Zločin a trest

Zločin a trest https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1106/bmid_zlocin-a-trest-dr0-1106.jpg 4 2694 331

Děj se odehrává v Petrohradě ve druhé polovině 19. století. Hlavní hrdina student Rodion Romanovič Raskolnikov je velmi chudý a právě z nedostatku peněz je nucen odejít ze studií. Rodion žije v zatuchlém pronajatém pokoji, nemá peníze, hladoví, ale přesto nemá zájem si najít nějakou poctivou práci. Aby dokončil školu, chce se jeho sestra provdat za bezcharakterního boháče Lužina. Rodion je zásadně proti a sestře sňatek rozmluví. Rodina napadají hrůzné myšlenky, jak lehce přijít k penězům...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Преступление и наказание (Prestuplenije i nakazanije) , 1866

K.M
02.03.2016 5 z 5

Souhlas, klasika- kvalitní čtení

Langosh
22.02.2016 5 z 5

Nádherná kniha. Měla spád, měla myšlenku, dramatická, moc mě bavila. Ani se mi nezdála nějak moc složitá, jak tu mnozí píšou, ale asi už jsem vytrénovanej z dalších Dostojevského děl, že už mi to tolik nepřišlo, už jsem přečetl 2x Idiota i Běsi, 1x Karamazovi, Zápisky a další povídky. Zločin a trest jsem si nechal až na teď.

Jak už jsem psal, kniha měla spád, pořád se něco dělo. Nechápu, jak někdo může napsat, že se místy nudil, vždyť se tam pořád něco děje a člověk se kolikrát nemohl odtrhnout od děje. Kolikrát se mi také stalo, že jsem se vžíval do role hlavního hrdiny.

Povinnou literaturu jsem začal číst až po maturitě, ale zase nebýt hodin literatury, tak o spoustě dílech nevím, což by byla škoda.

Jedna z nejlepších knih, které jsem přečetl.

poz3n
12.02.2016 5 z 5

Značně fyzické čtení. Když mě kniha vtáhne, většinou se ponořím do příběhu a tak nějak jím propluji. Zločin a trest je ovšem jiná káva. Dostojevskij nerozebíral jen mysl postav, ale především také tu moji. Určité momenty ztotožnění se s antagonistou pak můžou být celkem zneklidňující. Podvědomě jsem se tak odsoudil k tomu, že mě asi čas od času napadne: Co by asi tak udělal Raskolnikov?

józi.odkudkam
11.02.2016 5 z 5

Po přečtení zločinu a trestu je mi jasné, že si prostě Dostojevskij ze studijních účelů zašel s nožem do místní bezdomovecké komuny, kde na obložený chlebíček vylákal nějakou zpustlou duši do postranní uličky. Když se ale oprostím od téhle maličkosti, musím uznat, že díky ní vznikla jedna z nejpodmanivějších psychologií postavy, s jakou jsem se kdy setkal. Ach, a ty filozofické implementace...
Jen považte; vždyť vraždu někoho z kmene prý považují za nejzažší možný přestupek i na takovém Novém Zéladu! Dokonce i v Německu! Kdepak, vina námi, stejně jako třeba trojúhelníky, univerzálně prostupuje z vyšších sfér. Sama se v nás nevymyslela, ne? Nebo teda jako vlastně jó. Už se v tom nějak zamotávam...Každopádně, kdo mi tuhle vypilovanou představu bude hatit posíláním youtube odkazů k videům z fanouškovských výjezdů Baníku Ostravy, toho s opovržlivým "ale dyk voni i ty kluci plešatý potetovaný jistě někde ve skrytu duše pláčou" pošlu srdečně někam!
Za 5 rudých *****

zlatka2001
10.02.2016 4 z 5

Tak to byla síla! Nevěřila jsem, že mě to tak zasáhne. Taková stará knížka. Hodně dobrý. Já si snad začnu myslet, že ty povinný knížky nejsou zas tak strašný!

Adam01
08.02.2016 5 z 5

vynikajicí.

kk_proste
10.11.2015 5 z 5

Ten neklid prostupující celým dílem, až chorobná (...!) bledost, melancholie a utrpení! Avšak nakonec také láska, téměř absurdní touha po životě a naděje... ach... Ještě teď mě z toho všeho tak nějak mrazí a myslím si, že ještě nějakou dobu bude.

Siwan
17.10.2015 3 z 5

POZOR, SPOILER!
Je to o jednom chlápkovi, který zamordoval sekerou jakousi ubožačku a pak chodí od ničeho k ničemu a lituje toho. Tenhle popis jsem někde slyšela, už nevím kde, a dostal mě. Ale je to geniální.

worstway
30.09.2015 4 z 5

Z doslechu o ruské literatuře jsem měla asi jiná či přehnaná očekávání, nicméně jsem rozhodně ráda, že jsem si knihu přečetla. Mistrně rozebrané myšlenkové pochody Raskolnikova, kdyby mě tímto nedokázal Dostojevskij vtáhnout do děje, asi bych ten zdlouhavý psychologický nátlak zabalila po pár stránkách, přiznávám :) Žádné lehké čtení, ale určitě stojí za to si na knihu najít čas a popřemýšlet s ní.

