Zlodějka knih

Zlodějka knih https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26831/bmid_zlodejka-knih-43M-26831.jpg 5 8255 2051

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Argo

The Book Thief , 2005

streles
04.08.2023 5 z 5

Moc krásná a zároveň smutná kniha.Velmi poutavě napsaná.
Viděl jsem i film ale kniha je kniha.

mysina82
31.07.2023 5 z 5

Nenechte se odradit poněkud pomalejším rozjezdem knihy. Kdo knihu předčasně odloží, připraví se o neskutečně silný příběh. Několikrát jsem zvažovala, že knihu odložím, zpočátku mne vůbec nechytla a nechápala jsem, co na ni všichni vidí. Trvalo to dlouhých 300 stran (přesně do kapitoly Sněhulák) a pak už jsem knihu nedokázala dát z ruky a dočetla ji jedním dechem. Vše, co vám v první zhruba polovině knihy připadá místy zdlouhavé a občas si říkáte, že byste to z knihy vypustili nebo zkrátili, získá v závěru knihy smysl a zapadne do sebe. Závěr knihy je neskutečně silný, dojemný a úžasně napsaný, že se dotkne něčeho hluboko v nás. Je to jedna z těch knížek, o které přemýšlíte ještě dlouho po dočtení a která se vám zapíše do srdce. Pár posledních kapitol jsem přes slzy neviděla a četla je několikrát za sebou, abych je vůbec vstřebala. Ač bych tomu zpočátku nevěřila, po dočtení hodnotím jako jednu z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla.

lucie.dc
30.07.2023 5 z 5

Tahle knížka, jako jedna z mála, zanechá stopu napořád.

Začátek mě prvně moc neoslovil, ale pak příběh chytil a už nepustil, kdy přečtu 500 stran za 3 dny?

Některá slovní spojení mi nedávala úplně smysl, německy trochu umím, v tomto mi tedy německá slova ani nevadila.

Asi jako většina děl z 2.sv.války, ani toto dílo se bez slz úplně neobejde.

Kdyby lidé více četli knihy z této doby, možná by tolik neřešili v životě takové malichernosti a z nudy si nevymýšleli hovadiny...

verden
15.06.2023 4 z 5

Naozaj mi prekážal štýl autora, používa príliš veľa a často nezvyčajných prívlastkov. Stretávam sa s tým pri fanfic-och a v angličtine mi to, paradoxne, vôbec neprekáža, ale v slovenčine mi takýto text pripadal veľmi kostrbatý a pôsobil na mňa, neviem ako to inak nazvať, proste lacno. Rovnako tie vsuvky písané boldom, to mi zas evokovalo YA. Jednoducho mi obsah a forma spolu vôbec neladili, naozaj som mala pocit, že sa pán Zusak snažil zaujať kvázi nekonvenčnosťou (rovnako vnímam aj výber rozprávača) a pritom bol samotný príbeh natoľko zaujímavý, že to vôbec nepotreboval.

mystery103
15.06.2023 5 z 5

Opravdu krásné a strašné. Jana.Kuc, taky jsem na poslední stránky neviděla. A ano, spousta lidí děsí i mě.

Jana.Kuc
09.06.2023 5 z 5

Čtete knížku, kterou vypráví smrt. Tak je vám jasné, že to asi nebude knížka se šťastným koncem. Ale ten konec... Dlouho už jsem si u knížky takhle nepobrečela...

bumble
03.06.2023 5 z 5

Velice pěkná kniha. I mezi Němci se našli slušní a hlavně normální lidé.
Válka je prostě špatná a nikomu, nejen malé dívence, by se nic takového stávat nemělo. Ano, kniha mě chytla u srdce. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Unicorn_10
03.06.2023 5 z 5

Jedna z nejkrasnesich knizek co jsem kdy cetla, libilo se mi ze byla vypravecka Smrt

Aligi
01.06.2023 5 z 5

Příběh z doby druhé světové války je vyprávěn z pohledu smrti. Je to krásný příběh o lásce ke knihám, přátelství, pomoci v nouzi a válce a jedné neobyčejné neměcké holčičce Liesel. Určitě si ji přečtu znovu.

