Zkrocená hora: Povídky z Wyomingu

Zkrocená hora: Povídky z Wyomingu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3883/bmid_zkrocena-hora-CI1-3883.jpg 3 75 19

Titulní povídka z této sbírky se stala předlohou stejnojmenného a velmi úspěšného oscarového filmu (Brokeback Mountain) režiséra Anga Leeho (česká premiéra 2.3.2006). Oslavovaná autorka (Pulitzerova cena), milovnice neporušené přírody, v ní žijících prostých lidí a lokálních historek předkládá čtenáři jedenáct dech beroucích příběhů o osamění, násilí a lásce, příběhy zoufalství i radosti zasazené do divoké, nehostinné a nádherné krajiny Wyomingu. Autorčinými slovy: "prvky nereálnosti, fantastičnosti a nepravděpodobnosti zbarvují všechny tyto povídky, stejně jako zbarvují skutečný zdejší život. Už úsilí, s nímž v tomto tvrdém a nemilosrdném místě usilují rančeři o obživu, je fantaskní."... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Baronet

Close Range , 2004

Greenfingers
24.01.2024 5 z 5

Naprosto úžasné povídky, rozhodně doporučuji!

Aleš.R
20.01.2024 5 z 5

Ano, jistě, titulní povídka je dobrá. Ovšem v tom jednohlasně příznivém hodnocení jí pomáhá hlavně filmové zpracování, takže by se mohlo zdát, že zbývajících deset textů je jenom vata, aby to teda jako vydalo na tu knížku.
Ani hovno.* Snad až na jednu dvě výjimky se jedná o povídky neméně dobré (ne-li lepší), stejně drsné a kruté jako země a doba, ve kterých se odehrávají, kde se s postavami účtuje jednou větou, bez cirátů a emocí.
Absolutním klenotem je za mě povídka Práce - na několika málo stranách zachytit lidský život nezaujatým výčtem různých zaměstnání tak, že vám na konci spadne čelist a tečou slzy, to už chce velkej talent.
(*Pardon, pardon!)

Adel822
07.09.2021

Přiznám se že jsem četla jen povídku zkrocená hora, jiné mně moc nezajímali.
Povídka byla na můj vkus taková hrozně uspěchaná ale možná díky tomu mi čtení tak rychle uteklo a četla jsem jedním dechem.
Je neskutečné jak někdo může napsat povídku o 34 stránkách a zasadit do ní tolik emocí najednou.
Jako asi většina jsem si povídku přečetla jenom kvůli filmu ale i tak se mi velmi líbila a určitě jsem ji nečetla naposledy.

Fanda74
31.05.2020 3 z 5

Asi tak 50:50. Některé povídky se mi líbily víc některé méně. Je tam velmi pěkně vyjádřeno prostředí, v nichž se povídky odehrávají, i lidé, kteří tam žijí, ale některé povídky (zvlášť ty krátké mi "tak nějak uleťely" - nechytil jsem myšlenku. Povídky Zkrocená hora je krásná - řekl bych "vymazlená" filmovým zpracováním

lvcx
22.05.2020 4 z 5

Jako asi většina lidí jsem si knihu přečetla kvůli filmu a nějak nevím, co si o ní mám vlastně myslet. Opravdu se mi líbily jen tři povídky - Ryzák, Lidé v pekle se chtějí jen napít vody a Zkrocená hora - z ostatních mě některé vyloženě nudily. Ale i přesto má kniha něco do sebe; všechny povídky jsou prodchnuté běznadějí, silnou atmosférou drsné krajiny a neméně drsných lidí. Dostane se člověku pod kůži.

Twinny
22.03.2019 2 z 5

Knihu jsem si půjčila, protože jsem chtěla znát předlohu filmu. Nevěděla jsem, že jde o víc povídek. Většina z nich se mi nelíbila. Zkrocená hora byla nejlepší, ta je za *****.

MartinaSladkova
07.02.2017 1 z 5

Asi jako většina jsem si knihu přečetla kvůli filmu Zkrocená hora, který miluji. A jsem zklamaná. Povídky jsem přečetla všechny, ale žádná mě nenadchla. Povídka Zkrocená hora neodpovídala filmu a mám pocit, že i kdybych film viděla později, tak by se mi líbil i tak více.
Zkusím knihu "Takhle je to dobrý."

ForiCZ
29.12.2016

Nedočetl jsem to. Knihu jsem si pořídil kvůli povídce Zkrocená hora, kterou jsem samozřejmě začal. Ta povídka byla super. Možná by mě to tolik neoslovilo, kdybych neviděl nejdřív film, ale takhle jsem byl nadšený.
Pak jsem přečetl 55 mil k benzinové pumpě a nějak se rozhodl, že si to přečtu fakt celé. Jenže už u první povídky Polostažené dobytče jsem to na stránce 31 prostě vzdal. Nenašel jsem v té povídce nic, co by mě nějakým způsobem zaujalo natolik, abych to dočetl. Zvládl jsem přečíst Ryzáka a Lidé v pekle se chtějí jen napít vody. Mírně jsem nahlédl do povídky Práce. Nějak mě to prostě nechytlo, nemělo to žádné vyvrcholení, ta vlna vždycky splaskla a zbylo z ní jen takové šplouchnutí o kámen, takže jsem to nakonec odložil.
Možná se k tomu vrátím, až fakt nebudu mít co číst, ale teď to nějak nedávám.

