Zlaté ruce

Zlaté ruce https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115036/bmid_zlate-ruce-Xdc-115036.jpg 4 114 32

Příběh Bena Carsona. Kniha Zlaté ruce líčí životní osudy kluka, který má spoustu snů, ale ještě víc problémů - se školou a spolužáky, se svým okolím, sám se sebou. Zároveň je to ale i příběh muže, jež se vypracoval z outsidera na přednostu neurochirurgie Fakultní nemocnice Univerzity Johna Hopkinse. Autor v knize vypráví o svém dětství, studiu, ale z části popisuje i prostředí věhlasné kliniky, kde v tichu operačních sálů ožívají mnohdy ztracené naděje.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Advent-Orion

Gifted hands - the Ben Carson story , 1990

kirkpatrick
kirkpatrick
26.06.2023

Životní pouť významného doktora, neurochirurga Bena Carsona je tady dost detailně autobiograficky popsána. Nehodnotím toto dílo, zdálo se mi takové průměrné, ale člověk se zde dost ponaučí, že se nesmí vzdávat a jít za svým cílem. Trochu je mi líto, že nebylo zde napsáno pár stránek o jeho bratru Curtisovi, jaké on dosáhl životní mety.

OliviaKing
OliviaKing
21.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Máloktorá kniha je takým koncentrátom motivácie, inšpirácie a úžasných životných postojov pre deti a mladých ľudí ako táto.
Pre dúšok nádeje, sily a novej perspektívy by však mali po knihe siahnuť aj osamelé matky – samoživiteľky, ktoré sa cítia bezbranné. Hlavnou postavou celého Carsonovho života na pozadí je jeho mama Sonya Carsonová. Je obdivuhodné, aké harmonické a podnetné rodinné prostredie dokázala poskytnúť svojim deťom žena, ktorá bola pravidelne liečená na psychiatrii, živila sa ťažkou nekvalifikovanou prácou, ukončila nešťastné manželstvo, v ktorom ju manžel podvádzal s rodinou č. 2, a väčšinu života bola finančne obmedzená. A to všetko bez toho, aby sa ľutovala, frflala a uvalila svoje emočné bremeno na deti. Naozajstný príklad statočnej ženy a príklad toho, že životy detí nemení ani tak dobré finančné zázemie, ako pevné životné postoje rodičov, láska, dôvera, čas a životný optimizmus. A knihy. Tu sa mi páčila aj referencia na amerického básnika Roberta Frosta, ktorého tvorbu ešte len budem musieť objaviť.
Z jazykového a literárneho hľadiska však knihe vyčítam nevyužitý potenciál. Sme svedkami toho, že ľudia s oveľa chudobnejším životným materiálom píšu výpravné a plastické životopisy, ktoré sú aj literárne zaujímavo spracované. Kniha vystihuje podstatu a odovzdá svoj hlavný odkaz, je stráviteľná pre slabších mladých čitateľov, ale má formát rozsiahlejšieho svedectva v kresťanskom časopise. Nejde do hĺbky - ani v opisoch, v prežívaní postáv, v použitom jazyku, v analýze spoločnosti...je to škoda. Aj z formálnej stránky pripomína vydanie, ktoré som čítala, nízkonákladový samizdat s brožovanou väzbou a jednoduchou grafikou na obálke.
Už mnoho predchádzajúcich čitateľov vytklo knihe štýl písania. Carsonov/Murpheyho štýl (uvažovanie a vyjadrovanie) je dosť jednoduchý, priamočiary, úsmevne naivný a sebaistý. Niekedy to je odzbrojujúco príťažlivé - tak, že máte chuť žiť v tak otvorenej spoločnosti plnej príležitostí - alebo vás to provokuje. Možno to je rozdielnosťou našich kultúr. Aspoň z knihy bolo cítiť, že americká spoločnosť má rešpekt pred talentovanými jednotlivcami, úctu k úspechu druhých a nehádže polená pod nohy, asertivitu nepovažuje za drzosť, ale odmeňuje ju. Tu si my, Slováci, len ticho píšme poznámky a učme sa. V sociálnej oblasti sme jednou z najrovnostárskejších spoločností na svete, ale bude úžasné, keď bude podobný stav aj v našich mysliach.
Píšem si sem krátke poznámky k momentom v knihe, ktoré považujem za najpozoruhodnejšie: skúška z chémie (s. 69), ako sa učiť (s. 91-92), pracovitosť (s. 72+), neprikloniť sa k zlu len preto, že tam je väčšina (s. 81), vážiť si každého človeka (s.102), nebáť sa deptania a nepripúšťať si ho (s. 109), príbeh Craig a Susan (s.161+), THINK BIG (kap. 22), smerovanie mládeže (s.201), postoj k problémom (s. 204)
Dej je zasadený do 60. - 80. rokov minulého storočia do Spojených štátov amerických v čase, keď kultúra "woke" ešte nie je tak naplno rozbehnutá/neexistuje a je to cítiť v celej knihe. Páči sa mi, že Carson zdôrazňuje osobnú zodpovednosť človeka, neprofituje z rasovej príslušnosti, a negatívny dopad rasovej neznášanlivosti na svoj život skôr potláča. Možno to je iba jeho osobná skúsenosť a šťastie, ale myslím si, že osvojenie tohto postoja je ozdravujúce bez ohľadu na druh handicapu v živote každého z nás. Najlepšie to vystihuje citát z knihy z úst Carsonovej mamy: „Bennie, na farbe kože v skutočnosti nezáleží. Ľudia majú občas predsudky, ale vždy budú chcieť toho najlepšieho. A preto si musíš vytýčiť životný cieľ - stať sa najlepším.“
Mám možnosť porovnať túto knihu s literárne podarenejšou Becoming od Michelle Obamovej. Autori mali veľmi podobnú životnú dráhu v podobe rodinného zázemia, vzdelania, osobnej zodpovednosti, šťastného výberu životných partnerov a občianskej angažovanosti. Obamová sa viac venuje rasovej otázke a rovnosti príležitostí. V porovnaní s Carsonovou mužskou sebaistotou je jej štýl písania citlivejší, podrobnejší a ako žena sa s jej úprimnosťou viac stotožňujem. Som zvedavá, ako rozhodí karty tretia kniha z radov autobiografií od černošských autorov – Hidden Figures od Margot Lee Sheterleyovej.

