Žízeň po životě

Žízeň po životě https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6319/bmid_zizen-po-zivote-ouw-6319.jpg 5 750 159

Za pouhých deset let, do nichž se vejde celá umělecká dráha malíře, který nemohl tušit, že se stane velikánem moderního malířství, vytvořil Vincent van Gogh 750 obrazů a 1600 kreseb. Nevydělal na nich téměř nic, celý život jej finančně i morálně podporoval ne o mnoho existenčně zajištěnější, avšak oddaný bratr Theo. O jeho obrazy dnes na aukcích svádějí boje japonští investoři s americkými průmyslovými magnáty a vydávají za ně desetimiliónové dolarové částky. Jejich autor se ve vrcholící deziluzi, nedůvěře v sebe sama a na pokraji šílenství zastřelil. Neúspěšně, dva dny pak umíral v nemocnici.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

Lust For Life , 1934

zazvorek
10.03.2018

Mě to fakt mrzí, ale po pár desítkách stran jsem knihu odložila. Nemůžu ji hodnotit negativně, vypadá to, že napsaná je čtivě a jistě zajimavě rozvíjí už tak zajímavý lidský osud, ale beletrizované životopisy asi nebudou můj šálek kávy...Zkusím se Vincentově duši přiblížit spíš skrze dopisy.

Marekh
07.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila.

Mimo jiné se v knize dozvíme o drsných podmínkách v dolech, kde pracovali i děti. Seznámíme se také s PAULEM GAUGUINEM, který byl přítelem od Gogha a často docházelo mezi nimi k různým sporům. Dozvíme se také o THEOVI, který byl bratrem od Gogha. Je zajímavé, že během svého života Gogh namaloval přes 850 obrazů, ale prodal se jenom jeden obraz.

V knize nalezneme také obrazy, které namaloval Vincent van Gogh.

bruntal
24.01.2018 5 z 5

Životopis, za svého života nedoceněného velikána umění, formou strhujícího románu.

Karhal
11.01.2018 5 z 5

Umělec má mít hlad do šedesáti let! pro každou kreativní duši veledůležitá četba.

intelektuálka
10.01.2018 5 z 5

Tohle je další z mých literárních pokladů - vydání z r. 1957 s krásnými reprodukcemi. Umělcům málokdy rozumí doba, v níž tvoří.

Lina_S
06.12.2017 5 z 5

Do čtenářské výzvy mi chyběl poslední bod - Kniha doporučená kamarádem. Obrátila jsem se proto na svou nejlepší kamarádku, jestli by mi mohla nějakou doporučit. Odpověděla: "Jako první mě napadla Žízeň po životě od Irvinga Stonea. Ale je to životopis Vincenta van Gogha, tak nevím, jestli by to zrovna tebe bavilo." Uklidnila jsem ji, že čtenářská výzva je právě proto výzvou, že sáhnu i po knize, kterou bych jinak nečetla. Je pravda, že moje znalosti v oblasti malířství končí tím, že Leonardo namaloval Monu Lisu a Michelangelo Sixtinskou kapli, ale je to moje nejlepší kamarádka v tom nejlepším slova smyslu, knížku do výzvy mi nemůže doporučit nikdo jiný, to prostě nepřipadá v úvahu. Smířila jsem se s tím, že tohle čtení patrně nebude úplně můj šálek čaje, ale i o tom mimo jiné přece čtenářská výzva je. Když mi pak objednanou knihu v knihovně přinesli, napadlo mě při pohledu na její tloušťku, že i nejlepší přátelé mohou být velmi krutí. :-) Ale knížka tisíckrát překonala veškerá má očekávání! Jejích téměř čtyři sta stránek jsem nadšeně zhltla za dva večery. Není to příběh o malířství, je to příběh o životě. Je to čtení plné zvratů, často krutosti, bolesti, mockrát se mi chtělo nad tou beznadějí brečet, a přesto je to čtení krásné, kniha si mě připoutala od začátku až do konce. Nejlepší kamarádka mě prostě nemohla zklamat a já jí moc děkuju. A nejen za tuhle knížku.

Siwan
20.11.2017 5 z 5

Životopisy nejsou zrovna moje parketa. Tohle je ale úžasně napsaný román. Když si na něj vzpomenu, normálně mám husinu.

