Životopis lorda Byrona

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Životopis anglického bohémského básníka, předního představitele romantismu George Gordona Byrona (1788-1824).

https://www.databazeknih.cz/images_books/76_/76914/zivotopis-lorda-byrona-76914.jpg 4.539
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Československý spisovatel
Orig. název

Don Juan ou la vie de Byron, 1930

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Životopis lorda Byrona

Přidat komentář
JulianaH.
04. května

André Maurois byl mistr: moudrý, zkušený a jazykový virtuos.

Život lorda Byrona jsem četla několikrát a ještě ho několikrát číst budu. Poprvé jsem ho uzmula otci, který si ho neprozřetelně odložil na skříňku vedle vany - začetla jsem se a odmítla jsem mu ho vydat, když se po něm sháněl. To mi bylo třináct. Od té doby je pro mě Maurois synonymem dobré, ba nejlepší literatury. Vděčím mu za revoluční rozšíření svých dětských obzorů o literaturu a dějiny, které teď patří k mým nejmilovanějším oborům. A také za pochvalu od maturitní komise, které jsem nadšeně vykládala, jak se jmenoval Byronův bernardýn (Boatswain).

Bože, co všechno je v té knize! A jak krásně, jak mírně a aforisticky je to řečeno! Jak kultivovaný a velký byl Mauroisův duch! Jedna z nejlepších čtenářských zkušeností mého života. 100/100, lze-li hodnotit číslem.

harena
09. dubna

Řadí se k nejlepším životopisům, které jsem četla. Byronova poezie byla poezie do neklidné doby a jeho život byl plný milostných skandálů, měl mnoho dluhů a bouřlivých výstřelků. A André Maurois o tom všem umí , velice poutavě a skvěle psát. Jsem ráda, že mám biografii ve své knihovně.

"Čím toužil být? Hamletem nebo Donem Quijotem? Věděl to on sám? Ještě stále vměšoval iluze dětských let do moudrosti, která dokonale znala skutečnost. Mnohdy si přával utvářet vesmír, a jindy rezignovaně pohlížel na jeho věčné, bláznivé kolotání."

Vidlička
20.10.2017

Kniha, která se mi dostala do ruky tak nějak náhodou, a u které jsem se bála, abych se přece jenom vyprávěním o jediné osobě trochu nenudila, tak mě skutečně nadchla. Doporučuji všem životopisomilům, i když nejste zrovna milovníci básníků nebo tohoto období. Opravdu zajímavá osobnost se zajímavým životem. A dobře napsané.

ziriant
30.01.2015

Trochu nuda, ne?

Marthas
13.04.2014

"Ne, jenom jméno připomenu,
jím vzpomínán chci být či zapomenut..."
Vynikající básník, kniha pro mne byla poučením a umožnila mi udělat i vynikající projekt do školy, nejen náhlédnout do života lorda Byrona ale i pár zajímavých pasáží z jeho básní...

anthea
16.10.2012

Lord Byron byl samozřejmě výjimečná osobnost. Kniha je poutavá hlavně těmi jeho proměnami a zvláštními myšlenkovými pochody. Jeho život byl plný všeho možného, až jsem se chvílemi v těch jeho eskapádách ztrácela. André Maurois napsal životopis lorda Byrona s velkým smyslem pro psychologii, čímž čtenář lépe nahlédne do duší postav. Velmi vhodný je pak chronologický přehled na konci knihy. A co je zvláštní, že jak Byronův otec, tak Byron sám a také i jeho dcery Ada a Medora zemřeli okolo šestatřicátého roku života. Vážně nějaké prokletí....?

Alix
20.11.2011

Kdyby mi v hlavě nezněla jedna báseň z knihy Marťanská kronika a kdyby mi nightlybird neprozradil, že je to báseň lorda Byrona, vůbec bych si nevzpomněla, že jsem četla tento jeho životopis. Svět je plný náhod a co se týká komentáře, nemohu, než s erasehead souhlasit. Akorát mi teď vrtá hlavou, JAK se jmenovala Byronova sestra, kterou miloval. Augusta?

eraserhead
11.11.2011

Divím se, že Byronův život dosud ještě nikdo nezfilmoval, to by musel být kasaštyk jak prasátko, neboť je v něm všechno, drama, romantika, intriky, tragédie, neštěstí, radost. Byron byl vskutku zvláštní postavou, primárně snad neoblíbenou a negativní, až snad prototyp Tarantinovského antihrdiny, na druhou stranu musím říct, že jsem mu v mnohém rozuměl, v mnohém s ním souzněl a v mnohém mu rozumím. Jeho povrchně misantropický vztah k lidem a náboženství je mi velmi blízký. Mauroisovi určitě patří dík za to, jak skvěle, čtivě a poutavě život a osudy tohoto básníka zpracoval. Vytvořil jeden z nejčtivějších, nejlepších a nejpohlcujících (ne-li nejčtivější, nejlepší a nejpohlcující) životopisů, co jsem kdy četl.

Štítky

spisovatelé biografie životopisy

Autor a jeho další knihy

André Maurois
francouzská, 1885 - 1967

všech 52 knih autora

Podobné knihy

Kniha Životopis lorda Byrona je v

Přečtených42x
Doporučených11x
Knihotéce60x
Chystám se číst19x
Chci si koupit2x