Zlodějka knih

Zlodějka knih https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323968/mid_zlodejka-knih-Uue-323968.jpg 5 8255 2051

Světový bestseller pro mladé i dospělé čtenáře. Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem. Vyšla poprvé v roce 2006, letos její prodej dosáhl 1 000 000 výtisků po celém světě. Čtenáři oceňují Zusakovo vypravěčské umění, originální volbu vypravěče, poetický jazyk, zejména se však vyzvedává téma knihy. Druhou světovou válku a holokaust se Zusakovi podařilo originálně a působivě zprostředkovat i těm, kteří tu dobu znají už jen z literatury, filmů či z vyprávění. Líčí ji jednak pohledem vševědoucí a všudypřítomné smrti, jednak slovy dítěte, navíc dítěte žijícího v Německu, v poražené zemi. Zaměřuje se ale spíš na všední život v zázemí, do kterého válka jen pomalu a plíživě proniká. Podle Zusakových vlastních slov ho k napsání knihy inspirovalo vyprávění jeho matky, která prožila válku v Mnichově a zažila bombardování města, a byla i svědkem scény, která získala důležité místo ve Zlodějce knih: městem prošel průvod Židů pochodujících do koncentračního tábora; jakýsi muž prý jednomu z nich podal kousek chleba a dostal za to pár ran důtkami od vojáka z eskorty. Kolem této scény, spojující laskavost a krutost, dvě krajní polohy lidské povahy, pak vyrostl obsáhlý příběh, který dokáže podmanit.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: ekniha , Argo

The Book Thief , 2005

Pítrs85
05.05.2022 4 z 5

Nezvyklý vypravěčský styl nemusí sednout každému, já jsem však hltal každé slovo, které Markusi Zusakovi přišlo namysl. Zkrátka nejlepší knížka co jsem kdy četl, amen.

vladka321
02.05.2022 5 z 5

Bylo to dokonalé, krásné počtení. Málo spisovatelů se zajímá o obyčejný život, obyčejných lidí v kruté době. Nápad nechat vyprávět právě smrt bylo geniálním tahem s neskutečnym dopadem. Doporučuji.

jes09
26.04.2022 5 z 5

Jedna z těch výjimečných, která zanechá stopu v srdci. Víc k tomu není potřeba dodat!

ivunk
24.04.2022 5 z 5

Nádherná kniha o příšerné době. I když jsem věděla o jakých hrůzách budu číst, neustále mě překvapovalo kolik krásy z této knihy dostávám. Autor si zaslouží velký obdiv za toto dílo. Určitě si vyhledám jeho další knihy.

klarka009
10.04.2022 5 z 5

"Nacházím znova a znova lidi v jejich nejlepší i nejhorší podobě. Vidím jejich ošklivost i jejich krásu, a divím se, jak může mít tatáž věc obojí tvář"

Jedinečná. Jedno slovo které vystihuje tuto knihu. Zlodějku knih doporučuji přečíst i těm, kteří tento žánr nečtou. Za mě je to must have. Kniha, která ve mě zůstane. Jedna z nejlepších, které jsem četla. Vypravěčkou je sama smrt. Ale ona tak krásně vypráví. Je to dokonalost a vy to musíte číst. Je to velmi krásný a velmi smutný příběh z 2.světové války. Všechny postavy se kterými se setkáte se vás dotknou. Nejvíce samozřejmě Liesel, naše zlodějka knih, která mi velmi přirostla k srdci. Hans, Rosa , Rudy a Max. Všichni si mě získali.
Nemám slov. Musíte si to přečíst :)

draka
05.04.2022 5 z 5

Netradičním pohledem je nám představen život několika rodin na okraji Mnichova v průběhu 2.světové války. Je to pohled zvláště odsuzující nesmyslnost válek, genocidu, krutost, násilí a potvrzení, že nejvíce vždy trpí děti a nevinní. Kniha mi byla doporučena a byl jsem jí tak silně zasažen, že jsem ji musel několikrát odkládat, obávaje se tragického konce. Obavy byly oprávněné, závěr mě úplně odrovnal, nemohl jsem zastavit slzy. Neobyčejně krásná kniha, silný příběh.

knihomolka_jaja
03.04.2022 5 z 5

V průběhu čtení jsem si dělala poznámky, když ve mně kniha probudila něco, co jsem vám všem chtěla později sdělit. Tudíž text rozkouskuji na několik bodů, a přestože na sebe ne vždy zcela navazují, všechny mi přijdou z pohledu nějakého stručného sdělení o knize důležité.
• Kdybych nevěděla, že je autorem muž, tipovala bych, že knihu napsala spíš žena. Příběh je psaný nezvykle citlivě a mile. Z jeho řádků doslova čiší něha a neuvěřitelná láska a pochopení.
• Postavy z knihy prostě musíte mít rádi. Ať už jde o Rosu, která na všechny kolem pořád jenom huláká, Rudyho neodbytně se snažícího vyloudit na Liesel polibek anebo o Maxe, židovského boxera.