Laféeverte
23.05.2023 5 z 5

Druhé světové válce a holocaustu se snažím spíše vyhýbat a pokud to máte podobně, tak tady je několik důvodů proč se do Zlodějky knih pustit: hodně pozornosti je věnováno moci slov (ne jen těch fuhrerovych), které vám dávají hlas a umožňují měnit svět kolem sebe; budete se procházet příběhem plným obyčejných Němců, což minimálně pro mě bylo nové a osvěžující; dostanete i příběh dětství a dospívání se všemi radostmi a strastmi; uvidíte, čeho všeho lze dosáhnout dětskou upřímností; a v neposlední řadě si můžete tak trochu představovat, jaké to asi je být smrtí. Tématem to sice vůbec není lehké čtení, ale četlo se to samo. Ve skutečnosti mi to asi ulehčovalo to, že vás na dramatické zvraty vypravěčka postupně připraví...momenty tím ale neztrácí na síle. Také postavy příběhu jsou vykresleny tak, že je prostě máte rádi - v jejich obyčejnosti i jedinečnosti.

sweeney
20.05.2023 5 z 5

"Za ty roky jsem viděla tolik mladíků, kteří si mysleli, že se ženou na jiné mladíky. Ale tak to nebylo. Hnali se ke mně." Příběh vyprávěný smrtí. Smrtí, která měla v období druhé světové války napilno...zpočátku se mi kniha nečetla příliš lehce,nicméně postupem děje mě chytla a udržela až do konce, který mi vehnal slzy do očí a který zůstane v mých myšlenkách dlouho. Člověk si dnes ani nedovede představit, čím vším tehdy lidé museli procházet. Kolik beznaděje, strachu a nejistoty museli denně snášet. Z toho by si každý z nás měl vzít ponaučení a velkou porci vděčnosti za to, co máme...

Kiikuus
01.05.2023 5 z 5

Nesmírně zajímavá kniha, která mně osobně úplně změnila pohled na smrt a Smrtku takovou, jakou si ji představujeme. Nejen, že vypráví příběh jedné neobyčejné dívky v nejspíš nejhorší etapě světových dějin, ale zároveň ho vypráví s lehkostí, vtipem a neskutečným charisma. Po dočtení se možná stejně jako já zamyslíte nad tím, jestli je opravdu smrt vždy špatná a bude ve vás rezonovat její poslední poselství.
V knihovně milovníků knih nesmí chybět - doporučuji!

SamMarešová
20.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Malé Liesel je teprve deset let když se poprvé setká se smrtí. Je ji teprve deset let když se jí vlastní matka musí zříct a ona cestuje do náhradní rodiny v Molchingu. Tady začíná její příběh a právě při cestě do nové rodiny o ní poprvé projeví neskrývaný zájem i smrt sama která nás jako hlavní vypravěčka provází celou knihou a celým příběhem Liesel i lidí kolem ní, kteří se snaží přežít ve válkou zmítaném Německu.

Další historický román, který je globálně vychvalován stejně jako "Jsou světla která nevidíme". I tuhle knihu jsem pár let nechala odpočívat ve své knihovně z obavy historických údajů. Ale ani tady mě kniha nezklamala, oproti světlům je vyprávěna z jiné perspektivy, vypráví ji smrt sama.

Vypráví obyčejný příběh jedné neobyčejné dívenky, která si zamiluje knihy i přes její zjevné potíže naučit se číst.
Celá kniha připomíná chronologický deník i když se sem tam vrátí v čase, nebo naopak přeskočí dopředu. Není to nijak zvlášť akční kniha, ale je vyprávěna silně, nastiňuje těžké období války v obyčejných rodinách i v těch bohatých. Ukazuje naději kterou lidé potřebuj, ukazuje silné i slabé stránky lidí a odhaluje charaktery. Smrt působí jako dobrý přítel, emotivní, empatický a soucitný...

- lidé mě děsí

Hanouch072
11.04.2023 5 z 5

Zvláštní kniha, vypravěčka je Smrt...

Nikol1212
04.04.2023 3 z 5

Dlouho jsem se na knížku těšila a zároveň ji odkládala kvůli obavě, že zklame. Na jednu stranu to zklamání je. Ale není to vina knížky, jen jsem měla jiné očekávání ohledně samotného vyprávění a příběhu. Knížka je ale vyprávěna tak nějak mile :) Smrt na mě působí jako něžná bytost, žádná lebka s kosou :)
Začátek byl pro mě nezajímavý, spíš jsem se ztrácela..Kolem 80té stránky jsem se do děje postupně dostávala a už se četla lépe. I když občas jsem nevěděla o čem přesně čtu, po pár dnech mám dočteno. Je to pár minut, co jsem dočetla a nevím, jestli se mi vlastně knížka líbila nebo ne. Ale asi ano... Jen už se k ní nikdy nevrátím...

