Zlodějka knih

Zlodějka knih https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/187877/bmid_zlodejka-knih-XRd-187877.png 5 8255 2051

Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Argo

The Book Thief , 2005

Annicka
15.04.2024 5 z 5

Čteno v angličtině.
Knížka mi dlouho připomínala Králíčka Jojo - nelehké téma 2. světové války vyprávěné pohledem dítěte. Nebo tedy vypravěčem je Smrt, ale vše se odehrává tak, jak to vnímala malá Liesel, zlodějka knih. Nevidíme tedy perzekuci a smrt na každém rohu, ale hlavně dětské starosti, jako je zlá pěstounka, i když i na zlo tam dojde.

Čekala jsem asi více knih :-) Zlodějka jich tedy moc neukradla, ale za to každá kniha, kterou kdy měla, ji ovlivnila. Proto je Zlodějka knih rozdělena do částí, které dělí Lieslino dětství podle jednotlivých knih.

Mooneylan
27.03.2024 3 z 5

Vypravěčka Smrt (v audio verzi v podání Vilmy Cibulkové) zachycuje život malé zlodějky knih. Zprvu jsem se nemohla do titulu zaposlouchat, ale pak jsem pochopila styl vyprávění a směr, jakým se kniha ubírá. Nebylo to špatné. Téma holokaustu se těžko popisuje, je těžkopádné a hutné. Tady ho ale Mark Zusak napsal jednoduše, lehce... Z titulu mám pocit, že je směřován spíše na dospívající čtenáře, pro které nebude tak drsný a těžkopádný. Určitě kvalitní počin.

boxas
27.03.2024 4 z 5

Je to hezká knížka, v tom se shoduji s většinou čtenářů, hezká, ale...
Nějak jsem se s tímto stylem vypravování nemohla srovnat.
Takže hezké, zajímavé, ale už se jistě nikdy k této knize nevrátím.

Luc00inka
10.03.2024 5 z 5

Rozhodně doporučuji všem, aby si tuhle knížku přečetli. Mě osobně se mooc líbila a vryla se mi pod kůži. Obecně se mi opravdu dobře četla. Vyprávění děje z pohledu samotné Smrtky bylo zajímavé, vtipné a zkrátka takové jiné. Fandila jsem každé postavě, neměla jsem někoho konkrétního, komu bych fandila míň či víc. Ale příběh samotné Liesel byl opravdu silný, propletený s mnoha osudy jiných lidí, že mě stejně dostal ze všech nejvíc. ;D Opravdu povedená kniha. Narazila jsem na ni díky čtenářské výzvě a rozhodně nelituju toho, že jsem si ji přečetla. Naopak. Jsem moc ráda, že se mi dostala do rukou a měla jsem možnost si ji přečíst.

DaveM
08.03.2024 3 z 5

Po vypočutí audioknihy:
Už dlho som nepočúval/nečítal príbeh, po ktorom by som bol tak plný zmiešaných pocitov. Na jednej strane silný príbeh, silné postavy, ešte silnejšie obdobie a vynikajúci prednes rozprávačky (V. Cibulkovej). No na strane druhej veľmi zvláštny samotný dej.
Keď som pred počúvaním videl celkové recenzie, nastavila sa moja latka s očakávaniami veľmi vysoko a možno preto vidieť vopred percentuálne hodnotenie Zlodejky kníh bola chyba. Úvod mi veľmi nesadol, respektíve nesadol mi asi veľmi autorov štýl písania, kde sa na môj vkus až priveľmi mazná so slovami, z ktorých sú skladané vety a i keď to môže pôsobiť ako vysoko umelecký text, mne osobne sa to ťažko vstrebávalo (snáď to nie je len prekladom). Napriek tomu som príbehu po úvode dal šancu, možno aj preto, aby som zistil, kvôli čomu sú hodnotenia také vysoké.
Jedno musím uznať – každou kapitolou sa mi dej i rozprávanie Smrti páčil o kúsok viac. Napriek tomu tempo, akým príbeh naberal na obrátkach, bolo dosť pomalé a prvú približne tretinu knihy som sa tak trochu nudil.
Bol by som však nerád, keby malo toto moje hodnotenie niekoho odradiť od čítania/počúvania. Rozhodne to nie je kniha na zahodenie a človek si v nej zaiste nájde aspoň postavu, ktorú si zamiluje. Výber je pomerne pestrý. A ktovie, možno si niekto okamžite zamiluje i štýl rozprávania samotnej Smrti.
Som však rád, že po prečítaní iných recenzií som našiel i iných, ktorí majú z tejto knihy zjavne podobné dojmy ako ja. V opačnom prípade by som si myslel, že niečo asi nie je u mňa v poriadku. :)

