Životní terno

Životní terno https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410426/bmid_zivotni-terno-7Bm-410426.jpeg 4 667 187

Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v šedém, aby si odvedla jednoho z nás. Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která maluje svou oblíbenou židličku na červeno, dvacetiletého mladíka leštícího pivní sklenici v milované hospodě, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil. Někdo z nás dnes přijde o život, pokud se někdo jiný dobrovolně nevzdá toho svého. Ale nestačí pouze zemřít, protože život není jen to, co právě končí. Život je všechno to, co se stalo předtím. Fredrik Backman umí mistrně vylíčit lidské pochyby a vnitřní démony, aniž ztrácí smysl pro humor. Toto vyprávění je mnohem smutnější než třeba Dickensova Vánoční koleda, ale i zde najdeme naději a možnost všechno napravit — i když za velmi vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Ditt livs affär , 2017

Katka.zavodska
06.12.2022 3 z 5

Nenápadná a útloučka knížka, která mě teď před vánoci hodně zasáhla v mém melancholickém přemyšlení o bytí a nebytí.
Ubírám ale dvě hvězdičky, protože si myslím, že se jedná o silné téma, z kterého se dalo vytěžit víc. V tomto případě povídková délka knížky je spíše na škodu.

Pettato
30.11.2022 4 z 5

Kratičký emoční příběh o oběti a záchraně jednoho života.
Na těchto pár stránkách se zamyslíte nad životem, jeho hodnotách a volbách.
Příběh byl jiný než jsem u Backmana zvyklá, ale mně se tahle útlá knížečka líbila...

6591
25.11.2022 5 z 5

Přesto, že kniha má jen pár stránek, ve mně vyvolala spoustu emocí, což moc knih nedokázalo. Jde vidět, že Backman umí psát, a určitě si přečtu i jeho ostatní knihy. Doporučuji všem.

katallinka
18.11.2022 3 z 5

Určitě silné téma a smutný příběh. Od knihy jsem čekala, že mě mnohem více chytne za srdce, i když na těch pár stránkách je to asi těžké. Navíc jsem očekávala o něco více Vánoční tematiky. I když se jedná o krátkou knížečku je velmi pěkně graficky zpracovaná.

tamara1351
31.10.2022 3 z 5

Nevím,zas takové terno to pro mě nebylo.

nicolettkaa
19.10.2022 3 z 5

I mistr tesař se někdy utne. Backmanovy knihy mám ráda, ale tato jednohubka mě moc nezaujala. Hlavně jsem čekala něco úplně jiného, něco víc vánočního. Mimochodem příměr s Vánoční koledou se mi vůbec nelíbí. Vánoční koleda má laťku hodně vysoko.

IHT
10.10.2022 4 z 5

Pekne, smutne, ale priserne kraticke. Skoda potencialu, tohle nemusela byt jen povidecka...

Kackac77
26.09.2022 5 z 5

Velmi krátká knížka, zvláštní, ale silná, jak už bývá u Backmana zvykem. Rakovina je i moje téma, ale tady mě to, nevím proč, nestrašilo, ale uklidňovalo.

Hakate
21.09.2022 5 z 5

I pár vět stačí, aby bylo řečeno vše . A jen pár vět stačí, aby zůstaly ve člověku.
Nádherný, hluboký, příběh o hodnotách života, o životě a smrti.
Backman toto umí, na pár stránkách dokáže vytvořit velmi nádherný emoční příběh, plný odkazu a hlubokých myšlenek. A i tento příběh je takový. Pár stránek, pár vět, pár slov, pár písmen, které mají neuvěřitelný rozsah.

Belanna
20.09.2022 5 z 5

Mrazivá pravda - není potřeba dodávat víc.

Jana512
07.09.2022 5 z 5

Kniha nás vede k zamyšlení, jaký smysl má život. I když se nám často zdá, že by náš život byl neúnosný, kdyby jej neprovázely úspěchy a moc, na konci života u člověk budou mít jiné hodnoty své místo. Tak to poznal a i pětačtyřicetiletý muž, když udělal šťastnou maminku a holčičku, které oddálil smrt tím, že šel místo ní se "sestrou v šedém svetru", která měla za úkol vyzvednout toho, komu končil život. Nemusel jít - ale šel! To je k zamyšlení i pro nás. Byli bychom schopni toho i my?

