Zlá krev

Zlá krev https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421011/bmid_zla-krev-qIu-421011.jpg 5 134 27

Seznamte se s nejžhavějším startupem v Silicon Valley založeným Elizabeth Holmesovou, která se po roce studia rozhodla opustit Stanford, aby se mohla plně věnovat svému přelomovému vynálezu. Svou vizí mnohé uchvátila natolik, že ji začali označovat za Steva Jobse v sukních. Velké ambice, bohulibé poslání, strhující nadšení a skvělý tým zajistily firmě přízeň investorů, kteří do ní nalili několik set milionů dolarů. Hodnota Theranosu vystoupala k neuvěřitelným devíti miliardám dolarů.... celý text

Literatura světová Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Jan Melvil

Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup , 2018

sara2965
21.03.2020 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá, i když už dopředu tušíte výsledek, tak to dění okolo chcete znát a opravdu vás vtáhne...zajímavý až neuvěřitelný příběh mladé ,, mrchy “ která oklamala snad i sebe...
Mě osobně vadilo, že v knize je zpověď / svědectví většího množství osob, jakmile jsem na chvíli odložila knihu, tak se mi postavy v knize míchaly dohromady.

martin3683
01.02.2020 2 z 5

Myslel jsem, že mne bude bavit číst o tom, jak mladá ambiciózní žena oklamala celý svět, ale nakonec to moc nebavilo. Od začátku víte, jak to zhruba dopadne, od první stránky je vám jasný, že je to velmi charismatická psychopatka a číst to, mi bylo kolikrát nepříjemné. Jak to fungovalo ve firmě, jak lidé byli slepí s vidinou peněz a většina napálených si za to mohla sama, protože zas vidina velkého balíku peněz. Kniha je napsaná čtivým reportážním stylem, ale prostě číst příběh mladé psychopatky nebyla nakonec taková zábava a nic mi to nedalo ani po odborné stránce.

simona5r
21.12.2019 4 z 5

(audiokniha) Mé první seznámení s tímto případem, o kterém jsem doteď neslyšela. Neuvěřitelné až dechberoucí, jak dlouho dokázala Holmes klamat tolik lidí. Možná klamala i sama sebe.

raidmnoid
21.11.2019 5 z 5

Opravdu úžasný příběh o ženě se snem (ale bez jakékoli představy, jak jej realizovat), která dokázala tahat za nos taková esa. Osobně z toho mám jeden závěr: nejen ve smrti, ale i v hlouposti jsme si všichni rovni.

ŽabákDokvákal
20.11.2019 5 z 5

Jen těžko uvěřitelný příběh o obrovském podvodu. Ze začátku jsem se trochu ztrácel v záplavě jmen, nicméně když jsem se ve všech těch postavách zorientoval, tak jsem knihu zhltnul skoro jedním dechem.

soukroma
29.10.2019 5 z 5

Naprosto neuvěřitelný příběh: přestože je to faktografie, navíc bez pořádné tečky (soud bude až příští rok - aktualizace: začíná v září 2021), čte se to opravdu jako thriller špičkového kalibru. Nevadily mi spousty jmen, však firmou kvůli vyhazovům prošlo mraky lidí, vazeb soukromých, vazeb firemních, ekonomických ukazatelů, laboratorních testů, podnikatelských modelů, rizikových kapitálů, investorů..., to vše jen podtrhovalo hrůznost celého případu.
Nedovzdělaná (ze Stanfordu odešla po prvním ročníku) velmi chytrá holka měla (má) jasnou vadu na kráse - není normální, trpí velikášstvím, dovede jít za svým přes mrtvoly a rozhodně nesnese jakýkoli náznak odporu - tudíž se samozřejmě neobklopila žádnými mentory a poradci zejména v oblastech, které v podnikání, medicíně, chemii, ekonomice vůbec nezvládala, natož aby komukoli naslouchala. Každou kritiku i sebemenší obavu ze strany svých podřízených ocenila jediným - okamžitým vyhazovem, a někdy přidala bonus v soudní žalobě.

On to autor v posledním odstavci sám shrnul a dal tomu správnou nálepku (snad to v tomto případě není žádný spoiler):

"Sociopat bývá často popisován jako člověk se slabým nebo žádným svědomím. Rozhodnutí, zda Holmesová tomuto klinickému profilu odpovídá, nechám psychologům. O její pokřivené morálce však nelze pochybovat. Jsem přesvědčen, že když před patnácti lety opouštěla Stanford, nechtěla klamat investory ani ohrožovat pacienty. Podle všeho měla vizi, upřímně jí věřila a pustila se do její realizace. Ve své vše stravující touze stát se ve zlaté horečce "jednorožčího" boomu druhým vtělením Steva Jobse přestala naslouchat dobrým radám a začala si cestu usnadňovat. Její nenasytná ambicióznost nesnesla žádný odpor. A pokud snad ve své cestě k bohatství a slávě způsobila nějaké vedlejší škody? No co, stalo se."

Neuvěřitelné, mnohé uhranula tak, že ani nesledovali, nač jdou jejich peníze či čemu propůjčují svá profesní renomé a věnují pracovní úsilí. A aby toho nebylo málo, vrána k vráně až vzniklo - jak trefně označil jeden z protagonistů - dvojnásobné šilenství: folie à deux.
Soud s ní bude dozajista mediálně výživný, sledovat jej a její další osudy cíleně nebudu, tohle vylíčení celé situace v knize mi stačilo (možná stejně jako miliardářka se z toho dostane právě pro svou psychicku úchylku, ostatně ty jakkoli postižené, které pošlapala někde po cestě během pár let své super-aktivity, nikdy už odškodnit nemůže). Jakkoli děsivé, jsem ráda za tuhle knihu.

Pasadenka
09.10.2019 4 z 5

Zajímavá a trochu hrůzostrašná kniha. A Holmesová z ní vychází jako naprostá chladná vypočítavá manipulativní zmije. Brr. Fuj.

Původní Johnova reportáž se rozrostla do knižní podoby. Skládá se ze dvou částí. První je vzestup Theranosu a Elie do hvězdných výšin bohů křemíkového údolí, kde jako modrooká blondýna vyčnívala až nepatřičně. Také několikrát zmiňovaný absurdně hrubý hlas ji na jedinečnosti přidával ještě násobně víc. Dovíme se, že jejím „otcem“ se stal Steve Jobs, a mnohé z toho co dělala, dělala „pro něj“. Celkově se však jedná o hezky vybudovaný příběh jedné mladé slečny, které si omotala kolem prstu spoustu starých dědků. Poměry ve firmě a vzestup despotického chování jde zde vytažen až do absurdit, které jsou jen těžce uvěřitelné.

Ve druhé části, která je výrazně kratší, vstupuje do hry John, který si na ni posvítil a byl aktivním hybatelem jejího pádu.

Knížka je napsaná čtivě, John je mistrem svého řemesla. Opět mi chybí pohled druhé strany, který by v běžném románu doplnil chybějící střípky. Je ale jasné, že Elie nebude mít zájem obhajovat neobhajitelné, i když je její výřečnost pověstná.

Za mě je to celkem zajímavý vhled do světa technologické bubliny západního pobřeží Spojených států, kde se dá pomocí arogance a „velké huby“ vyčarovat mnohomiliardová společnost, která má de facto nulovou hodnotu. Uf. :(