Ewika
08.03.2024 5 z 5

Nádherné a bolavé zároveň. Poslouchala jsem jako audioknihu namluvenou V.Cibulkovou a její hlas byl balzám na duši. Krásně napsané s hloubkou.

LenkaNovotna32
10.02.2024 5 z 5

Tuto knihu radim medzi to najlepšie co som citala o 2sv., bolo to originalne v podani smrti,kto by to povedal ze smrt ma srdce. Milovala som Liesel od začiatku az po koniec,Rosu aj Hansa. Tu sa ukazuje ze za vojny trpeli vsetci a to aj Nemci, unikatny príbeh na zamyslenie, ktory stoji za to prečítať si ho.

incognit
08.02.2024 5 z 5

Líbí se mi námět i zvolený úhel pohledu a styl vyprávění. Dávám ji pět hvězdiček, protože mezi knihami z válečného období vyniká právě způsobem uchopení a přesahem, který mi trochu připomíná pocit jaký jsem měl z Grassova Plechového bubínku.

bacouch
04.02.2024 5 z 5

Jedna z nejpůsobivějších knih o válce, co jsem kdy četla.

Librorumistka
19.01.2024 4 z 5

Do této knihy jsem se pouštěla s obrovským očekáváním, protože vím, že ji mnoho lidí považuje za nejlepší knihu, jako kdy četli. Já se však do této kategorie řadit nebudu Ačkoliv je kniha opravdu skvělá, má zajímavý námět (sice vypráví o 2. světové válce, jako mnoho jiných knih, ale sledujeme zde německou dívku), velice dobré postavy a je skvěle napsaná, čekala jsem od ní více. Stále jsem vyhlížela, kdy přijde ten moment a já pochopím, proč je právě tato kniha tak vychvalovaná, ale on nepřišel. Zklamáním pro mě byl hlavně konec. Za mě je to ano, ale jak jsem již psala, jsem mírně zklamaná.

felixrr
11.01.2024 5 z 5

Čtivá, dojemná a hlavně celkově výborně pojatá kniha. Smrt jako vypravěč je originální nápad, stejně jako různé krátké výčty a seznamy, které dílu dodávají charakter. Přečteno v originále.

Markushka
08.01.2024 4 z 5

Knihu jsem vybírala na základě kladných čtenářských recenzí a hodnocení. Proto mě překvapilo, že se mi dlouho nedařilo do knihy začíst. Trvalo to celou jednu třetinu, než jsem si zvykla na styl psaní a postupné vystavování příběhu. Ale moje odhodlání se vyplatilo. Příběh mě pohltil. Jen po takových příbězích zůstávají chmury... Avšak stojí zato.

