Zlodějka mýho táty

Zlodějka mýho táty https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411144/bmid_zlodejka-myho-taty-rVT-411144.jpg 4 184 55

V novém románu Petry Hůlové Zlodějka mýho táty nesnáší desetiletý Miky střídavou péči, nové sourozence a mobilové dny macechy, co podle Mikyho jemu a jeho bráchům ukradla tátu. Naštěstí existuje virtuální platforma plná reálných vrstevníků v podobné situaci a ve společném přesvědčení, že mají právo vyklouznout ze střídavé pasti. Mikiho sebelítost v nebezpečném koktejlu s odhodláním zvrátit situaci za každou cenu vede k nezvladatelné nenávisti, jež systematicky ničí život a veškeré vztahy především jemu samému. Nejde se s knihou neptat, kde začínají a končí naše práva na cokoliv, či jak komplikované břemeno vztahů dokážeme unést. Petra Hůlová opět suverénně vládne slovem, ve svém světě na prahu katastrofy klade čím dál nepříjemnější otázky a rozhodně nenabízí jednoznačné odpovědi. ISBN 978-80-7215-585-8 je chybné... celý text

dewey
01.08.2020 3 z 5

Velmi syrová knížka. Nešla zhltnout naráz, ale taky nešla odložit. Mikyho svět je prošpikovaný hrami a fantasy světy a jeho jazyk tomu odpovídá, takže se mi knížka četla dost těžce.
Mikyho pohled na svět je silně repetitivní. Místo aby se pomaličku smiřoval s lidmi kolem sebe, propadá se sám v sobě hlouběji a hlouběji a vzdaluje se i bratrům. Do ztracena spadne myslím ve chvíli, kdy nepřijme ani matčina partnera. Mikyho problém není se střídavkou jako takovou, ale s rozpadem rodiny.
A že je děj zasazený do futuristického prostředí? Jestli je autorka sama rozvedená, tak chápu, že potřebovala svého hrdinu odsunout trochu dál od dnešní reality. (Korzety a prášky na soustředění beru, ale vůbec mi není jasná role kostela a náboženství – nemáte někdo prosím vysvětlení?)

spinsterka
27.07.2020 3 z 5

Zajimave tema, ktere se dotyka stale vice lidi v soucasnosti, sama jsem si ji s chuti precetla, protoze i ja jsem “macecha”, ac jsem tatu nikomu neukradla. Pasaze s komiksovymi hrdiny jsem automaticky preskakovala, prisly mi v pribehu zbytecne, jelikoz odvadely ctenare od tematu, obcas jsem se v textu musela vratit o par radku nazpet a zorientovat se. Chvilemi me z te vlny nenavisti mrazilo a nevylucuji, ze se neco takoveho muze detem v hlave zrodit, i kdyz tady hlavni postava jasne vykazuje znamky psychopatie, vetsine deti staci delat jen male naschvaly. Dala bych to precist vsem rodicum, kteri usiluji o stridavou peci stuj co stuj, neni to asi vzdycky ta nejlepsi volba pro vsechny.

marcha
25.07.2020 5 z 5

Sugestivní a brilantní vykreslení bezvýchodnosti situace, kdy každý má právo na štěstí, ale ta štěstí se navzájem vylučují... pro každého tady lze mít pochopení, ale fungovat to nemůže...
Narozdíl od řady jiných komentujících mne ta lehce dystopická linie vyprávění hodně bavila. Bez ní by to pro mne bylo ke konci už ubíjející a na jedno brdo.
Petra Hůlová prostě umí!

Chesterton
30.06.2020 3 z 5

Hořká až bezvýchodná kritika obhajoby dospěláckých práv na úkor dětské nezralosti a potřeb.
Zprvu budila soucit a pochopení, postupně se stává únavnou a bezvýchodnou stejně jako často realita sama.
Palčivá témata v ponurém závoji, píše výstižně Nomia.
Trochu se vše točí v kruhu už proto, že jsme stále jen v Mikyho hlavě.

Clair16
21.06.2020 4 z 5

Je Petra Hůlová ve skutečnosti macechou hlavního hrdiny? Podle mne nejspíš (aspoň zčásti) ano, protože určitý stíh hořkosti z její strany je postřehnutelný, jakkoli právě tahle postava se zdá být nejvyrovnanější. Velmi čtivá knížka, téma patchwork-rodiny je v ní zpracováno neotřele, a to nejen proto, že vypravěčem je prepubertální kluk. Futuristické vize se brzy mohou naplnit, na druhou stranu by to v jakkoli hektické době měli být rodiče, kteří nesou odpovědnost za svá rozhodnutí - a nemuseli by tedy být překvapení, když jejich děti nesdílejí nadšení z nových pořádků a střídavé péče. Jen za to, že jsem měla pocit určitého podprahového "obhajování se" ze strany autorky, ubírám jednu hvězdičku, ovšem čtenářsky je knížka rozhodně zajímavá a atraktivní.

