Zloději a svědkové

Zloději a svědkové https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353816/mid_zlodeji-a-svedkove-ZKC-353816.jpg 2 6 3

Román o nelehkém údělu přistěhovalců Čtveřice postav, čtyři přistěhovalci, kteří se za cenu nemalého úsilí snaží začlenit do nové společnosti. Hmotné jistoty se však nedají nabýt tak jednoduše, proto se nejednou uchylují i k nelegálnímu způsobu získávání materiálních statků. Pokus o adaptování se v cizím prostředí, otázka, kde je člověk ukotvený a které rozhodnutí v životě vede ke štěstí, je i leitmotivem románu. Soutěž mezi těmi, kteří se rozhodli zůstat v rodné krajině, a těmi, kteří z ní odešli za vidinou svobody a dostatku do ciziny, končí remízou: na konci nelehké poutě nikoho nečeká ani šťastné partnerství, ani blahobyt.... celý text

Romány , Literatura slovenská

Vydáno: , Motto

Zlodeji a svedkovia , 2011

Zuna1990
05.08.2021 4 z 5

“Nemohla vedieť, že najkrajšie roky sú práve toto. Keď ich žijeme, nezdajú sa nám dosť významné. Tie, na ktoré potom spomíname ako na staré dobré časy. Ako to mala vedieť? Že najkrajšie roky sú v skutočnosti tými najneistejšími. A keď ich práve žijeme, predali by sme ich za deravý groš. Toto je ten život. Tu a teraz. A my čakáme čo bude, kedy bude lepšie a nežijeme.”

Výpovede postáv sa prelínajú a keď si čitateľ myslí, že už o nich vie všetko, zisťuje nové fakty. Zážitok, či pocit z daného momentu interpretuje každá postava zo svojho uhla pohľadu . Napínavá spleť núti čitateľa dočítať knihu až dokonca, aby zistil, či sa postavy postupne priblížili k svojim ideálom, alebo zostali stagnovať v smutnej realite. Za mňa 4/5

LaCoccinelle
09.04.2018 1 z 5

Taková bláznivá knížka. Opakující se věty, v půlce kapitoly teprve člověk zjistí, které postavy se kapitola týká. Děj taky nic moc. Zmatek nad zmatek.
Kdybych knihu nečetla do výzvy, tak bych ji možná ani nedočetla.

pagac17
16.12.2017

Uvedenou knihu jsem nedočetl. Nesedí mi formulace textu a obsahu. Tím nechci podcenit autorku, která je laureátkou evropské literární ceny.

Svetlana Žuchová
slovenská, 1976
2016  65%Obrazy ze života M.
2017  47%Zloději a svědkové
2006  52%Yesim
2003  40%Dulce de leche
2023  90%Dni matiek

Kniha Zloději a svědkové je v