Životní terno

Životní terno https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410426/bmid_zivotni-terno-7Bm-410426.jpeg 4 667 187

Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v šedém, aby si odvedla jednoho z nás. Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která maluje svou oblíbenou židličku na červeno, dvacetiletého mladíka leštícího pivní sklenici v milované hospodě, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil. Někdo z nás dnes přijde o život, pokud se někdo jiný dobrovolně nevzdá toho svého. Ale nestačí pouze zemřít, protože život není jen to, co právě končí. Život je všechno to, co se stalo předtím. Fredrik Backman umí mistrně vylíčit lidské pochyby a vnitřní démony, aniž ztrácí smysl pro humor. Toto vyprávění je mnohem smutnější než třeba Dickensova Vánoční koleda, ale i zde najdeme naději a možnost všechno napravit — i když za velmi vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Ditt livs affär , 2017

Alethea_k
22.05.2022 5 z 5

Na prvních stranách jsem byla vůči příběhu nedůvěřivá. Ale stálo to za to. Na pár stranách skvělá myšlenka. Text je za mě originální a dokazuje mi, že Backman za přečtení rozhodně stojí.

1Maja1
01.04.2022 3 z 5

Přečteno jedním dechem. Pěkný příběh k zamyšlení, k připomenutí si, že život je dar!

MirkaProk
13.03.2022 5 z 5

Přečteno během chviličky a i tak stihla kniha zanechat zvláštní pocit na duši. Moc se mi kniha líbila.

Inka063
21.02.2022 4 z 5

Prohlédneme, až když se setkáme s krutou realitou. Do té doby si myslíme, že nad nás není, že nám se nemůže nic stát a že děláme vše dobře. Lžeme sami sobě.
Smutné, silné. Na Backmana neodpovídající. Bez náznaku humoru, vtipu, bez jeho kopice různorodých a originálních přirovnání. Útlounká knížečka přečtená za hodinu nacpaná filozofickými otázkami a přemítáním, které vedou ke konečnému rozhodnutí.

keselylenka
08.02.2022 5 z 5

Za mě to byla síla.

MOu598
29.01.2022 5 z 5

Pěkná miniknížečka, super napsáno. Zasloužila by si jiný název.

Gilnien
20.01.2022 5 z 5

V devět hodin jsem knihu otevřela a v deset dočetla. Tak krátký ten příběh je. Přesto jsem na konci plakala. Je to hodně silné čtení.

asam
17.01.2022 4 z 5

Docela depresivní čtení.

Janinkniznisvet
15.01.2022 5 z 5

Kniha má krásné ilustrace, má krásné myšlenky. Rychle se to četlo. Škoda, že je krátká.

Lusa
12.01.2022 5 z 5

Krátký, ale dojemný příběh.

Faila
12.01.2022 4 z 5

Přijde mi neuvěřitelné, jak malý prostor Backmanovi stačí na povyprávění velkého příběhu.

Pitbullka
08.01.2022 4 z 5

Útlá kniha se silným příběhem a mnoha životními pravdami. Ačkoliv se kniha odehrává před Štědrým dnem, nečekejte žádné veselé čtení.

tyna_01
04.01.2022 3 z 5

Nejspíš jsem čekala jiné vánoční počteníčko. Moje chyba. Knihu jsem dočetla, ale nedostavil se úplný wow efekt, který jsem očekávala. Kniha je hodně útlá, rychle čte.

Křovinka
04.01.2022 4 z 5

Kratičký příběh, který zanechá stopu. Musím o něm stále přemýšlet a nemohu říci, že je šťastný ... knihu jsem si vzala jako 'odpočinkové vánoční počteníčko' a ještě týden poté mi visí v hlavě ... doporučuji, velmi ...

em75
30.12.2021 4 z 5

".. A je tam zima?" Znala jsem hodně lidí, kteří by mi na tuhle otázku mohli odpovědět. Jenže to nejde. Ale pokud je tam opravdu zima, taky jednou budu ráda za ty pletené rukavice.

elenai
25.12.2021 4 z 5

Trošku zavádějící anotace a obří strom na obálce mě zavedly k tomuto příběhu. Smrt. Je tu s námi od počátku věků, nezajímá ji postavení, věk a ani čas. Prostě přijde a bere. Bylo by moc hezké vědět, že má člověk možnost volby. Život za život. Backman opět nezklamal životní moudrostí s přesahem sobě vlastním. A zvládnul to na pár stránkách. Teď jsem z toho trochu přešlá, ale je třeba se těmto tématům nevyhýbat.

Andynka
23.11.2021 5 z 5

Letošní první "vánoční" kniha.
Vůbec jsem nevěděla, co od tak tenké knihy mám čekat. Ale to, co jsem našla na těch 70 stránkách mě docela překvapilo. Příběh o lidech, lásce, bolesti....
Byl to krátký, ale silný příběh. Za tohle má autor můj obdiv.
Kolikrát trvá třeba i 100 stran, aby jste se do knihy začetli. A tahle povídka vás chytne hned od prvních řádků !

Maky1505
21.11.2021 3 z 5

Přečteno během chvilky, co jsem si z knihy vzala. Žít naplno, byť šťastný.

_Brunetka_
20.11.2021 4 z 5

Já tohohle autora zkrátka miluju, nechám si to klidně vyrazit na čelo a jeho knihy už asi nezvládám hodnotit objektivně. Opět tu máme ten nejdokonalejší a charakteristický styl psaní, který v sobě nosí nepopsatelnou jiskru. Já osobně čím dál více žasnu nad tím s jakou lehkostí, dokonce i humorem, dokáže Fredrik Backman pracovat s ne zrovna úsměvnými věcmi. I v téhle knize, byť je krátká, najdete opět skvělý příběh, který vám něco předá a který stojí za přečtení a nezabere vám ani moc času. Líbily se mi moc i jednoduché ilustrace, které ho doprovázely. A i když tohle může na někoho působit jako sentimentální čtení hrající na city, u mě to tu vlhkost v očích prostě vyvolalo. Kniha je taky nabitá neskutečnými myšlenkami a tématy, která s vámi pohnou – jako třeba neúprosnost času, životní volby, oběti pro druhé, strach ze smrti,… Na tohohle autora (čtěte mého miláčka) zkrátka vsadím boty a věřte mi, že on sakra dobře umí. Jak jinak vám to mám už taky říct než svým rozplýváním se u každé jeho knihy? Nebuďte hloupí a prostě ho čtěte.

genie
17.11.2021 4 z 5

Kratičký, ale velmi pěkný a citlivý příběh. Backman to prostě na citlivou strunu umí velmi dobře.