Žltí vtáci

Žltí vtáci https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208991/bmid_zlti-vtaci-QrF-208991.jpg 4 6 2

Žltí vtáci sú Powersovým románovým debutom, za ktorý už získal niekoľko renomovaných literárnych cien: The Guardian First Book Award za najlepšiu prvotinu roka, The PEN/Hemingway Award za najlepšiu prvotinu roka v kategórii beletria, a za francúzsky preklad prestížnu cenu Prix littéraire du Monde v kategórii zahraničný román. Vo svojom diele čerpá z vlastnej skúsenosti vojaka v nasadení vo vojnovej oblasti. Ako povedal v rozhovore pre britský denník The Guardian: „Jedným z dôvodov, prečo som túto knihu napísal, bol, že ľudia sa ma neustále pýtali: 'Aké to tam bolo?' … Zdalo sa, že to však nebola otázka nedostatku informácií. Tých bolo naokolo veľa. To, čo ľudia naozaj chceli vedieť, bolo, ako som to cítil, fyzicky, emočne a psychologicky. Preto som [túto knihu] napísal.” Žltí vtáci sú knihou o silnom priateľstve na pozadí hrôzostrašnosti a brutality vojny. Je to príbeh o prežití, ľudskosti, krehkosti človeka, o emóciách a v neposlednom rade o vojne, ktorá sa vedie na iných frontoch: v domovoch vojakov, v mysliach matiek.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Artforum (SK)

The Yellow Birds , 2012

wiix
24.07.2018 3 z 5

Kniha bola zaujímavá práve tým, že bola o vojne a zároveň bola iba o dieľčích súčastiach vojny - posttraumatickej stresovej poruche, psychike bývalého člena armády, vzťahoch, živote a priateľstve. No štýl napísania mi vôbec nesedel, nevedela som sa začítať (a možno len preto, že toto nie je zrovna kniha na letné čítanie na deke :) ).

Salonka
05.09.2015 4 z 5

Veľmi milé prekvapenie. Autor Kevin Powers napísal príbeh, v ktorom zachytáva tragiku a absurdnosť vojny v paradoxoch života a smrti, nehy a krutosti, snového vnímania každého okamihu na jednej strane a brutálnej paľby zbraní na strane druhej. Tento sympatický americký veterán je obdivuhodne dobrým rozprávačom (skutočne básnikom), pre mňa je Remarqueom vojny v Iraku. Každá jedna veta má význam a nesie silné obrazy (či už prežitých chvíľ napätia, smútku, beznádeje či neistoty... v boji o život je každý sám, bez ohľadu na spolubojovníkov, ste to len vy a guľky svištiace okolo vás) a odkazy na najhlbšie zákutia našich nedokonalých duší, ktoré sa snažia vyrovnať s prežitými traumatickými udalosťami čo najlepšie, nie vždy sa to však podarí.

Odporúčam.

„Keď ste mŕtvi, už nesnívate. Ja snívam. Živí snívajú, no nie som za to vďačný.“

Autorovy knížky

Kevin Powers