Zlatý věnec

Zlatý věnec https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285179/bmid_zlaty-venec-jy9-285179.jpg 5 49 17

Soubor pohádek, říkadel a bájí vybrali a uspořádali František Hrubín, Eduard Petiška, Emanuel Frynta a Jiří Kolář. Verše k jednotlivým oddílům napsal Eduard Petiška.

kolacky
20.10.2023 5 z 5

Bohužel se mi tahle kniha dostala do rukou až v důchodovém věku. Její mladší sestřičku, Nový zlatý věnec, jsem naštěstí dostala k Vánocům, když mi bylo asi deset, a tu jsem si vychutnávat do dna aspoň milionkrát :-) , a teď si vychutnávám tu první... pro mě druhou. Nádherná věc to je, tyhle staré příběhy - pohádky - básně... Snad si je přečtou i další generace, byla by škoda, kdyby se ztratily v zapomnění.

ujira
20.06.2022 5 z 5

Úžasné nakladatelské dílo Albatrosu, nádherná sbírka literárních skvostů, ale také sbírka
krásných a rozmanitých ilustrací . Jsem vděčná, že tohle dílo vyšlo a že je mohu vlastnit.

Pivka1
27.05.2022 5 z 5

Moje celoživotní láska. Od každého něco. Říkanky, hádanky, pověsti, pohádky. Vyrostli jsme na ni s bráchou, naše děti, jejich děti a stále má čestné místo v knihovně. Další generaci už asi bavit nebude, ale já bych se jí nevzdala ani za nic. Včera jsem vnučce chtěla přečíst pohádku O perníkové chaloupce a ouha, musela jsem ji převyprávět po svém, vůbec tomu nerozuměla a to mě docela vyděsilo.

jerisno
17.03.2022 5 z 5

Tahle výpravná bichle byla moje nejbližší kamarádka v ranném dětství (spolu se sousedovic Evičkou) a zažil jsem s ní mnoho hezkých a poučných chvil (stále mluvím o knize !).
Soubor těch nejhezčích říkadel, básniček, hádanek, příběhů a pohádek, doprovázený krásnými a povedenými ilustracemi.
Měli jsme doma vydání z roku 1961 (SNDK) a postupně jsme ji četli všichni. Protože jsem nejmladší, dostalo se na mě úplně naposled a tak už byl tenhle pozoruhodný věnec docela "jetý", až se počínal pomalu rozplétat.
Ještě dnes si v paměti vybavuji některé stránky i s obrázky a jen tak na tuhle dětskou společnici nezapomenu (vlastně na obě dvě).
Uděluji nekonečný věnec zářivých hvězdiček !

archivářka115
08.07.2021 5 z 5

Krásná knížka. Mám jí doma schovanou a občas si čtu pohádky a nostalgicky vzpomínám na dětství .

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Velmi krásná kniha pro všechny věkové kategorie. Knihu jsem zdědila, je stará snad 70 let. Ráda si v ní občas listuji a s láskou vzpomínám. Jsem nostalgik,no.

koczanska
21.08.2018 4 z 5

Knížka, která dle předešlých komentářů, provázela nejen moje dětství. Proti klasickým pohádkám Boženy Němcové, Erbena a spol. plus ještě ilustracím Josefa Lady se dá namítnout jen málo. Když jsem pohádky četla svému synovi, trochu jsem se děsila, jestli z nich nebude mít noční můry, ale to je asi jen moje přecitlivělost. V době, ve které byly pohádky psány měla jistá míra krutosti asi svůj účel - nevím.
Pohled na Zlatý věnec mi jen trochu zkazil závěr knihy, kde je popsáno jak se soudruzi sešli a z děl národních umělců vytvořili toto dílo vystihující krásu naší socialistické republiky. Ale tak, co se dá dělat. :)

SisaK
05.07.2018

Nejkrásnější kniha mého dětství- krásné pohádky, říkadla ilustrace. Pamatujete? Jaro, léto, podzim a zima.A to je jen střípek z tak obsáhlého díla, které vzbuzuje fantazii v každém, kdo jednou nahlédne.

surikata246
16.04.2018 4 z 5

Pro mne srdeční záležitost od dětství věnováno mými prarodiči po návratu z nemocnice po operaci mandlí. Má čestné a stálé místo v mé knihovně, dnes z ní čtu dětem.

Alchemilla75
20.05.2017 5 z 5

Klenot naší knihovny. Ještě jsem neuměla číst, když jsem si v ní prvně listovala a zamilovala se do ní a jejich obrázků.... listuji a čtu stále :)

hana1984
20.06.2016 5 z 5

Jedna z best of...

ještěrka38
14.04.2016

Nejlepší kniha, kterou jsme měli doma...x krát prolistovaná, x krát přečtená

3nitka
22.01.2016 5 z 5

Súbor krásnych rozprávok, hádaniek a povestí, každý si nájde niečo. Aj notoricky známe aj polozabudnuté.

jana1606
18.11.2014

Byla to pro mě jedna z nejkrásnějších knížek,jekikoš jsem ji měla jen půjčenou tak nani ráda vzpomínám

KattyV.
13.12.2013 5 z 5

Pro mne jedna z nejoblíbenějších knih z dětství.

RimmerCZ
25.08.2012 5 z 5

Nedá se říct že bych tuto knihu přečetl od začátku do konce, ostatně k tomu ani není určená. Je to krásná komplilace ještě krásnějších děl naší literatury a název knihy je velmi poetický a trefný. Jsem rád že jeden z těchto výtisků se zachoval v naší rodině a bude mi potěšením zachovat ho dalším generacím.

Alix
22.01.2012 5 z 5

Je to sice poměrně objemná kniha, ale každý si v ní najde, co ho zajímá. Můžete začít krátkou říkankou, nebo dlouhou pohádkou, záleží jen na vás.