Životopis lorda Byrona

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Životopis anglického bohémského básníka, předního představitele romantismu George Gordona Byrona (1788-1824).

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76914/zivotopis-lorda-byrona-76914.jpg 4.548
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Československý spisovatel
Originální název:

Don Juan ou la vie de Byron, 1930


více info...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Životopis lorda Byrona

Renek
16. ledna

Nemyslím si, že by Maurois mohl napsat něco, co by se nedalo číst, tudíž jsem se rád zakousl po Balzacovi i do Byrona. Příjemné uvěřitelné čtení.

Tony86
21.07.2020

Čtení, které mě bavilo od začátku do konce. Život lorda Byrona nebyl dlouhý, ale zato plně prožitý, byť si lord kolikrát stěžuje jak nešťastný je. Až jsem záviděl to období před 200 lety - po světě chodila zhruba 1 mld lidí a byli si vzácnější, lord nemá nouzi o milenky, ani se nesnaží, sám je uhrane svým kosým pohledem a samy mu padají do náruče, nakonec 9. přikázání znají úplně jinak. Knihu jsem poprvé krátce prolistoval - "občas nějaké verše, to bude asi životopis", odložil jsem ji že ji vrátím, pak jsem se k ní vrátil a začal číst a jsem rád za to. Je to 400 poctivých hustých stran a čte se to samo - respekt překladu od J. Zaorálka, dostalo se mi do ruk vydání z roku 1970 a po padesáti letech tu knihu přečetl první já, listy tuhé a některé ještě slepené. Určitě se k ní zase vrátím.


Fillipa
25.02.2020

Od školních let jsem měla pocit, že je nutné si dílo lorda Byrona přečíst. Mezi básníky má neotřesitelné místo na Olympu, kam se podíváte, narážíte na odkazy na Childe Haroldovu pouť. Jenže kde ji vzít? Sáhla jsem místo ní po životopisu a dobře jsem udělala. Zjistila jsem, že básník rozhodně nebude moje krevní skupina, že se bez jeho veršů obejdu. Kniha A. Mauroise je tak chaotická, jak chaotický byl Byronův život, a patrně ani nemůže být jiná, pramenem je jen korespondence jeho a jeho současníků. Rozhodně plně uspokojila touhu vyplnit mezeru ve vědomostech, dílo lorda Byrona nechám v klidu spát.

JulianaH.
04.05.2019

André Maurois byl mistr: moudrý, zkušený člověk a jazykový virtuos.

„Život lorda Byrona" jsem četla několikrát a ještě ho několikrát číst budu. Poprvé jsem ho uzmula otci, který si ho neprozřetelně odložil na skříňku vedle vany; začetla jsem se a odmítla jsem mu ho vydat, když se po něm sháněl. To mi bylo třináct. Od té doby je pro mě Maurois synonymem dobré, ba nejlepší literatury. Vděčím mu za revoluční rozšíření svých dětských obzorů o literaturu a dějiny, které teď patří k mým nejmilovanějším oborům. A také za pochvalu od maturitní komise, které jsem nadšeně vykládala, jak se jmenoval Byronův bernardýn (Boatswain).

Bože, co všechno je v té knize! A jak krásně, jak mírně a aforisticky je to řečeno! Jak kultivovaný a velký byl Mauroisův duch! Jedna z nejlepších čtenářských zkušeností mého života. 100/100, lze-li hodnotit číslem.

* „Nebojí se všichni lidé smrti. Jedni se jí bojí, protože milují život, jiní proto, že se bojí života budoucího. Ale lidský život je boj velmi krušný a existují citlivé bytosti, uvědomující si nějaký vnitřní konflikt, z něhož není východisko, bytosti, jimž se smrt jeví jako vítaný odpočinek a klid. K těmto bytostem patřil také Byron."
* „Pro ty, kteří jako jediní dokáží utěšit ztrápené srdce, bývá zpravidla odměnou to, že ho jako jediní dobře znají."

harena
09.04.2019

Řadí se k nejlepším životopisům, které jsem četla. Byronova poezie byla poezie do neklidné doby a jeho život byl plný milostných skandálů, měl mnoho dluhů a bouřlivých výstřelků. A André Maurois o tom všem umí , velice poutavě a skvěle psát. Jsem ráda, že mám biografii ve své knihovně.

"Čím toužil být? Hamletem nebo Donem Quijotem? Věděl to on sám? Ještě stále vměšoval iluze dětských let do moudrosti, která dokonale znala skutečnost. Mnohdy si přával utvářet vesmír, a jindy rezignovaně pohlížel na jeho věčné, bláznivé kolotání."

Vidlička
20.10.2017

Kniha, která se mi dostala do ruky tak nějak náhodou, a u které jsem se bála, abych se přece jenom vyprávěním o jediné osobě trochu nenudila, tak mě skutečně nadchla. Doporučuji všem životopisomilům, i když nejste zrovna milovníci básníků nebo tohoto období. Opravdu zajímavá osobnost se zajímavým životem. A dobře napsané.

ziriant
30.01.2015

Trochu nuda, ne?

Marthas
13.04.2014

"Ne, jenom jméno připomenu,
jím vzpomínán chci být či zapomenut..."
Vynikající básník, kniha pro mne byla poučením a umožnila mi udělat i vynikající projekt do školy, nejen náhlédnout do života lorda Byrona ale i pár zajímavých pasáží z jeho básní...

1