Zlodějka knih

Mladý australský autor sepsal silný, zajímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem.
Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26831/zlodejka-knih-43M-26831.jpg 4.65431

The Book Thief (2005)

Náklad:298 ks
ISBN:978-80-257-0188-1

coppacabana
včera

Zlodějka knih přečtena, čtenářka knih rozbrečena...
To byla první myšlenka, která mě napadla, když jsem knihu zavřela a položila ji na stůl.
Bylo to naprosto nádherné čtení. Děj mě ihned od samého začátku vtáhl, plně jsem prožívala, co prožívala Liesel. Stejně tak jsem soucítila se Smrtí, jejíž vyprávění příběh udělalo krásnějším a mimořádnějším. Oblíbila jsem si ten způsob vyprávění - že Smrt nejprve něco jen zmínila a průběhem příběhu začala na tu informaci vrstvit další a další, až jsem nakonec došla k té události, o které jsem zatím jen slyšela z vyprávění. Moc se mi líbilo, že mají knihy a slova pro Liesel takovou roli, jakou mají pro mě. Je těžké najít knihy, o dívkách, které nejen čtou, ale zároveň si i plně uvědomují, že čtou, a jak je to krásné.

any37

Smutná, ale zároveň i krásná knížka. Chvíli mi trvalo než jsem pochopila, že příběh vypráví Smrt. Ukazuje, že ne všichni jsou stejní, že všichni Němci nebyli nacisté a bez citů.
Nemám moc ráda, když děj nemá žádný pořádný zvrat a je okolo něj spoustu "omáčky", ale u Zlodějky knih mi to vůbec nevadilo. Dokonce naopak. Zusak umí nádherně psát a nápad, aby vypravěčem byla smrt byla DOKONALÁ. Podle mě by si ji měl každý přečíst.

wendulka0502

Kniha se mi líbila, ale po těch všech pochvalných hodnoceních jsem od ní asi čekala víc. Nicméně si myslím že stojí za přečtení. Jen by za mě mohla být kratší.

knihomolka369

Vidím, že tuto knihu si opravdu musím přečíst! Na její název narážím snad neustále - ve škole, v jiných knihách či kdekoli jinde. Vypadá opravdu zájímavě, nejen díky díky názvu...

Aleh

Nechat Smrt vyprávět příběh malé dívenky z doby války byl úžasný nápad. Smrt a malé děvčátko to opravdu nepatří k sobě. Jakoby měla tato nesourodá dvojice umocnit nesmyslnost válečného běsnění. Kolik takových a podobných osudů malých dětí se za války odehrávalo? Byl to velmi silný a dojemný příběh. A konec se mi líbíl ze všeho nejvíc. Neobyčejný příběh malé dívky Liesel mě oslovil. Originální dílo, které se právem stalo bestsellerem. Pro mě skvělý čtenářský zážitek. Doporučuji.

HDKate

Kniha člověka doslova vtáhne. Nemůžu se odtrhnout...Vřele doporučuji..

svobonís

Musím se přiznat, že už na začátku jsem se nechala vtáhnout do příběhu, i když z časových důvodů jsem knihu odložila, něco mě donutilo se k ní vrátit a rozhodně toho nelituji, znova jsem se ponořila do světa plného války, zloby, lásky a s přibývajícím počtem stránek jsem si uvědomila, že si přeji, aby kniha byla o jednou tolik tlustší. Nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami.

radusak9806

Prvně sem viděla film.
Kniha je psaná velmi pěkně z netradičního pohledu smrti na život a vůbec to nevadí.
Pro mě osobně je téma II. SV v kombinaci s tématikou konečného řešení vždy velmi silné a osobně mám příběhy v této tématice ráda (Schindlerův seznam a Pianista jsou úžasné filmy). Člověk si z těchto knih musí hlavně vzít ponaučení.
Jedině z ponaučení se snad nedočkáme toho, že se ta situace bude opakovat. SNAD

Leenah

Téma druhé světové války a jejího vlivu na životy běžných lidí mě asi nikdy neomrzí, dojemné zachycení života holčičky, která vyrůstá v době plné zmatků a drobných hrdinství, se mi líbilo. Možná mohl být příběh trošku kratší (ačkoli text byl celkem "roztahaný", takže to utíkalo rychle), ale co mi vadilo dost, byl ten styl - časté krátké upozorňování na to, co jak dopadne, přeskakování někam jinam, "netradiční vypravěčka" - v takovém příběhu mi to přišlo prostě zbytečné. To, v čem se kniha snažila být originální, u mě způsobilo stržení jedné hvězdičky...

Doubravka1975

Úžasná knížka, silný příběh o síle knih a slov v těžké době, Zvláštní styl vyprávění mi sedl hned od začátku. A originální vypravěčka příběhu dává člověku se zamyslet nad těžkou dobou a osudy lidí. A já přemýšlím i nad ní a že i snad Smrt má srdce! Už jsem viděla i film a také dost dobrý, ale knížka je prostě lepší, tam jsou ty city a pocity víc do hloubky, to se prostě nedá nafilmovat. A konec jsem si různě představovala, ale dostal mě, brečela jsem a nebyla k zastavení....