BabaJaga11
BabaJaga11
04.10.2022 4 z 5

Opět jeden kousek z dobročinného bazaru. Kniha se četla moc dobře a pro mě osobně byla hodně zajímavá i popisem jednotlivých operací a tím, jaký postup dr. Carson zvolil, že někdy prostě nevěděl, jak se věci vyvinou a pravdivě o tom informoval i pacienty. Celkový dojem mi bohužel trochu kazí fakt, na který upozorňuje uživatelka ladyka, že některé události v knize jsou zřejmě smyšlené. Myslím, že to autor neměl zapotřebí, jeho životní příběh, myšlenkové postoje i vztah k lidem jsou zajímavé samy o sobě. Jakožto hluboce věřící chtěl možná inspirovat mladé čtenáře a přiblížit je Bohu – ale zde by rozhodně nemělo platit ono známé "účel světí prostředky".

Osobně mi také trochu vadilo neustálé opakování, že člověk dosáhne všeho, co si vytyčí, dostane vše, oč Boha požádá. Vždy to tak není a někdy mladý čtenář může skončit s pocitem frustrace, že není dost dobrý či jeho víra dost pevná... jenže život je přece jen složitější. S čím ovšem lze souhlasit – někdy člověk potřebuje odvahu, téměř drzost, aby prolomil začarovaný kruh smůly. A to nejspíš u nás stále neumíme, narozdíl od lidí v Americe... proto nám to připadá neuvěřitelné a iritující, protože prostě moc americké. Ano, taky mě tento styl poněkud rozčiluje :-). Přesto jsem si knihu ráda přečetla – a pošlu ji dál, aby mohla inspirovat i ostatní.

K.Katynska
K.Katynska
04.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Skvělá, dojemná a inspirující knížka. Přečetla jsem ji jedním dechem. Příběhy pacientů byly opravdu dojemné a odhodlání a píli Dr. Carsona obdivuji. Oproti jiným životopisům je kniha opravdu velmi čtivá a strhující. Ale přeci jen, některé pasáže mi připadaly až nevěrohodné (např. ta se snem a správnými odpověďmi v textu).

HappyLu
HappyLu
08.02.2021 4 z 5

Inspirující kniha nejen pro mladé lidi, ale i pro jejich rodiče, i pro každého, kdo potřebuje povzbudit a posunout se v životě dál.

ladyka
ladyka
03.01.2021 4 z 5

Životní cesta a úspěchy B.Carsona si bezpochyby zaslouží plný počet díky jeho vůli, píli a obětavosti, příběh je rozhodně inspirující. Knize však jednu hvězdu ubírám, je vidět, že autor není spisovatel a místy mi "americký styl" nesedl, byť se snaží působit skromně, cítím tak podtext jakéhosi marketingu. Navíc určité události se zřejmě ani nestaly (viz odkaz v Zajímavostech), což trochu kazí celkový dojem. Kniha mi byla před lety darována a v rámci ČV jsem si ji konečně ráda přečetla a nyní poputuje dál (téma: Kniha,kterou po přečtení někomu daruji).

Bebe2004
Bebe2004
23.05.2020 5 z 5

Za mě neuvěřitelně silná knížka, moc se těším, až se podívám na film

yaja8823
yaja8823
16.02.2020 4 z 5

Velmi inspirativní kniha, kterou mohu všem doporučit, přečtete ji jedním dechem.

