Zlomení andělé

Zlomení andělé - druhý mistrovský příběh Takeshiho Kovacse, vyslance Protektorátu, organizace udržující pořádek mezi lidskými světy roztroušenými ve vesmíru. Takeshi Kovacs už však není vyslanec, ale jen vysoce kvalifikovaný nájemný žoldnéř. Jeho profese ho zavede na chudý a izolovaný svět Sanction IV zmítaný krvavou celoplanetární válkou. A Kovacs zde dělá, co umí nejlépe a za co mu tak dobře platí - zabíjí. Vyhrává šarvátky, bitvy, pomáhá zvítězit té straně, která ho najala. Jenomže tahle válka začíná být příliš krutá i na něho. Věci, které si lidé navzájem provádějí, by nedokázala vymyslet ani specializovaná umělá inteligence. Zraněný Kovacs skočí po šanci dostat se z mlýnku na maso - a dostat se z něho bohatý. Stačí zajistit mimozemský artefakt a prodat ho žraločí obchodní korporaci, která s ním už bude umět naložit. Jenomže to znamená nenechat se zabít, donutit obě válčící strany, aby své hekatomby smrti provozovaly na jiném kontinentě, zradit a být zrazen a úplně nakonec - odhalit tajemství staré mimozemské rasy. Takeshi Kovacs umí zabíjet lépe než kdokoliv jiný a jeho mezifázové geneticky kódované kalašnikovy nezahálejí. Umí zabíjet, ale už na to není hrdý. Rádoby cynický, ve skutečnosti smutný žoldák chce ven z pekla a za to musí zaplatit... Smrtí. Svou vlastní i smrtí těch, na kterých mu záleží....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/132433/zlomeni-andele-GsU-132433.png 4.161

Takeshi Kovacs (2.)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Triton

Broken Angels (2003)

Kniha Zlomení andělé

Ramiel

Tento díl mi přišel takový, jako by ho autor sám psal na metu. Skákal pořád mezi různými druhy Takeshiho vědomí. Zápletka samotná ("archeologické vykopávky pomocí atomovky") mi taky přišla slabá. Takeshi i Tanja v rámci konfliktu šli zrovna s tím, kdo se jim víc hodil do krámu. Hra na svědomí v jejich případě proto nevyzněla příliš přesvědčivě. Stejně jako závěrečný boj proti celé jednotce Klínu.

Malarkey

Pravděpodobně jsem u této knihy udělal tu chybu, že jakmile jsem jí nalezl v knihobudce a zjistil, že tuto trilogii Netflix zfilmoval do podoby seriálu Altered Carbon, tak nebude od věci si ji přečíst, i když se jedná o druhý díl. Na druhou stranu tu mnoho komentátorů uvádělo, že tento díl je úplně jiným příběhem, než díl první a tak jsem si říkal, proč to nezkusit. Výsledek byl ale ten, že jsem se těžko dostával do světa budoucnosti, co tu autor představil. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, v jaké podobě a do jaké míry je Takeshi Kovacs vlastně člověk, protože to co se hned ze začátku děje hraničí s tím, zdali člověk vůbec je. Příběh se pak postupně rozvíjí, ale jedinou jeho nespornou výhodou je, že když už nic jiného, tak je poměrně čtivý. Ne už ale tak nápaditý. Jediné nápadité pak shledávám momenty, kdy se autor trošičku vyblázní a začne popisovat co soudobí archeologové zjistili o marťanské technologii, která je v této knize stejně tajuplná, jako Máyové v dnešní době. Za normálních okolností bych ocenil dobrý závěr, ale byl jsem z celého unylého průběhu knihy tak otrávený, že nakonec zůstávám u dvou hvězd. A je otázka, jestli se vůbec budu chtít podívat na ten seriál...

