Životní terno

Životní terno https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410426/bmid_zivotni-terno-7Bm-410426.jpeg 4 665 186

Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v šedém, aby si odvedla jednoho z nás. Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která maluje svou oblíbenou židličku na červeno, dvacetiletého mladíka leštícího pivní sklenici v milované hospodě, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil. Někdo z nás dnes přijde o život, pokud se někdo jiný dobrovolně nevzdá toho svého. Ale nestačí pouze zemřít, protože život není jen to, co právě končí. Život je všechno to, co se stalo předtím. Fredrik Backman umí mistrně vylíčit lidské pochyby a vnitřní démony, aniž ztrácí smysl pro humor. Toto vyprávění je mnohem smutnější než třeba Dickensova Vánoční koleda, ale i zde najdeme naději a možnost všechno napravit — i když za velmi vysokou cenu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Host

Ditt livs affär , 2017

SilvaK
04.01.2021 4 z 5

Milujem Backmanove knihy, ale tejto niečo chýbalo.

CarolC
29.12.2020 2 z 5

Zatím bohužel nejslabější kniha od F. Backmana, kterou jsem četla. Vánočně-nevánoční příběh mě nějak nechytl. Příběh je krátký, a tak jsem ho dala za jedem večer. Být to delší, asi odložím nedočtené.

mekkejla
27.12.2020 3 z 5

Backmana miluju, ale tohle bylo moc rychlé, pro mě to jen klouzalo po povrchu...

Bubo19
23.12.2020 4 z 5

Tato spíše povídka ve mě sice nevyvolala takové nadšení jako ostatní Backmanovi knihy, ale líbila se mi a opět mě donutila zamyslet se nad smyslem života.

Petoklad
15.12.2020 5 z 5

Kniha, která se zakousne a nepustí. Útlá a graficky krásná.

Vydrýsek
13.12.2020 4 z 5

Pěkné vydání - kvalitní vazba, ilustrace, text. Příběh na sváteční atmosféru trošku náročnější téma, ale takový už je život. Tomu je jedno, jestli jsou svátky, nebo ne.

Pavlína79
08.12.2020 3 z 5

krátké, rychlé, avšak o to déle zůstane příběh rezonovat v duši, srdci i hlavě

hlavajda93
04.12.2020 4 z 5

zajímavý vánoční příběh doplněný o obrázky, který nutí k zamyšlení

evacerna18
02.12.2020 5 z 5

Krátký a přitom hluboký příběh, který v sobě ukrývá důležité poselství. Ať už si ho přečtete o Vánocích, nebo v jakoukoli jinou roční dobu, určitě vás obohatí a zvláštním způsobem zahřeje u srdce. Doporučuji a dávám 5*.

FejKýý
30.11.2020 3 z 5

Toto bylo pěkné, zároveň zvláštní a moc smutné, dostalo mě to. Krásná kniha. Ale něco mě tam chybělo.

MamaKnihomolka
26.11.2020 3 z 5

Čekala jsem vánoční příběh, ale ne s takovou hlubokou tématikou, která mi sevřela srdce hned na začátku v úvodu autora. „A tak jsem ve tmě přemýšlel o životních volbách. O tom, jak každý den, na každém kroku, dáváme přednost jedné cestě před jinou. Cestujeme, zastavujeme se, hrajeme si, schováváme se, zamilováváme se, opouštíme se nebo usínáme těsně vedle sebe. Ve spánku dýcháme spolu s našimi bližními. Občas možná potřebujeme někoho, kdo námi každé ráno pořádně zatřese, abychom si uvědomili, jak rychle letí čas. Abychom měli na paměti, o co všechno přijdeme, jestliže si nedáme pozor."
„...a tak jsem tu noc při psaní přemýšlel, co se vlastně stane, když založíte rodinu a přestanete být ve svém životě nejdůležitějším člověkem. Přemýšlel jsem, jak by mělo vypadat úplně nesobecké chování. Uvažoval jsem o tom, kvůli komu bych byl ochotný zemřít a pro koho bych byl ochotný obětovat život. A jaký je mezi tím rozdíl."