_INCOGNITO_
08.06.2016 5 z 5

Povidka, kterou urcite nedoporucuji pubescentum. Krasne napsany pribeh s prijemnym popisem prostredi i jednotlivych postav.. Film na me udelal stejne tak dobry dojem, ale neco mu schazelo.

noral
30.05.2016 2 z 5

Některé povídky byly děsné. Už nikdy více. Nejvíce se mi samozdřejmě líbila Zkrocená hora.

vendy6619
28.04.2016 5 z 5

Zkrocená hora. Film nebo kniha.. v obojím vidím Heatha a Jakea! :) a oboje miluju stejně! :)

liliepnouci
11.11.2015 5 z 5

Bože, musím se trochu smát, když si čtu jednotlivé recenze! Knihy autorky prostě nejsou pro děcka. Annie Proulx je geniální, bez zbytečných manýr popisuje, jak jde život...

Ivaksa
22.09.2014 5 z 5

Perfektní sloh, geniální autorka s bystrým vhledem do lidí i umem tento vhled popsat.Vtipné,skvělé drsné hlášky, absurdní historky,šokující i zábavné. Hodně tragických příběhů, ale uvěřitelných, nepodbízivých, skutečných. Kdo četl jen kvůli filmu Zkrocená hora, bude zklamán. Jde o víc než o vulgární dobrodružství, jde o atmosféru ve specifické oblasti Wyomingu ,kde žijí svůj těžký život lidé na rančích . Musí vás bavit to podnebí. Mě bavilo, mě to oslovilo a já tam svojí poentu našla.

Arry
18.07.2014 3 z 5

Nebýt závěrečné povídky, kvůli které jsem knihu začal číst, tak je to možná i na dvě hvězdičky. Teď již vím, že styl psaní paní Proulxové mi příliš nevyhovuje a podle informací od paní knihovnice nebudu sám, kdo se do toho čtení pustil a musel bojovat, aby knihu dokončil. Takže, pokud se budete chystat toto dílo přečíst pouze kvůli povídce, která inspirovala stejnojmenný film, doporučuji začít od konce a pak nebudete mít výčitky, že jste knihu nedočetli.

Zorka
22.03.2014 3 z 5

Knížku jsem si půjčila zejména kvůli filmu, abych se seznámila s jeho knižní podobou. Povídka, podle níž byl natočen, mě neklamala. Zaujaly mě i některé další povídky, vtipný Ryzák, který "sežral" chlapa, povídka Lidé v pekle se chtějí jen napít vody (o smutném osudu po nehodě postiženého muže, kterého tamní lidé tvrdě potrestali za jeho sexuální excesy), nicméně ostatní povídky se mi slily jen v jeden velký wyomingský pocit. Pocit drsné přírody, pachu koní a dobytka, zpocených mužských těl, neurvalých kovbojů i jejich nepříliš něžných žen, které se s problémy dokázaly vyrovnat někdy až mužským způsobem. A v neposlední řadě i pocit smrti, která číhá téměř v každé povídce ve chvíli, kdy to člověk nečeká...

martula.07
04.07.2012 2 z 5

Annie, Annie, Annie. Hluboce jsi mě zklamala. Čekala jsem mnohem víc. Jelikož má knížka pár světlých záblesků, zvolila sem mírnější hodnocení. Ale když už jsem si začínala myslet nebo spíš doufat, že to nemůže být horší, tak jsem byla vzápětí vyvedena z omylu. Povídky o ničem, téměř bez nějakých hlubších emocí. Vlastně ani nevím, proč jsem to dočetla celé až do konce.

rose
06.05.2012 2 z 5

Některé povídky jsem ani nedočetla, některé se mi docela líbily, a jedna mě hodně pobavila, ta skoro nejkratší (Ryzák) Titulní povídka je tématicky dost neobvyklá, proto byla zřejmě vybrána k filmovému zpracování. Všechno to jsou příběhy z jednoho kraje, o stejných typech lidí, hodně drsné životní osudy, ale nějak jsem u většiny povídek postrádala pointu, nějaké vyvrcholení děje. Jako by příběh náhle „přestal“, a nikoliv „skončil“. Dočetla jsem spíš jen ze setrvačnosti, protože nedočtenou knížku odkládám jen výjimečně.

Skip
08.04.2012 1 z 5

Když jsem četl první povídku z této knihy, chtěl jsem ji odložit. Ta povídka totiž byla dost špatná. Druhá povídka už byla lepší, alespoň se lépe četla, ale tak nějak o ničem, stejně jako ty další. Prostě takové vyprávění a najednou konec, jako by autorka nikdy neslyšela o něčem, čemu se říká pointa. Závěrečná a vlastně titulní povídka byla nejlepší, i když teda taky žádný extra skvost a Ang Lee z ní dokázal udělat docela dobrý film.

pe3czech
30.11.-0001 2 z 5

Bohužel mne knížka Povídek z Wyomingu, překřtěná pro marketingový úspěch filmu na Zkrocenou horu, nezaujala. Líbila se mi zejména první povídka o býkovi a docela ujde i Zkrocená hora samotná, jinak jsem se přistihl, že se nudím a že jsem si knížku půjčil jen ze zvědavosti co ta slavná Zkrocená hora vlastně je.. Snad mě Annie v budoucnu zaujme více, kvality jistě jako držitelka Pulitzera má!