Zlomení andělé

Zlomení andělé https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370871/bmid_zlomeni-andele-ZLZ-370871.jpg 5 756 250

Příběh tří lidí, tří ztrápených duší v nacistické Nové Evropě. Dívka v lodžském ghettu se snaží přežít a získat šanci i pro svou rodinu… Mladá Rumunka je umístěna do Říše pro své modré oči a blonďaté vlasy, aby si na ní všichni vyzkoušeli arizaci v praxi A jeden nacistický doktor zjišťuje, co všechno se páchá ve jménu vědy… Každý z nich má své bolesti a děsy. Každý z nich se musí porvat s osudem o budoucnost a prostou naději.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Broken Angels , 2016

svat388
svat388
31.08.2018

Moc pěkná kniha, která by svým rozsahem mohla být třídílný film. Willem mi přišel trochu naivní, dvakrát ve správný čas na správném místě, trochu velká náhodička. Líbily se mi popisy situací dětskýma očima Matildy a hned na to dospělým pohledem - Willemem. Knihu přečetl i můj manžel a to je co říct. :-) Doporučuji všem, kteří mají rádi tématiku 2 SV.

intelektuálka
intelektuálka
26.08.2018 5 z 5

Silný a emotivní příběh...

Osudy tří postav ze tří různých zemí, které se setkají ve styčném bodě...
a k tomu nacismus v Evropě...

Já jejich duše nevidím zlomené, jsou jen poraněné - vystavené hrůzám, které nacismus přinesl - židovská otázka, akce Lebensborn, zodpovědnost a svědomí německého lékaře...

Všechny postavy se statečně perou s tím, co jim život přinesl - ale jizvy zůstávají...

A závěrem : "Stále svítí slunce" /Sophie Schollová/

Peace
Peace
21.08.2018 5 z 5

"Každý, koho potkáme, nás ovlivní, potřebujeme slyšet jejich příběhy, abychom se dozvěděli víc o nás samých."

Knihu jsem četla překvapivě dlouho, zpočátku jsem měla problém se začíst. Pak jsem se ale dostala do moc hezkého příběhu v nehezkých časech.

Marekh
Marekh
17.08.2018 5 z 5

Kniha odehrávající se převážně během 2. světové války. Hlavními postavami jsou Elsi, Matilda a Willem, jejichž osudy se postupně navzájem propojí. Kniha se mi líbila, byla čtivá, docela obsáhlá, vyznačuje se krátkými kapitolami, je vyprávěna z pohledu Elsi, Matildy a Willema. Myslel jsem si, že knihu budu mít na delší čas, ale kniha mne natolik oslovila, že jsem ji přečetl poměrně rychle. Přiznám se, že během četby jsem uvažoval, jaké hodnocení dám - rozhodoval jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Nakonec jsem knihu ohodnotil pěti hvězdičkami, kniha si to rozhodně zaslouží a knihu doporučuji.

Přemýšlel jsem o Willemovi, který vykonával povolání lékaře, vstoupil do SS, jeho otec byl nacistický důstojník, přítel Heinricha Himmlera. Jak hodnotit postavu Willema - pozitivně, anebo negativně? Může mít nacista dobré srdce, může mít výčitky svědomí? Myslím si, že přestože byl nacista, měl určitě z mého pohledu dobré srdce, ač to může znít absurdně. V jeho životě nastaly okamžiky, při kterých se zachoval jako správný muž a snažil se pomáhat, poukazoval na nedostatky při léčebných úkonech v ghettu, anebo koncentračním táboře, navrhoval řešení pro zlepšení životních podmínek. Působil na mě lidsky a tím si mě jako postava získal. Během války nastaly okamžiky, při kterých se musel určitým způsobem rozhodnout a při těchto událostech jsem se musel zamyslel, jestli jsou jeho rozhodnutí správná. Pokládal jsem si řadu otázek, jestli se zachoval správně. Dotazoval jsem se sám sebe, jestli měl právo vzít spravedlnost do svých rukou?! Myslím si, že jednal tak, jak to považoval za nejlepší v dané situaci. Je velmi těžké hodnotit některé jeho postoje, čtenář si musí udělat vlastní názor a zamyslet se, jak by se zachoval v daných situacích, pokud by se ocitl v jeho kůži. Závěr knihy byl hodně dojímavý.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Teď už to ale chápu. Vím, že aby člověk poznal lásku, musí nejdřív zažít bolest. Teprve pak pochopí, co to je a jak ji má ocenit. Cítila jsem bolest a vím, co je to láska, ale všichni lidé, které jsem nejvíc milovala, už zemřeli. Před odjezdem do ghetta jsem měla trávit víc času doma. Měla jsem si vážit lidí ve svém životě. Všechno, co jsem chtěla, bylo přede mnou a kolem mě.

cori
cori
13.08.2018 4 z 5

Hrdiny knihy jsou nacistický lékař Willem, kterého otec poslal na praxi do Osvětimi, poloviční Židovka Elsi, živořící se svou matkou a mladší sestrou v lodžském ghettu, a devítiletá Matilda (napůl Němka po otci a Rumunka po matce),která je odebrána rodině a určena k poněmčení v programu Lebensborn. Jejich cesty se neuvěřitelnou náhodou protnou a společně vzdorují nacistické mašinérii.
Postava Willema mi nepřišla moc věrohodná, působil na mě až moc dušínovsky. Autorce se celkem dobře podařilo vykreslit život v ghettu i zacházení s dětmi v zařízeních pro poněmčení. Případným zájemcům o toto téma doporučuji český film Uloupené dětství.

