Zlatá brána otevřená

Zlatá brána otevřená https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222/bmid_zlata-brana-otevrena-YoE-222.jpeg 4 336 41

Hercule Poirot série

Všechno začalo ve chvíli, kdy málo půvabná, zato velice schopná sekretářka Hercula Poirota udělala tři chyby v jediném dopise. Něco bylo velmi v nepořádku. Poirot brzy zjistil příčinu potíží. Sestra jeho sekretářky vedla studentskou ubytovnu v Hickory Road, kde v poslední době došlo k řadě podivných událostí. Propuknutí kleptomanie ve studentské ubytovně není druhem zločinu, jenž by obvykle budil Poirotovu pozornost. Seznam ukradených a zničených předmětů, mezi nimiž se nacházel stetoskop, staré flanelové kalhoty, bonboniéra, rozřezaný batoh a diamantový prsten nalezený v talíři polévky, však jeho zájem upoutal. Poblahopřál správkyni ubytovny, paní Hubbardové, k jedinečné, nádherné záhadě. Seznam nedával žádný smysl. Poirot si však kladl otázku, proč jsou všichni tak vyděšení, jestliže jde pouze o dílo drobného zlodějíčka. Jeho nejhorší obavy se však záhy potvrdily.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Hickory Dickory Dock , 1955

pepa4081
27.02.2024 4 z 5

Dobře známý příběh. Mohu jen pochválit.
Velmi uspokojivé.

Emik87
18.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Opravdu zajímavý případ, který je vlastně docela krutý. Někdy se prostě dítě "nepovede".
A máme důkaz, že i slečna Lemonová je člověk a ne robot.

Calinda
25.12.2023 4 z 5

Pěkné prostředí, napínavá zápletka a úžasný Poirot, jak jinak než spokojenost.

SSTknihy
16.10.2023 3 z 5

Na scénu vstupuje praktická a výkonná slečna Lemonová, díky které je Poirot vtažen do pátrání v penzionu, kde je ubytována skupina studentů. Tentokrát se šedé buňky mozkové pořádně zapotí, protože bude třeba vyšetřit jednu domnělou sebevraždu, několik vražd, podivné krádeže, pašování i nelegální obchod. Ještě že je Poirot tak geniální, protože tentokrát je to pořádný propletenec.

katy87
07.06.2023 4 z 5

takový průměr od Agathy, což ovšem nemění nic na faktu, že jsem samozřejmě vůbec netušila, jak to dopadne :-)

Rade
05.05.2023 3 z 5

Detektivka Agathy Christie odehrávající se v padesátých letech už pro mě nemá takové kouzlo, jako ty dřívější. Neumím přesně říct, proč mě autorčiny knížky napsané v pozdějším věku už tolik neokouzlují, snad jsou moc konverzační, méně napětí, humor je už taky někdy na hraně, tady navíc chybí i to žádoucí napětí mezi geniálním Poirotem a méně důvtipnou policií.
Závěr to nicméně poněkud napravil, Poirotovy šedé buňky opět zafungovaly bezchybně, zápletka nakonec typicky agathovská s lehce přepálenou pointou - ale to mi nevadí, tak to je u téhle autorky vždycky, to přece čekáme, že...
Ale málo platné, s ohledem na jiná autorčina díla tady musím přece jen s hodnocením o něco dolů, tak na tři plus.
"Ovšemže láska musí existovat, mladí lidé musí utvořit páry, ale on, Poirot, už má tohle všechno chválabohu za sebou."
-----------------
Film s Davidem Suchetem ale vrátil příběhu ten pravý agathovský šmrnc. Napětí, zápletka dobře vygradovaná, navíc oproti předloze baví osvědčený inspektor Japp. A hlavně, návrat do meziválečného období, které - aspoň pro mě - detektivkám Agathy Christie tak sluší...

Sacinka
27.03.2023 4 z 5

Četla se dobře, taková konverzačka.. jen málo Hercula. Ale fajn :)

vodovodnice
27.01.2023 4 z 5

Překvapilo mne, jak z banálních věcí dokázala A.Ch. udělat závažnou detektivku, moc hezky to propletla.
Po celou dobu jsem neměla potuchu o co tam kráčí natož abych pak odhadla, kdo je vrahem.
A na víc se mi tahle detektivka četla rychle. Moc se mi líbila tahle knížka.

jprst
22.12.2022 4 z 5

Poněkud neobvyklé prostředí i námět, celý příběh bych zařadil spíše mezi autorčiny slabší, moc mne to nezaujalo a dočetl jsem to spíše z "povinnosti". To, že tento příběh hodnotím čtyřmi hvězdami, pramení spíše z úcty k autorce, příběh sám je tak maximálně na tři hvězdy a nepatří k těm, k nimž bych se někdy vracel.