ZajDa37
27.08.2015 5 z 5

Co jen napsat k dílu, které dokonale zobrazuje hlubiny lidské duše se všemi zápory? Snad to, že kniha je jednoduše geniální. Obsahuje spoustu filozofických myšlenek (více jich je ale u Bratrů Karamazových), hlubokou sondu do hlubin člověka a i vedlejší příběh Lužina, Duňy a Svidrigajlova. Chvíli po dočtení jsem se sám přistihl, jak prožívám podobné pocity jako Raskolnikov (ne, že bych chtěl, někoho zabít :) ). Hlavní síla knihy, dle mého názoru, spočívá v tom, že Dostojevskij v díle zobrazil nesmrtelný typ člověka, který se domnívá, že je nadřazenějším nad ostatními a proto má právo eticky obhájit zločin, po spáchání. Právě zločinem se ale stává nižším člověkem a výčitky ho dohání. Nechce ale být skoro každý na chvíli Raskolnikovem?

Beatrice
20.08.2015 5 z 5

Taký hlboko ponurý pohľad do mysle človeka, ktorý núti rýchlejšie a rýchlejšie čítať zároveň so zvyšujúcou sa rýchlosťou, závažnosťou a dramatickosťou samotných myšlienok Raskoľnikova dokáže vykresliť len Dostojevskij. Ďakujem za tajenie dychu... "Nazývajú ma psychológom: to nie je správne, som realista vo vyššom zmysle slova, t. j. zobrazujem všetky hlbiny ľudskej duše" (Fiodor)

tisha8409
08.08.2015 1 z 5

Musím říci, že obecný popis knihy zde mne nalákal, protože zněl velmi zajímavě - téměř dnešně.
Chápu, že je to z dávné doby, kdy se prostě psalo jiným způsobem, ale je to neskutečně protahované, nahuštěné, navíc já mám vydání kde téměř nejsou odstavce takže mě z toho bolí oči i hlava, popisy míst či myšlenek mne neberou, všechno je bídné špinavé a na dně, což jen stresuje a člověku se do toho banhna nechce zabředávat víc a víc.
Dnes už toto téma není tak šokující, takže si člověk řekne, že když to nepřečte, prostě o nic nepřijde.

Ale víte co? já tomu tu jednu hvězdu dám za tyto hlášky:
"smála se tak, až se jí z toho dělalo nanic" a " už dlouho jsem s tebou písemně nehovořila".
Já totiž ten smích, kdy je vám z něj až zle, moc dobře znám :)

wiix
28.07.2015 5 z 5

V nijakom diele nebudú už nikdy tak dokonale a trefne popísané vnútorné rozbroje človeka v rozmedzí konať-nekonať, pocity viny, pochody zdravého sedliackeho rozumu a nespravodlivosti vo svete, v dobe cárskeho Ruska. Dielo je svojou myšlienkou nadčasové a nájde svoje opodstatnenie v každej dobe.
"…takmer každý, vo chvíli zločinu podľahne akémusi úbytku vôle a rozvahy, a nastupuje ich opak – detská fenomenálna ľahkomyseľnosť, najmä v tom momente, keď sú rozvaha a opatrnosť najnevyhnutnejšie (Rodion Raskoľnikov, s.62)."

Póžislava
09.07.2015 4 z 5

Byla sem na sebe fakt hodně pyšná, když sem zjistila, že sem právě přečetla knihu od Dostojevského. Klasika ruské i světové literatury. No nakonec parádní knížka až na ty zdlouhavé psychologické části, ale to je prostě Dostojevskij a bez toho by to určitě nebyl Zločin a trest. Původně sem si ji četla jako četbu k maturitě, ale nakonec sem si ji mezi těch 20 knih nezařadila. Až moc složitá kniha na to, abych o tom mluvila u zkoušky dospělosti, z které sem už takhle byla vyklepaná jak ratlík :D přece jenom sem radši zvolila méně náročné knížky :)

Psychokuna
08.07.2015 5 z 5

Geniální.
říkat víc není třeba, myslím

Skip
07.07.2015 5 z 5

Tenhle chlápek prostě uměl psát. Vyloženě jsem si užíval ta dlouhá souvětí, napsaná tak, že se čtenář ani na chvíli neztrácí v textu. Skvěle popsaná psychologie postav, žádné nesrozumitelnosti. Raskolnikov byl prostě debil, který nevěděl co roupama dělat, tak si holt vyzkoušel jednu svoji pošahanou teorii. Docela se divím těm lidem, co při něm pořád stáli.

Miloush
30.05.2015 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih co jsem zatím četl. Silné, vyčerpávající, ale i dávající naději. Výprava do nitra člověka poukazující na to, že největší zápas v lidském životě se neodehrává na bitevním poli, ale v jeho duši.

suezie
15.05.2015 3 z 5

Na mě docela těžká četba, takže jsem se občas musela do čtení nutit. Ale je to klasika...tudíž jsem ráda, že mám tuto položku odškrtnutou. ;)

BellC
13.04.2015 5 z 5

Skvělé. Úžasná sonda do lidské duše. Naprosto aktuální dílo, které by si měl přečíst minimálně každý.

Lily28
02.04.2015 5 z 5

Náročné čítanie, ktoré určite stojí za to. Majstrovské dielo.