Zlomení andělé

Zlomení andělé https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370871/bmid_zlomeni-andele-ZLZ-370871.jpg 5 757 250

Příběh tří lidí, tří ztrápených duší v nacistické Nové Evropě. Dívka v lodžském ghettu se snaží přežít a získat šanci i pro svou rodinu… Mladá Rumunka je umístěna do Říše pro své modré oči a blonďaté vlasy, aby si na ní všichni vyzkoušeli arizaci v praxi A jeden nacistický doktor zjišťuje, co všechno se páchá ve jménu vědy… Každý z nich má své bolesti a děsy. Každý z nich se musí porvat s osudem o budoucnost a prostou naději.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Broken Angels , 2016

Síma97
26.10.2020 4 z 5

Po dlouhé době jsem si do ruky vzala knihu z druhé světové války a musím říct, že jsem udělala dobře. V knize najdeme hned několik příběhů lidí a dětí, kteří nám ukazují jaký byl život v této hrůzné a těžké době. Přesto je napsána velmi citlivě a v příběh je plný odvahy, naděje a víry v lepší budoucnost. Kniha je velmi čtivě napsána. Rozhodně mohu jen a jen doporučit, určitě stojí za přečtení!!!

Arwen777
03.10.2020 4 z 5

Na téma druhé světové války, holocaustu a zvěrstev v koncentračních táborech existuje spousta knih a pár jsem jich už četla, lepších i horších. Některé jsou tak silné a autentické, že je skoro nedokážu číst. Tato kniha je ale jiná. Je napsaná jiným způsobem, jemnějším, a to i přes to, že pojednává hlavně o dětech. O životě v ghettu, v koncentračním táboře nebo v zařízení na převýchovu dětí pro Německou říši. Možná je to postavou mladého nacistického lékaře, který je znechucen páchanými zvěrstvy a rozhodne se tajně pomáhat. Možná je to romantickým vztahem nebo koncem, který ve čtenáři zanechává alespoň trochu dobrý pocit a naději. Nevím.
Velkou předností je, že hlavní postavy nejsou černobílé, mají dobré i špatné vlastnosti a dělají i věci, na které pak nejsou pyšné. Zároveň se ale snaží tyto skutky odčinit a vyrovnat dluh. Knihou se táhne vděk a pokora. Také se mi líbilo, že vyprávění neskončilo hned po konci války, ale dozvěděli jsme se i o dalších osudech hrdinů. Těžko se nám, kteří jsme ty hrůzy nezažili, chápe, jak těžký je i život přeživších a jak dlouho trvá, než se přestanou budit hrůzou v noci nebo lekat při zvucích, které jim připomenou dřívější život. Jak dlouho trvá lidské duši, než se zahojí.
Kniha se čte velice dobře a ačkoliv narazíte na několik nelogičností, určitě stojí za pozornost.

katasokolov
28.09.2020 4 z 5

Už jsem četla hodně knížek s tematikou druhé světové války a musím říct, že i tahle byla moc dobře napsána. Příběh se soustředí na tři hlavní postavy a všechny vidí a zažívají hrůzy války z předních pozic (tři zlomení andělé a ztrápené duše). No a konec ten mě úplně dostal!! Spoiler alert: mám ráda ty šťastnější konce, i když tady nebyl až tak šťastný pro všechny zúčastněné, ale aspoň něco ;) Styl psaní autorky je čtivý, určitě se k nějaké její tvorbě ještě dostanu!!

kiki11
28.09.2020 5 z 5

Nádherná a smutná knížka, na kterou jen tak nezapomenu. Začátek byl trochu pomalý, chvíli trvalo, než se příběh rozjel, ale někdy od druhé třetiny jsem se začetla a nemohla přestat až do konce. Je to příběh nešťastných lidí, kteří zažili spoustu hrozných věcí, ale přesto ukázali nezdolnou sílu a odvahu. I přesto, co se jim stalo, se dokázali zvednout a jít dál. Slzám se při čtení nedalo ubránit. Mohu tuto knížku jedině doporučit.

