Žízeň po životě

Žízeň po životě https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51890/bmid_zizen-po-zivote-yLK-51890.jpg 5 750 159

Vincent van Gogh, za života tragická, po životě do nebes vynášená postava moderního umění, nestačil svou žízeň hasit a skončil sebevraždou. Vedle tragiky to však byla i nezměrná píle a cílevědomost, jež ho hnala vpřed, které však zákeřně nahlodávala postupující psychická porucha. Za pouhých deset let, do nichž se vejde celá umělecká dráha malíře, který nemohl tušit, že se stane velikánem moderního malířství, vytvořil Vincent van Gogh 750 obrazů a 1600 kreseb. Nevydělal na nich téměř nic...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , BB art

Lust For Life , 1934

Paulus.1987
21.01.2020 5 z 5

Další kniha, ke které mě přivedlo její filmové zpracování. V době zhlédnutí velmi povedeného filmu z roku 1956 s Kirkem Douglasem v hlavní roli jsem však o knižní předloze neměl tušení, k té jsem se konečně dostal až nyní.

Už dlouho jsem nečetl román, který by mě k sobě natolik připoutal, s jehož hlavním hrdinou bych tolik soucítil a jeho osud tolik prožíval. Když se řekne Vincent van Gogh, většině lidí se vybaví uříznuté ucho, slunečnice a žlutá barva. Tento životopisný román však dává van Goghovým obrazům jiný rozměr, jiné pozadí. Nachází se za nimi totiž život velmi citlivého člověka, který v umění předběhl svou dobu, stejně jako někteří jeho současníci - impresionisté. Byl to život plný vášně a touhy po uznání, ale také bídy, neúspěchu, odmítání, posměchu a pohrdání. O naplněnosti malířova života pak hovoří teprve budoucnost a s ní zejména astronomické ceny jeho děl umístěných v muzeích a galeriích.

Bylo mi velkým potěšením tuto knihu číst, opravdu nerad jsem ji odkládal. Je velmi čtivá a pro zimní večery přímo ideální. Nenacházím ta správná slova, která by dokázala mé nadšení vystihnout.

Četl jsem vydání z roku 1985 a žasl jsem, jak je kniha kvalitně vyvedená – plátěná vazba, v ní zlatě vyražená písmena a uvnitř knihy několik reprodukcí van Goghových obrazů. Nejnovější vydání z roku 2018 podle sdělení vydavatele údajně žádné reprodukce kvůli autorským právům neobsahuje...

zuzka894
15.01.2020 5 z 5

Pochopit duši umělce není snadné. Pochopit duši van Gogha není už vůbec snadné. Autor napsal van Goghuv životopis výborně. Úplně jsem se vžila do příběhu. Naprosto jsem Vincentovi rozuměla (též trpím psychickym onemocněním). Byl to neskutečný dříc, který šel za svým cílem - stát se dobrým malířem.
Skvěle byly vykresleny i podmínky tehdejších horníků. Jít v 8 letech pracovat do dolů.... nedokážu si představit. Moc mě bavilo setkání s impresionisty.... Cezanne, Lautrec, Gauguin atd.
Zkrátka zajímavé čtení od první stránky až po poslední.

Endy17
12.01.2020 5 z 5

Některé van Goghovy obrazy mě fascinují a jiné mě nechávají naprosto chladným. Stejně rozpolcený byl malířův život, ale Stoneův román je naproti tomu strhující od první do poslední stránky.

Hnilda
11.01.2020 5 z 5

Miluji impresionisty a po přečtení tohoto biografického románu jsem pochopil obrazy Van Gogha. Strhující příběh člověka, jež balancoval na hraně mezi šílenstvím a genialitou.

hajrys
29.12.2019 5 z 5

Dostala jsem se k ní náhodou. Koupila jsem ji jako dárek. Mám ve zvyku knihu otevřít a listovat, než ji koupím. A tahle mě chytila. Asi všichni si vybaví alespoň jeden obraz od van Gogha, ale o jeho životě a tvorbě toho většinou víme velmi málo. Tato kniha je úžasná. Donutila mě hledat a dívat se na další a další obrazy a snažit se jim porozumnět.

