Zločin a trest

Zločin a trest https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1106/bmid_zlocin-a-trest-dr0-1106.jpg 4 2694 331

Děj se odehrává v Petrohradě ve druhé polovině 19. století. Hlavní hrdina student Rodion Romanovič Raskolnikov je velmi chudý a právě z nedostatku peněz je nucen odejít ze studií. Rodion žije v zatuchlém pronajatém pokoji, nemá peníze, hladoví, ale přesto nemá zájem si najít nějakou poctivou práci. Aby dokončil školu, chce se jeho sestra provdat za bezcharakterního boháče Lužina. Rodion je zásadně proti a sestře sňatek rozmluví. Rodina napadají hrůzné myšlenky, jak lehce přijít k penězům...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Преступление и наказание (Prestuplenije i nakazanije) , 1866

Nyctophile
02.10.2022 5 z 5

Ako všeobecnú slabosť ruskej literatúry hodnotím tendenciu zaľudňovať romány obrovským a neprehľadným množstvom postáv, z ktorých mnohé sú pre dej úplne nepodstatné. Ďalej som si všimol, že v tých časoch bolo asi v cárskom Rusku bežné, ak niekto začal pri prvom stretnutí hoci aj na ulici viesť s neznámym človekom debaty o zmysle všehomíra a o najhlbšej filozofii. Ďalej ma vyložene štval hlavný hrdina, neustále upadajúci do mdlôb, odpadávajúci, no proste z hovna upletený niktoš, ktorý mal ale na vraždenie síl dosť. Napriek všetkým týmto negatívnym faktom a prostrednej časti knihy, ktorá si nedokázala udržať moju stopercentnú pozornosť, patrí románu plné hodnotenie.

janka2000
28.09.2022 5 z 5

Úžasné napsaný román o vypočítaném a chladnokrevném studentovi. Kniha je o morálce a její absenci, o společnosti a deviaci, ale taky je o lidských osudech. Velmi propracovaný děj syrově napsaný rozhodně stojí za přečtení.

PeterBahn
24.09.2022 5 z 5

Velmi silné nadčasové dílo, které torpeduje svědomí! Ale odkrývá i to velmi zrůdné myšlení, že někdo MŮŽE… byť by se jednalo i o zločin…

Hakate
28.08.2022 3 z 5

Bohužel půjdu proti proudu, ale mě Román bohužel neoslovil, nenadchl. Klasickou literaturu mám ráda, ale Dostojevskij není to pravé ořechové pro mě.

martin4950
14.08.2022 5 z 5

Je to Dostojevskij, k tomu nemá cenu nic dodávat, prostě paráda. Doporučuji

honza7219
12.08.2022 4 z 5

Vlastně si nejsem jistý, jak tuhle knížku hodnotit. Kniha jako taková je napsaná skvěle za 5*, ale se závěrem nebo řekněme spíš vyzněním celé knihy prostě nesouhlasím. Ta dávám 4* a určitě doporučuju k přečtení.

Legens
03.08.2022 4 z 5

Tuto knihu jsem četl již dávno a podruhé ji již číst nebudu. Je napsaná opravdu skvěle. Ale o čem? Natlačit několik dnů do snad pětiset stran textu z nichž jako společný jmenovatel z každého řádku, ať se již zde pojednává o čemkoliv, vystupují výčitky svědomí vraha, byť v různých fázích vývoje, ale stále se to jako vír stahuje k tomu jedinému - spáchal jsem zlo, jsem vrah... geniální, ale opravdu to už nemusím. Proto si dovoluji jednu hvězdu ubrat.

ondra295
01.08.2022 5 z 5

Tato kniha si opravdu zaslouží pověst, která ji předchází. Není jednoduchá na přečtení, ale námaha za to rozhodně stojí, protože Raskolnikov je skutečně jedna z nejzajímavějších hlavních postav, které jsem kdy poznal. Během děje se sám několikrát tolik promění, že ke konci už jde o naprosto jiného člověka než na začátku a jeho jednání je občas zdánlivě zcela iracionální, ovšem když člověk pochopí jeho osobnost a vžije se do tehdejší chorobné ruské společnosti (ne že by se na tom moc změnilo), tak je Raskolnikov rázem více pochopitelný. Nedá se říci, že by se s ním dalo sympatizovat, protože jeho morální kompas je značně pokřivený a poněkud reprezentuje tehdejší Rusko, které jakoby nevědělo, jakým směrem se vydat.

