Zločin v Yorku

Zločin v Yorku https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231364/bmid_zahady-porodni-babky-zlocin-v-yorku-tgT-231364.jpg 4 83 25

Záhady porodní báby série

Porodní bába Bridget Hodsonová je mladá, nezávislá, schopná a všemi vážená. Když je její přítelkyně Esther Cooperová za vraždu manžela odsouzena k smrti upálením, Bridget se rozhodne udělat všechno pro to, aby očistila její jméno a zachránila jí život. Co na tom, že se píše rok 1644, Anglií zmítá občanská válka a York je pod palbou parlamentních vojsk. Bridget spojí síly se služkou Marthou Hawkinsovou a jejich společné pátrání po brutálním vrahovi je zavede do nejchudších yorkských uliček i mezi místní smetánku, kde zjistí, že Estheřin zavražděný manžel zdaleka nebyl tím dokonalým zapáleným puritánem, za něhož ho jeho okolí považovalo.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

The Midwife´s Tale , 2012

Pavel83
04.03.2023 4 z 5

Detektivka ze 17st., která se dobře čte. Je to knížka pro oddech od současných detektivek. Určitě si přečtu i další díl.

moudivlacek
02.06.2022 4 z 5

Upravený historický příběh o skutečné porodní bábě Bridget. Kniha mě zaujala hlavně vedlejšími úkoly porodní báby té doby, vůbec jsem to ještě nikde neslyšela. Ale vše má své pro a proti. Bridget přijme do svého domu novou služebnou Marthu, která nemá zrovna "jasnou" minulost. Přesto jí dá šanci a nelituje toho. Bridget se s ní později pouští do hledání skutečného vraha manžela Esther, za níž má být Esther upálena. V této nelehké době obklíčení povstalců proti roajalistům pomáhá Bridget i její mrzák synovec Will. Sice mají všichni tři odvahu, přesto zažijí i plno dramatických událostí.
Kniha se četla docela dobře, a hlavně mi to přišlo všechno hodně skutečné. Autor pak na závěr informuje o skutečné Bridget, což se mi moc líbilo. Určitě půjdu do dalšího dílu.

evickakyticka
21.06.2021 3 z 5

Přečteno, ale série Porodní báby mi přijde lepší. Asi to nemělo ten pravý šmrnc...

oka3408
30.03.2020 4 z 5

Příběh inspirovaný skutečnou postavou porodní báby a dobou ve které žila se četl velmi dobře. Těším se na další díl

Zdenik
05.02.2020 4 z 5

Mám ráda historické romány a ideálně s ženami jako hlavními hrdinkami, takže zaměření knihy odpovídalo. Kniha je čtivá, občas napínavá, zvratů ale moc není a nemohu si pomoci, ale přijde mi, že když o ženách a zejména o příběhu porodní báby píše muž, je to jiné. Jakoby tam chybělo něco, nějaká jiskra, ženskost. Nevím, prostě jsem se tentokrát nemohla do hlavní hrdinky ani do její služebné nějak vcítit....

soukroma
29.01.2020 3 z 5

Pěkná historická detektivka: zejména potěší zájemce o York a o to, jak tehdy (a ostatně i dnes, po pár stoletích) opevněné město vypadalo/á.
Četla jsem až po dalších dvou dílech série, a ty se mi líbily víc, tohle je takový úvod. 65%

hana4834
09.11.2019 4 z 5

Z počátku jsem si myslela ze to nedočtu. Ale postupně jsem se zacetla a bavilo me to

Pavlnka
03.09.2019 4 z 5

Zajímavá kniha z hlediska tehdejšího života a postavení žen. Určitě si přečtu další díly, hlavní hrdinka je mi sympatická a doufám, že se bude rozvíjet i příběh služky Marthy.

Janisss
24.04.2019 4 z 5

Další ze zajímavé série historických detektivek a opět prima čtení plné zajímavých dobových detailů, za mě mohu knihu jen doporučit.

Mlikova
13.03.2019 2 z 5

Začalo to docela slibně - ale pak mě kniha začala nudit, nakonec jsem ji nedočetla.

