Páté roční období

Během jediného dne se stanou tři strašné věci. Essun, která se skrývá v jednom tichém městečku jako obyčejná učitelka, přijde domů a zjistí, že manžel surově zavraždil jejich syna a unesl dceru. Mocné Sanzedské císařství, jež bylo po tisíc let nositelem pokroku a základem civilizace, se zhroutí, protože jistý šílenec pomstychtivě zničí jeho největší město. A co je nejhorší, v srdci jediného světového kontinentu se začne rozevírat velká rudá trhlina, která chrlí tolik popela, že zakryje oblohu na celé roky. Nebo staletí. Toto je ale Tišina, svět, kde boj o život není zdaleka ničím novým a kde větší strach než dlouhá chladná noc budí orogénové — ti, kdo ovládají sílu země jako zbraň. Essun si uvědomí, kým je, a rozhodne se získat dceru zpátky. Je jí jedno, že svět kolem ní se rozpadá. Bude-li to nutné, klidně ho sama zničí, jen aby dosáhla svého....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385325/big_pate-rocni-obdobi-7iw-385325.jpg 4.2182

Zlomená země / Zlomená zem 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Host

The Fifth Season, 2015

Kniha Páté roční období

Taťka Hraboš

Nevím, jestli to tak ostatní čtenáři mají podobně, ale pokud se mi na knize něco nelíbí, komentář se mi píše snadno. Pokud je to naopak, jen těžko hledám slova. Asi bych se musel uchýlit k obvyklým klišé - kniha námětem, zápletkou, postavami i kompozicí originální, napínavá, s výbornou atmosférou, jazykově vytříbená. Přitom asi nejde o to, že by taková kniha byla bez nedostatků, úplně dokonalá, ale člověka při četbě pohltí natolik, že ty nedostatky prostě nevnímá. To je případ i této knihy (a vypadá to, že celé série). Samozřejmě, podmínkou je, aby byl člověk fanouškem žánru, jinak moje nadšení zřejmě sdílet nebude.

Vendulis

Ze začátku jsem si říkala co se to sakra děje! Vůbec jsem se v tom světě neorientovala, nedávalo mi to smysl. Spousta informací a neznámých pojmů. Ale jak příběh pokračoval, začala jsem se do toho světa dostávát a všechno najednou davalo smysl, pěkně to do sebe zapadlo...a bylo to prostě božovní! :) Nedávám plny počet hvězd,nechávám rezervu na další díly. A taky kvůli těm počátečním zmatkům. :)

Deia

Myslím, že zvláštnejšiu sériu som ešte nečítala. Príbeh Essun je rozprávaný „ty“ formou (Ty jsi ona. Ona je ty. Jsi Essun.), s tým som sa ešte asi nikdy nestretla a asi aj vďaka tomu si ma prvá kniha hneď získala. Aj keď spočiatku som z tých troch dejových liniek bola celkom zmätená, ale postupne si ma všetky získali. Získali si ma aj schopnosti postáv, orogénia mi prišla úžasná. Schopnosť ovládať zem, bolo to popísané skutočne úchvatne. Zo všetkých kníh na mňa dýchala taká zemitá, ťažká atmosféra a neskutočne ma to bavilo. Z tých troch liniek ma najviac bavila Essun, ale to hlavne preto, že jej linka sa odohráva počas piateho ročného obdobia, ktoré práve nastalo – z oblohy padá popol, ľudia hľadajú útočisko a celé je to také ponuré.

Julinka679

Na knížku jsem se hodně těšila, bohužel mě spíše zklamala. Nemohla jsem se do ní absolutně začíst a po cca 80-90 stranách jsem to nakonec vzdala a knihu nedočetla.
Určitě se k ní v budoucnu někdy vrátím, abych jí dala druhou šanci ale prozatím hodnotím 1* za nedočtení.

Laspasoma

Dala bych 6* ...