Celkově rozhodně doporučuji, protože tato kniha Vám pomůže alespoň částečně pochopit specifika ruské společnosti a jde o velice zajímavý vhled.

Samar
25.07.2022 5 z 5

Klasika. Jako audio jeste lepsi..

capricorn__
25.07.2022 5 z 5

Těch pět set stran uteklo až příliš rychle. Nejvíce se mi na knize líbí především nadčasovost, vypadá to, že kdyby se příběh lehce poupravil, Sibiř se smázla, slovník postav pozměnil, stejně by mohl být vydán dnes a lehce by zapadl. Nechci hodnotit pouze Raskolnikova, na kterého pořád nemám stálý názor, protože se během knihy několikrát pozměnil, ale i další skvěle napsané postavy, které byly velmi uvěřitelné a lidské. Před čtením jsem věděl, o čem příběh bude, matně jsem si vybavoval i průběh knihy, ale i tak mi to vůbec nezkazilo zážitek z četby. Dostojevský je mistr na psychologii postav a hlavní myšlenka je podaná skvěle. Byť "Zločin a trest" spadá pod realismus, autor vše vylíčí dopodrobna, stejně se mu podařilo do knihy vepsat filozofii a životní otázky, které se vrací i dlouho po přečtení.

B-artX
11.06.2022 5 z 5

Jedna z nejtěžších beletrií, kterou jsem kdy četl. Na knize je určitě nejzajímavější protagonista a celá psychologie okolo jeho osoby, která se čtenáři otevírá velmi postupným tempem. Poznávat svět očima studenta Raskolnikova je určitě velmi zajímavé, jelikož jeho náhled na lidi tehdejší doby je něco, s čím se jistě nedokáže většina ztotožnit. Přesto si ale myslím, že Rodion je postava, která něco relatable v sobě má. Teď samosebou nemyslím onen zločin, který spáchal, ale myšlenkový pochod, který ho k tomu vedl. Interpretovat tuto knihu a ideje, které v sobě má, je velmi náročné a musel jsem dohledat pár rozborů, abych pochopil, co jsem právě dočetl, což se mi tedy ještě nikdy nestalo. Stejně si ale nejsem jist, zda jsem plně přišel na génia této knihy a myšlenky, které chtěl Dostojevskij sdělit. Jedno ale vím jistě- a to pocit, který ve mě román zanechal, je melancholický, psychicky vyčerpávající a strastiplný. Určitě bych se ke Zločinu a trestu ještě měl vrátit, protože toto bylo něco výjimečného.

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Kvalitní román.

amejzlík
23.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Opravdu hodně mě bavila psychologie hlavního hrdiny a Dostojevského styl psaní. Líbily se mi Raskolnikovovy duševní monology i jeho proměna po spáchání zločinu. Bylo zajímavé sledovat co udělá vražda s člověkem, který není až tak zlý a chladnokrevný. Svého činu začne Raskolnikov litovat a různě ho omlouvat. Vytlačuje ze své mysli vraždu lichvářčiny sestry Lizaverty, která se na místě činu objevuje náhodou. Aby si mohl obhájit že, vlastně nic špatného neudělal…u knížky je nad čím přemýšlet a vzbuzuje spoustu různých otázek k velmi kvalitní diskuzi.

Blancheerka
10.05.2022 4 z 5

U některých děl dodnes nedokážu pochopit, proč jsou tak slavná, zařazená v povinné četbě a opěvována historií i literaturou. U tohoto veledíla chápu sice literární hodnotu, protože pokud Dostojevskij něco opravdu uměl, tak psaní mezi tyto dovednosti rozhodně patří. Napsat totiž tak veliký a dlouhý příběh o hrdinovi, kterému ani od začátku nemůžete fandit je podle mě opravdové umění :) Rodion je tak chudý, že ukončí i studia, ale aby si našel nějakou práci - to ne. Je to líná socka a ještě vyčítá své sestře, že díky sňatku z rozumu se chce obětovat a pomoci mu v jeho nuzné situaci, kterou si ovšem svou leností zvolil sám. Co mě při čtení zaujalo byl klasický ponurý postoj, kterého si jsem si všimla snad u všech ruských autorů - v prostředí i osudech postav je jen beznaděje, smutek, chudoba a bída. Smrt, šílenství a pláč je v knize tak běžný, že bez nich by nebyla taková ,,zábava,, to číst ;) :D

