Žltí vtáci

Žltí vtáci sú Powersovým románovým debutom, za ktorý už získal niekoľko renomovaných literárnych cien: The Guardian First Book Award za najlepšiu prvotinu roka, The PEN/Hemingway Award za najlepšiu prvotinu roka v kategórii beletria, a za francúzsky preklad prestížnu cenu Prix littéraire du Monde v kategórii zahraničný román. Vo svojom diele čerpá z vlastnej skúsenosti vojaka v nasadení vo vojnovej oblasti. Ako povedal v rozhovore pre britský denník The Guardian: „Jedným z dôvodov, prečo som túto knihu napísal, bol, že ľudia sa ma neustále pýtali: 'Aké to tam bolo?' … Zdalo sa, že to však nebola otázka nedostatku informácií. Tých bolo naokolo veľa. To, čo ľudia naozaj chceli vedieť, bolo, ako som to cítil, fyzicky, emočne a psychologicky. Preto som [túto knihu] napísal.” Žltí vtáci sú knihou o silnom priateľstve na pozadí hrôzostrašnosti a brutality vojny. Je to príbeh o prežití, ľudskosti, krehkosti človeka, o emóciách a v neposlednom rade o vojne, ktorá sa vedie na iných frontoch: v domovoch vojakov, v mysliach matiek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208991/zlti-vtaci-QrF-208991.jpg 3.65
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Artforum

The Yellow Birds, 2012

Kniha Žltí vtáci

wiix
24.07.2018

Kniha bola zaujímavá práve tým, že bola o vojne a zároveň bola iba o dieľčích súčastiach vojny - posttraumatickej stresovej poruche, psychike bývalého člena armády, vzťahoch, živote a priateľstve. No štýl napísania mi vôbec nesedel, nevedela som sa začítať (a možno len preto, že toto nie je zrovna kniha na letné čítanie na deke :) ).

Salonka
05.09.2015

Veľmi milé prekvapenie. Autor Kevin Powers napísal príbeh, v ktorom zachytáva tragiku a absurdnosť vojny v paradoxoch života a smrti, nehy a krutosti, snového vnímania každého okamihu na jednej strane a brutálnej paľby zbraní na strane druhej. Tento sympatický americký veterán je obdivuhodne dobrým rozprávačom (skutočne básnikom), pre mňa je Remarqueom vojny v Iraku. Každá jedna veta má význam a nesie silné obrazy (či už prežitých chvíľ napätia, smútku, beznádeje či neistoty... v boji o život je každý sám, bez ohľadu na spolubojovníkov, ste to len vy a guľky svištiace okolo vás) a odkazy na najhlbšie zákutia našich nedokonalých duší, ktoré sa snažia vyrovnať s prežitými traumatickými udalosťami čo najlepšie, nie vždy sa to však podarí.

Odporúčam.

„Keď ste mŕtvi, už nesnívate. Ja snívam. Živí snívajú, no nie som za to vďačný.“