Zkazky o šesteru cest osudu

Zkazky o šesteru cest osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19423/bmid_zkazky-o-sesteru-cest-osudu-cJT-19423.jpg 5 31 10

Čínský literát Pchu Sung-ling (1640–1715), zvaný „kronikář podivných příběhů“, proslul ve své době (dynastie Ming) jako uznávaný autor básnických sbírek i divadelních her. Nesmrtelnou slávu si však získal obsáhlou sbírkou krátkých příběhů nazvanou Záznamy o podivném ze Studovny klábosení. Naše Zkazky jsou výborem z této sbírky. Původní středověký žánr „zápisků“ (pi-ťi) Pchu Sung-ling obohatil o narativní složku a vytvořil fantastickou povídku psanou vytříbeným klasickým jazykem bohatým na literární a historické narážky, které vytvářejí síť odkazů ke známým starším textům a přinášejí do podtextu povídek nepřímé hodnocení, ironický komentář či skrytý druhý smysl. Čtenář zde najde horor, detektivku i snové příběhy o upírech, liškách a jiných nadpřirozených zjeveních. Ty autor často proměňuje v romantické příběhy lásky, kde mezi člověkem a bytostí z jiných sfér vzniká hluboké citové pouto. Přeložil Jaroslav Průšek, edičně připravila, dobové originální dřevořezy vybrala a doslov napsala Olga Lomová.... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , DharmaGaia

Liao-čaj č'-i; 聊齋誌異 , 1766

deirdre
18.07.2023 4 z 5

Svet týchto zkaziek mi prišiel akoby z inej planéty. Nepodobá sa to ani trochu na nič zo západnej kultúry. Ale príde mi to ako dobré východisko pri snahe o pochopenie duše Číňana. Rozdiel je však natoľko priepastný, že západný človek sa ďalej ako k tej snahe asi nedostane. Pekná knižka.

Little.deer
20.05.2021 4 z 5

Dost drsné pohádky... alespoň mi to tak přišlo, když jsem je četla už před dávnou dobou...

lastun
18.02.2021 5 z 5

Příběhy jsou napínavé a je v nich dostatek nadpřirozena. Mám všechny tyhle staré čínské povídky velmi ráda, tuto knihu pak obzvlášť, ba možná nejvíc.

kokrokr
26.01.2021 4 z 5

Tenhle soubor fantasy pohádek a pověstí jsem jako mladík četl několikrát. Nadpřirozené úkazy, démonické lišky v lidské podobě a další tajuplné bytosti, to vše vytváří zcela odlišný svět od toho našeho.

Knihomol90
08.01.2021 5 z 5

určitě doporučuji

ctibor7273
03.01.2020 5 z 5

Skvělé povídky s nevšedním náměty a nečekanými zvraty. Ne vždy také končí dobře a plynoucí ponaučení je často jiné, než člověk původně čekal.

JasmínaK
25.11.2018 5 z 5

knížka, díky který jsem mj. pochopila, proč jsem vždycky měla ráda lišky. ryzí styl i příběhy, vycházející z mýtů a mnohem hlubší, než bych čekala u fantastických a strašidelných povídek.

gonga
30.01.2018 5 z 5

Nádherné dílo, které formovalo můj náhled na svět, neb jsem je poprvé četl v nějakých 12 letech v době hluboké normalizace.

notburga
13.01.2016 5 z 5

Zajímavá a velmi dobře napsaná kniha. Příběhy se četly velmi dobře a na konci mi bylo líto, že nejsou další. Měly v sobě velké kouzlo.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Zajímavá, zvláštní, kouzelná. Kratší i delší příběhy o lásce, kouzlech i pro poučení. Prolínání světa lidí i světa nadpřirozených bytostí je tady popisováno jako něco celkem možného a běžného. Příslušníci obou světů se setkávají, milují a mohou spolu dokonce založit rodinu. Opravdu stojí za přečtení.

Čína čínská literatura tajemství

Pchu Sung-Ling
čínská, 1640 - 1715
1963  90%Zkazky o šesteru cest osudu
1974  80%Vyznání

Kniha Zkazky o šesteru cest osudu je v