„Jen jedna věc je horší než kluk, který vás nesnáší. Kluk, který vás miluje.“

• Věřím, že každý si z knihy odnese něco. Pro mě byl fantastický zážitek číst o dětském světě a bezmezně chápajícímu přístupu Hanse Hubermanna. Líbil se mi ten prozíravý pohled, který připomíná, že všechny děti jsou ve své podstatě nevinné a to i v tu chvíli, kdy dělají něco, co nemají. Ony to tak prostě nemyslí. A co víc, zjistila jsem, že bych chtěla být víc jako Lieselin pěstoun Hans H. Přála bych si mít jeho trpělivost, pochopení a shovívavost. Co se týče rodičovství, je mi v této knize vzorem.
• Lieselina euforie z knih musí být otiskem duše každého knihomola a obzvláště těch, kteří si ne vždy mohli nějaké knihy dovolit koupit.
• Je úžasné, jak obyčejný ten příběh kolikrát je. Popisuje zcela normální okamžiky, ale vy ty prožité chvíle prostě milujete.
• Fascinující výběr slov. Líbí se mi autorův vypravěčský styl. Vypráví velice neotřele a zároveň výstižně. Říkáte si: „No jo, ale přesně tak to přece vypadá!“
• Autor má v této knize jeden zlozvyk, a to prozrazovat dopředu, že někdo umře. Třeba i několikrát. Paradoxně to není na škodu. Naopak to ve vás probudí úzkostlivé očekávání nejhoršího. Otáčíte stránky a bojíte se, že nadešel čas a vy přijdete o svou oblíbenou postavu právě teď.

Závěr:
Víte, jak to bývá s konci knih. Velice často se dostávají do pomalého tempa, a vy cítíte, jak příběh umírá a přestává vás zajímat, protože je vám jasné, že už se nestane nic pozoruhodného nestane. Zlodějka knih je přesným opakem těchto postupně skomírajících vyprávění. Konec vás ke knize přiková a vy ji prostě musíte dočíst do posledního písmene. Nepamatuji si, kdy naposledy ve mně nějaká kniha vyvolala opravdu silné emoce. Kdy mě nějaký příběh rozplakal, napínal nebo rozesmál. S malou Liesel jsem prožívala všechno. Bála jsem se toho, co bude dál, usmívala jsem se a dokonce i slza ukápla. Zlodějka knih je přesně ten příběh, ke kterému jsem schopná se jednou vrátit. A z celého srdce doporučuji k přečtení, pokud vám doposud unikala.

Netopýr_5
27.03.2022 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil styl psaní, který mi ze začátku připadal chaotický. Pak už jsem knihu četl s chutí, a i když byla o těžké době, dala mi spoustu námětů k přemýšlení. Je pro mne zároveň první knihou, která popisuje život běžných lidí v Německu za 2. světové války. V dnešní době, kdy válka je za humny, přináší kniha aktuální pocity pro lidskou duši.

LeXy.36
18.03.2022 5 z 5

Mě se líbila moc. Krásně napsaná. V hodně knihách mi připadá, že autor musí přirovnání a ty poetické části doslova potit a nakonec z toho vzejde jen kýč, taková rozježděná lesní cesta po které se nedá ani jít, natož jet :) Ale v téhle knize člověk pluje na jemném jazyce, na obláčku literatury alespoň já mám takový pocit. Na příběhu mě trochu mrzel jen ten konec, takové ne zcela konkrétní, i když k té knize se to hodí, to asi jenom já jsem tak zkostnatělá, že potřebuju přesný začátek a přesný konec, ale to vlastně hloupost. V hlavě jsem si tuto knihu zařadila vedle Slavíka a Dopisů, které nikdo nečetl na takové malé čestné místečko a ráda si je všechny znovu přečtu.

KodalSa
16.03.2022 5 z 5

Nádherné a strašně silné. Líbil se mi i film, ale knížka má ještě něco navíc. Moc se mi líbí styl, jakým je psaná. Ten příběh mě opravdu zasáhl.

Pisces077
16.03.2022 5 z 5

Do knihy jsem se pustila, aniž bych věděla, do čeho jdu. Po jazykové stránce opravdu nádherně napsáno... I kdyby tam nebyl žádný děj, knihu bych kvůli vší té barevnosti a jazyku dočetla tak jako tak. Krása.