Ivka14

Všichni knihu vychvalovali až do nebes,ale mě mrzelo,že to nenaplnilo moje očekávání. Kniha mohla být kratší. Bylo to hezké i konec byl dojemný,ale že by to byla moje oblíbenkyně to ne. Mrzí mě to. Možná až si to přečtu někdy ještě jednou osloví mě to víc.

Milča66

Moje velká favoritka. I film se povedl kupodivu dobře. Děj vypráví smrt. Skvělý vypravěč.

ibs

Malokedy byva pocit z knihy tak silny, ze clovek citi taku velku lutost pri poslednych stranach ( nie kvoli tomu, ze citanie konci, ale ...). Zo zaciatku si treba zvyknut na styl pisania, ale je vyborna.

Mabie

Řadím se také k těm, komu se tohle dílo moc nelíbilo. Podle mne je to zdlouhavé a nezáživné, zkrácení na polovinu by výrazně pomohlo. Vypravečka smrt je zvláštní a zajímavá, ale nejvíc se mi líbila postava Maxe. Liesel mi připadala tak trochu zaostalá (s každodenním trénováním čtení není úplně normální, aby trvalo několik let než čtení zvládne) a nevěrohodná (za krátkou chvíli si zvykne na novou mámu a na tu původní skoro ani nevzdechne, což by bylo divné u dítěte, kterému jsou 3, ale je to nepochopitelné u holčičky, které je 10).
Samozřejmě popis válečné doby, fanatismu a bídy přímo v Německu je hodně zajímavý, ale nějak mi ten příběh přišel moc rozdrobený, neučesaný, nedotažený, na efekt.
Nestává se mi často, abych se musela nutit číst dál, ale tuto knihu jsem dočetla asi jen kvůli hodnocení, které kniha má.
Podobné téma zpracovala řada jiných autorů daleko lépe, takže za mne knihu nedoporučuji a není to kniha, kterou si nechám doma v knihovně.

Demi

Po přečtení tohoto příběhu jsem se nemohla dlouho k tematice válečných příběhů vrátit. Jakoby se příběh vepsal do mého podvědomí, hluboko vryl a drásal moje smysly. Nádherný umělecký prožitek, ještě nyní mě mrazí při vzpomínce na příběh malé Liesel. A Smrt v roli imaginárního vypravěče považuji za vrcholný um spisovatele. Opravdu silný čtenářský prožitek. Děkuji, že něco takového bylo stvořeno.

Hana62

Film rozhodně lepší, i když příběh je silný, nosný, bez zbytečného patosu. Zbytečně dlouhá, rozhodně by pomohlo trochu zkrátit.

Pavelina

Válka, Žid, dítě a "netradiční" postava vypravěče. Klišé a kýč.

Jane100

Koukám, že jsem opravdu jedna z mála, komu se tohle dílo vůbec nelíbilo? Bylo to nezáživné, doslova jsem se musela nutit, abych četla dál. Dočetla jsem jen a pouze díky té pověsti, kterou kniha má. Ale bohužel, více jak 2 hvězdičky nedám.

Martin_Eli

Je to strašně dlouhý, někdy se to vleče, nicméně emoce na konci jsou skutečně vynikající. I mě kniha nakonec vehnala slzy do očí, takže musím hodnotit pozitivně.

Proškrtání a zkrácení by tomu ale pomohlo. A ano, souhlasím s tím, že vypravečka v podobě smrti je taková...zvláštní a matoucí, byť i ona přispívá k velkému finále.

Poberta

První kniha, která mě rozbrečela. Miluju na ni jak je napsaná, jak nevinně se snaží předávat určitou moudrost. Nevím co víc napsat.

Jitaku

Kniha se mi líbila, hlavně neotřelé vyprávění z pohledu průvodce knihou - smrti. Je plná emocí, střídají se v ní okamžiky k pousmání a naopak silné a velmi smutné momenty.

Linda007

Lepší 3 hvězdičky. Opravdu jsem čekala mnohem víc. Kniha ve mne bohužel nevzbudila moc emocí. Zajímavě napsáno, ale bohužel jsem knihu četla hrozivě dlouho. Nic mě nenutilo číst dál a bylo mi úplně jedno, jak to s postavami dopadne. Konec mi přišel takový odfláknutý, moc urychlený.

Tato kniha o zlodějce knih, je mou nejoblíbenější. Stojí na samém vršku pomyslné pyramidy, tento příběh, je tím posledním, položeným kamenem.

(tady v diskuzi, všimla jsem si, že to tak nevidím sama).

hapac

Za mne ano. Čtivá, emotivní kniha, kdy Smrt jako vypravěčka spolu s Liesel je opravdu originální nápad. Prozrazení děje mi nijak nevadilo, naopak jsem si čtení užívala. Zlodějka knih spolu s Osvětimskou knihovnicí, Zvukem slunečních hodin či Slavíkem a Hanou patří určitě pro mne k tomu nejlepšímu, co jsem o tomto období v poslední době četla. Každá z těchto knih je tak jiná a zároveň tak stejná - plná emocí, bolestí...