Eryl

Kniha mě velice zaujala (asi jako každého čtenáře tady) svým ohlasem, chválou a celkem originálním námětem. A možná právě proto že bylo mé očekávání opravdu tak velké, jsem byla upřímně překvapená, když jsem se během prvních asi sto stránek musela do čtení nutit. Úvod knihy je velice poutavě vymyšlen, ovšem jak příběh dál pokračoval, i když mě další vývoj opravdu zajímal, vlastní dynamika děje se zdála trochu slabší. Neříkám, že bych se nudila, ale pořád jsem čekala, kdy se konečně začne "něco dít". Také jsem trochu postrádala o něco podrobnější vykreslení určitých situací nebo míst, kdy výsledný dojem působil malinko povrchně, ale samozřejmě záleží na vkusu každého čtenáře. Zhruba ve 2/3 knihy začal děj konečně nabírat obrátky a střípky, které autorka na začátku rozhodila, začaly velice ladně zapadávat do sebe. Když jsem se dostala na konec knihy a plně pochopila záměr autorky, došel mi také důvod rozvržení knihy a jejich částí, ovšem ani to zcela nestačilo k tomu, abych knize dala 5*. Určitě knihu doporučuji, každý si v ní najde něco, co ho jistě osloví. Témata, se kterými autorka pracuje, jsou velice aktuální a skvěle zapracována do příběhu. Každému, kdo nad touto knihou váhá: určitě se na ni vrhnětě ^_^

JirkaDitt

Celý příběh má poměrně zajímavý nápad. Bohužel první půlka knihy pro mě byla taková bez děje. Jediná dějová linka, která mě celkem bavila, byla se Syen. Celé mě to vlastně chytlo až tehdy, kdy zmizela Damaja.
Co rozhodně oceňuju, jsou schopnosti. Je to celkem originální a i hezky popsané. A hlavně to není obyčejné ovládání země. Je to mnohem víc.

Mikus

Někdy narazíte na knihu, která je jiná než všechny ostatní. Vystupuje z řady, protože má něco, na co jste doposud nikde nenarazili. Kupříkladu netradiční styl vypravování, co si vás naprosto sebejistě přehazuje, kam právě potřebuje, a nic vám nedá zadarmo. A přece je spoustu věcí v té knize povědomých. Svět, ve kterém se příběh odehrává, působí zprvu zcela odlišně od toho našeho. Ale to není pravda. Je krutý, nekompromisní, nebere si žádné servítky. A někteří jeho obyvatelé stejně tak.

Někdy v knize narazíte na postavy, které by vám měly být cizí, vzdálené, lhostejné. A přece cítíte jejich bolest i radost více, než byste čekali nebo chtěli. Napadá vás, jestli ještě zbývá něco z lidí, jejichž země už byla nespočetněkrát zlomena? Jsou zlomení i oni kvůli neustálému přizpůsobování se pravidelným koncům světa? Nebo zemi sami zlomili dřív, než se o to mohla pokusit?

Někdy narazíte na fantasy, které se ani zdaleka nenechá omezit hranicemi svého žánru. Neřídí se typickými šablonami. Vše se v ní jeví jako smyšlené, a přece má ke skutečnosti nebezpečně blízko.
Její přesah je obrovský. Každé slovo, každá věta může znamenat víc, než si myslíte. Mezi každými dvěma řádky se může schovávat další význam, další myšlenka. Jde o to, zdali jste ochotní je vidět. Přemýšlejte u čtení, pátrejte, zkoumejte, a i když nakonec zdaleka nepochopíte všechno, váš zážitek bude silnější. I opravdovější. Hlavu budete mít řádně zavařenou. Každá velká kniha si od svého čtenáře něco žádá.

Někdy zjistíme, že svět není takový, jak si ho malujeme. A že někdy nejsou hluboce zakořeněné pořádky správné, i když tak byly od nepaměti prezentovány. Jste schopní se jim postavit? A chcete vůbec?
Ten poslední konec světa je tu. A jakmile začne nové Páté roční období, nic už po něm nebude takové jako před ním. Ani vy