Zloději zelených koní

Zloději zelených koní https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12935/bmid_zlodeji-zelenych-koni-gpz-12935.jpg 4 637 159

Pavel zběhne ze studií geologie a stěhuje se za svou dívkou Karolínou do Hradce. S partou hledačů vltavínů občas vyráží kopat a bere s sebou i kamaráda Kačmara. Postupem času však zcela propadá sběratelské a zlatokopecké vášni a s Kačmarem se pouští do stále větších dobrodružství. Ta brzy začnou ohrožovat jeho vztah s Karolínou a Pavel nakonec za svou umanutost a touhu žít jinak platí vším, co má, málem i životem…... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Host

EmiClare
28.02.2019 5 z 5

Zajímavá tématika, krásně napsané se smyslem pro detail. Těším se, že si knížku za pár let přečtu znova.

Petra21
18.02.2019 4 z 5

Od této novely jsem čekala málo a velice příjemně mě překvapila! Vyvolává otázky po skutečném štěstí; nazvala bych ji dokonce jako ódu proti konzumnímu způsobu bytí. Navíc se moc hezky četla, z řádku jsem cítila takovou hřejivou lidskost... doporučuji přečíst!

Borek9
02.02.2019

Možná hledači vltavínů v knize něco našli...

IVANA0123
22.01.2019 4 z 5

Hezký styl psaní, knížka se opravdu dobře četla. Bohužel mě až tak nezaujal námět a "zelenou" posedlost hlavních hrdinů jsem nechápala. Ale i přesto, že knížka neměla nějakou výraznou dějovou linii, ale spíš takové opakující se smyčky - kopání - Karolína a zpět, jsem ráda, že jsem si knížku přečetla.
Určitě si od pana Hájíčka ještě něco přečtu.
(1/19)

Abia
17.01.2019 3 z 5

Přečetla jsem jí, je to milá kniha. Jen je to asi všechno, znova se k ní vracet nebudu.

Crimble
26.12.2018 5 z 5

Když to přečtu prakticky na jeden zátah, tak to musí být na pět hvězd, ne? Mně se na Hájíčkovi líbí to, co někteří kritizují, takové to nevzrušené plynutí, nevyhrocené zápletky, neukončené příběhy a situace. Cením uvěřitelnost příběhu, motivací postav, nenápadné odhalení rozdílností mezi lidmi a jejich touhami, povahami, tempem jejich zrání a (ne)proměn.

Sandalkar
22.12.2018 5 z 5

Knihy pana spisovatele Hájíčka mi vždy přinesou nějaké nové neokoukané téma, tohle byla opět trefa do černého. Při čtení jsem cítila vlhkou vůni písku, zoufalost partnerky- marný boj o přízeň se zelenými kamínky a nechápala zničující zápal hlavního hrdiny ... Kniha i film mi přinesly silný a zajímavý zážitek.

Měňavka
06.11.2018 5 z 5

Výborné! Kniha je čtivá a zabývá se aktuálními tématy dnešní doby. Pěkné je i filmové zpracování,doporučuji.

Sasanka173
22.10.2018 3 z 5

Přečteno.. :-) Více se mi líbilo Selské baroko či Rybí krev :-)

Alžbjeta
23.09.2018 2 z 5

Koukám, že se tu s většinou neshodnu, ale tahle kniha mě neskutečně štvala. S žádným hrdinů jsem se nestotožnila, kolik a jakých zrovna nasbírali vltavínů mě nechávalo naprosto chladnou...

hermína14
08.09.2018 4 z 5

Jak jsem toho Kačmara nesnášela...asi je dobře napsaný:)), že mi tak hýbal žlučí..

nvlik
03.09.2018 3 z 5

Začátek knihy byl pro mne velká nuda. Musel jsem se prokousat opakovanými výlevy Pavla a obligátními odpovědmi Karolíny. Kniha pak získala spád, ale je pravda, že z hromady výjezdů za vltavíny si pamatuji tři nejzásadnější. Zbytek byl jen zbytkem. Na druhou stranu je to příběh obyčejného člověka, který hledá a nenachází směr. Ta obyčejnost je nakonec největší devízou této knihy, kterou jsem samou lačností dočetl za jedno dopoledne.