VerčaFF
04.01.2019 2 z 5

Historická detektivka z Anglie 17. století, jejíž hrdinkou je šlechtična a zároveň porodní bába, která ve svém volném čase vyšetřuje zločiny v Yorku. Kniha zajímavá tématem, ale poněkud nereálná a přehnaná. Popis porodních zvyklostí ve středověké Anglii člověk jinde nenajde, ale zbytek už tak čtivý nebyl. Např. některé vztahy mezi pány a služebnictvem, politické intriky nebo rodinné vazby jsou zde dost umělé, nepravděpodobné, až to bije do očí. Ale celkově tato kniha nikoho neurazí a čte se poměrně svižně.

laepus
25.11.2018 3 z 5

Jo, dobrý. Nic extra od toho hlavně nečekat - klasická historická detektivka tentokrát okořeněná anglickou občanskou válkou (té jsem tam bohužel právě čekal trochu víc, proto jen tři), emancipovanou ženskou hrdinkou (porodní bábou), a ne jen jednou. K tomu nějaká ta šermovačka, popis narození či smrti dítěte a totální obrat před koncem vyšetřování. Zkrátka klasika, která nenadchne, ale rozhodně nenudí.

haki34
02.11.2018 4 z 5

líbilo :) oddechovka, ve které se proháníme soudobým Yorkem, plným výkalů, mrtvol, bláta a nepokojů..o chudobě, hladu, těžkém životě plném násilí a nedostatku jídla v nižších vrstvách...o životě, kde služebnictvo bylo vydáno na milost - nemilost svým zaměstnavatelům...
dovíme se něco o dobovém porodnictví a peripartální péči - docela mě udivilo, jak porodní báby vyslýchaly svobodné matky a snažily se z nich vytlouct jméno otce, ať dítě neživí město...Také mě překvapila účast kamarádek u porodu - představa, že mi za zády stojí asi 10 ožralých dam a já se snažím soustředit na něco jiného, no nevím :D

Hrdinkou je Bridget, svérázná lady, kde jsem teda půlku knihy pochybovala, jestli ji opravdu její postavení ochrání od podřadných živlů, kterými se York hemžil, a nevypadalo, že by je hezké slovo a oblek dámy odradil...
¨Nicméně, Bridget a její záhadná služka Martha s paklíčem v kapse nakonec rozluští několik vražd, učiní zadost spravedlnosti, nakolik je to jen možno, několik dětí porodí, několik pohřbí...
p.s. i ta anotace - trochu mimo mísu...Esther byla tak trochu bokem, spíše Bridget chtěla vědět, jak to všechno bylo..a Stephenovy poklesky ?? najevo vyšly až na posledních 20 stranách...

nenáročné, čtivé, drobné nedostatky lze prominout, jako oddechové čtení pro ženy velmi vhodné !!! doporučuji :)

socka123
10.08.2018 5 z 5

Historická detektivka se čte dobře žádné zdlouhavé vyšetřování. Do děje se promítá i historie obléhání města York a jeho dopad na život ve městě.
Kromě detektivní zápletky popisuje život žen v této době a úlohu porodní báby. Doporučuji.

Chesterton
31.10.2017 4 z 5

Laskavá historická detektivka s pohodovou atmosférou. Na rozdíl od prvního dílu trochu více rozvláčná, ale jako odpočinkové čtení splnila má očekávání. Kulisy středověku a vzdělání autora příjemně zpestřují zážitek.

akinomV
29.09.2017 5 z 5

První díl série o porodní bábě s titulem "lady" :-) z prostředí Anglie v době anglické občanské války, tady konkrétně v roce 1644.
V příběhu vystupuje lady Bridget Hodgsonová a její pomocnice, služka Martha, které se, kromě pomoci u porodů, snaží zachránit Bridgetinu přítelkyni neprávem odsouzenou za vraždu manžela.
Knížka je čtivá a podává zajímavé svědectví o tehdejší době z pohledu žen a také náhled do tradic spojených s příchodem dětí na svět.
Určitě doporučuji, příjemné čtení.

Guenevra
26.10.2016 3 z 5

Trochu zdlouhavé, trochu umělé. Jako oddychovka ok, ale že by příběh člověka úplně pohltil se říct nedá.

vincek1
14.03.2016 3 z 5

Oddechová kniha, která sice chvílemi vyzněla zdlouhavě, ale nakonec splnila cíl. Pobavit. Popis prostředí zajímavý, ale podle mého na pana Sansoma nemá.

putpuda
18.01.2016 4 z 5

Zajímavá kniha ;). Trochu pochmurné prostředí. Četla se mi dobře, zaujalo mě, že je to napsané na základě skutečné postavy (Bridget) a lze usoudit, alespoň podle poznámky na konci, že si dal autor práci s ověřováním faktů. Samozřejmě upravil příběh do podoby, která by se zamlouvala dnešnímu čtenáři. I zajímavé téma, např. že porodní báby měli v té době takové postavení. Určitě si půjčím další pokračování......

Heyhey
09.01.2016 4 z 5

Autor je muž, který dokáže popsat ženský pohled na svět. "Detektivové" byli poněkud zmatení, ale četlo se příjemně.

17. století historické detektivky historické romány

Sam Thomas