Magulenka
10.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Příběh, ze kterého vás zamrazí a který vyvolá spoustu palčivých otázek. Mají partneři větší právo na "štěstí" než jejich děti? Mají lidé hledat "štěstí" v nových vztazích, když si se současným vztahem nevědí rady? Jakou cenu jsme za své "štěstí" ochotní zaplatit? Příběh Mikiho a jeho "nové rodiny" zpočátku vypadá jako běžná porozvodová tahanice, ale postupně se ukazuje, že se řítí do katastrofy, stejně jako klima na planetě (koupání o podzimních prázdninách), formy rodiny a nová partnerská soužití (tři muži adoptují nemluvně) nebo třeba dětský hyperprotekcionizmus (korzety, pilulky na soustředění před písemkami, organizace na ochranu dětí). Kniha se čte sama, děj spěje k neodvratnému. Obdivuji vcítění se autorky do desetiletého rebela. Kniha určitě osloví nejvíce čtenáře v generaci Mikiho rodičů.

certik003
31.03.2020 4 z 5

Překvapuje mě, že spousta čtenářůvidí jenom rozmazleného spratka. Já tam vidím rodiče, co absolutně nezvládli výchovu a po rozchodu se rozhodli, že mají právo na štěstí a tím nejhůř myslitelným způsobem reagují na to, že se Miky nedokáže smířit s jejich rozchodem. Rozhodně nevyznávám dnešní kult upřednostňování potřeb dětí nad čímkoli, na druhou stranu dětská duše je hodně křehká a zranitelná a někdo prostě potřebuje víc času a trpělivosti než se se situací dokáže smířit. Miky ale tento čas nedostal a vlastně jenom využil toho, že se jeho rodiče z pocitu viny nechali snadno manipulovat a potom už nevěděli, jak z toho ven.

Terezz1
30.03.2020 5 z 5

Velmi silná, perfektně napsaná kniha. Psané z pohledu malého dítěte, které trpí rozvodem rodičů a i přes marné pokusy vrátit vše k normálu doufá, že se mu podaří dát rodiče zase dohromady. Nebo je to naopak a on je tím problémem? Nesnesitelný spratek, který se neštítí vůbec ničeho a zničí tak i ty zbytky normálního života a vzájemných vztahů, které jeho rodině ještě zbyly.

lištička123
12.03.2020 1 z 5

Knížka mě dost zklamala. Vůbec mě nebavila. Čekala jsem něco jiného.

BertaB
06.02.2020 3 z 5

Celkem frustrující a depresivní. Hlavní postava - desetiletý Miky - mi byla dost protivná a nesympatická, což byl předpokládám záměr. Rušilo mě zasazení do blízké budoucnosti negativním ladění.

baroch
27.01.2020 odpad!

Velké zklamání. Petru Hůlovou mám ráda a nepochybně umí skvěle psát, ale tahle kniha se opravdu nepovedla. Děj v podstatě celou dobu přešlapuje na místě, je v něm spousta kostrbatých a nedotažených odboček... a upřímně řečeno, asi od poloviny knihy jsem měla pocit, že ještě jednou si přečtu obrat "mám v krku bulení", nejspíš vyskočím z okna.

hannina
20.01.2020 3 z 5

Není to jen o jednom zatvrzelém malém klukovi, který těžce nese rozvod rodičů a následnou střídavou péči, ale i o tom, kam by mohl dospět současný trend společnosti...... bylo to fakt hustý čtení....

Balrog
14.01.2020 5 z 5

Celý komentář zde: https://blogbalrog.wordpress.com/2020/01/14/petra-hulova-zlodejka-myho-taty/

Tilte
14.01.2020

zbesilej proud bezmocny nenavisti, literarne vyborne, tezke cteni, uvrhlo me do depky a mirneho znepokojeni

myšpa
04.01.2020 4 z 5

Knihu by si měli přečíst hlavně rodiče uvažující o střídavé péči.

Nomia
03.01.2020 3 z 5

Zlodějka mýho táty mě "sbalila" už jen na samotný název a neokoukanou titulku. Kniha je syrová a chce upoutat. Skvělé, ponuré téma, které je neuvěřitelně nosné, ale ze samotného zpracovaní jsem se tzv. na zadek neposadila. I přes to ve mně kniha dokázala vyvolat emoce. Jestli bude budoucnost společnosti vypadat, tak jak ji vykreslila Petra Hulová, tak potěš koště.

Celý román je především o emocích a atmosféře. Ten, kdo bude číst Zlodějku pouze povrchově a nezamyslí se nad myšlenkami v knize, tak z ní nemůže mít žádný požitek. Není to jen kniha o jednom spratkovi, jak se může zdát, která by byla od první do poslední stránky narvaná dějem. Jedná se spíš o temnou předzvěst, která může člověku trochu otevřít oči a někoho možná utvrdit v tom, že do vztahů a pořizování dětí se raději pouštět nebude. Zlodějka spojuje spoustu palčivých témat současné doby a zahaluje je do ponurého závoje.

Marčullkas
17.12.2019 4 z 5

Příběh jde do opravdové hloubky téměř na dřeň! Syrovost, lítost a beznaděj byla pro mě na každé stránce.

DracoMalfoy
08.12.2019 3 z 5

Mně to prostě nesedlo. Mnozí zde píšou, že jim vadilo zasazení do neurčitě vzdálené budoucnosti. To podle mě bylo v pohodě. Ale přišlo mi, že myšlenkové pochody neodpovídají vyspělosti desetiletého kluka. Často jsem se taky ztrácela, nelíbil se mi styl psaní a celkově mi to přišlo jako slabší Nejlepší pro všechny od Soukupový. 3/8 LCR 2020

Toyenka
16.11.2019 4 z 5

Nepochopila jsem jedinou věc - proč to bylo situované do budoucnosti - korzety, festivaly nových rodin atd. Bez toho by to byla výborná kniha. Škoda, tímhle si dost podstatně ubrala body.

salamandrina

2008  80%Stanice Tajga
2006  52%Umělohmotný třípokoj
2019  70%Zlodějka mýho táty
2014  61%Macocha

Kniha Zlodějka mýho táty je v