Zlatý syn

Zlatý syn https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293648/mid_zlaty-syn-Qex-293648.jpg 4 97 28

Láska a přátelství navzdory tradicím. Zatímco on se prosadí v USA, kde vystuduje univerzitu, ona svádí boj s předsudky a domluveným sňatkem na indickém venkově. Anil Patel je nejstarším a nejnadějnějším synem zámožné rodiny z indické vesnice. Jako první z celé komunity vystuduje univerzitu a odchází na lékařskou stáž do texaského Dallasu, kde svádí boj s tvrdou konkurencí místních elit i s novým prostředím. Po otcově smrti se stane hlavou rodinného klanu a zdědí také roli smírčího soudce pro celou vesnici. Musí zvládnout jak život v nové kultuře a vyčerpávající zaměstnání, tak udržet na dálku staré rodové tradice, jejichž záporné stránky poznává až s odstupem. To vše otřese Anilovou vírou v sebe i ve své schopnosti. Zatím na indickém venkově Lína, Anilova nejbližší kamarádka z dětství, s vypětím všech sil přežívá v nové rodině, do níž ji přivedl sňatek domluvený rodiči. Hned první den manželství zbaví Línu všech romantických iluzí a kruté týrání a ponižování ze strany manžela i celé jeho rodiny ji nakonec donutí k zoufalému rozhodnutí, kterým na sebe i své rodiče přivolá hanbu a prokletí celé komunity. Třebaže Anil i Lína svádějí každý svůj boj tisíce kilometrů od sebe, jejich životy se ještě jednou protnou – a toto setkání navždy promění Línu, Anila i všechny jejich blízké.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Práh

The Golden Son , 2015

knihomol1985
27.02.2023 3 z 5

Zajímavý příběh a námět - bohužel jsem místy přeskakoval - stojí za přečtení ale posílám dál ...

Jirinamac
25.01.2021 5 z 5

Od autorky jsem četla knížku Šťastná dcera a ta se mi moc líbila a i toto je pěkný příběh, který nám přiblíží indické tradice, rozdíly mezi chudými a bohatšími vrstvami lidí. Domluvené sňatky, které nebývají šťastnou volbou a tady to dopadlo málem tragicky. Zároveň se dozvíme, jak se žilo indickému lékaři při studiu v Americe.

Han-nah
07.09.2020 4 z 5

Tato kniha mi připomenula krásný film Láska na kari, kdy celá rodina přijede do Francie a ctižádostivý kuchař Hassan se vypracuje až do restaurace v Paříži, která má již Michelingské hvězdy. A tato ctižádost a rodinná sounáležitost se mi vybavila při čtení. Mladý Ind Anil pochází z lépe situované rodiny, studuje na lékaře a dostane dlouhodobou stáž v Americe. Tam poznává jiný život, kulturu, mentalitu lidí , ale i rasismus. Velká ctižádost, úcta k rodině a vlasti mu pomáhá toto období překonat.
Lépe se mi četly dějové linky z Indie, jakobych nahlížela pod pokličku jejich kultury, tradic, rodinného života a hlavně popisu přípravy jídel, sousedské vztahy apod. V knize nechybí ani láska, ale i utrpení při domlouvaných sňatcích. Doporučuji k zamyšlení právě teď v době koronavirové, jestli na jejich počet obyvatel mají již dost lékařů, ale asi ještě ne. Pořád je to jiná kultura a jiný život.

anezur33
08.05.2019 5 z 5

super kniha

Hanjimka
15.02.2019 4 z 5

Zajímavý vhled do indické kultury, tradic, zvyklostí a vlastně i kuchyně. Přála jsem si ale jiný konec, i když to dopadlo super.

Lucopatka
10.01.2019 4 z 5

Krásně po indicku voňavé, to já ráda!
A velmi čtivé. Jen místy pro mne dosti neuvěřitelné.
A s několika pravopisnými chybami...no jo, jsem děsná, vím, ale čtyři hvězdy krásné jsou :-)

inkatenysek
22.12.2018 5 z 5

Zlatý syn je má další srdcovka. Sice mi chvilku trvalo, než jsem se do něj začetla, ale po nějakých 20-25 stránkách jsem tomuto pozoruhodnému příběhu naprosto propadla.

Tento titul mě zaujal jednak svým rozdělením na dvě dějové linky, díky čemuž může čtenář sledovat osud nejen hlavního hrdiny, nadaného indického medika Anila během jeho několikaleté stáže v americké nemocnici, ale také jeho rodiny a přátel v Indii. Díky tomu si pak lze utvořit obrázek nejen o složitosti plnění si svého snu, studia medicíny a získávání odborné praxe, dlouhodobém pobytu v cizí zemi a rasismu, ale také o životě v Indii, o rozdělení tamní společnosti a složitém postavení žen...

Anil mi byl velmi sympatický díky svému odhodlání se prosadit a splnit si svůj celoživotní sen. A ačkoliv jeho cesta za cílem nebyla zrovna jednoduchá, on se nevzdal. Navíc byl vždy ještě ochotný pomoci potřebným. Pro jeho indickou kamarádku Línu jsem prolila mnoho slz. Když si uvědomím, že v jejich světě se s ženami opravdu ještě takto zachází, tak je mi z toho hrozně smutno...

Tento titul doporučuje všem, kteří mají rádi příběhy s lékařskou tématikou, příběhy ukazující rozdíly v jednotlivých kulturách nebo popisující to, jak to v životě bohužel chodí.

