Zkrocení zlé ženy

Zkrocení zlé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80325/bmid_zkroceni-zle-zeny-65c6f81196d5d.jpg 4 1393 170

Zkrocení zlé ženy je jedna z nejhranějších, ale také nejkontroverznějších her Williama Shakespeara, neboť Petruchiovo „krocení“ Kateřiny je, jak bylo dobovým zvykem, neobyčejně brutální. Kateřina si však právě pro svou výmluvnost získává ve hře zcela výjimečné postavení. Její slovní půtky s Petruchiem připomínají neobyčejně prudký a agresivní slovní šerm, v němž se Kateřina Petruchiovi zcela vyrovná, dokonce ho mnohdy předčí. Právě tento její naostřený jazykový vtip propůjčuje hře neobyčejnou komediálnost a divadelní energii a ve svém účinku narušuje konvenční raně moderní představu mužské a ženské role.... celý text

Babsy
08.02.2018 5 z 5

Já mám prostě pro divadelní scénáře a hlavně pro Shakespeara slabost. Zkrocení zlé ženy byla moje první div.komedie a od té doby jsem jim v této formě prodala a neskutečně mě baví.

rarášek
06.01.2018 4 z 5

Moje první komedie od Shakespeara. Velmi se mi líbila. :D

TerraNova
16.10.2017 5 z 5

Opět mě knížka od Williama Shakespeara nezklamala. Povedená, vtipná, čtivá. Postavy sympatické a výřečné (některé až moc, že Katko :D). Není nic, co bych vytkla. Alespoň teď čerstvě po dočtení ne. :)

BeyondHorizon
02.09.2017 3 z 5

Povinná školní četba, která mě bavila. Je to vůbec možné? Život je samé překvapení.
Dělám si srandu samozřejmě.
Ráda bych toto drama viděla v divadle, už jen kvůli Kateřině.
Hlavní myšlenkou má být narušení tehdejší představy o postavení ženy ve společnosti, ale ke konci si Katku Petruchio přece jen "zkrotí". Moc nevím, jak si to přebrat.

RudýOnkel
23.07.2017 4 z 5

Toto je komedie? Ne díky, nechci! Já mám svůj styl humoru - drsný, buranský, venkovský. Nestydím se ani přiznat, že se někdy směju v kolektivu přátel tak drsným vtipům, které by byly ve společnosti pozdvihly vlnu obří nevole. Jinak vcelku dobré drama a postavy jsou napsány libově

KaileyBlot
22.07.2017 5 z 5

Úžasné! Opravdu jsem ani nečekala, že by se mi to mohlo líbit, spíš že se to nebude dát číst, ale Shakespeare mě velmi překvapil! Bylo to vtipné, zajímavě zapletené a moc mě bavila ta hra se slovy. Složitější na tom bylo jen asi to, že tam vlastně někdo předstíral někoho jiného a než jsem se v tom konečně zorientovala byl konec - to je ale jen drobnost, která se nedokáže vyrovnat s mým nadšením, které z této hry mám. Rozhodně by mi nevadilo shlédnout Zkrocení zlé ženy v divadle, musí to být stejně krásné jako to číst.

essterkaa
03.07.2017 4 z 5

Dobrá kniha s vtipnými pasážemi. Krásné, jak si uměl Shakespeare pohrát se slovy.

Nita17
08.06.2017

Skvělý příběh, místy surový, ale vezměte-li do jaké doby byl dán, je to pochopitelné. Přesto je k pobavení, vášnivá válka pohlaví, všechno to špičkování, poučení o tehdejších hodnotách.
Dnešní Kateřina by kohokoliv rozcupovala:D a především autora :D

Denika
21.05.2017 1 z 5

Velké zklamání. Nudné a nesrozumitelné. Na knížku jsem se těšila hlavně kvůli filmu 10 důvodů proč tě nenávidím, který je volným zpracováním Shakespearova díla, ale tentokrát mě zklamal.

JakubiRa
14.02.2017 5 z 5

Doporučuji překlad Maritan Hilského.

izfnp
12.01.2017 5 z 5

Tak, ako nemusím shakespearovské drámy, tak milujem shakespearovské komédie. A táto ničím nezaostáva na zvyškom.

bakjo95
26.12.2016 4 z 5

Krátký, vtipný, ale vlastně o ničem. Na 120 stránek natažený příběh o umírňování drzé Kateřiny propojený s osudem její sestry. Takto vysoké hodnocení dávám jen kvůli humorným pasážím s Kateřinou, jinak samotný nápad za nic moc nestál, ale jakožto povinnou četbu jsem si to musel přečíst. 75%

Lenka1386
23.11.2016 5 z 5

Shakespeare je můj favorit. Celkově ale musím říct, že jeho tragédie mám radši než komedie. Ovšem z těch komedií je pro mě určitě nejvtipnější a nejzajímavější Zkrocení zlé ženy.

ZajDa37
14.11.2016 4 z 5

Zkrocení zlé ženy je notoricky známý příběh zkrocení zlé ženy, ale jenom málo lidí ví, že ten celý příběh Kateřiny a Petruchia je naroubován na mnohem neslavnější příběh dráteníka Kryštofa Šikulky. Slyšeli jste o něm? Že ne? A přitom však znáte to špičkování mezi hlavní dvojící.¨
Příběh Biancy a jejích nápadníků je jenom vedlejší větví, co zapadne vedle té velké války Kateřiny s Petruchiem. Shakespeare je totiž přetvořil v takovou hlavní dvojici klaunů, co hledají před slovní hříčky vzájemné urážení. Albee tu určitě bral inspiraci pro Kdo se bojí Virginie Woolfové?
A taky si jednu věc musíme přiznat, kdyby se Petruchio nesnížil k podpásovkám jako týrání hlady, tak by na plné čáře vyhrála Kateřina.
Dovolme si takovou hypotetickou poznámku: kdyby byly v 16. století feministky, pravděpodobně by Shakespeara upálily. A to by byla velká škoda.
Mimochodem, fandil jsem Kateřině.

"Když vás to mohlo napadnout, můžete zase hezky vypadnout."

kacaabba
29.10.2016 2 z 5

Středověká telenovela.

Mia77
20.09.2016 4 z 5

Já nevím jestli si vybírám to nejlepší od Shakespeara, ale začíná se mi ten pán líbit :-) Někteří muži prostě ví, jak většinou na nás ženy a to platí po staletí (Na mne tedy neee :-)) ) Vtipné a čtivé. Má to pár stránek, tak se toho nebojte, rozhodně neprohloupíte.

sgjoli
10.09.2016 5 z 5

Tuto hru jsem nejdříve viděla jako divadelní představení a po shlédnutí jsem si to rozhodně musela přečíst i jako knihu. Hrozně mě bavila ta „přetahovaná“ mezi Kateřinou a Petruchiem, kdo nad kým bude mít převahu. A všichni víme, jak to dopadlo. Já se u toho královsky bavila. Tuto hru si ráda přečtu ještě mnohokrát, Shakespearovo dílo je tak rozměrné a mnohovrstevnaté a nabízí tolik, že se z něho nedá pojmout vše na jediné přečtení.

@tan@
07.09.2016 5 z 5

Opravdu nádherná knížka, nikdy bych nečekala, že mě Shakespeare bude bavit, ale opravdu se mi poslední dobou jeho díla velmi zalíbila a celé mé dovolenkové čtení bylo obětováno právě jeho knihám .

KočkomilkaJana
21.08.2016 5 z 5

Miluji tohle shakespearovské dílo. Láska a smích, dokonalost sama.

Dakarianna
18.08.2016 4 z 5