zúročit. Co napíše, většinou už neopravuje. Když knihu dokončí, je spokojená, nadšená, ba dokonce bojovně naladěná, bránit každé slůvko v textu. Román se nakladateli líbí, autorce rukopis téměř bez výhrad příjme, vždyť ten předchozí byl velký trhák. A co na to čtenář?
a) Čtenář je maximálně spokojený, rychle si obstará další knihu Flynnové.
b) Čtenář se prokousává spoustou přebytečných vět, kniha ho nudí. Teprve v poslední třetině knihy se děj docela slušně rozjede, závěr překvapí, což čtenáře uspokojí, takže nakonec přivře oko. Vše předchozí je zapomenuto.
c) Ztratila se žena. No a co! Probíhá vleklé pátrání, vyšetřovatelé jsou jako stádo líných pand, co půlden, to krok. Čtenář zoufale trpí.
d) Ta ženská je schopná narvat do knihy i telefonní seznam. Kecy! Samé kecy! A hlavně do poloviny knihy. Čtenář je z počtu stran dokonale otrávený. Deníček Amy jej dokonce iritoval. Další knihu autorky už rozhodně nevyhledá.
Za Bé! V mém případě, bohužel, za Bé. Světový bestseller neohromil.

sioux
15.04.2015 2 z 5

Už jsem to viděl jako film a tak kniha pro mě postrádala jakékoliv napětí. Navíc postavy v knize byli nesympatické, ve filmu byl Nick docela ok díky herci. Čím déle jsem četl, tím víc mě to unavovalo, motivaci hlavních hrdinů jsem přestával chápat. Přišlo mi, že z těch více než 500 stran byl děj asi na 5 stránkách a zbytek bylo hnípání se v pocitech. Jediné, co mě bavilo, bylo uvažování Amy, když byla opravdu naštvaná, pak tam byly hodně dobré hlášky.

bareva
11.04.2015 5 z 5

Tato knížka mě nadchla. Když jsem ji začala číst nevěděla jsem do čeho jdu. Po prvních dvou kapitolách jsem byla zmatená, ale jak jsem v četbě pokračovala, tím více jsem se ponořila do děje a nemohla jsem se dočkat, jak to všechno dopadne. Prostě WOW. Dokonce ani film nebyl zklamáním, nasmála jsem se u něj více než u knihy, ale podle mě je to dobrá adaptace. :)

jana1306
05.04.2015 2 z 5

Dlouho se mi nestalo, aby mi trvalo tak dlouho, než se začtu. Bohužel teď se mi to stalo až skoro do půlky knihy, ale byla jsem zvědavá na konec, takže jsem jí neodložila. Souhlasím s tím, že některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé. Námět dobrý, ale občas mi to přišlo přitažené za vlasy a konec byl takový "nijaký". Oceňuji zvraty v příběhu a popis z pohledu obou zúčastněných :)