Zločin a trest v českých dějinách

Zločin a trest v českých dějinách https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13702/bmid_zlocin-a-trest-v-ceskych-dejinach-654c5be928b02.jpg 4 20 3

Příběhy z dějin zločinnosti a českého trestního práva od středověku do konce dvacátého století. Objemná práce o nejrůznějších druzích závažné kriminality na našem území,stíhání a trestání jejích nositelů, o měnícím se pohledu na zločin a trest v průběhu věků. Stěžejní částí publikace jsou výpisy z dobových pramenů, které autor uvádí v původní jazykové podobě. Záběr knihy je obrovský, od upalování čarodějnic až k politickým procesům komunistické éry, z čehož plyne jistá povrchnost, nedovolující probrat žádné téma do hloubky. Kniha má spíše charakter sbírky historických soudniček. Průvodní ilustrace kolísají ve své opodstatněnosti od nákresů středověkých mučících nástrojů až po čistě ilustrativní banální fotografii R.Heydricha. Pikantností tohoto vydání je dodatek: Paměti prvního československého kata, vydané poprvé v r.1929. Leopold Wohlschlager, který byl pražským katem za Rakouska-Uherska i za první republiky, s roztomilou samozřejmostí a občasným sentimentem líčí své zajímavé mládí i popravy, které vykonal na pachatelích nejrůznějších, vesměs strašlivých zločinů. Nesporným kladem knihy je obsáhlá bibliografie.... celý text

Dandulka
04.05.2019 4 z 5

Některé věci se zde opakovaly, byly už ve Zločinu a sexu, stejně jako i některé ilustrace. Jinak téma bylo dobře zpracované, velmi obsáhle.

pavlinda
28.07.2014 4 z 5

Souhlasím tak na půl s předešlým komentářem,ale čtyři hvězdy dávám.

eraserhead
16.10.2012 3 z 5

Možná svým hodnocením knize uškodím více, než by si zasloužila, ale na plné čtyři fakt nevyleze. Možná proto, že jsem od ní (pravděpodobně vlastní vinou) čekal trošku něco jiného. Kniha má vlastně tři části. Ta první je taková faktografická. Jako pramen informací dobrý, k běžnému čtení takřke naprosto nevhodné. Zabírá to sto stran a stálo mě hodně úsilí se přes to překousat. Pokud studejte právo a jeho historii nebo se tím hlouběji zabýváte, má to svou cenu, ale pokud o tom jenom rádi čtete, snad by se to dalo i přeskočit. Druhá nejrozsáhlejší část se nejvíce přiblížila tomu, co jsem od knihy čekal. Jednotlivé příběhy od prapočátku až takřka k současnosti. Zábavné, poučné (zjistíte, kde se vzalo slovo Grázl, o některých lidech se dozvíte zajímavé informace), některé příběhy jsou až smutné. Prostě radost číst. Třetí část, paměti československého kata jsou zajímavé. Tak první půlku. Pak už je to pořád to samé dokola a u jednotlivých případů zaujmou jen úzké úseky. Čekal jsem taky mnohem obšírjnější obrázkovou a foto dokumentaci. Kniha to v žádném případě není špatná, jen mi na svůj rozsah přišla trošku slabší než bych čekal,