ANDY28
31.08.2020 1 z 5

Hodnotit tuto knihu, nevím proč má 90%: sice jsem obracela stránku za stránkou a byla zvědavá jak dopadnou, ale cítím se jako by mě někdo oklamal, za mě ztracený čas

LilianaFalcon
17.08.2020 5 z 5

Neuvěřitelně poutavě napsaný román.
Líbilo se mi, že se autorka snažila válku popsat z trochu jiného úhlu pohledu.
Připadalo mi, že postavy byly spíše takovými diváky, aby to všechno přežily. Mně to vyhovovalo, nepotřebuju číst detailní popis zvěrstev, která se za války odehrávala, abych si to sama dokreslila.
Dokmentárních filmů už jsem viděla dost, takže živtoní osudy mi stačí...

Marcelanona
16.08.2020 5 z 5

Kniha ukázala že nic není pouze černobíle. Příběh byl poutavý a velice dobře napsaný. Za me byla kniha skvělá

magic11
28.07.2020 4 z 5

Čtivá, smutné téma, ale doba byla taková. Jen těžko uvěřit, že lékař, jehož otec je osobním přítelem nacistického pohlavára a sám vysokým funkcionářem SS, žije v nevědomí co se děje kolem a jaká hrůza se odehrává za zdmi gheta a posléze v Osvětimi. Ale na ukrácení chvíle pěkné čtení

Agatha84
25.07.2020 3 z 5

Přetrvávajícím pocitem zůstává roztříštěnost. Autorka se tak moc snaží napsat poutavý a dojemný příběh, že pro jistotu vsadí na tři (vlastně i více) úhly pohledu a dějové linky popisující výběr toho nejhoršího z druhé světové války. Přesto tato snaha vychází spíše naprázdno. Postavy i samotný děj působí až prazvláštně chladně, odtažitě, sama nevím, čím přesně se toto autorce ne/podařilo. Příběh je to jistojistě smutný, jen zbytečně překombinovaný a stěží zanechávající hlubší dojem.

tittanie
17.07.2020

Knihu jsem měla doporučenou jako skvělou knihu. No tohle téma čtu hodně. Ale tady mi přišlo nějak nedotažené. Ano válka tady byla popsána i z jiné strany, třeba nacistického doktora. Možná že jsem čekala hodně. Možná mi přišlo, že válka nebyla popsána dostatečně surově. Nevím,asi je to blbost, každá válka je hnus. Prostě jsem se nedokázala vcítit do těch hrůz.

Yokolobuna
11.07.2020 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "7. Kniha o holokaustu"

Zlomení andělé na svých stránkách ukrývají vážně silný příběh, který naštěstí nesklouzává k prvoplánovému výčtu nacistických zvěrstev. Prakticky přesně před rokem jsem však četl Schindlerův seznam a za ním tématicky dost podobní Zlomení andělé přeci jen o stupínek zaostávají.

Willem, Matilda a Elsi. Ústřední postavy, jejichž očima nás Gemma Liviero seznamuje s hrůzami holocaustu, jsou svébytnými hrdiny se zcela odlišnou minulostí a výchozí pozicí. Každý z nich pod rukama autorky s přibývajícími kapitolami prochází vývojem, i když válkou zmítaný svět kolem nich zůstává stejně krutý a nespravedlivý.

Kniha je plná smutku i opatrné naděje a vyloženě černobílých charakterů je zde naštěstí úplné minimum. Ani ústřední trojice není bez chyb. Přesto vám časem přirostou k srdci natolik, že jim budete napjatě držet palce aby v křižovatce represivního nacistického režimu našli kus svého štěstíčka. A že jim Gemma Liviero nic zadarmo nedala!

Osobně vlastně nemám ke knize žádné větší výhrady. Příběh je zajímavý, autorka psát rozhodně umí. Jen mě to v konečném součtu "nesebralo" tolik, jak jsem vzhledem k tématice a příběhu čekal. Z postav jsem měl prostě pocit, že jde i přes jejich obstojnou propracovanost "pouza" o literární hrdiny a ne o skutečné postavy. A tenhle pocit ve mě z nějakého důvodu přetrvával po celých 400 stran. Zmíněné však knihu pouze uloupilo o poslední hvězdu. Zlomení andělé jsou i tak silným dílem z doby, na kterou by nikdo z nás neměl zapomínat.