LuccBizon
13.12.2023 4 z 5

Předpokládám, že impulsem pro napsání bylo setkání s emigrantkou a jedná se tak možná do jisté míry o knihu vzpomínek, kterým dal autor jen "fantasy" rámec. Zlodějka knih se vymyká běžným válečným knihám i knihám o holokaustu v tom, že píše ponejvíce o Němcích, dokonce o dětech. Ukazuje život ve válkou postupně víc a více zasaženém městečku u Mnichova a její dopad na běžné lidi. Ukazuje jejich hrdinství i devótnost, odhaluje jejich sobecké i altruistické stránky. Je psána přiměřeně básnicky, jak se na knihu o moci slov patří, ale nebojte, text se čte sám. Skoro až moc. Členění do krátkých kapitol s velmi zručně napsanými úvodními "ochutnávkami, co bude dál", dává textu šmrnc. Autor to se slovy umí a nechybí mu ani fantasie (knihy, které Zlodějce v příběhu projdou rukama jsou imho zcela vymyšlené, taktéž fantasie ukrytého žida jsou artové až uhozené). Dojemnost v příběhu nechybí, ale zase to není nějaký účelový slzopudný výplach. Prostě opravdu skvělá kniha.
Proč tedy nehodnotím plným počtem? Těžko popsat, ale možná postačí fakt, že jsem ji četl snad půl roku. Na dlouhé týdny jsem od ní odbíhal. Ne proto, že by se četla těžce nebo že bych se bál, co za hrůzy bude na dalších stranách. Naopak. Ale prostě se mi do ní nechtělo. Když už jsem se ale začetl, bylo těžké se odtrhnout. Něco podobného jsem pociťoval už u Zusakovy prvotiny Posel. Nevím, co o tom mám soudit, ale plné hodnocení Zlodějka knih prostě nedostane, i když si jej objektivně asi zaslouží.

Tess_BooksNerd
23.11.2023 3 z 5

Zajímavá kniha. Příběh odehrávající se během 2. Světové války v chudé ulici menšího městečka poblíž Mnichova. Dostává se nám pohled na obyčejné lidi, na pronásledování Židů i na nejlepší přátelství mezi Liesel a Rudym.

mirinda973
15.11.2023 5 z 5

Krásný příběh. Občas se mi pletly postavy, kterých bylo celkem dost, ale vždy jsem se nějak zorientovala. Každopádně velmi neotřelé a silné díky vyprávěči - smrti. Doporučuji

RipaRiba
05.11.2023 3 z 5

Nepohltila mne..,mnoho postav, mnoho pribehu a mnoho z nich, by si zaslouzilo hlubsi rovinu...mozna proto me tak moc nenadchla. Ale I pres to jsem ke konci knizky bulela Jako zelva.

knihomolmoravy
31.10.2023 5 z 5

Dle mého názoru je tato kniha zajímavě napsána. Chtěl bych vytknout jen jedinou věc, a tou je postupná nudnost, jenž nabývá po 300 stranách. Nicméně jsem se trochu přinaučil již několik let nepoužívanou němčinu, i když je v tomhle románu obsažena v nadávkách. Také mě překvapil vypravěč děje, který popisuje příběh netradičním způsobem. Tuto knihu bych doporučil těm, kterým baví příběhy každodenního života dětí a jejich vtipné příhody.

peeetta
15.10.2023 4 z 5

Velmi silné téma. Vypravěčkou je sama smrt. Vypráví příběh Liesel Memingerové - 'zlodějky knih'. Kniha je členěna do krátkých kapitolek.

denniys
26.09.2023 5 z 5

Vím, proč se vyhýbám knihám s tímto tématem.. jsou silné a plné smutku, dlouho pak ve mě doznívají..
Zde mě zaujala vypravěčka příběhu, říkala jsem si tudíž, že od svého fantasy žánru nebudu tak daleko.. nepomohlo to..

Překrásná kniha.

" Musel ji neskutečně milovat. Tolik, že už ji nikdy o její rty nepožádá, a půjde do hrobu bez nich. "

" Poslední vzkaz od vaší vypravěčky:
Lidi mě děsí. "

Zemlja
28.08.2023 5 z 5

Moc hezká. Pasáže o smrti. A připomněla, že všichni Němci nebyli fašisti.