Životy nejvýznačnějších malířů,sochařů a architektů I–II

Stěžejní dílo dovršující umělecké dění renesance v překladu Jana Vladislava.

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/163556/zivoty-nejvyznacnejs-163556.jpg 4.614

Le vite de' più eccellenti pittori, scultori e architettori (1550)

Literatura naučná, Biografie a memoáry, Umění
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Životy nejvýznačnějších malířů,sochařů a architektů I–II

Nočnípták

Vasariho Životy jsem celé přečetla hned, když v r.1976 vyšly.Není to zrovna lehké čtení, ale tenkrát to pro mne bylo jako zjevení. Vždyť do té doby žádné takové knihy u nás nebyly. Od té doby jsem v Životech listovala nesčetněkrát. Listuji, prohlížím, občas něco přečtu. Dříve jsem si zakládala u některých umělců lístečky s poznámkami. Lístečky padaly a ztrácely se. Teď dělám to, co jsem vždycky nesnášela. Píšu poznámky tužkou po okrajích, podtrhávám v textu a jsem spokojená.

Vasariho dílo je úžasné. A je mnohem rozsáhlejší, tohle je vlastně jen výběr umělců z jeho knih. Pro každého zájemce o renesanci budou tyto Životy nejvýznamnějších malířů, sochařů a architektů určitě nepostradatelné.

Sova15
29.06.2018

Po knize jsem sáhla, protože mě zajímám Vasari - výborný malíř, architekt,...ale nevěděla jsem o jeho literární činnosti. Klobouk dolů, muselo to být velmi náročné v té době získat všechny informace (bez pana googla).

Koka
21.05.2013

Vasari je základ, myslím, že nejen výslovně pro milovníky renesance, ale i všech následujících epoch. A že HTO chyběl Jan Vladislav jako překladatel, tak jsem sem vložila mladofrontové vydání z r. 1998, které už pana Vladislava v tiráži přiznává.

HTO
25.01.2012

Naprosto základní dílo pro každého, koho zajímá renesance. U prvního vydání je jako překladatel uveden Pavel Preiss, ale ve skutečnosti knihu přeložil Jan Vladislav.

Z kapitoly o Giottovi:

Když mu bylo deset, nakreslil při hlídání ovcí jednu z nich ostrým kamenem na jiný kámen tak, že okolojdoucí malíř Cimabue, autor nesmrtelného obrazu sv. Františka z Assisi, si od jeho otce vyžádal svolení přijmout Giotta za svého učedníka. Giotto se mu bohatě odměnil: jako Dante, otevřel novou epochu.

Vyslanec papeže Benedikta IX. který požádal Giotta o ukázku jeho práce, dostal toto: „Giotto vzal list papíru a štětec s červenou barvou, opřel si ruku o bok, aby mu sloužila jako kružítko, a udělal jedním tahem kruh." Dvořan nevěděl co si má myslet, ale po Giottově ujištění, že nic jiného nedostane, odnesl papír do Říma. Papež, když se dozvěděl, že Giotto kruh namaloval jedním tahem bez jakékoli pomůcky, okamžitě jej povolal k sobě. Od té doby se v Toskáně vychloubačům říká „Jsi kulatější než Giottovo kolo." (Slovo tondo znamená nejen kulatý, ale i hrubý. Krásné úsloví.)

nightlybird

Není to kniha pro běžné čtení u praskajícího krbu a sklenky skotské. Ocení ji především zájemci o kunsthistorii. Úvodních cc0 50stran I.dílu je věnováno životu a dílu Vasariho, posledních cca 60 stran II.dílu tvoří rozsáhlý a bohatý rejstřík, mezi tím je zhruba 850 stran popisujících životy a díla méně známých i světoznámých italských umělců v překladu, který do jisté míry zachovává Vasariho styl, včetně určité kostrbatosti a tím vytváří atmosféru, která vás vtáhuje do Itálie 13. -15- století.