Knihu jsem měl zapůjčenou od přítelkyně Tessi2502, které tímto děkuji (a ta ji dostala ode mě na Vánoce... taková neplánovaná malá domů :)).

Zkráceně? Smutný, přesto pozitivní příběh z období holocaustu baví svou prací s již mnohokrát zpracovaným tématem druhé světové války a jejich hrůz. Kniha (stejně jako její hrdinové) není dokonal, ač jí k maximálnímu hodnocení v mých očích chyběl vážně jen krůček.

Hodnocení na DK v době přečtení: 90 %; Moje hodnocení: 85 % jako 509. hodnotící.

marcela8908
12.06.2020 3 z 5

Zajímavý pohled na osudy tří hlavních hrdinů, ale na můj vkus trochu moc romantiky. Každopádně stojí za přečtení.

hrosulik
31.05.2020 5 z 5

Nádherná kniha.

nemer
30.05.2020 2 z 5

Spíše čtení pro ženy než historický román. Z tohoto období jsem četla působivější a věrohodnější příběhy, stylistika příliš neodpovídá vývojovému hledisku postav, všichni protagonisté hovoří "jedním hlasem" (obzvlášť rušivá je prezentace naprosto neodpovídajících duševních pochodů malého dítěte, děti nejsou malí dospělí).
Spíše nedoporučuji, pokud tedy nehledáte sladkobolný a predikovatelný příběh.

pydla
23.05.2020 4 z 5

Čtivě napsaná kniha tří životních osudů za druhé světové války. Není třeba ani doplňovat, že tyto osudy jsou smutné, dech beroucí, nepochopitelné. Co vše dokáže jeden člověk provádět druhému a co člověk dokáže vydržet a přežít. Elsa uvězněná v ghettu, dělá vše co může, aby škodila nacistům a chránila ostatní neprodyšně uzavřené za zdmi ghetta. Matilda, která se měla stát součástí projektu germanizace mladých dívek, se nenechá duševně zlomit v touze utéci a pomáhá slabším dětem se stejným osudem. Willhelm, syn nacistického důstojníka, prozře, když uvidí zvěrstva páchaná v koncentračních táborech a všemocně se snaží napravit své hříchy. Tři andělé. Tři osudy, které se protnou a na konci knihy rozuzlí.
Doporučuji.

Keika
23.05.2020 5 z 5

Příběh se silným koncem. Po seznámení se všemi postavami budete mít nutkání přečíst knihu najednou. Název mě moc neoslovil, o to více jsem byla nadšená z obsahu. Rozhodně zanechala dojem!

Janulano
22.05.2020 5 z 5

Skvělá knížka. O holocaustu jsem jich četla už dost, ale tahle mě hodně překvapila tím,že byla vyprávěna nejen z pohledu obětí,ale i z pohledu "trýznitele". Kéžby těch nácků jako byl Willem,bylo tenkrát víc...

morava
22.05.2020 4 z 5

Opet kniha, kterou urcite mohu doporucit. Sledujeme pribeh tri " zlomenych andelu ", tri zlomenych dusi, a jejich osudy, ktere se propoji. Sledujeme jejich snahu zit dal, nevzdavat se, i kdyz jim zivot a predevsim zla doba podkopava nohy. Oni se presto snazi vstat, a jit dal, i kdyz jim valka zanechava jizvy, jak na tele, tak na dusi. Silna a dojemna kniha.

Arev122
19.05.2020 5 z 5

Hezký a smutný příběh z válečné doby, čtení mě vtáhlo do děje, mohlo to tak třeba i být skutečně.

Janaves
18.05.2020 5 z 5

Souhlas se všemi kladnými komentáři. Kniha se mi moc líbila, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Doporučuji.