Zara
Zara
09.08.2018 4 z 5

Kdyby to nebylo tak prvoplánově sentimentální, dala bych plný počet.

Eva88
Eva88
08.08.2018 4 z 5

Krásně psaný čtivý a smutný román. Líbilo se mi prolínání postav.

jahlina
jahlina
04.08.2018 5 z 5

Silný příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout.

Abia
Abia
04.08.2018 3 z 5

Kniha není špatná, dobře se čte. Dojemný příběh, který prožívají hlavní postavy v kulisách druhé světová války, je dobře vymyšlený. Jenže něco mi nehrálo, časem jsem si sice zvykla, ale postavám jsem nevěřila. Hlavně Matilda mi přišla hodně mimo, takhle dítě neuvažuje a rušilo mě to. Ani Willemovi jsem nevěřila, jeho přerod v odbojáře mi připadal nereálný.

Čtu letos hodně knih na toto téma a začíná se mi zdát, že je snadnější psát o druhé světové válce a dojmout čtenáře, než hledat současné téma. Ale možná autorce křivdím.

Jitty82
Jitty82
02.08.2018 5 z 5

Dojemný a fascinující příběh plný bolesti, strachu, ale i odvahy a laskavosti. Skvělá kniha, doporučuji každému.

Klára2216
Klára2216
31.07.2018 5 z 5

Krásná kniha s krásnou obálkou. Příběh mě pohltil, postavy byly velmi sympatické. Možná bych hodnotila nastejno s Hanou ale zase rozhodně méně než Vypravěčka. Hodnotila bych 4 a 1/2 hvězdy pokud by šlo, ale vzhledem k tomu že jsem milovnicí tohoto žánru, dávám 5

josska
josska
30.07.2018 4 z 5

Knížka se pěkně četla,byla napínavá,smutná,doba to byla příšerná ....

ivulka15
ivulka15
27.07.2018 3 z 5

Tak u mě se to všeobecné nadšení nějak nekonalo. Kniha není sice vůbec špatná ale o této tématice bylo napsáno mnoho lepších.

Sofie75
Sofie75
25.07.2018 5 z 5

Tato kniha se mi velice líbila. Je pravda, že mi při jejím čtení běhal i mráz po zádech. Jak už jsem jednou ve svém komentáři napsala-jsem moc ráda, že v této době nežiji. Kniha mi připomínala knihu HANA, která taky byla moc pěkná, ale smutná. Za mě určitě doporučuji.

simona5843
simona5843
25.07.2018 5 z 5

Pôvodne som si túto knihu nechcela prečítať no som rada že som knihe dala šancu lebo je úžasná.S postavami prežijeme niekoľko rokov čo mám v knihách veľmi rada.Príbeh ktorý ukrýva tato kniha je silný a doteraz nad postavami premýšľam.Kniha ma dostala a bude vo mne doznievať ešte dlho.

Sonča95
Sonča95
19.07.2018 5 z 5

Úžasná,smutná kniha!Období 2.svět. války mě zajímá,ale spíše jsem se orientovala na filmy než knižní podoby.Kniha Zlomení andělé byla mou první o tomto velmi smutném období a musím říct,že mě příjemně překvapila.Četla se krásně a skoro sama,styl mi vyhovoval a nemohla jsem se od ní odtrhnout.Tři životy a tři příběhy,které se vzájemně propletou,tohle mě na knížkách moc baví.Příběh knihy ve mě zůstává a jen tak ho nezapomenu a to si na knihách velmi cením!Určitě doporučuji!!

oolinkaa
oolinkaa
15.07.2018 5 z 5

wau, pane jo.. ani jsem nečekala, že to bude tak čtivé, dojemné a velmi svižně napsané. navíc je to podané zase tak trochu jiným způsobem, na jaký je člověk při těchto tématech zvyklý. fakt jsem nadšená, a jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. doporučuji

Lucyna68
Lucyna68
10.07.2018 5 z 5

krásný a dojemný příběh. Určitě doporučuji přečíšt

cérka
cérka
10.07.2018 5 z 5

Opravdu nevím co napsat. Nechala jsem si časový odstup k hodnocení (věřila jsem že tak najdu lépe vhodná slova ke komentáři) až opadne prvotní šok a oschnou slzy, ale ta bolest hluboko ve mě zůstane ještě dlouho. Ano, příběh je smyšlený, možná se někomu můžou zdát některé pasáže neskutečné, obávám se, že ona skutečnost byla ještě mnohem horší. Ten strach, bezmoc, bezpráví, nelidskost, krutost a zvěrstva, která dokáže dělat jen člověk člověku se mě hluboce dotýkají.
Kniha je nádherná, je to poklad obalený trním a bodláčím. Doporučuji!!!

Helenicka
Helenicka
10.07.2018 5 z 5

Krásně a citlivě napsané ...