Zlatí úhoři

Zlatí úhoři https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148794/bmid_zlati-uhori-Dpe-148794.jpg 5 600 62

Dnes již klasické dílo naší literatury, jehož autorem je populární český spisovatel a novinář, nyní vychází s půvabnými ilustracemi Františka Nového. Povídky Oty Pavla, jež patří ke klasickým dílům české literatury, popisují neklidnou dobu první poloviny minulého století a přinášejí vzpomínky na dětství naplněné láskou, rybařením, ale také krutou realitou, a to vše s pochopením pro velká i malá lidská trápení. Jen málokdo dokáže vyprávět tak lehce a poutavě jako Ota Pavel, o čemž svědčí i obliba jeho knih, které opětovně vycházejí. V roce 1979 se dokonce dočkaly zfilmování. Karel Kachyňa, významný režisér naší kinematografie, na jejich motivy natočil hned dva filmy: Zlatí úhoři (1979) a Smrt krásných srnců (1986).... celý text

freestyla
04.01.2017 3 z 5

"Chceš-li být šťasten hodinu, tak se opij. Chceš-li být šťasten tři dny, tak se ožeň. Chceš-li být šťasten celý život, staň se rybářem."
Čínské přísloví

V knize je několik slabších míst a proto musím dát 3*. Některé povídky mohli být klidně vynechány, zbytečně tím knize ubrali na síle. Jinak velmi pěkná kniha.

Elis.n
24.12.2016 4 z 5

Nejvíc se mi líbila část první,před válkou. Úplně vidím Karla Heřmánka jak skáče po vysavači. Otta Pavel dokáže jednoduchou větou vyslovit tragičnost tohoto období, píše jednoduše, ale trefně. Čtenář se pobaví i zamyslí. Já bych si možní užila více přímé řeči než vyprávění, ale i tak řadím toto dílo mezi mé nejoblíbenější od českých autorů.

toni-az
30.10.2016 5 z 5

Ta kniha má takřka vše - smutné i veselé pasáže, dobrodružství a hlavně poetiku. Je to asi ta nejpoetičtější próza, kterou jsem četl.

Po mnoha letech jsem si přečetl znovu v rámci čtenářské výzvy a nutno říci, že ani trochu nelituju.

kacimilek
21.09.2016 5 z 5

Pohádka. S humorným i tragickým nádechem, ale pořád to pro mě bude pohádka. Miluji Pavlovy knížky.

MirijamFrankl
16.04.2016 5 z 5

Zajímavá a velmi dojemná četba.

Junjun
12.02.2016 5 z 5

Nádherně psaná knížka, dlouho se mi žádná tak nelíbila. Psaná s lehkostí, krásné vyjadřování, zadna sebelitost a zloba nad tezkym zivotem za valky. Poprve me zamrzelo, ze nechodim na ryby, ze jsem asi nebyla schopna pochopit naplno popisovanou krasu:-)

ber-tram
14.12.2015 2 z 5

Popperovy školácké slohy mě dojímají leda tím, že se odehrávají v krajích poberounském a kladenském, kde to znám, a také tím, jak některé příhody do filmů vytěžil a hodnotově povýšil Kachyňa. Jinak skoro ničím - Pavel je kdovíproč vyzdvihovaným autorem. K poznání, jak udělat z nouze ctnost, si přečtěte desetistránkový (!) Svozilův doslov. 43/15

Stolda
24.06.2015 5 z 5

Zažil jsem pár nocí i dní u vody u a kdo to nezažil, netuší o jaké kráse v přírodě u vody tady Ota Pavel píše. Nicméně je to nádherné čtení- jak jinak u Oty Pavla

-Nikola-
28.12.2014 5 z 5

Paráda, Člověk si hned uvědomí, že je opravdu potřeba si vážit víc přírody. Takového dětství, jaké zažil Ota Pavel, je třeba si vážit. Tak jak si ho váží on, tak jak si váží svého otce. Možná nás i trochu mravně vzdělává, ale na druhou stranu, kdo by si nepřál mít tak báječné vztahy s rodinou? Otův tatínek byl teda pěkně vykutálenej a i když měl svoje chybičky, tak šlo vidět, že ho synové milují a odpustí mu to. Nádhera.

Anette Abeja
01.10.2014 4 z 5

Kniha byla hezká to jo, ale očekávala jsem od ní asi trochu víc. Některé povídky jsem si pamatovala už z knihy Smrt krásných srnců - ty se mi i líbily :) ale některé jsem ani nedokázala pořádně vnímat, myslím že tak 2 nebo 3 :)

Bomer
07.06.2014 5 z 5

Knihu jsem též četla jako povinnou četbu, ale již delší dobu mi byla doporučována otcem. Je to asi moje nejoblíbenější kniha z povinné četby. Četla se krásně a rychle.

anisek989
19.05.2014 4 z 5

Nic moc nového než ve Smrti krásných srnců a Jak jsem potkal ryby jsem se nedověděla..

gimli35
01.05.2014 4 z 5

Výborná a velmi dojímavá kniha.

fan_tomas
08.12.2013 4 z 5

Pěkná, čtivá kniha.

Rup
01.10.2013 5 z 5

Nádherně poetická a lidská knížka autobiografických povídek Oty Pavla. Zpověď a vyznání z lásky k přírodě, rodnému kraji, rodině, lidem a životu vůbec. Když si člověk navíc uvědomí, že to byl především sporťák (sportovní redaktor), nezbývá než smeknout.
Vřele doporučuji.

DomYell
09.09.2013 5 z 5

Píše o obyčejném životě, v tom je neobyčejný.

fialka voňavá
22.06.2013 5 z 5

Tato pro mě krásná kniha Oty Pavla je výborem próz, nechybí mezi nimi ani Smrt krásných srnců,Velký vodní tulák,Zlatí úhoři. Jsou zde příběhy předválečné, z dob války a poválečné.Autor čerpá z osudů svého tatínka, který pravou radost a štěstí nachází v přírodě.Smrt krásných srnců pojednává o tom, jak jeho tatínek se v době války vyda na srnce pro své syny, kteří byli povoláni do koncentr.tábora. Sám autor neměl dlouhý život, protože zemřel ve 43. letech. \pro mě vynikající autor.\

hortenzie
07.08.2012 5 z 5

Nádherné čtení. Nechápu, že se to někomu nelíbí - ale každý máme jiný vkus.

Mikiem
09.02.2012 5 z 5

Pěkné akorát za války,ale co,číst se to dá pro všechny:o)

WEIL
26.06.2011 4 z 5

Povídky o životě rodiny Oty Pavly jsou poněkud nezvyklé. Něco autor rozebere detailněji, ale potom do jednoho odstavce nahustí hodně děje.
Ale každý autor má právo na své vyjadřování.

V knize je hodně citu, kterým autor oplýval a snad právě proto je stále čtena a stále vyhledávaná a objevují ji další generace čtenářů.