Zlatý věk české samosprávy: Samospráva a její vliv na hospodářský, sociální a intelektuální rozvoj Čech 1862-1913 https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171844/bmid_zlaty-vek-ceske-samospravy-655f5611bb762.jpg 4 4 1

Vznik a fungování české samosprávy v letech „zlatého věku“ (1862–1913), a to ve třech rovinách: na úrovni obce, okresu a země. Zabývá se i její výkonností (nechybí kapitoly o vztahu k národnímu školství, užívání jazyka či o mizení obecního majetku). Ukazuje, že samospráva byla tou nejvyspělejší občansko-správní organizaci v Předlitavsku a jako škola liberálních a později demokratických... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Libri

JeKa
JeKa
18.02.2015 4 z 5

Obsahově zajímavá kniha, i když zejména v úvodních kapitolách poněkud náročná na soustředění. Trochu postrádá sdělení, proč zrovna těmto tématům (železniční akce, výstavy, školství,...) se autor v rámci popisu samosprávy věnuje a jiným ne (kanalizace, elektrifikace, veřejné zdravotnictví a sociální služby,...). Velké mínus pak patří korektorovi (pokud nějaký byl), neboť tolik překlepům, špatných předložkových vazeb a zdvojení zvratných zájmen jsem na tak malé ploše už dlouho neviděla. Čistě informačně ale knihu hodnotím velmi kladně, rozhodně zajímavý vhled do dalších dějin 19. století.

19. století 19.-20. století územní samospráva správa měst, obcí a území správní dějiny

Kniha Zlatý věk české samosprávy: Samospráva a její vliv na hospodářský, sociální a intelektuální rozvoj Čech 1862-1913 je v