Zmena alebo kolaps: Prečo potrebujeme radikálny obrat

Zmena alebo kolaps: Prečo potrebujeme radikálny obrat https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404807/bmid_zmena-alebo-kolaps-Bjy-404807.jpg 4 10 3

Od prvej správy Rímskeho klubu (Limity rastu) sa hospodárska politika štátov, pred ktorou vedci varovali, v ničom zásadnom nezmenila – ostala závislá od rastu spotreby neobnoviteľných prírodných zdrojov a spôsobila obrovské znečistenie životného prostredia. Konzumná civilizácia sa tak dostala do situácie, keď vzájomná synergia globálnych problémov znemožňuje ďalšie pokračovanie vývoja ľudstva. Ľudí čaká radikálne odlišná budúcnosť, než na akú ich tradične pripravuje rodina, školský systém, médiá a reklama. Kniha ponúka orientáciu v kríze dnešného sveta a naznačuje systémové riešenia. Hlavné témy: klimatická zmena, transformácia ekonomiky a systému kultúry.... celý text

Literatura naučná , Ekonomie a obchod , Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , PRO

Change! Warum wir eine radikale Wende brauchen , 2018

rutto45
19.04.2023 5 z 5

Páči sa mi, že autor poukazuje na to, že jedinec v dnešnej dobe toho veľa na záchranu planéty nezmôže a je skutočne potrebná radikálna zmena vnútroštátnej a medzinárodnej úrovni. Ono všetky tieto nariadenia, zákazy a obmedzenia na papieri síce pôsobia dobre a jednoducho, ale kým budú na svete vládnuť peniaze, nič sa nezmení.
Na zamyslenie je aj koncept nákupu "poukážok" napr. na maximálne autom prejdené/lietadlom nalietané kilometre za rok (na osobu) z chudobnejších oblastí, ale mám dojem, že najbohatšie 1% by to to hneď vykúpilo.

Neanderthal
09.02.2021 5 z 5

Táto kniha mi otvorila oči. Nikde inde som nenašiel tak podrobné a zrozumiteľné vysvetlenie toho, na akých základoch existuje klimatická zmena a aké sú jej následky – súčasné aj dlhodobé. Alarmujúce, ale na rozdiel od podobných, medializovanejších kníh, táto aspoň ponúka veľké množstvo riešení.

whack
27.05.2019 5 z 5

„Stať sa vegánom, recyklovať fľaše a plasty, vzdať sa auta, cestovať vlakom a nie lietadlom či šetriť elektrinou, kde sa len dá – to všetko je užitočné. Ale súčasnú hroziacu pohromu ľudstva to takmer vôbec neoddiali, ak nezačneme s omnoho radikálnejšou zmenou vo veľkom rozsahu.“

Každý, kto si stav Zeme uvedomuje, musí zákonite chcieť zmenu. Avšak býva to tak, že chce zmenu iba takú, ktorá sa nedotkne jeho života. Prinajhoršom sa vina vždy dá zvaliť na niekoho iného – na USA, Čínu, Afričanov, imigrantov, rozvojové krajiny, iluminátov – alebo nahovárať si, že príroda sa v tom nejako vyrovná sama – „veď vždy sa vyrovnala“. Ak máte takýto názor, táto kniha vám nepadne dobre, ale o to viac odporúčam vám si ju prečítať. Hlavné témy: dopady klimatickej zmeny a ekonomický rast. Je viacero kníh na podobné témy, ale táto je jednoznačne zo všetkých najkomplexnejšia, spája všetky kľúčové problematiky podrobne a zrozumiteľne do celku, ponúka jasné a priame riešenia a popisuje, ako ich vykonať. Ak som pri knihe "Agenda 21 a trvalo udržateľný rozvoj" písal, že to je mäkký a plytký programový dokument, Zmena alebo kolaps je presným opakom!

Riešeniam je venovaných niekoľko posledných kapitol. Ide o kompletný súhrn ucelených radikálnych riešení, aký v žiadnej inej knihe nenájdete. Autor píše, čo môže urobiť každý jednotlivec, ale najmä to, čo by sme mali požadovať od vlád a korporácií, respektíve, čo by mali vlády a korporácie robiť aj v tom prípade, že by sme to nepožadovali alebo dokonca odmietali – veď ide o veľa. Venuje sa nutným zmenám v týchto cieľových skupinách samostatne: politika, investori, riadiaci manažéri, právny systém, vzdelávací systém, bankový a finančný sektor, ekonómovia, environmentalisti, náboženské skupiny, odbory, farmári, novinári a médiá, globálne organizácie. Jediným z riešení, s ktorým nesúhlasím, je budovanie infraštruktúry, pretože tá má na svedomí fragmentovanie priestoru iných druhov. Medzi priamymi riešeniami mi chýba radikálne obmedzenie priemyslu živočíšnej výroby a preľudnenia, k týmto témam sa však autor viackrát vracia a vyjadruje. Toto je veľmi dôležitá kniha, ktorú by si mal prečítať každý.