Zločin pátera Amara

Zločin pátera Amara https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33564/bmid_zlocin-patera-amara-Q59-33564.jpg 4 31 10

Román nejvýznamnějšího portugalského spisovatele podává nelítostnou analýzu portugalského maloměšťáckého prostředí a kritiku klerikalismu a života duchovenstva na sklonku 19. stol. Jeho děj se odehrává na malém provinčním městě během jednoho roku. Je zalidněn vtipně a mnohde i s ironickým postřehem vykreslenými postavami a postavičkami z řad maloměšťáků i duchovních, kteří se točí kolem stěžejní dvojice románu, kolem pátera Amara a mladé dívky Amélie, kteří se milují. „Zločinem“ zde není míněno překročení církevního předpisu o kněžském celibátu, ale skutečný „světský“ zločin, trestný podle kteréhokoliv státního zákoníku, jehož se Amáro dopouští, aby se zbavil nežádoucích následků své „lásky“ s Amélií.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

O Crime do Padre Amaro , 1875

Filomena1961
24.07.2023 4 z 5

Proti klerikalismu a nemorálnosti duchovních je zaměřený román nejvýznamnějšího portugalského spisovatele 19. století. Jeho temným hrdinou je páter, jenž k ukájení své smyslné touhy zneužije naivní víry svobodné dívky. Jenže tím se mladý ambiciózní Amaro dostává od zneužívání svého náboženského vlivu na mladou dívku ke skutečnému světskému zločinu, trestnému podle kteréhokoliv státního zákoníku.
Podvod, touha, pokušení, kariérismus s tím spojená moc a bohatství. Nedostatek zodpovědnosti. Je těžké býti dobrým knězem, když všude, kam se podíváte, vidíte jen korupci. A o to je to všechno ještě smutnější.

ddkk
18.04.2022 4 z 5

Pokrytectví, ziskuchtivost, bezohlednost, ctižádost a manipulace, tak by se dala stručně popsat církev a její služebníci v románu Zločin pátera Amara. Je to i o vývoji lidského charakteru v podmínkách, které nahrávají snaze využít pro vlastní potřebu vše, co se dá...S úžasem jsem sledovala, jak se na první pohled hodný chlapec dokázal neuvěřitelně zorientovat v bahně církevních struktur a jak bez jakýchkoli skrupulí, nedej bože snad pochopení, doslova zatočil s "překážkami" na své cestě za vlastním úspěchem.

Velmi smutné a přitom poučné (ovšem jak pro koho, omluvy pro údajně zbloudilé duše církevních hodnostářů jsou také dobře známy). O tom, jak se církve (protože nejen římsko-katolická) dokážou chovat ke svým ovečkám, toho bylo napsáno spousta. Páter Amar patří mezi ty horší z nich.

Doporučuji knihu, stejně jako film podle ní natočený.

andrii24
06.04.2022

Rozloučení s čelní loučí "svatého" člověka, když se sloučí mor románku, černá sutana, parte amora.

Netopyr07
14.03.2022 4 z 5

Zatímco v Itálii ve stejné době vyrůstají, žijí, působí a umírají SVĚTCI, v Portugalsku mezi kněžími bují neřest :-)) Tedy, ono to není k smíchu, ale to dílko je znamenité (příšerné). Zajímala by mě, po pravdě psáno, první verze, kde páter Amaro není takový zmetek... Doporučuji všem antiklerikálům, kteří jistě budou na koni. Věrným křesťanům budou vstávat vlasy na hlavě!

viviann
21.05.2019 4 z 5

Kniha byla čtivá, zajímavá. Z hlavního hrdiny jsem znechucená, zachoval se odporně zbaběle...

Irsaf
31.12.2017 2 z 5

Knížka me vůbec nebavila.

Hanka_Bohmova
18.04.2017 4 z 5

Tohle není zrovna satira k pobavení. Sebranka jedna nechutná, pokrytecká!

archandelka
13.03.2016 5 z 5

Výborně vykreslené postavy. Moc mě bavily ty jejich teologické exkurzy, které bohužel opět ukazují, jak lehce se dá manipulovat s lidmi z pozice moci.

amigo17
27.10.2015 4 z 5

No veru, aj kňazi vedia ako vyčariť úsmev spokojnosti v tvári Luciferovej =) Mňa osobne najviac zaujala dišputa medzi abbém Ferraom a doktorom Gouveiom o vplyve Cirkvi na malé dieťa. V knihe to je v podstate až na konci, takže koho by zaujímalo iba toto, nech začne čítať z druhej strany :)

Elisa.Day
23.04.2014 4 z 5

Trochu jsem se bála, že knížka bude moc popisná a bude mě chvílema nudit, ale nestalo se. Sice to není typ knížky, kterou zhltnete jedním dechem, ale je to takové příjemné počtení. Příčí se mi ale, když hrdina je nejprve sympaťák každým coulem, strašně mu fandíte, ale pak se to někde zvrtne a on se začne chovat doslova jako debil. V téhle knížce ten proces "přeměny" byl ale bohužel celkem uvěřitelný, takže nic naplat, Amaro to u mě pěkně projel. Smutný konec už mě nepřekvapil, co jiného se taky dalo čekat...