Životopisy slavných Řeků a Římanů I.

Životopisy slavných Řeků a Římanů I. https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/158316/zivotopisy-slavnych-reku-a-rimanu-i-158316.jpg 5 17 3

Kniha je svodem tzv.srovnávacích životopisů, kdy autor proti sobě staví vždy Řeka a Římana, kteří jsou si podobni činností a osudem a srovnáva je ...

Slovenka
08.05.2020

Plutarchos:
"História mi je sťa zrkadlo, pomocou ktorého sa pokúšam ako-tak zdokonaľovať vlastný život a formovať ho do podoby cností tých osobností, ktoré opisujem."
Nesmierne cenné, rozsiahle a na informácie bohaté dielo univerzálneho ducha antickej vzdelanosti. Plutarchos v Životopisoch pútavou, živou formou prerozprával a priblížil životy a charaktery historických, ale aj mytologických osobností starovekého Grécka a Ríma, ktoré v tomto období ovplyvňovali okolitý svet. K tomu použil zaujímavú metódu porovnávania a konfrontácie vybraných dvojíc. Kniha je významná nielen ako dôležitý prameň života opisovaných osobností, prináša obraz o rýchlo sa meniacej politickej situácii a tiež o zvyklostiach tohto obdobia. Okrem toho autor považoval prínos diela najmä v morálnom ponaučení sa z minulosti pre súčasníkov i ďalšie generácie, a to ho robí stále platným, aj poučným.

DavidGreňa
05.11.2019 5 z 5

Pre mňa najlepšia kniha od starovekých autorov. Skvelé sa číta a podáva veľa zaujímavých informácií. Celá kniha obsahuje dvojice životopisov Grékov a Rimanov. Napríklad Alexander a Caesar. Pričom po každej dvojici sú rozoberané vlastnosti týchto osobností. Určite odporúčam.

Andráse de la
19.10.2013 5 z 5