Zlatý věk

Zlatý věk https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33500/bmid_zlaty-vek-0vy-33500.jpg 4 35 8

Zlatý věk série

1. kniha série Zlatý věk. V deset tisíc let vzdálené budoucnosti jsou lidé rovni bohům, nesmrtelní a téměř všemocní, schopni vytvořit nová slunce a znovu obnovit lidské tělo i mysl. Faeton z domu Radamantů objeví ve své minulosti prázdné místo, celá staletí paměti vymazaná vládci slunečního systému. Při pokusu získat vzpomínky zpět proti němu stojí celá společnost Zlaté Ekumeny. Stejně jako jeho mýtický jmenovec vzlétl Faeton příliš vysoko a byl svržen zpět. Dopustil se jediného nedovoleného činu v utopicky založeném vesmíru. A nyní musí objevit, čím se tolik provinil a kým ve skutečnosti je. Musí odkrýt svou minulost a změnit budoucnost celého lidstva tak, že se ho pokusí vyvést ze staletí trvající stagnace vstříc ke hvězdám. Přeložil Vladimír Lackovič.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Golden Age , 2002

Leník95
Leník95
22.01.2024 1 z 5

Tohle nebylo nic pro mě. Čtení této knihy jsem opravdu protrpěla. Nejen, že je to náročné čtení, díky velmi vzdálené budoucnosti, ale do světa jste hozeni jako neplavec do jezera. Po 150 stránkách mi svitla naděje, že přeci jen pochopím, jak to celé funguje a kdo je kdo, ale nestalo se tak. V knize je velké množství postav, ve kterých jsem se absolutně nevyznala a v celém příběhu se pomalu nic nestalo, až na posledních 50 stránkách. Druhá kniha na mě čeká na poličce, ale do ní se už nepustím.

ludek.n
ludek.n
29.05.2023 2 z 5

(SPOILER) Sen Faetona Radamanta o vyvedení lidstva ze staletí trvající stagnace tím, že mu otevře cestu ke vzdáleným hvězdám, se nesetkal s pochopením vládců slunečního systému. Faeton je odsouzen ke ztrátě občanských práv a k vyhnanství. Nikdo mu nesmí poskytnout prostředky k životu, ochranu před nebezpečím, pomoc, radu ani cokoli jiného. Tak by se dal v kostce shrnout závěr prvního dílu trilogie Zlatý věk. Záměrně říkám "závěr", protože předchozích tři sta stran románu je jen filozofické krasořečnění o podstatě společnosti, jejíž příslušníci jsou nesmrtelní a téměř všemocní. Zkrátit těch tři sta stran na deset vět a přilepit k nim onen zmíněný finálový part, možná by to byla povídka, jež by stála za přečtení. Jako román je to však nuda k uzoufání. Také netuším, proč byl Zlatý věk zařazen do edice New Space Opera. Nic totiž není vesmírné opeře vzdálenějšího než Wrightovo dílko. Ještě tak kyberpunk nebo utopický román, ale určitě ne hvězdy a kosmické koráby, přestože se o ně hlavní myšlenka několikrát otře.

WoX
WoX
28.04.2023

Dotaz na třetí díl této série? Předpokládám, že nikde v češtině není / nevyšel. Anglicky to nedám. Někde na webu jsem četl o vlastních překladech... Nemáte někdo potuchy / odkaz atp.? Díky moc za zpětnou vazbu. WoX:)

R47
R47
20.01.2023 5 z 5

Působilo to na mě jako zjevení. Není lehké se do toho dostat. Svět vzdálené budoucnosti, který autor popisuje, je až na hranici našeho chápání. Stejně jako jeho posthumánní hrdina (zkuste si jenom zapamatovat celé jeho skutečné jméno). A to je vlastně na tom to nejlepší. Za celou knihu se vlastně nic pořádného nestane, jenom se ten svět snažíte pochopit. Ale stojí to za to. Chvíli můžete mít i pocit, že se tam může stát cokoli, ale ten svět má vlastní fungující pravidla.

KapitánSmrt
KapitánSmrt
17.07.2021 4 z 5

Poměrně zajímavé hard sci-fi s originálním námětem. O budoucnosti tak daleké, ale stále ještě srozumitelné, jak se píše na obálce. Zaujme téma paměti a identity. Kdy se vše stává takřka tekuté, nestálé, podléhající neustálým proměnám. Je libo změnit paměť? Nebo jen část vymazat? A zůstávám pak ještě sám sebou nebo jsem pak někým jiným? A co má vlastní kopie? Mohu ji považovat za sebe nebo jde o novou, unikátní bytost? Co je realita a co simulace? A je násilí zdrojem pokroku a mír naopak předzvěstí úpadku? Zajímavé otázky v zajímavé a dobře napsané knize. Velký obdiv patří i překladateli.

B4LU
B4LU
13.12.2017 5 z 5

Zpočátku docela těžké čtení, ale jakmile člověk zjistí, jak to číst, od knihy se neodtrhne. Autor přímo hýří nápady, které skvělým způsobem dokreslují prostředí, ve kterém lidstvo téměř dosáhlo hranice božství... s heretikem Faetonem, který díky mezeře v paměti ani neví, proč se jím vůbec stal. Těším se na Fénixe vítězného.

Ikkju
Ikkju
15.09.2011

Tak možná že jsem při prvním pokusu o přečtení přestřelil a knihu odložil. Po takovém hodnocení to určitě to zkusím ještě jednou, dík. Hodnocení až pak...

Ender
Ender
25.08.2011 5 z 5

Zlatý věk je nejlepším argumentem, proč miluju sci-fi literaturu. Žádný jiný žánr totiž není schopen vytvořit tolik nových myšlenek. V mainstreamu máte fiktivní postavy zasazeny do našeho světa - tudíž s ním nemůžete manipulovat. Co vám přináší potěšení, se omezuje na vnitřní chování postav jednající v daném neměnném světě. Sci-fi je daleko bohatší. Nejste omezeni zavedenými pravidly našeho světa. Vytváříte nový svět s jeho pravidly, zákony, společenskými zvyklostmi, náboženstvím. Technologie je jiná, filozofie je jiná, všehcno je jiné. Sci-fi dává víc možností k originalitě, konceptuálním novotám. A Zlatý věk tuto možnost využil dokonale. Proto je to kniha složitá, každá věta je svým způsobem objevná, nutí vás do konceptuálních skoků, člověk se musí zorientovat v naprosto novém světě, kde se nemůže spolehnout na předchozí zkušenosti s naším aktuálním světem.
Zlatý věk je kniha, kterou se vyplatí číst vícekrát, je v něm tolik nápadů a myšlenek, že to nestačíte zpracovat napoprvé. John C. Wright díky této knize byl přirovnáván k velikánům jako Jack Vance či Gene Wolf. A nezpomeňme, že toto byla jeho prvotina. Když se nad tím zamyslím, za svůj život jsem nečetl knihu, která by byla tak nápaditá jako trilogie Zlatý věk. Simple as that