Tenká knížečka je doplněna ilustracemi a díky krátkým kapitolám knihu rychle přečtete, ale myslím, že k tomuto tématu by se dala vymyslet delší kniha s více promyšleným příběhem. Dá se říct, že je to úvaha o tom co člověka dokáže změnit a co všechno je ochoten podstoupit. Přijde mi, že to autor kapku odflákl.

Po přečtení jsem měla divný pocit, snažila jsem se knihu pochopit a přijít na to, jaký měla kniha záměr. Dle mého názoru kdo dostatečně nevnímá to, co právě čte, tak nedokáže správně pochopit co tím chtěl autor říci a je to pro něj ztráta času.

Dokázali byste položit život za život někoho jiného? Ale ne jen umřít, nikdy byste neexistovali. Nic by po vás nezbylo...

huhuhu
18.10.2020 3 z 5

Jsem člověk, ve kterém knihy snadno vyvolají emoce, ale tady to nějak nezafungovalo. Přišlo mi to psané příliš na efekt, ta snaha vyvolat city z toho úplně trčela.

tami1
08.10.2020 4 z 5

Útlá, sentimentální knížka plná bolesti, soucitu, umírání a naděje. I takové může být setkání se smrtí.

micha-ella
06.10.2020 2 z 5

Měla jsem to přečtené i prohlédnuté během jedné hodiny - a vzpomněla jsem si na knížku Murakami/Menschik - Birthday girl. Taky jen novela v pěkné vazbě s ilustracemi, obě těží (a mastně!) z oblíbenosti autora. Já si obě naštěstí půjčila v knihovně, knížky už nekupuji, protože se mi už nikam nevejdou. Takže žádný velký počin a žádné terno, jen obchodní tah.

bamba
03.10.2020 odpad!

jediné plus by som dala za dĺžku. Aspoň to bolo krátke. Nemám rada, keď sa autor snaží čitateľov vychovávať, poučovať a zvolí si na to veľmi hrubú techniku. Ak by toto bola autorova prvá kniha, po ďalšej by som už nesiahla.

Arkagas
12.09.2020 3 z 5

Kniha, která ve Vás má nejspíše zanechat pocit beznaděje, ale zároveň Vás donutit se smát. Útlá knížečka, ve které je hlavní myšlenkou to, že nelze vyměnit smrt za smrt, ale pouze život za život. Dáma v šedém svetru, o které si náš vypravěč myslí že je zubatá je velmi odhodlaná ve svém povolání, ale každý děláme přece chyby.
Kniha se odehrává ve Švédsku, v jednom menším městečku o Vánocích a krásně dodává atmosféru. Příběh je vcelku jednoduchý, i když nějaká ta filosofie se v něm najde. Knížka je doplněna o velmi pěkné ilustrace a celkově se jedná o čtení cca na 30 min (na přebalu knihy se píše o 2,5 hodinách).
Jsem ráda, že se mi dostala do ruky díky knihovně, protože tohle je kousek, který bych si rozhodně nikdy nekoupila.
Občas mi přišlo, že si autor snaží hrát na Paula Coelha, kterého stejně nikdy nikdo v těchto filosofických knížkách nepřekoná.
Milé, taková jednohubka. Ale nějaký waw efekt ve mě kniha rozhodně nezanechala.

2711
27.08.2020 3 z 5

Můj oblíbený autor. Situace jsou pěkně popsané, chytají za srdce, ve většině jeho románů jsem sympatijím musela dát čas, aby přišly, je mi líto, tentokrát nic.

temna.vila
15.08.2020 4 z 5

Životní terno je krátkou řekněme úvahou nad tím, kolik je člověk ochotný obětovat a pro koho je schopen jaké oběti. Našla jsem zde několik opravdu zajímavých myšlenek, kterými jsem se po dočtení zabývala podrobněji. Krátké texty jsou doplněny milými ilustracemi a celé knize dodávají atmosféru. Pokud hledáte knihu, která Vás donutí přemýšlet o vážných tématech, ale přitom Vám nepřivodí skleslou náladu, Životní terno Vám můžu jedině doporučit.

Kája95
13.08.2020 5 z 5

I takové může být setkání se smrtí

Shardlake
09.08.2020 4 z 5

Silné téma o smrti na několika málo stránkách napsáno tak, aby čtenář nebyl úplně smutný...