Životní terno

Životní terno https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410426/bmid_zivotni-terno-7Bm-410426.jpeg 4 664 186

Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v šedém, aby si odvedla jednoho z nás. Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která maluje svou oblíbenou židličku na červeno, dvacetiletého mladíka leštícího pivní sklenici v milované hospodě, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil. Někdo z nás dnes přijde o život, pokud se někdo jiný dobrovolně nevzdá toho svého. Ale nestačí pouze zemřít, protože život není jen to, co právě končí. Život je všechno to, co se stalo předtím. Fredrik Backman umí mistrně vylíčit lidské pochyby a vnitřní démony, aniž ztrácí smysl pro humor. Toto vyprávění je mnohem smutnější než třeba Dickensova Vánoční koleda, ale i zde najdeme naději a možnost všechno napravit — i když za velmi vysokou cenu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Ditt livs affär , 2017

Zuzaa
07.01.2020 4 z 5

Krátké, melancholické, smutné...

Aleen
05.01.2020 4 z 5

Těžko hodnotit...práce s emocemi byla i na takovém malém prostoru báječná, přesto asi nejsem v rozpoložení, kdy by na mě platila tolik, jako v předešlých autorových skvostech. Témata byla zajímavá a přiznám se, že jsem si ji pro jistotu přečetla dvakrát, abych měla jistotu, že mi nějaký skrytý význam nezůstane skryt. Myslím, že nezůstal, ale přesto mi NĚCO maličkého chybělo, aby vyprávění vykouzlilo slzičku v mém oku. Netrefa, ale přesto moc pěkná :-)

iška
04.01.2020 3 z 5

Původně povídka pro vánoční vydání novin. Opravdu je to taková jednohubka, jak již tu někdo psal, ale srdíčka se dotkne. A radost udělají i ilustrace, kterými je tato útlá knížka doplněna.

Hopulka
03.01.2020 3 z 5

Backmana zbožňuju, ale tento příběh mě neoslovil. Chápu, co tím chtěl autor vyjádřit a k jakým otázkám kniha vybízí, ale asi zrovna nejsem v životní fázi, kdy by mě více zasáhla.

Ella_85
03.01.2020 5 z 5

Nevim jak zacit...utla knizka, ktera toho v sobe ma tolik, tolik co sdelit, tolik se co zamyslet a premyslet o tom jak tu nakladame s casem, ktery nam byl dan a jak casto resime nemyslnosti kolem sebe a ne to co je opravdu podstatne.
Uprimne, jsem tuhle knizecku probrecela...to jak Backman pravdive pise a popisuje. V tomhle je jeho styl genialni, stejne to je s predchozi A kazde rano je cesta domu delsi a delsi.
Kdyby to slo dam mu 10 hvezdicek

Lauralex
03.01.2020 5 z 5

Terno pro fanoušky Backmana - a pro mě jako pro předního. Už jen při zmínce jeho jména v souvislosti s novou knihou se ve mně rozechvěje radost a očekávání, ať to má 300 stran, nebo 50. A tady jsem už podle názvu hned věděla, že to bude super. Bylo to nové, jiné, přesto tradiční, a super, zkrátka Backmanovské, což je přesně to kouzlo jeho příběhů - on sám.

Je na čase zvednout tu trochu hodnocení, a proto jsem tu právě já. Nečetla jsem toho ještě tolik, abych mohla nějak zvlášť posuzovat, ale i z toho mála vím, že Fredrika miluju a patřím k jeho největším příznivcům. A tím to je, ten, kdo ho má opravdu v oblibě a rozumí mu, musí se mu líbit cokoliv, co napíše, jinak to nejde. Není tu nic mezi, buď se vám líbí a máte ho rádi, nebo ne a nepřijdete tomu na chuť. Tady v tom najdete to svoje, nebo naopak nikdy nepochopíte, co je účelem psaní těchto kratších knížeček. Přečtěte si to znova a třeba to přijde, jinak spíš hledejte jiné autory, protože nikdy nemůžete najít to, co je v jeho knihách ukryto.

Jeho hlavní výsada je lidskost a citlivost s laskavým humorem, vlastním asi právě Švédům a jemu obzvlášť. Málokdo dokáže do tolika málo vět vměstnat tolik emocí a myšlenek, že to vydá za celou tlustší knihu. Je to pro myslitele, hloubaly, životní melancholiky a duše, co se rády vyžívají v pocitech.

Backman pro vás spisovatel je, anebo není. Pokud ano, získali jste jedno životní terno.

Avinka
02.01.2020 3 z 5

Zajímavá kniha, která nutí k filozofické úvaze o smyslu žití.