sharik
08.12.2019 3 z 5

Je to asi klišé, ale van Gogha mám z malířů nejraději, ač oblíbenců mám jinak bezpočet. Takže Žízeň po životě jsem nakonec nemohl vynechat. Na jednu stranu je to velice čtivě napsaná kniha shrnující příjemnou formou Vincentovu uměleckou a životní cestu... Strašně mě bavily kapitoly o Borinagi - mezi horníky. Citlivě napsané, z jejich života čtenář cítí až fyzickou bolest... A také kapitoly o Paříži jsou skvostné - šílenství umělců a jejich vrtochy působí nádherně bizarně a člověka tyhle anekdotické popisy prostě baví, zvlášť když jsou o lidech, jejichž práci zná a obdivuje... Na druhou stranu, nejpozději při nich by si čtenář měl uvědomit, jak je kniha silně romantizující a tak by ji měl taky vnímat. Nejde o životopis rekonstruující van Goghův život, ani život společnosti kolem (ať byl zrovna v jakékoli). Přes krásné vykreslení Vincentova vztahu s bratrem Theem a přes to, že Theovi Stone přiznává nekonečné zásluhy, nezapomínejme, že Žízeň po životě je fikce (ač podle doslovu autora by Stone asi nesouhlasil; historickým nepřesnostem se však nevyhnul, např. v tom, co byl Vincentův poslední obraz atd). Míře inspirace realitou navzdory. Navíc nevyhnutelně "zastaralou realitou", neb historikové stále aktualizují poznání o malířově životě... O jiné věci se zase vedou spory a autor se musel na jednu stranu přiklonit... To je vše v pořádku, bez toho psát beletrii nelze.
Co mi však na románu vadí, jsou občas přílišné časově skoky (bez přípravy, bez grafického vyznačení... jako by sazeči zmizel odstavec či několik stran), dále místy nerealistické dialogy a chování postav (zejména častá příprava na to, že si uřízne ucho, skrz dialogy s prostitutkou Rachel; zrovna okolnosti tohoto činu jsou historický snad nejspornější, přinejmenším nejčastěji diskutované)... nejhorší ovšem byla snová kapitola, v níž Vincenta navštíví múza a odhalovatelka budoucnosti. Nejen, že se do poetiky románu strašně nehodí a trčí, autor tu navíc táhne Vincentovu nevědomost několik stran a snaží se napínat čtenáře, který už ale dávno ví, co se děje a autorova snaha o napětí je pak spíš otravná... Celá tahle kapitola navíc zavání nepovedenou snahou dojmout, protože zbytečně tlačí na pilu.
Kromě těchto vad musím ale říct, že jsem si čtení knihy užil, ač na těch výhradách trvám. Stone byl jinak zručný vypravěč, příjemně obrazotvorný, a já jsem rád, že mě provedl Vincentovým románovým životem od Londýna přes Nizozemí, nuzné doly a divokou Paříž až na malířův osudový venkov.

grillica
11.11.2019 5 z 5

Leden 2018. V antikvariátu Aurora ve Spálené jsem se opět probírala venkovním desetikorunovým výběrem. Nanicovatá vybledlá plátěná obálka s jednoduchou kresbou, podle názvu jsem tipovala na nějaký ženský román. Jenže hned první věta zní: "Pane van Goghu! Musíte vstávat!" Aha!
Nejsem žádný znalec umění, které visí v galeriích a oceňuje se na miliony dolarů. O Goghovi jsem měla pár povrchních informací asi jako každý druhý: holandský zrzek, uřízlé ucho, olejomalby, slunečnice. Ale poslední obdobný životopis Edith Piaf od Simone Berteaut mě hodně pohltil, tak se třeba nebudu nudit. Ani na chvilku! Okamžitě jsem se začetla a postupně prošla strastiplnou cestou životem po boku umělce, za svého života nedoceněného, zmítaného neopětovanou láskou, bídou, nepochopením, duševním i fyzickým vypětím, okamžiky euforie a nadšení a momenty čistého zoufalství. Přitom jediné co vždy chtěl: malovat, a jakmile se mu nedařilo, trápil se jako zvíře a stejně tak zuřil, poté se vítr uklidnil a on se vrhl do práce s větším nadšením a vervou. Ale následovaly další vlny nadšení a vzteku, a bezmoci, protože najednou malovat nešlo, tak jako dřív. A pak už nechtěl žít a tak to skoncoval, dobrovolně. Bylo mu sedmatřicet let, když se zastřelil a na následky zranění zemřel. Bratr Theo, jediný, kdo v něj věřil a podporoval ho celý život, zemřel půl roku po něm.
Silných momentů, které se autorovi povedlo vykreslit, bych našla bezpočet. Hodně se do mě vryla epizoda v hornické oblasti na jihu Belgie, chudé, beznadějné místo s ještě chudšími, nemocnými lidmi, kterým se snažil ze všech sil pomáhat, natolik, až z toho málem sám zemřel.

Nemusí se vám jeho obrazy líbit, osobně mi většina přijde divná, ale je to fascinující, výborná kniha!

lusila
30.10.2019 5 z 5

Farebný a živý príbeh V. van Gogha-ako jeho obrazy. Hoci jeho životný príbeh poznám, záver ma dojal k slzám.

freejazz
19.10.2019 5 z 5

nádherná kniha asi v najhoršom knižnom balení, aké sa dá vymyslieť. žiaľ v 80. rokoch sa veľmi vyberať nedalo. a samotnému príbehu to neubralo na kráse.