Bettybook
27.08.2022 5 z 5

Já: Je možné, aby mě osmdesáti stránková novela dokázala rozbrečet?

Fredrik Backman: Hold my beer.

veriszv
20.08.2022 2 z 5

Útlá knížečka odehrávající se okolo Vánoc nutí k zamyšlení, ale vánoční atmosféru nepřinese, i když by se to tak při zběžném prolistování mohlo díky ilustracím zdát.
Ač Backmana miluju, tak tento příběh ve mně narozdíl od ostatních nic moc nezanechal. Přišlo mi, že trochu klouzal po povrchu, a i když se prostřednictvím malé holčičky snažil tlačit na emoce, tak to na mě bylo asi trochu prvoplánové. Pár zajímavých myšlenek jsem tu našla, ale určitě to není kniha, kterou bych doporučila dál.
Bylo by mi líto, kdyby toto mělo být něčí první setkání s autorem, protože mě by to třeba k dalším jeho knihám moc netáhlo a přitom všechny ostatní jeho knihy, co jsem četla byly úžasné!

E_Lan
17.08.2022 5 z 5

Krátké, moc smutné, zasněné a poučné dílko. Jak dobře se to čte. Je příjemné číst moudré melancholické knihy. A Frederik Backman je prostě umí.

ydnac
08.08.2022 4 z 5

TAHLE KNÍŽEČKA JE JAKO VÍTR.

Je to chvíle, která nám ukáže co jsme potřebovali vědět.
Krátké zamyšlení o životě, smrti, obětování se pro druhé.
ZAŽIJTE TAKY TENTO OKAMŽIK.

evineckY
24.07.2022 5 z 5

Mám slzy na krajíčku ....
Je to sice kraťounké dílko, ale svým obsahem obří.
Každého, kdo to přečte, má srdce a není ignorant se dotkne srdíčka.
Fredrik Backman je velký spisovatel, který píše pro lidi, kteří přemýšlí nad tím, co čtou.
spoiler:
Dali jste mi hudbu, když jsem se cítil osamělý,
příběh, když jsem sešel z cesty, pivo, když jsem byl švorc,
pusu, když jsem byl smutný, a vždycky jste mě
posadili do taxíku, když nastal pravý čas.

ZÓNA
23.07.2022 5 z 5

Příběh poskládaný skutečným spisovatelem.
Jeho hloubka se nachází v šedém svetru, síla v myšlenkách bohatého muže a láska v holčičce, která si malovala židličku na červeno.
Útlá knížka by mohla být podrazem na čtenáře, ale po jejím přečtení každý zjistí, že má přesně tolik stran, aby mu poskytla službu, sdělila nesdělitelné a zaujala svou něhou a upřímností.
Vhodně zvolená grafika knihy zjemňuje magický realismus, který má velmi ostré rysy.
Velmi chytré vyprávění.
Láska v každém slově.
Svým zpsobem geniální...

Bustedka
07.06.2022 4 z 5

Taková podivná útlá Backmanovka. O muži s rakovinou se synem, pro kterého nebyl dobrý otec. O malé holčičce taktéž s rakovinou. A paní s deskami.

Backman v předmluvě napsal, že při psaní přemýšlel nad tím, pro koho by byl ochotný zemřít a pro koho by byl ochotný obětovat život. A taky o tom, jaký je vlastně mezitím rozdíl.

"Včera pozdě večer se ta žena s deskami zase procházela po nemocnici. Podívali jsme se na sebe a ona se zastavila. Pochopil jsem, že si přišla pro mě. Přesto jsem neutekl. Vybavil jsem si všechny příležitosti, při kterých jsem ji viděl: když si vzala mého bratra, když si vzala mého nejlepšího kamaráda, když si vzala moje rodiče. Tentokrát jsem se rozhodl, že se jí už nebudu bát, aspoň tuhle moc jsem si chtěl v poslední hodince ponechat. "

Ishir
02.06.2022 5 z 5

Z příběhu mi běhá mráz po zádech.

Kristy.Seb
01.06.2022 4 z 5

Šťastlivci po sobě nic nezanechávají. Žijí jen pro život, jsou na světě výhradně jako konzumenti.

Zajímavý příběh.