Mi-šu-le
08.12.2022 5 z 5

Další super kniha s Hercule Poirotem.

Ivan F
23.10.2022 3 z 5

Z môjho pohľadu otrlého čitateľa nielen detektívok nemôžem hodnotiť knihu ako super len preto, lebo pochádza z písacieho stroja tety Agathy. V rámci jej príbehov s malým Belgičanom ide o priemer a v rámci detektívok vo všeobecnosti, je to mierny podpriemer. Jediné čím trochu vybočuje z rady je prostredie študentského penziónu, v ktorom sa príbeh a potažmo aj zločin odohráva. Okrem toho je v knihe priveľa ľudí (čo u Christie nebýva zvykom) a asi po prvýkrát ma nebavilo sledovať kto je kto a hľadať náznaky a "riešiť" zločin, vodítka mi chýbali. Takisto mi nesadlo, že príbeh s Herculom nebol príbehom s Herculom, ten tu hral jednoznačne druhé husle. A posledné, čo by som zmienil je to, že pani spisovateľka excelovala s osobnými motívmi, ale zločinecké (pašovanie a podobne) jej nešli. V každom prípade som rád, že som si dvadsiaty deviaty príbeh s H.P. prečítal, ale nepotešil ma. Prekombinované, strohé a aj nudné, záver odbitý.

Xemerius
15.09.2022 5 z 5

Souhlasím s komentáři, zkrátka nádhera.

Čmeláček
05.06.2022 5 z 5

Už ani nevím, co bych měl pořád ke knihám od paní Agathy psát. Všechny jsou skvělé a čtou se jedním dechem :))).

m_martina
24.05.2022 5 z 5

Kniha je výborná, jako je u této paní spisovatelky obvyklé. Nejde přestat číst, dokud není konec.

martinaandulka
31.07.2021 5 z 5

Paní Agatha prostě umí tak krásně proplést příběh,že mám z toho zamotanou hlavu.

mahdal
10.04.2021 3 z 5

Hodnotím v rámci knih od A. Christie. Řekl bych, že tato kniha patří mezi autorčin průměr; četl jsem od ní i lepší příběhy. Přesto však je něčím zajímavá - prostředím, kde se zločin odehrává. Jelikož mám Anglii rád, tak jsem si užíval popisy nejen prostředí ubytovny a okolí, ale také smýšlení lidí. Příběh vraždy mě až zase tak neohromil, přesto věřím, že se najdou čtenáři, které tato detektivka osloví. Rád jsem si znovu rozšířil obzory ohledně tvorby této autorky.

85098211
24.06.2020 5 z 5

V této knize se seznamujeme se sestrou slečny Lemonové, o jejíž existenci neměl tušení ani sám Hercule Poirot ;-). Ale to je teprve začátek poměrně spletitého případu, ve kterém se vydáme do zajímavého prostředí studentů všech národností. Před časem jsem shlédla i filmovou verzi a podle mého názoru je stejně zdařilá jako kniha. Jak bývá u autorky obvyklé, podezřelých je celá řada, a i když případ začne celkem nevinně, po příchodu Poirota na scénu se rozjede na plné obrátky, včetně několika vražd. Naštěstí zde nevyšetřuje jen policie, jinak si totiž nejsem jistá, zda by bez Poirota a jeho vydatného přispění k odhalení pachatele vůbec došlo :-).

Greenfingers
24.04.2020 5 z 5

Knihu jsem poprvé četl v češtině a později i v anglickém originálu. Zajímavá zápletka ze studentského prostředí, Hercule Poirot ve své obvyklé výtečné formě.

petraj30
14.08.2019 3 z 5

Velmi zajímavá kniha, chvílemi jsem se v postavách ztrácela

Seteh
12.08.2019 5 z 5

Jakožto obdivovatelka televizního Hercula Poirota (s Davidem Suchetem) jsem si říkala, že bych si už konečně měla přečíst nějakou knížku od Agathy Christie, abych mohla porovnat, nakolik si je hraný Hercule Poirot podobný s tím knižním. Také jsem chtěla hmátnout po knížce z toho důvodu, protože jsem předpokládala, že případy, které jsem při sledování televize ne úplně pochopila, pochopím spíš právě z knížek. :)) Mám pocit, že jsem hned na začátku hmátla po jednom z těch zapeklitějších příběhů, kdy se mi v hlavě opět ozvala otázka, jak je možné, aby todleto ten Poirot věděl?? Každopádně jsem s uspokojením zjistila, že filmový Hercule Poirot jako by tomu Agathinu z oka vypadl. :)) (Jestli to tedy mohu konstatovat po přečtení jedné jediné Herculovské knížky.) Rozhodně to nebyla poslední knížka od této autorky, spíš je jen začnu číst popořadě a ještě jednou přelousknu posledních pár stránek, abych měla ultra jasno. :D