Véča
Véča
16.11.2019 4 z 5

Jestli se člověk cítí ve svém životě zaseknutý na místě a neví, co dál, tohle je přesně knížka pro něj. Inspirativní a čtivá.

Eeva11
Eeva11
09.10.2019 3 z 5

Plně souhlasím s komentářem uživatele Eva88

Dada077
Dada077
18.07.2019 1 z 5

na mňa príliš samochvály, tá vždy smrdí,
zostáva mi veriť, že mu pomáha v povolaní

Eva88
Eva88
19.05.2019 2 z 5

Příběh je silný a věřím, že doktor Carson má opravdu dar od Boha. Neskutečné odhodlání, výdrž a víra. Ale... Nehodnotím příběh pana Carsona, nýbrž čtivost knihy. A ta pro mě byla tedy mizerná. Nevím, jestli je to překladem nebo prostě stylem psaní, ale kniha mně moc nesedla.

Mimir
Mimir
25.10.2018 4 z 5

Príbeh rodiny Carsonovcov, neskôr konkrétne Benov, nech by boli aj komerčne nafúknuté, ostávajú veľkou inšpiráciou pre všetky generácie. Najviac, myslím, dokáže kniha osloviť mladých ľudí. Ben chce sprostredkovať svoju skúsenosť úspechu všetkým odvážnym, ktorí ešte nerezignovali pod tlakom frustrácie, či notorického "realizmu".

daja51
daja51
05.08.2018 5 z 5

Silný, emotivně napsaný příběh. Opět se potvrdilo, že nic není nemožné, když si jdete za svým cílem.Vůbec mně nevadilo, že jsem sehnala jen slovenskou verzi knihy Zlaté ruky. Viděla jsem i filmovou verzi, ale kniha mě nějak zasáhla více. Celý autobiografický příběh jsem přečetla za dva dny- vřele doporučuji.

limetka2008
limetka2008
05.11.2017 5 z 5

Nádherný příběh skutečné životní cesty, víry, poctivosti a ctižádosti.

čtenářka4
čtenářka4
05.09.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která zachycuje až neuvěřitelný životní příběh plný překvapení, zvratů, víry, pokory a odhodlání špičkového neurochirurga Bena Carson od dětství až po největší úspěch v kariéře. Velmi zajímavé, až motivující, čeho človek dosáhne, když opravdu chce a také když v něj někdo věří (v tomto případě Benova matka Sonya Carson, která to svým synům neustále vštěpovala). Příběh, který se člověka dotkne.

buccaneerka
buccaneerka
05.06.2017 5 z 5

Po dlouhé době jsem se k této knize dostala. Film se mi kdysi líbil, číst knihu se mi nechtělo, ale byla dobrá. Trochu mě mrzelo, že ačkoliv lákadlem pro mě byla ona známá siamská dvojčata, o těch je v knize jen minimum stran. Ale i další popisované případy jsou zajímavé a čtivě napsané. A určitě příběh outsidera, který se svou pílí vypracuje na špičku, je dneska stále aktuální a inspirativní.

Nielada
Nielada
27.04.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem si sehnala poté, co jsem se podívala na film. Příběh Bena Carsona mě fascinuje. To jakým způsobem se vypracoval, jak ho ovlivnila jeho maminka svými postoji, výchovou a hlavně - jak ho změnilo čtení knih!!! Kromě skvělé lékařské kariéry byl v posledních amerických volbách na prezidenta dokonce jedním z kandidátů. Zážietek mi trochu kazil fakt, že jsem se dočetla na internetu, že ne všechny věci v knize jsou pravdivé. Možná je to pravda, možná ne. To asi nevyřeším. Chci si ale ještě jednou knihu prolistovat a zapsat si některé jeho postřehy k práci a způsobu studia. Závěrečný souhr zásad Think big si asi okopíruju a zalaminuju:-) Chtěla bych myslet big a ráda bych, aby tento příběh inspiroval co nejvíc puberťáků i dospěláků.

ThrisaManx
ThrisaManx
21.04.2017 5 z 5

Jeden z mých oblíbených příběhů. Velmi inspirativní a silný příběh. Vždy, když potřebuji motivaci nebo povzbuzení, sáhnu po této knize.

sandra5627
sandra5627
24.09.2016 5 z 5

Velmi motivační kniha. Opět jsem měla slzy na krajíčku,naprosto Vás vtáhne do situací a do děje. A líbí se mi celkový přístup Bena ke své práci a životní postoj. Člověk,pokud chce něco dokázat a chce být v tom dobrý a svědomitý,nemusí mít ostré lokty...ale hlavně mít ochotu se učit ve všem,nechat se vést a dělat svojí práci hlavně srdcem. Opravdu milá kniha,skvělý Ben. :)