KláraH.

Zatím moje nejoblíbenější kniha "ever". Těžko ji pro mě něco předčí...

Wargo

Do knihy sa mi začítavalo o niečo zložitejšie, pravdepodobne kvôli pre mňa neštandardnej štylizácií. Oceňujem originálny prístup "rozprávača - smrti samotnej". Autor venoval dostatok priestoru každej dôležitej postave, čo mi umožnilo dostatočne sa stotožniť najmä s Rudym, a obľúbiť si Liesel. No čo mne osobne prekážalo, bolo mierne"spoilerovanie" a oboznamovanie nás s tým, čo nastane možno až o pár desiatok strán. Nedá mi neporovnať knihu s iným dielom odohrávajúcim sa v podobnom prostredí a období, a to s knihou Svetlá ktoré nevidíme, ktorá sa mi páčila o niečo viac. Každopádne, záver je prekliato dojemný !

Tabby

Pro mě jedna s nejemotivnějších knížek, kterou jsem po dlouhé době četla.
Je psaná s pohledu německé rodina a jejich přátel a co si v té době prožili, jak to dobré tak i to smutné. Příběh vypráví smrtka, která nám říká i dopředu jak to dopadne a tím to je asi i horší, když čtěte o někom, a víte že zemře, jen čekáte kdy a co stihne ještě prožít. Zároveň ukazuje smrtku i v jiném světle než jen něco co nemá žádné city , protože to co dělá je vlastně pro ni práce.
,,Lidi mě děsí"

Moc se mi líbily příběhy Maxe co napsal pro Liesel a jejich kreslené zpracování a jak byly do příběhu zakomponovány.

Moc krásná kniha :)

Peleus

"Víte, říkali vám asi, že nacistické Německo stálo na
antisemitismu, poněkud přehorlivém vůdci a bigotním národu
živeném nenávistí, ale to všechno by přišlo vniveč, kdyby Němci
tolik nemilovali jednu konkrétní činnost: spalování.

Němci hrozně rádi něco pálili. Obchody, synagogy, Říšské sněmy,
domy, osobní majetek, povražděné lidi a pochopitelně také knihy.
Takové pěkné spalování knih, panečku, to si jen neradi nechali ujít –
a díky tomu se lidem, kteří měli pro knihy slabost, dostala do rukou
díla, se kterými by se jinak nesetkali."

Tohle mi přijde poněkud rasistické. Chápu, kam autor míří, ale házet všechny Němce do jednoho pytle je poněkud nefér. Navíc to vyvolává otázku, kam se poděl onen bigotní národ živený nenávistí, co tak rád spaloval, po roce 1945? Buď tedy nařkneme obyvatele tehdejšího Německa jako spolupachatele druhoválečných zločinů, nebo uděláme dělící čáru mezi nacisty a prostými obyvateli, kteří neměli příliš na vybranou a museli být zticha.

A to je právě problém Zusakova díla. Počítá s tím, že čtenář nepřemýšlí. Že se zalkne syntetickými emocemi a nechá se unášet podivným příběhem o podivné holčičce v podivné době. K tomu se přidají krátké věty, občas tučně vytištěný text se sdělením typu: "BOMBARDOVÁNÍ MNICHOVA, 9. A 10. BŘEZNA Noc natahovaly bomby a čtení. Zlodějce knih vyschlo v ústech, ale pročetla se pětačtyřiceti stránkami." a něco málo německých slovíček k dokreslení atmosféry vyprávění. Takové ku-ku, ťu-ťu pro děti.

Stop! Pro děti? Právě těm kniha určená není. Tak proč se nad ní dojímají dospělí a hodnotí tak vysoko? Nepochopím.

Agatha84

Tak na tuto knihu jsem se opravdu těšila, nechávala jsem to uzrát, neboť jsem filmové zpracování viděla jako první. S velkým sebezapřením musím přiznat, že se mi však líbilo více než literární předloha. Ač je to příběh chytlavý, čtivý mi nepřipadá. Nápad s vypravěčkou je neotřelý, pro mě však dosti rušivý. Do příběhu se mi nedaří ponořit, neumím se vcítit do postav a celý styl vyprávění mi připomíná reportáž. Vím, že se jedná o emocionálně nabitý příběh s historickou hodnotou, ale emoce se mu u mě vyvolat nedaří. Snad jen nudu a ospalost :-)

camdy007

k této neobyčejné knize není co dodat. Jsem ráda, že jsem si ji koupila a přečetla v originále, je to skvost v mé knihovně. Moc doporučuju všem co mají rádi příběhy o válce.

Kniha v žebříčku

41. nejlépe hodnocená kniha

Židé druhá světová válka (1939-1945) holokaust Němci australská literatura zfilmováno o knihách Německo Adolf Hitler smrt

Markus Zusak

Markus Zusak