NikolOt
11.03.2022 4 z 5

Moc se mi líbí zpracování se smrtí jako vypravěčkou. Další kniha napsaná z prostředí druhé světové války, ale žádným drastickým způsobem. Ukazuje nám život obyčejných Němců za války a jejich osudy.

Mišák240
09.03.2022 5 z 5

Ze začátku mi trochu déle trvalo se do knihy vůbec začíst, ale musím uznat, že příběh o malé holčičce Liesel, o jejím nelehkém vyrůstání za 2. sv. války, je velmi smutný až dojemný. Ale je to moc hezky napsaná kniha, kde je hlavním vypravěčem smrt.

Kutcho
07.03.2022 5 z 5

Štýl, akým je kniha napísaná je trochu odlišný, než je bežné, najmä vďaka netradičnej rozprávačke.
Jej pohľad na udalosti sa mi páčil a bolo zaujímavé, čítať o jej postrehoch, názoroch a pocitoch.
Samotný dej ma až tak neuputal, aj keď bol veľmi dobrý, ale priznám sa, že už som čítal o zaujímavejších príbehoch ľudí počas druhej svetovej vojny.
Záver knihy bol však veľmi silný, u mňa doteraz asi najprekvapivejší, čo sa tohto žánru týka, a úplne pozmenil moje vnímanie celej knihy. Knihu môžem iba odporučiť.

Butterfly340
03.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha se zajímavým námětem. Bohužel to zpracování místy pokulhávalo.

Oceňuji, že se autor zaměřil při psaní o druhé světové válce na něco jiného než jsou koncentrační tábory. Díky tomu nám mohl přinést něco nového. Pohled dívky, která dospívá na pozadí války.

Také se mi velmi líbily postavy. Autor všechny dokázal skvěle a realisticky vykreslit.
A v neposlední řadě poetičnost.

To jsou tři aspekty, které knize pomáhají.

Ale abych byla fér, řeknu i to, co se mi nelíbilo. V první řadě jde o celou postavu Smrtky a její myšlenky. Místy to působí neskutečně infantilně. Ano, Smrtka má i nějaké zajímavé postřehy a myšlenky, které dokážou zasáhnout, ale asi tak z poloviny jde o žvásty, které slouží jako výplň knihy.
Druhá věc je, že by se mi líbilo, kdyby autor sdělil něco o dalších osudech postav. Je to utnuto s tím, že se teda dozvíme, že Liesel umře v pozdním věku v Sydney a že Max přežije koncentrák, ale to je vše. Vzhledem k povaze knihy by se hodily nějaký podrobnosti.

Zlodějka knih je dobrá kniha. Dobrá, ale ne skvělá. Čekala jsem nějaký "wow", ale bohužel se žádné nedostavilo.

RMarkéta
07.02.2022 5 z 5

Nejdříve viděn film, ale kniha je prostě kniha. Krásný a dojemný příběh, který se odehrává ve velmi těžké době, 2.sv.válka. Nápad s vyprávěčkou byl výborný. S tím jsem se ještě nesetkala. To smekám klobouk. Je ale velká škoda, že je vyzrazena hned na začátku. Mohl s tím trošku vyčkat, kniha by tak získala jiný rozměr.

items
27.01.2022 5 z 5

Netradične napísaný (bohužiaľ) tradičný príbeh.
Čisté duše a (čistá duša) smrť vo víre udalostí, na ktoré nemajú dosah.
Nádherné čítanie!

Martina291086
19.01.2022 3 z 5

Krásný a zajímavý námět, jen mi velmi vadil styl psaní. Jsem rozhodnutá si ji přečíst znovu, protože některé pasáže mě velmi zaujaly. Ale kvůli stylu psaní to asi nebude moc brzo, bohužel. A je to velká škoda, protože kniha má potenciál.

helena842
18.01.2022 5 z 5

Když jsem začala knížku číst, tak jsem si nebyla jistá, zda se mi bude líbit, ale s každou další stránkou jsem si ji víc a víc zamilovala :-) Je to výborné čtení, které je tak trochu jiné než předešlé knihy s touto tematikou, které jsem četla. Oprávněně má kniha tak vysoké hodnocení. Doporučuji.

andrejci
17.01.2022 5 z 5

Nejdřív jsem se bála to číst. Bála jsem se, že mě to nebude bavit.
Obvykle čtu jiné knížky. Ale tady jsem byla příjemně překvapená. Bylo to moc dobře napsané. Nejvíc mě, ale zasáhl konec. Nenapadlo mě, že mě to tak zasáhne.
Moc se mi líbilo, že knížky tam hrají významnou roli.