Gustik5
10.11.2017 4 z 5

Tak se mi podařilo v antikvariátu ukořistit starší, ale zachovalý výtisk Žízně po životě. Překvapilo mě, jak málo je nové vydání k dostání, respektive prakticky není. Nakonec jsem za to ale rád, neb staré knihy mají zvláštní kouzlo. Kniha se mi nesmírně líbila už jen pro mou fascinaci Van Goghem a jeho pohnutým životem.

hroneczek
19.10.2017 4 z 5

Kniha vnese pohled do života slavného malíře, se kterým se život nemazlil, nic nedostal zadarmo, vše musel poctivě vydřít a odpracovat. Tvrdá práce a odloučení od milovaných osob, neúspěchy a pády měly neblahý vliv na malířův psychický stav. Doporučuji pro seznámení se s tehdejším životem a myšlením společnosti.

Ječmínek
13.10.2017

Vydržel jsem přibližně 200 stran a vzdal jsem to. Nějak mě nebavilo pořád dokola číst: "Miluji tě!" "Já tě nechci" "Ale proč?" "Proto!" A nebo: "Musím kreslit, líbí se ti to?" "Nelíbí" "Proč?" "Proto" "Ale já se to naučím!" "Nenaučíš!" Nedočetl jsem, nehodnotím.

ddkk
05.10.2017 5 z 5

Klasika, co víc dodat?

Adelajda_4
22.09.2017 5 z 5

Krásný a velmi silný příběh, který snad nikoho nenechá chladným. Zvláště bych vypíchla 2 věci: když byl u strýce Mauveho, tak si z něj dělali legraci, Weissenbruch říkal, že nikdy nebude Vincentův obraz viset vedle jeho obrazu a hle? Weissenbrucha nezná nikdo, kdežto Vincentovy obrazy zdobí nejvěhlasnější galerie. Pak se mi líbila pasáž, kdy se přistěhoval do Paříže, člověk si úplně představoval, jak to tam asi vypadalo a když se u stolu sešli Cézanne, Toulouse-Lautrec, či Gaugin? To muselo být skvělé! Takže rozhodně doporučuji, čekejte od toho všechno, jenom ne nudnou monografii.

kessey
07.09.2017 4 z 5

Příběh je to krásný a hlavně díky němu dostala kniha ode mě 4 hvězdy, ale tak trochu neprávem. Je napsána čtivě, má spád, ale místama mě dost iritoval poněkud zbytečný patos autora, kliše a fráze. Život Van Gogha byl sám o sobě stěží uvěřitelný, dojemný a smutný a myslím, že tyhle berličky jsou poněkud zbytečné

lentilka_007
10.08.2017 5 z 5

Výborná kniha, která umožní blíže nahlédnout do životního příběhu významného malíře. Četla se téměř jedním dechem, obrazové přílohy byly velmi milou součástí a během četby jsem se k nim vracela ve chvílích, kdy se o daných obrazech v textu psalo.

Čtenářník
27.07.2017 5 z 5

Vincent van Gogh bojoval za svého života mimo jiné s myšlenkou, že není světu nikterak užitečný. Nyní je zcela nepochybné, že světu prokázal velkou a nedocenitelnou službu, a to nejen svými obrazy, ale i způsobem svého života. Umět trpět a nestěžovat si. Děkujeme, Vincente.

niknikita
12.07.2017 5 z 5

Nádherně napsaný životní příběh jedinečného Vincenta van Gogha.Je na čase se k němu vrátit a znovu si připomenout nejen tuto myšlenku:
"Pořád si myslíme, že je čas, že můžeme lásku dávat jak chceme.Pak najednou se probudíme a zjistíme, že je pozdě."

pomero
15.03.2017 5 z 5

Gogha mám jako malíře ráda a tuto knihu jsem si s chutí přečetla. Má spád a vtáhne do děje.

legonka
12.02.2017 5 z 5

Nádherná kniha,která vás velmi čtivě vtáhne do života konce 19. století. Života umělců-malířů a prostředí, které mělo zásadní vliv na tvorbu malirského genia Vincenta van Gogha. Velmi smutné,ale působivé, po přečtení dlouho zustane v mysli. Tato kniha patří do knihovny,alespoň v té mé zůstane. Ráda se k ní vrátím.

Barbarela.
24.01.2017

O Van Goghovi jsem toho moc nevěděla a kniha mě rychle vtáhla. Čte se velmi příjemně, některé pasáže mi přišli už trochu zdlouhavé, ale neberu to jako chybu autora. Jde spíše o nekonečné se utápění v neúspěchu, který malíře celý život provázel. Vzbudilo to ve mě zájem o další historické romány, z čehož mám radost.

sikope
04.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Netušila jsem, že i životopisná kniha může být tak čtivá a strhující a hned jsem sáhla i po dalších knihách Řecký poklad a Námořník na koni. Úžasné čtení