Ještě bych chtěla upozornit na to, že kniha není pro slabé povahy.

Danago
07.08.2018 4 z 5

Po pomalejším začátku se nám otevře krásný a poutavý příběh. Osud Anila syna poměrně bohaté indické rodiny, který studuje v Americe a postupně se stává lékařem se propojuje s osudem Líny indické dívky z chudé rodiny. Oba si zažívají těžké chvíle. Příběh se odehrává v současnosti a některé momenty jsou až zarážející. Jak v Indii , tak v Americe.
Moc pěkný příběh.

akinomV
04.02.2018 4 z 5

Ze začátku jsem se do toho nějak neuměla začíst, ale abych knihu dočetla, zůstala jsem do noci vzhůru :-) Zajímavý náhled do jiné kultury.

elenai
29.01.2018 5 z 5

Knihu jsem si přečetla na doporučení jedné velmi milé osoby. Prvních pár stran vyprávění mě zarazilo, ale nakonec se přede mnou rozvinul krásný příběh dvou lidí, kteří k sobě byli spjati již od dětství. Jakožto ženu mě primárně zajímal osud Líny, který k ní byl opravdu velmi krutý, a obávám se, že se takové zvěrstvo v Indii děje ještě nyní. O to víc jsem jí fandila a radovala se, jak se ke všemu postavila. Anil to měl v některých směrech mnohem jednodušší, a proto jsem nad jeho chováním místy jen kroutila hlavou.

Velmi se mi líbil popis nejen indické kultury, ale také kuchyně. Přiznávám, že se mi někdy opravdu sbíhaly sliny, když jsem knihu četla, a momentálně sháním nějakou indickou kuchařku. :)

Závěr knihy mě v jednom směru překvapil, ale jakmile jsem se dostala přes tento bod, sklouzl do klišoidní roviny. Ale víte co? Nějak mi to nevadilo. Občas si člověk rád dopřeje konec jako z bollywoodského filmu. :)

Jossie
26.01.2018 5 z 5

To se četlo jedním dechem a ne všechno dopadlo tak, jak by člověk čekal a o to to bylo zajímavější.

Analady
13.10.2017 3 z 5

Anotace zněla velmi slibně. A začátek knihy se mi opravdu moc líbil. Autorka píše čtivě a já jsem s radostí odhalovala příběh Anila a Líny. Pak ale přišly momenty, které mi přišly málo reálné. A těch postupně přibývalo. Příběh mi nepřišel příliš věrohodný a já jsem se pak nedokázala do příběhu začíst a prožívat ho naplno.

haski
05.10.2017 5 z 5

Krásná knížka. Jedna z těch, kterou si šetříte, aby vám vydržela co nejdéle. Spravila jsem si chuť po minulé knížce. Dýchlo na mě indické koření a zároveň dva úplně odlišné světy. Zkuste, stojí za přečtení.

mekkejla
02.09.2017 5 z 5

Tato kniha konečně ukončila moji čtvrt roční "čtecí krizi" a já se díky ní opět s chutí rozečetla. Po strašně dlouhé době mi bylo líto,že uż dočítám a příběh končí. Osudy Anila a Líny bych ráda pozorovala dál.

tatafa
07.08.2017 5 z 5

Musím říci, že na tuhle knížku jsem se velmi dlouho chystala a taky jak se patří těšila. A autorka opět nezklamala, naopak mne dokonce oslovila ještě více, než Tajná dcera, kterou jsem od autorky také četla. I když ani jeden z románů není úplně můj šálek kávy, přesto si mne svou otevřeností a taktem získaly, protože přeci jen se hned tak nevidí, aby si hrůzné a citlivé informace čtenář přečetl s chutí a nepohoršili nebo jej psychicky vysála. Osobně mám velice ráda, když se při čtení romantické knížky seznámím s něčím novým, co jsem do té doby neznala, ale zároveň když si mohu odpočinout u příběhu se šťastným koncem, což rozhodně romány této autorky splňují.

rubit
08.05.2017 5 z 5

V poslední době jedna z nejhezčích knížek, co jsem četla, i když to kolikrát nebylo lehké čtení, obzvlášť v kapitolách, které popisovaly Línin život v novém domově. Přiznám se, že se o indickou kulturu moc nezajímám, ale zde jsem hltala každý řádek, velmi mě to zajímalo (také je to dobře napsáno, spisovatelka je výborná vypravěčka) a umím si představit, že to takto vše funguje ještě v dnešní době.
A za ten závěr dávám naopak palec nahoru, pro mě daleko uvěřitelnější, než by byl ten, co se nabízel.

sarash
04.04.2017 5 z 5

Nádherná kniha.Přečetla jsem ji jedním dechem.Doporucuji

Alma5
20.03.2017 5 z 5

Krásný román, také jsem se nemohla odtrhnout.

yetti74
26.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha, stojí za přečtení. A až se začtete, tak se neodtrhnete, dokud ji celou nedočtete.

Gabrinela
23.01.2017 4 z 5

Všem čtenářům románů doporučuji, stojí za přečtení. Pouze ze závěru jsem byla trochu na rozpacích, ale nechci psát podrobnosti, abyste nepřišli o překvapení:-)

Indie USA (Spojené státy americké) sociální romány

Shilpi Somaya Gowda