LusSyNDA
01.01.2020 4 z 5

Příliš krátké čtení, aby mě rozbrečelo, ale dlouhé dostatečně aby ve mně zanechalo divné pocity. Kniha líčí jaký je rozdíl mezi obětováním svého života a ochoty pro někoho zemřít. Opravdu škoda, že to nebyla klasická kniha, v které bych si všechny postavy postupně zamilovala

_Michelle_
31.12.2019 3 z 5

Velice zvláštní kniha. Četla jsem všechny vydané knížky od tohoto autora a musím bohužel říct, že tato se mi zamlouvala ze všech nejméně. Celkový dojem nezachránily ani zdařilé ilustrace. Měla jsem asi příliš velká očekávání, jelikož pan Backman nasadil svými dřívějšími literárními počiny laťku hodně vysoko.

hippiesak
30.12.2019 5 z 5

No, tak to jsem nečekal. Tuto knihu vlastním v audio verzi a je výborně namluvená (i když jsem se zprvu bál) Pavlem Soukupem. Hlas Arnolda Schwarzenegra byl během 2 minut pryč a člověk se jen soustředil na přednes. A zpět k samotné knize (já nedělám rozdíl mezi tištěnou, e-book a audio knihou). Bylo to vlastně krásné. Příběh o životě a smrti. Velmi moderní a přesto zahaleno tajemstvím zrození a konce života. Přiznám se, že mě kniha dojala. Poslouchal jsem ji v dozvucích vánočních svátků, což způsobilo, že na mě kniha měla asi díky tomu i větší vliv. Doporučuji přečíst/poslechnout. Stojí to za to.

Petass
27.12.2019 4 z 5

Krásná povídka k vánoční kávě. Krátký příběh, který ve vás otevře mnoho otázek, pokud budete chtít... Je lepší po sobě něco zanechat? Nebo jen užívat život? Obětovat se pro druhé, nebo být sobec? Pár slov, která v nás na konci roku, kdy máme všichni sklon k hodnocení svého života, mohou vyvolat velké emoce. Děkuji za ně!

tlllk
27.12.2019 5 z 5

Pôvodne som chcel napísať niečo jedovaté, že Backmanovi vydajú aj nákupný zoznam , len aby na ňom zarobili, ale to by voči tej poviedke nebolo spravodlivé, i z tohto kúska som si našiel posolstvo, ktoré budem chcieť preniesť na svoje deti.

Mermaida
26.12.2019 4 z 5

Krátká novela od mého oblíbeného autora, která se odehrává na Štědrý den. Fylozofické zamyšlení nad smrtí a nad tím, pro koho bychom byli schopni obětovat život. Milé čtení v podobě "jednohubky" o 76 stránkách.

PetraBery
23.12.2019 3 z 5

Od autora ze mě asi nejslabší kniha, k zamyšlení určitě, ale rozhodně mi více sedí romány. Tato jednohubka mě neuspokojila a budu se těšit na další autorův počin, protože se řadí k mým oblíbeným autorům. Téma smrti zvolené dobře, jen forma, délka a obsah pro mne nebylo to pravé ořechové. Vzhledem k počtu stran možná knihu přečtu znovu, zda mi neuniklo něco podstatného - 3,5 hvězdy

GaleW
19.12.2019 3 z 5

Mám knížky pana Backmana ráda, ale bohužel musím napsat, jen ty opravdové romány, 200 a více stran. Tyhle mini knížečky k přečtení za jednu hodinku mu prostě tolik nejdou. Co by můj syn měl vědět o světě se mi nelíbilo, tohle je také zklamání. Na druhou stranu na Fredrika ale nezanevřu, protože všechno ostatní je na 5 hvězdiček bez diskuzí :-)

Mirin1349
18.12.2019 3 z 5

Byla to taková pěkná jednohubka. Moc se mi líbily ilustrace, které příběh provázely, krátký rozsah je u autora nezvyk, podle mě tam pár stran navíc mohlo být. Takhle si s námi nehrál dostatečně dlouho, aby dokázal pořádně zacinkat na naše emoce. Kdybych povídku četla v nějakém souboru s dalšími, asi bych hodnotila mírněji. Poselství je nicméně pěkné a dává dobrý podnět k zamyšlení.

jaroiva
16.12.2019 1 z 5

Už je to jasné, Backman není spisovatel pro mě.
Oveho jsem nedočetla,
i když ... líbilo se mi A každé ráno je cesta domů delší a delší. To byl asi omyl (statistická odchylka).
Tahle knížka má tu výhodu že je ještě kratší než "každé ráno", ale to je tak jediná její výhoda.
Jinak už jsem dlouho nečetla horší klišé. Vezměte nemocnou holčičku, ideálně s rakovinou, těsně před umřením, a pak už je asi jedno, co bude dál... z toho už se něco vyvine. Stačí jen dobrá reklama a lidi to koupí, máte splněno. Taková instantní polívka. Je to rychlé, chuť dodá glutamát. Jsem ráda, že jsem si to jen půjčila z knihovny.

vevu.
16.12.2019 4 z 5

Jako povídka to nebylo špatné, je to klasický Backmanův styl cílící na emoce, kterých je na tak malém prostoru opravdu hodně. Vše doprovází krásné a jemné ilustrace.
Spíše bych si povídku ale dokázala představit v nějakém souboru společně s A každé ráno je cesta domů delší a delší...

Hanin
15.12.2019 3 z 5

Škoda, že byla povídka tak krátká. I když je konec tak jednoznačný, ráda bych věděla, co bylo dál...s holčičkou, synem.

orson
13.12.2019 3 z 5

Asi nejslabší knížka od Backmana. Příště kupuju už jen ty tlustší :)