Zloději labutí

Zloději labutí https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61974/zlodeji-labuti-61974.jpg 4 124 30

Nový román autorky bestselleru Historička začíná okamžikem, kdy známý malíř Robert Oliver zaútočil ve washingtonské Národní galerii s nožem v ruce na vystavený obraz. Není známo, proč se pokusil zničit umělecké dílo. Robert se ocitne v psychiatrické léčebně a uzavře se do tvrdošíjného mlčení. Doktor Marlow, jeho psychiatr, se pouští do pátrání. Poznává ženy, které geniální umělec opustil, a do rukou se mu dostává svazek dopisů, které s sebou Oliver neustále nosí. Od něj vedou nitky k mnohem staršímu příběhu, který má kořeny až devatenáctém století, kdy v Paříži začínalo vznikat hnutí impresionistů…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Swan Thieves , 2010

Jennkie
20.02.2014 3 z 5

Celkově velmi zajímavá kniha. Přiznám se, že když jsem dříve četla Historičku, tak jsem čekala hledání pokladu nebo konspirační teorie, ale byla jsem zklamána :-P Jinak námět zajímavý, ale nelíbí se mi autorčino podání. Příběh z různých pohledů několika postav je sice hezký, ale podle mě to tříští děj a hlavně je tam spousta zbytečných podrobností, takže jsem místy musela celé pasáže přeskakovat. Ke konci už to začínalo být dost zajímavé, když už to vypadalo, že se odhalí pravda a bylo tam i více akce.

adelagr
26.12.2013 4 z 5

Úžasně napsaný příběh, kde minulost neskutečným způsobem zasahuje do přítomnosti. Velmi čtivý román o vysokoškolském profesu umění, kterého tvorba mladé úspěšné malířky ovlivnila natolik, že se nemohl smířit s koncem její kariéry. Kniha sice obsahuje spoustu "zbytečných" informací, o to je ale závěr dychtivěji očekáván a až přijde, posadí vás na zadek. Kniha boude zvlášť poutavá pro milovníky výtvarného umění.

Daffodila
23.11.2013 5 z 5

Knížku jsem sehnala ve výprodeji. Moc se mi tohle dílko líbilo - pro mě čtivé, příběh zajímavý. Impresionisté a umění mi sedlo (mám impresionisty velmi ráda, tudíž jsem se v knize cítila "jako doma"), vhled do dob dávných díky dopisům. Za mě obrovské nadšení.

kadgam
15.08.2013 2 z 5

Kniha začína veľmi zaujímavo, dej má spád až ku koncu sa príliš zaplieta.
Páčili sa mi opisy miest, kde sa dej odohrával. Vyzneli by dobre na filme.
Kniha má dve historické dejové roviny - život maliarky Béatrice de Clerval okolo r. 1880 a maliara Roberta Oliviera v súčasnosti. Má aj slabšie partie - niekedy ma rušili listy Beatrice so strýkom ale príbehy sa po polovici knihy približujú do rozuzlenia na konci knihy (ako to má byť). Je tam aj pár hádaniek, ktoré autorka zrejme nechala na čitateľoch rozkúsknuť.

Zaujalo ma nasadenie lekára pomôcť pacientovi. Robert bol to výnimočný človek, umelec, napriek tomu úsilie psychiatra hraničilo možnosťami lekára.

Virusek
01.07.2013 3 z 5

Trošku mě zklamala, myslela jsem, že budé víc z lékařského hlediska a víc se dozvím o psychické nemoci. Je čtivá, ale místy byla moc zdlouhavá. Nesedla mi :-(

lusila
23.06.2013 5 z 5

Mne táto kniha sadla úplne. Opisy mi nevadia, ak sú k veci a majú nejaký význam, ani to, že dej sa tiahne dvoma líniami zároveň, prítomnosťou a minulosťou. Poetická a nádherná.

budíček
08.06.2013 4 z 5

Největší plus a současně také i minus této knihy jsou popisy. Místy ke knížce i ději absolutně sedí, udávají klidné přemýšlivé tempo a dávají čtenáři okusit atmosféru malířského světa, plného barev, tvarů, štětců, palet, krajin, osob atp. Jindy bohužel působí rušivě a jakoby zbytečně navíc, snad i trošku nudně. Přesto v mém případě převládá naštěstí spíše ten pozitivní dojem, klidného tempa a vychutnávání atmosféry a kouzla slov. Protože i když sama knihy s mnoha popisy moc nevyhledávám, tady mi autorka přesně kápla do noty, některé její obraty mě přenášely do míst, kde si hrdinové rozložili své stojany, namíchali barvy a pak už jen znázorňovali svým umem krajiny na plátno. Příběh samotný mi přišel spíš jako vedlejší linie, jako by šlo hlavně o tu atmosféru a svět umělců, kteří často až fanaticky propadnou své tvorbě. Ale i tak byl samotný příběh malíře Roberta, jeho ženy, jeho milenky a jeho psychiatra zajímavý, a neméně zajímavý byl návrat do 19. století, do dob impresionismu, zahrad a barev a také příběhu jedné tehdejší malířky a její zakázané lásky. Malování mě vždycky zajímalo a bavilo, takže na mě osobně knížka působila velmi dobrým dojmem, i když občas mi už některé popisy taky vadily, ale jinak co se vytvoření atmosféry a vyburcování fantazie týče, tak svou úlohu splnila přesně. Další plus byla obálka.

ksander33
14.05.2013 3 z 5

Druhá polovina knihy je mnohem slabší a konec je tak nějak "odfláknutý". Právě konec knihy mi zkazil celkový dojem. A přitom příběh začíná velmi poutavě a zajímavě. Nakonec však zbylo jen zklamání...

milunka4
01.08.2012 3 z 5

Příběh mne na počátku zaujal. Ale asi od její poloviny se stal pro mě nudným. Jsou zde zbytečně dlouhé popisy jednotlivých období lidského života hrdinů. Od knihy jsem očekávala mnohem víc. A tak nemohu jinak a hodnotím 3/5.

snehule
11.04.2012 4 z 5

Četla jsem od této autorky Historičku a ta se mi hodně líbila, takže jsem se na tuhle knížku těšila. Příběh mě sice zaujal, ale dost mi vadily rozvláčné popisy. Ty sice byly i v Historičce, ale tam šlo aspoň o reálie různých zemí, historii a podobně, takže se to dalo přežít a ke knížce to patřilo. Ale tady se stále opakují popisy stavů hrdinů, detaily z jejich života, a to mě moc nebavilo. Na druhou stranu to pro někoho může být hodně zajímavé.

malířství impresionismus malíři pátrání v minulosti společenské romány

Elizabeth Kostova
americká, 1964