Enthu
07.07.2018 4 z 5

Myslela jsem si, že mě kniha bavit nebude, a že u popisů vltavínů se budu trochu nudit, a to se nakonec nestalo. Popisy mě bavily a celkově příběh byl zajímavý, že jsem ani nedokázala odložit knihu, protože jsem byla zvědavá, jak to skončí. Trošku jsem očekávala jiný konec, ale i tenhle byl pěkně napsaný.

PetK
04.07.2018 4 z 5

Ráno jsem začala poslouchat a v poledne bylo hotovo. Chce se mi říct něco v tom smyslu, že po dobu trvání knížky se nic zvláštního nestalo, podobně jako u Selskýho baroka. Ale... tak nějak stalo. Je to těžké vyjádřit, celé to vlastně jen tak plyne a je z toho cítit zvláštní smutek... A bylo to moc hezké. A atmosféru audioknížky rozhodně umocnila hitovka Power of Love, která ji provází po celou dobu. Možná proto ten smutek a naléhavost a rozervanost duše ruku v ruce s novodobými hledači zlata...

mi-380
20.06.2018 5 z 5

Autor se strefil do mého vrozeného vltavotýnského jihočešství i do vykreslení porevolučních podnikatelských (i jiných) aktivit probuzeného národa.
90 % (277 hodnotících, průměr 81 %).

Arsi
26.05.2018 4 z 5

Byla to moje první kniha od J. Hájíčka. Byl to zajímavý příběh, dozvěděla jsem se hodně informací o vltavínech a jejich hledání. Pavlovi díky jeho posedlosti vltavíny "protéká" život mezi prsty a nakonec přijde téměř o vše. Dobrý důvod k zamyšlení. Jsem ráda,že jsem na knihu narazila a určitě si přečtu i další.

Lucissia
10.04.2018 4 z 5

Knihu jsem si přečetla kvůli zhlédnutému filmu. Ten byl rozhodně zajímavý a kniha taktéž. Bavilo mě, jak se hlavní hrdina psychicky měnil, mělo to spád a děj, přesto mi něco malinko k těm pěti hvězdičkám chybělo. Dobrá kniha, jsem ráda, že jsem ji četla, ale vracet se k ní nebudu. :-)

m_pastorka
18.03.2018 4 z 5

Hajicek umí psát nenucene plynoucí příběhy, kdy není problém knihu přečíst za dva dny. Vzhledem k tomu, že můžu porovnat s jeho romány, tak nemůžu dát plny počet.

tom_kladno
12.03.2018 4 z 5

Hledání. Kniha je zejména o hledání - vltavínů na pozadí hledání sebe sama v životě, v zálibách, ve vášních, v emocích... nebo naopak? Hledání toho všeho na pozadí příběhu hledačů kamenů? To si každý v knize musí najít sám. Každopádně autor píše obyčejné příběhy obyčejných lidí v obyčejném životě, ale velmi neobyčejným způsobem. Už teď se těším, až se k Hájíčkovi vrátím a budu pokračovat ve čtení dalších jeho knih.

marlowe
01.02.2018 4 z 5

Stejně krásná poetika jako u Selskýho baroka – jen v tom závěru se to trošku začalo rozpadat a kolem příběhu se najednou objevila "světlounce modrá čistá aura" autorské bezradnosti, což ovlivnilo mé celkové hodnocení a zapříčinilo ztrátu jedné hvězdičky. Ale jinak velká, velká spokojenost – a další "Hájíček" už zařazen do plánu četby.

Knížku jsem stihl přečíst ještě před nedělní TV premiérou Wlodarczykova filmu – tak jsem zvědav, protože tohle zákonité (a pochopitelné) srovnávání knižních předloh s filmovými adaptacemi většinou nedopadne pro film příliš dobře…