Páté roční období

Během jediného dne se stanou tři strašné věci. Essun, která se skrývá v jednom tichém městečku jako obyčejná učitelka, přijde domů a zjistí, že manžel surově zavraždil jejich syna a unesl dceru. Mocné Sanzedské císařství, jež bylo po tisíc let nositelem pokroku a základem civilizace, se zhroutí, protože jistý šílenec pomstychtivě zničí jeho největší město. A co je nejhorší, v srdci jediného světového kontinentu se začne rozevírat velká rudá trhlina, která chrlí tolik popela, že zakryje oblohu na celé roky. Nebo staletí. Toto je ale Tišina, svět, kde boj o život není zdaleka ničím novým a kde větší strach než dlouhá chladná noc budí orogénové — ti, kdo ovládají sílu země jako zbraň. Essun si uvědomí, kým je, a rozhodne se získat dceru zpátky. Je jí jedno, že svět kolem ní se rozpadá. Bude-li to nutné, klidně ho sama zničí, jen aby dosáhla svého....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385325/big_pate-rocni-obdobi-7iw-385325.jpg 4.1233

Zlomená země / Zlomená zem 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Host

The Fifth Season, 2015

Kniha Páté roční období

Libris_Na_Ex

Tahle kniha je unikát. Ten styl psaní, propracovanost světa, propojení dějových linek...
Je to ojedinělý čtenářský zážitek, na který budu ještě dlouho vzpomínat.

Laféeverte

Chcete zajímavý fantasy svět, chcete přemýšlet o rozložení moci, morálce, lidské důstojnosti a chcete to v trendy multikulturním balíčku? Tak zkuste Páté roční období....No možná to zní trochu ironicky, ale ve skutečnosti to tak myšleno není (a když, tak jenom trošičku). Svět Tišiny mě totiž dost pohltil a nemůžu se dočkat až se dozvím víc. Spoiler: Tak nějak jsem si vybavila knihu Problém tří těles a příběh toho, jak asi fungovaly jednotlivé říše Trisolaranů. Některé věci týkající se hlavních hrdinů mi byly nápadné už od začátku, ale to nebylo na škodu - jednak jsem se díky tomu v dějových linkách snadno orientovala a jednak mě dost bavilo hledat v textu indicie k potvrzeních svých teorií. Skvělým aspektem je již zmiňovaná ženskost toho pohledu na svět - respektive to, jak se pracuje s emocemi a jak se do středu pozornosti staví otázka mateřství a otcovství v kontextu nesvobody (lze tak detekovat i odkazy na otroctví a slave narratives). Zajímavé je i užití druhé osoby jednotného čísla, která umožňuje intenzivnější ztotožnění se právě s emocionálními prožitky Essun. No a teď k oné ironii, která není ironií - ten multikulturní balíček - je tam, nelze to přehlédnout, ale povedl se. Právě díky tomu, jaký svět autorka vytvořila, to nepůsobí divně a nepřirozeně.

Karcoolka2210

Veľmi originálny vstup do zaujímaveho sveta, ktorý táto autorka vytvorila. Musím sa priznať, že mi miestami kniha robila problém, keďže som ju čítala v angličtine, čo sa mi bežne nestáva, a trvalo mi, kým som sa začítala a zvykla si na nezvyčajný štýl písania, ale zlepšovalo sa to každou kapitolou a som rada, že som to nevzdala. Idem ďalej a som teda zvedavá, kam to bude smerovať. AJ

Nifredil

Jasná inspirace pro českého Naslouchače. Výborná. A rozhodně ji doporučuji k přečtení. Veškeré ocenění to získalo právem, je to zcela jedinečná věc a úžasně propracovaný celý svět.

Metla

Velmi ženská, netradiční fantasy, která jiskří zajímavými nápady, rozhodně však nic čtenářům (spíše čtenářkám) nedá zadarmo. Autorka střídá linie, experimentuje s formou vyprávění, používá vymyšlené novotvary, zorientovat se v jejím světě a jeho zákonitostech trvá dlouho, navzdory přiloženému slovníčku pojmů.
Dámský rukopis není až tak znát ohledně sexuálních scén, překvapivě postrádajících byť i jen nádech romantiky. Zaměření na duševní rozpoložení postav, na jejich vnitřní život, ztrápené duše a častou protivnost, to už je pro ženský styl psaní podstatně typičtější. Na rozdíl od vulgarit nejhrubšího ražení, které byly ovšem méně iritující než obraty jako: „Do zlýho Země!“ „Co je, u pravidelnýho dvouminutovýho záškubu země?“ „Země ať zrezne!“ a podobné, hojně užívané pakletby. A jelikož jde o dílo současné americké spisovatelky, nesmí chybět ekologický apel, téma homosexuality, ba i transgender se do příběhu podařilo připlácnout.
Další díly série nebudu aktivně vyhledávat, nesedla jsem si totiž s hrdiny románu. Nejsou plytcí, prostě mě dostatečně nezaujali; závěr měl být slznou tsunami, já (tématicky odpovídající balvan) se omezila na jednu rychle zamáčknutou. Příběh o svobodě, silách země a (nejen) ženské duši bych ohodnotila třemi stálicemi, čtvrtá jde čistě na konto velevzácné originality. 70%

DreamerX9

Za mě zmatek a dějová linka hodně slabá. Co musím ale vyzdvihnout je ta fantazie a originalita vytvořeného prostředí. V sérii pokračovat nebudu ale za alespoň nahlédnutí do toho světa to stálo

Netti

Začátek knihy byl pro mě dost zmatečný... Styl psaní byl velmi zajímavý a příběhy poutavé. Na konec do sebe vše krásně zapadalo. 4,5*

HynekBee

Dávám tři hvězdy. Celkově pěkné i když jsem se občas nudil. Určitě by šly některé pasáže zkrátit.

Někdy si možná přečtu pokračování.