Zkrocení zlé ženy

Zkrocení zlé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80325/bmid_zkroceni-zle-zeny-65c6f81196d5d.jpg 4 1393 170

Zkrocení zlé ženy je jedna z nejhranějších, ale také nejkontroverznějších her Williama Shakespeara, neboť Petruchiovo „krocení“ Kateřiny je, jak bylo dobovým zvykem, neobyčejně brutální. Kateřina si však právě pro svou výmluvnost získává ve hře zcela výjimečné postavení. Její slovní půtky s Petruchiem připomínají neobyčejně prudký a agresivní slovní šerm, v němž se Kateřina Petruchiovi zcela vyrovná, dokonce ho mnohdy předčí. Právě tento její naostřený jazykový vtip propůjčuje hře neobyčejnou komediálnost a divadelní energii a ve svém účinku narušuje konvenční raně moderní představu mužské a ženské role.... celý text

Greenfingers
10.12.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších Shakespearových komedií. Četl jsem ji již před drahnou řádkou let, ale doposud si vzpomínám na skvělé dialogy Petruccia a Kateřiny. Jedním slovem - klasika!

laura
23.11.2020 5 z 5

A tak dobře, už z nostalgie :)

Viděla jsem hru, četla jsem nejméně dvakrát. Ne se vším souhlasím, ale spousta myšlenek je nadčasových - stejně jako v téměř každé Shakespearově hře...

Hravé, jiskřící vášní a slovními přestřelkami. Úsměvné a milé. Nijak překvapující (protože to přece každý zná), ale přesto čtivé...

Verus27
24.09.2020 2 z 5

(SPOILER) Spousta postav, zřejmě lepší si hru zkouknout, než ji číst, nečte se lehce a častokrát jsem se musela vracet. Scénické poznámky jsou minimální, a když už jsou, tak jsou akorát matující. V některých pasážích jsem se opravdu zasmála, pak mi kniha přišla spíše než jako komedie dramatem. Petruccio je tedy hodně nepříjemná postava, závěrečná scéna se mi vůbec nelíbila, jeho egoismus je příšerný.

inachisio
30.08.2020 2 z 5

Ostatní díla se mi líbí víc. Na to, jak je slavná mě vůbec nenadchla. Měla lepší i horší momenty.

VéjaTarabová
25.08.2020 3 z 5

Poprvé jsem knihu četla před čtyřmi měsíci a teď, když jsem to potřebovala do školy, jsem zjistila, že si z toho nic nepamatuji. Proto jsem jí přečetla podruhé a už mi příběh přišel srozumitelnější. Pořád mám akorát problém vyznat se ve jménech postav a občas se ztrácím v ději. Jinak celkově příběh sám o sobě byl moc hezký.

Ocásek
01.08.2020 5 z 5

Kniha mě opravdu velmi bavila, čte se dobře a svižně. můžu moc doporučit i jako povinnou četbu k maturitě. Na knížce vám může vadit jedna věc - jména postav. Najdete zde opravdu hodně jmen a některá z nich si jsou i velice podobná (např. Grumio a Gremio). A to vám dokáže zamotat hlavu.

s1ombrehimawari
26.07.2020 2 z 5

Tenhlecten Shakespear nebo co to je za chalana, se musí smířit s tim, že na SONETY nic z jeho tvorby nemá a to jako fak(t). Omg, asi si od něho musím dát voraz. Na maturu to nechci, ani kdyby mi za to udělali řízky. Jména tam mají všichni jak z italský cimbálovky a postavy taky nic moc. Prostě taková banda mužatých cápků, co si vo sobě myslej bůhví co. Příběh taky prakticky a stručně a jednoduše taky vo ničem. Jako né, že by to nemělo potenciál to zas né, ale vytasit se s takovouhle pointou příběhu? To chce kuráž a taky pořádnou dávku nevkusu. Možná, že mě nejvíc zaujala předehra, a pak bych to ufikla a bylo by. Stejně to ten autor má určitě od někoho vopsaný.

MAVIS66
24.07.2020 5 z 5

Skvělá, hravá komedie. Patří k mým nejoblíbenějším... taktéž filmové a divadelní zpracování.

georginaa
18.07.2020 5 z 5

Nejdříve jsem knihu přečetla a pak jsem na to šla do divadla. Chtěla jsem porovnat co je lepší. Jelikož nejsme v té době a jména používáme o mnoho jednodušší, tak se mi víc líbilo divadlo. Tam přeci jenom si člověka pamatujeme a lépe rozeznáme postavu, která se hraje, než v knize, kde se nám to plete. Mě aspoň ano.

Dym
15.07.2020 4 z 5

Na četbu této knížky, jsem se dlouho těšila a přečetla jsem ji jedním dechem. Přesto jsem od ní čekala maličko víc, ale i tak jsem si její čtení užila.

Cress
26.06.2020 4 z 5

Nebude to moje oblíbené dílo od Shakespeara, ale moc jsem si to užila. Musíte trochu přihlédnout k době, kdy byla kniha napsaná a ze začátku je těžší se zorientovat, ale stojí to za to.