Pipi1
28.09.2019 5 z 5

Krásná knížka!!! Strašně dobře se čte!

Greenfingers
27.09.2019 5 z 5

Knihu jsem četl již před mnoha lety a mohu pouze konstatovat, že mě přímo nadchla. Mám rád díla zabývající se životem slavných osobností a Vincent van Gogh mezi ně bezesporu patří. Dramatické životní peripetie tohoto"rozervaného"malíře byly mistrovským způsobem zpracovány neméně renomovaným spisovatelem.

Lodja
16.09.2019 4 z 5

Asi nemám pro umělce pochopení, asi jsem příliš velký suchar a nemám empatii pro tak rozhárané duše, ale Vincent mě rozčiloval od začátku do konce. A to je asi dobře. Irving Stone odvedl skvělou práci jak archivářskou, tak vypravěčskou, protože i když převládaly negativní emoce, tato kniha mě rozhodně nenechala chladnou. Někdy jsem prožívala trable s Vincentem, někdy jsem nemohla uvěřit, jak pošetile si počíná, ale rozhodně to pro mě byl zážitek. A jsem taky moc vděčná za zdůraznění role nekonečně trpělivého bratra Thea, bez něhož by si Vincent ani neškrtnul.

Doporučuji především takovým výtvarným barbarům, protože co si malířství týče, není Žízeň po životě zdaleka jen o van Goghovi a dozvěděla jsem se toho spoustu.

OdvaznyMladyMuz
16.09.2019 5 z 5

Tento příběh pro mě představuje symbol umělce. Tvoř pro tvoření, ne pro uznání. Ta skoro až nesmyslná horlivost, která Vincenta posouvala v jeho umění výš, je velice inspirativní. Autor nám barvitě vykreslil jeho život se všemi strastmi a běsy a po přečtení nám musí být zcela jasné, proč je van Gogh jedním z nejvýznamnějších malířů historie. Jeho život odráží jeho obrazy. Příběh je popsán natolik poutavě, že na posledních stranách jsem měl pocit, že mě opouští dobrý přítel.

Danka1975
08.09.2019 4 z 5

Zde Vincenta poznáte úlně jinak. Od začátku jemně, s citem psaná autobiografie, kde máte pocit, že Vincent je vedle vás a vy mu vidíte až do žaludku. . . .? Odkrýváte jeho vývoj, hledání sama sebe, zvláštnot, osamělost, nenaplněné lásky. Jeho bratrská láska byla unikátní. . . . Myslím, že ho úžasně v knize vystihl lékař, když mu říkal, cituji:

" Jste nervově vypjatý člověk, Vincente. Nikdy jste nebyl normální. Ovšem který umělec je normální? Kdyby byl, nebyl by umělcem.Normální lidé nevydávají umělecká díla. Jedí, spí, vykonávají běžné každodenní práce a umírají. Vy jste přecitlivělý k životu a přírodě, proto jste schopný nám ostatním ji přetlumočit. ale jestli nebudete opatrný, právě ta přecitlivělost povede k vaší zkáze. To neustálé vypětí každého umělce časem zlomí."

. .a když se podíváme na jeho "kolegy" impresionisty, tak každý splňoval kritéria výše, nemyslíte? :-).. samozřejmě že dávky absintu a život v Paříži má svůj podíl. . . . .knížku akt doporučuji a pokud vás tohle zajímá bude mít jen samé bonusové body.

PS.. . a když ty jeho obrazy vidíte naživo, tak fakt bomba :-)

Bandini
16.08.2019 5 z 5

Masterpiece!

julie111
21.06.2019 5 z 5

koho nebaví nudné biografie jako mě, tak Žízeň po životě mohu stoprocentně doporučit. V knize autor zmiňuje i další významné osobností této doby a díky tomu jsem začala číst Zolu a více se zajímat o impresionismus. Román vás pohltí.

Jejda
16.04.2019 5 z 5

Po přečtení téhle knihy jsem se, před téměř padesáti lety, rozhodla jít na SUPŠ. Mám k ní tedy velmi osobní vztah a nemohu objektivně hodnotit.

Messilina
27.03.2019 4 z 5

Výborná kniha o velmi zvláštním člověku. Van Gogh byl velmi, velmi jiný. Vím, že byl nemocný, ale ani tak jsem si k němu v průběhu četby nedokázala najít pozitivní vztah.

Deniska147
19.02.2019 5 z 5

Naprosto nádherný a dechberoucí příběh mého nejoblíbenějšího umělce.

horkosladka
14.02.2019 5 z 5

Nádherný román o van Goghovi. Jedna z knih, kterou musíte přečíst, než zemřete.