Romcajs
22.04.2022 3 z 5

Po přečtení některých komentářů jsem se této knihy obával. Ale mile mě překvapila a má všechno co má mít dobrá kniha. Je pravda, že některé pasáže jsou až moc rozvláčné, ale tak se prostě dříve psalo a mě to naopak do děje vtáhne víc.

sattah
04.04.2022 2 z 5

Nechápem mnohých ľudí, čo túto knihu ospevujú. Myslím si, že kniha nie je majstrovské dielo, len je glorifikovaná zopar jedincami a takto sa na nich nabaluju ďalší, aby mohli napísať ako kritici svetovej beletrie 'brilantna kniha'

pablito
05.02.2022 3 z 5

Dlouho jsem se k této knížce odhodlával. Hodiny ruštiny ve škole i prožité dějiny ve mně vytvořily nechuť ke všemu ruskému (ruští velikáni nechť mi prominou). Byl jsem však přesvědčený, že bez tohoto díla nemůžu mít komplexní filozofický náhled na svět, tak jsem se nakonec odhodlal. Bohužel jsem tam nenašel nic, co bych nečekal. Čímž nechci řícto, že to není velké dílo.

gab72
02.02.2022 5 z 5

Bravurně vylíčená psychologie hlavního hrdiny, ubohost ruského prostého lidu, jeho nuzné životní podmínky, na druhé straně rozhazovačnost a nabubřelost bohatších vrstev atd. Bohužel jsem jí nepotkala v pravý čas.... Nechtělo se mi v těchto smutných poměrech zůstávat.

SydBarrett
14.01.2022 5 z 5

Je mi až líto zprznit tuto knihu svým komentářem, ale budiž, stejně tyto stránky používám více méně spíš jako čtenářský deník...
Zločin a trest je typický Dostojevskij se svými až archetypálními chudými petrohraďany, hysterickými ženami a zkaženou šlechtou, zároveň má ale něco navíc. Právoplatně je myslím považován za jeho vrcholné dílo se svou bravurně zpracovanou psychologií zločinu a nejspíše i projekcí vlastních pocitů z pobytu na Sibiři v epilogu. Zajímavá, ale možná nesouvisejicí informace je, že podobné pocity, jaké zde popisuje Dostojevskij, popisoval i Martin Jirous při pobytu ve Valdicích. Docela vypíchnutelný moment bylo i příslovečné krmení polévkou, na kterém se dá ilustrovat vztah tehdejšího Ruska k homosexualitě, či zmínka o Schillerovi, který je nám známý již z Uražených a ponížených (popravdě nevím, byl-li Dostojevského osobním oblíbencem, či akorát známým dobovým autorem). Zločin a trest je kniha o psychologii zločinu, o jeho příčinách, zároveň ale temným a poutavým příběhem o člověku, který je schopný zabít pro svou ideu o společnosti. O společnosti, kterou měl autor tak v oblibě kritizovat. To si mimochodem samozřejmě neodpustil ani zde, bez hloupých pozerských rádoby socialistů by se Dostojevského kniha neobešla.
Určitě to není kniha pro každého, už jen z toho důvodu mi příjde hloupé ji dávat jako maturitní četbu, na stranu druhou je možná přístupnější běžnému čtenáři než např. Běsové, u kterých se musí člověk překousat sto stranami historie Stavroginovy rodiny, než se vůbec dostane k příběhu. Zločin a trest je naproti tomu více méně přímý a sleduje jen jednu dějovou linii. Také postav tu není zbytečně mnoho, takže jakožto úvod k Dostojevskému je vlastně i dobrý...

martin_aston
28.12.2021 5 z 5

Silná kniha. Plná smútku aj nádeje. Na začiatku sa mi čítala ťažko, ale asi od 2. tretiny som sa rozbehol a dej doslova hltal.
Morálne zamyslenia hrdinov v dnešnej dobe vyznievajú až neuveriteľne. Ale veľa vecí z 19. storočia nám dnes vyznieva neuveriteľne, a predsa boli vtedy realitou.
Čo mi tiež udrelo do očí, je tá neuveriteľná chudoba mestských ľudí, ktorí mali byť strednou triedou. Ako potom museli žiť mužici?