trudoš

„Tohle je válka, ne soutěž v oblíbenosti.“
Ač jsou Zlomení andělé avizovaní jako druhý díl trilogie, jde o román vesměs samostatný. A zatímco předchozí Půjčovna masa měla charakter stylizované detektivky, v tomto případě se Richard Morgan vydal cestou military SF. Takeshi Kovacs tak pro jednou dělá, co umí nejlépe - zabíjí. Když se pak naskytne možnost podílet se (a tím pádem se obrovsky napakovat) na výpravě za nepoškozenou mimozemskou lodí, obratem se vrhá do největšího dobrodružství svého života.
Jak to celé dobře zní, v reálu to bohužel nefunguje úplně nejlíp. Koncepce je v duchu „spěchá se, aby se čekalo, čeká se, aby se spěchalo“, což hezky odkazuje na armádní rytmus, ale pro tempo vyprávění to není právě výhra. Pár detailů je navíc nedotažených, několik motivů odbytých a většina postav zbytečná. Nemluvě o tom, že zmizel chandlerovský sarkasmus, což mě mrzí asi nejvíc. Pořád se to čte jedna báseň, ale nějak to tentokrát postrádalo srdíčko, jak by řekla moje imaginární sekretářka.

pavel.2

Podle mého asi nejlepší kniha série. Hodně akce, velmi zajímavý okolní svět i postavy, poodhalená rouška tajemství a mystérií vesmírných rozměrů... Co víc chtít :-)

michal3736
29.11.2018

Takeshi V jiném hávu a naprosto dokonalé. Úplně jiné jako první dil, přesto velice zajímavé a nevadilo. Jsem zvědavý jak se s tím popere netflix s druhou sérii

thorir
28.07.2018

S druhou částí série Takeshi Kovacs se mění styl vyprávění. Autor opouští kyberpunkovou detektivku prvního dílu a příběh vypráví stylem napůl dobrodružství Indiana Jonese, napůl military sf. Tam kde byl první díl střízlivá sf/kyberpunková detektivka, nastupuje zde z poloviny akční příběh vojenských operací a z poloviny mystický prvek v podobě starobylé mimozemské civilizace, jejíchž pozůstatky se nachází na mnoha obydlených světech. Čtivost zůstala zachována, skvělými nápady autor opět nešetří. Svět je stále stejně atraktivní jako v předchozím díle.

jaroiva
11.04.2018

Oproti předchozímu dílu je to na můj vkus moc válečné a málo to ve mně vzbuzovalo zvědavost, jak to dopadne. Trochu jsem už měla problémy pochytit, kdo je s kým a proti komu se momentálně bojuje. Taky můj osobní problém s tím, že si pletu podobná jména, mě párkrát trochu zmátl. Původně jsem chtěla dát 2*, ale překvapivý konec to vylepšil a navíc Tak je prostě sympaťák

jakub2199
23.03.2018

Rozhodně tématický odklon od prvního dílu. Z komentářů na knihy jsem pochopil, že druhý díl byl tématicky největším odklonem a větší podobnost byla mezi prvním a druhým dílem. Pro mě osobně rozhodně vylepšení oproti předchozímu dílu. Musím přiznat, že explicitní popis sexuálních scén se mi trochu tloukly s pasážemi filosofující nad přirozeností války a utrpení, které si jako druh způsobujeme.
Každopádně kniha nepostrádá akční pasáže, pro fanouška předchozího dílu rozhodně nebude zklamáním. Děj plyne vcelku svižně, vynalézavost a představivost autora co se vymýšlení nové technologie týče je obdivuhodná.
Z knihy je cítit stejný komentář na aspekt lidské společnosti. Na rozdíl od předchozí knihy, která byla spíše komentářem na třídní nerovnost a kritika konzumní společnosti, jsou Zlomení andělé spíše komentářem na fundamentalismus - jak na náboženský tak ideologický a možná dokonce i na náboženství jako takové. Rozhodně zajímavá kniha, co stojí za přečtení.

kyberpunk sci-fi

Richard K. Morgan