Kozel
24.06.2020 5 z 5

Brilantní komedie! Brilantní. Shakespeare sice čtenáři dá dost zabrat zvolenými jmény postav, je to však zádrhel spíš psaného textu, než celkového příběhu nebo hry na pódiu/filmu. Po čtyři staletí je to jedna z nejoblíbenějších jeho her a není se ani moc čemu divit. Komedie je to skvěle sepsaná, zábavná, lehce fraškovitá, humorem i způsoby někdy až obhroublými či vulgárními. A protože je to Shakespeare, existuje nepřeberné množství možností, jak hru chápat. Zvlášť po tolika staletích, změnách v životě, společnosti, člověku. Vlastně čím je starší, tím víc zabarvení dostává.

Je to komedie, čili spousta věcí je hyperbolicky nadnesena. Nemyslím, že by byla přesným odrazem tehdejší společnosti a mravů, byť do jisté míry jistě je. V podstatě Zkrocení zlé ženy vnímám jako přívětivý, hezký, romantický příběh, i když je mi jasné, že moderní feminismus (dá-li se tomu tak říkat) by hru nejraději roztrhal na kousky. A přesto (teď přijdou spoilery) Kateřinu nikdo nechce, neboť je to lítá žena, drzá, krutá, násilná, odtažitá atd atd. Kdo by takovou ženu chtěl, že? Až na Petruchia, který je odhodlán ji získat, zamiluje se do ni i bez pomoci ostatních, kteří touží po lehce koketní Biance. Na Kateřiny nadávky, hrubost, vztek, vzpurnost reaguje přesným opakem - lichotkami, úsměvem, potěšením, líbezností. Kateřinu získá a pak ji "léčí" její vlastní medicínou, která je chvílemi opravdu brutální a krutá, že se moderní čtenář ošívá. Přesto myslím, že Petruchia to stálo dost sebezapírání (viz moment s krejčím). Vůbec jejich vzájemné dialogy jsou diamantem celé hry (v závěsu je pak opět služebnictvo). Jaký je výsledek? Kateřina, která do hry vstupovala jako nepoddajná čarodějnice, vychází ze hry jako záviděníhodná manželka, která získala jak mírnost (ne podřízenost!) tak schopnost věci ctít. A věřím, že kdybychom viděli do příběhu za jeho konec, našli bychom Petruchia s Kateřinou jako párek sobě rovný a vcelku rovnoprávný i spokojený. To nezní zrovna šovinisticky, že?

Jaruttkayova
21.06.2020

Kniha se mi četla velmi dobře a rychle, docela často jsem se u ní zasmála. Jediný problém jsem měla s orientací ve jménech, ale rozhodně je Zkrocení zlé ženy jednou z nejpovedenějších Shakespearových komedií.

Vendula39
18.06.2020 4 z 5

Geniálně napsaná komedie. Když si vezmu to že byla napsaná někdy v 16. století, tak by některé věci z ní šly aplikovat i do dnešní doby. Například to jak převychovat ženu k obrazu svému. Celkově se mi dílo docela líbilo, i když jsem měla mnohdy menší problém se jmény postav, které si byly dost podobné. I přes to, že jsem ji četla povinně kvůli maturitní četbě, tak mě děj zaujal a místy jsem se i nasmála.

m_martina
06.06.2020 5 z 5

Nevím, zda jsou Shakespearovy tragédie lepší než jeho komedie. To nedokážu posoudit. Ale tohle je podle mého skromného názoru jeho nejlepší kousek v daném žánru.

Ana72154
04.06.2020 3 z 5

Při čtení jsem měla velký problém v orientaci jmén, zvlášť, když si byly podobné.

aďka.c
26.05.2020 4 z 5

Tato komedie mě nadchla mnohem více než jakékoliv jiné Shakespearovo dílo, a to především díky komičnosti, jak postav, tak i celého díla. Mimo jiné mě zaujal konec, který byl přesným opakem začátku díla.

Luigi1
10.05.2020 4 z 5

Klasika,která nás zavedo doté doy kdy byli vládci jen muži a nepřipustili aby je žena v něčem přdčila,moc se mi kniha líbila i film byl super s Elizabet Taylor

-markéta-
07.05.2020 3 z 5

Shakespeara jako autora moc nemusím, ale pořád mu dávám šanci a zkouším další jeho díla.
Zkrocení zlé ženy bylo průměrné - pro mě.
Nápad dobrý, zasmála jsem se, ale bohužel 3 hvězdičky.

chaera
14.03.2020 4 z 5

Myslím, že někteří čtenáři by si měli uvědomit v jaké době toto dílo vzniklo. Jasně napsat něco takového v dnešním světě by asi byl problém, ale nevidím důvod proč se pobuřovat nad komedií z 16.století. Mně se to líbilo, několikrát jsem se i zasmála a dialogy mezi postavami mě bavily. Za sebe můžu doporučit.