zirafinec
28.03.2023 5 z 5

Knihu jsem četla slovensky, takže mi trvalo déle, přesto jsem se neztrácela v ději. Pohled Smrtě mi přišel extrémně zajímavý a bavil mě. Nemám co vytknout.

monika_v_trapu
17.03.2023 4 z 5

AUDIOKNIHA

Příběh malé blonďaté dívky, která se dostane do pěstounské péče k německým manželům. Neumí číst, ani psát, ale to ji nezabrání v tom, aby ji fascinace knihami přiměla jednu ukrást a pak další. Zlodějka knih je už téměř klasikou a snoubí se v ní láska ke knihám a příběhům s válečnou dobou druhé světové války v Německu.

Film jsem viděla už několikrát, ale kniha, ta mě pořád míjela. Vlastně se od filmu ani tolik neliší, protože filmaři zůstali knižní předloze dost věrní což se u filmů málo kdy stává. Věděla jsem, že vypravěčem je v knize samotná Smrt a zajímalo mě zkrátka, jaké to bude. Zlodějku knih jsem poslouchala jako audioknihu. Moc často po audiu nesahám, protože se líp soustředím na text, než na mluvené slovo, takže když už po nějaké audioknize sáhnu, jde spíš o jednodušší knihy, nebo právě ty, o kterých už něco vím a znám je.

Knihu brilantně načetla paní Vilma Cibulková, která do toho dávala všechny své emoce a její hlubší chraplavý hlas k vyprávění Smrti skvěle sedl! Poslech jsem si opravdu užila. Hrála si s přednesem a bylo znám, že je to profík. Z velké části je také právě její zásluha, že jsem knihu doposlouchala až do konce. Všechny knihy odehrávající se v období druhé světové války jsou na čtení těžší. Mají silné příběhy a tento nebyl výjimkou. Konec byl opravdu hodně emotivní, i když jsem ho znala předem.

Bylo fajn si tenhle rest konečně odškrtnout ze seznamu. Jako zpestření to byla fajn kniha, ale nemůžu se zbavit pocitu, že mě nezasáhla až tak moc, jak nejspíš měla. Asi je to tím, že jsem věděla jak to celé skončí, takže jsem nebyla překvapená a audiokniha (ač naprosto skvěle načtená!) ve mně prostě ty emoce zase až tolik neprobudila. Ale rozhodně skvělý kousek, který bych doporučila klidně mladším čtenářům, kteří se chtějí dozvědět, jak to asi tak chodilo v Německu za vlády Hitlera. I když vlastně doporučuju klidně všem. Je to stravitelné a podané dětskýma očima. Hlavní hrdinku si určitě oblíbíte a děj plyne rychle.

simca9342
20.02.2023 5 z 5

Nádherný příběh a film v jednom. Zaujalo mě to, nejen protože se zajímám celkem hodně o druhou světovou válku a všechno kolem ní, ale i proto je vypravěčkou knihy je samotná smrt. A nelitovala jsem. Tahle kniha ve mě asi zůstane napořád. Je úžasně napsaná, autor si velmi dobře pohrál s dějem a postavami. Mladá holka adoptovana Němci , které se jednou v noci změní celý život.. přečtěte si a uvidíte.

JasmínKučera
14.02.2023 1 z 5

Oblíbený námět knihy sice zajistil autorovi ocenění, ale nechytlo mě to. Celých 500 stran jsem přemýšlel, není-li to psáno spíš pro děti.
Bez autenticity; nepomohla ani smrtka, která působí vykonstruovaně a samoúčelně. Je to nešvar soudobé spisovatelské generace: neumí přitáhnout jazykem, dějem, vyprávěním..., tak si vymýšlí různé bizarnosti - smrtky, stoleté staříky skákající z oken...
Remarque nic takového nepoužíval a přesto jeho knihy mají tisíckrát větší působivost.

Eliska.ctenarka
02.02.2023 5 z 5

Velmi zajímavě pojatý příběh z období druhé světové války, který mě hned vtáhl do děje. Ačkoliv knih z tohoto obodobí je hodně, věřím, že tohle je kniha, kterou by si měl každý jednou přečíst. Zanechá ve čtenáři silný pocit a donutí ho, zamyslet se.