Zločin jak ho pamatuju

Zločin jak ho pamatuju https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390978/bmid_zlocin-jak-ho-pamatuju-UsR-390978.jpg 4 118 30

Známý investigativní reportér Josef Klíma přichází s novou knihou, kterou bychom s nadsázkou mohli nazvat Naše dějiny viděné přes zločin. Píše zde o důležitých postavách nedávné chmurné historie, o Ivanu Jonákovi a jeho Discolandu, technologovi orlických vražd Karlu Kopáčovi, o Radovanu Krejčířovi, Jiřím Kajínkovi, Františku Mrázkovi a dalších. Protože všechny zmíněné aktéry poznal Klíma osobně, dává to publikaci punc jedinečnosti. Nechtěl jsem psát jen bizarní pitaval, říká autor, zločin prošel fázemi od Divokého východu v 90. letech až po dnešní oligarchy. Do jaké míry to umožnili politici a nevymahatelnost práva ať už velkým hráčům typu Viktora Koženého nebo osamělým vrahům jako byl Ivan Roubal? Na to jsem se ptal lidí, kteří zastávali důležité posty v policii, justici, ve vězeňství, v tajných službách či advokacii.... celý text

Verrrunka
07.05.2021 3 z 5

Já nestačím valit voči, co se v tomhle státě dělo a děje... Komu by se nechtělo tolik číst, tak Josef Klíma natočil na tohle téma i podcast České podsvětí, který mi přijde trochu obsáhlejší než kniha. V knize to na mě působí tak nějak útržkovitě, klidně by mohla být delší podrobnější, protože takhle to působí spíš jen jako takový přehled všech českých zločinců.

Azmodan
21.04.2021 3 z 5

Nevím, takvé "letem světem zložinosti za posledních 30 let". Po shlédnutí pár notoricky známých filmů je na tom člověk +- stejně jako po přečtení této knihy. Chápu, že ambicí této knihy nebylo analyzovat všechny zločiny do hloubky, na druhé straně, kdybych tuto knihu nečetl asi by se nic nestalo. Snad jediné, co ji zachraňuje je její rozsah. 168 stran je opravdu rychlé čtení.
Knihu bych nicméně nedoporučil, i když rozhovory s p. Klímou mě bavily moc!!!

mirka71
17.03.2021 5 z 5

Shrnutí zločinů z éry 90. let očima novináře, myslím, že jednoho z našich nejlepších mě bavilo, je to sice všechno spoustu let zpátky, ale zapomenout by se nemělo...

kopeceli
21.02.2021 4 z 5

Je dobře, že máme investigativní novináře, kteří se nebojí nebo bojí, ale poradí si s tím.

jaroslav2257
12.09.2020

Což o to, kniha je to dobrá. Jelikož se ale o téma velmi zajímám, bylo to pro mě místy "mlácení prázdné slámy". Byť v jednom celku.

irrrenka
05.06.2020 4 z 5

Dobrá knížka. Co jsem od ní čekala, to splnila.O kauzách jsem věděla z jiných zdrojů, tady bylo jen hezky všechno pohromadě.

Lmslaver
28.10.2019 4 z 5

Citát:
DIVOKÉ DEVADESÁTKY
Tenkrát se nosila křiklavě barevná saka
A do mokasínů bílé ponožky
Hlavám kraloval účes ala Jarda Jágr a kdekdo nosil zlatý řetěz
Kdekdo byl ostatně podnikatel
Včetně vrahů

Knížka je souhrnný pohled na kauzy a zločiny po roku 1989, jak se závažná trestná činnost vyvíjela v divokých devadesátých letech i po roku 2000. Nejde o velké pitvání jednotlivých velkých kauz té doby, spíše jejich stručné shrnutí s hlavními rysy. Bohužel k závěru knihy ubývá poutavost, případy jsou uváděny ještě více povrchněji. Naopak bohužel přibývá moralizování, vyzdvihování důležitosti novinářské práce v boji se zločinem (samochvála) a najdeme tu i malé politické školení. Spíše by této tenké knížce slušelo o trochu více rozvést trestnou činnost z devadesátek. 70%

Vydra57
22.02.2019

Dosud jsem se této tématice vědomě vyhýbala . Tady se mi líbilo , že příběhy byly zpracovány vcelku stručně, bez zbytečného akcentu na násilí a bez senzacechtivosti. Ocenila jsem věrohodnou psychologickou charakteristiku hlavních aktérů zločinů- hlavně u orlických vražd . Kniha mě inspirovala k tomu, že si postupně přečtu další příběhy o mafiánských 90. létech.

Yellen
12.01.2019 4 z 5

Obsah velmi zajímavý. Souhlasím s předchozími komentáři, že pokud si čtenář alespoň trochu nevybavuje kauzy tak, jak proběhly médii, bude mu trvat než se zorientuje ve jménech. Jednotlivé příběhy polosvěta se navzájem prolínají a ukazují tak na vazby podsvětí v devadesátých letech. U některých pasáží jsem si uvědomil, jak moc nám byl tento polosvět blízko.

Gooverka
04.01.2019 3 z 5

Kniha je svým obsahem více než zajímavá, ale myslím, že nejvíce si ji užije člověk, který má o všech velkých kriminálních kauzách už nějaké širší povědomí. Trochu mi vadily typografické chyby, přehršel jmen státních zástupců i mnoho menších příběhů, které se do velkých kauz přimotávaly. Chápu reportážní styl knihy, ale místy se nečetl dobře. I tak jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.