Životní moudrost

Kniha Životní moudrost

25.06.2019

Doporučuji. Dle mého názoru se to, jak Arthur Schopenhauer popisuje svět, nedá nazvat pesimismem. Spíše se jedná o pohled racionální, je velmi racionálním. Ale proč by to mělo být špatně? Někdo se rád opíjí optimismem. A lidi se obecně rádi opíjí spolu. A pak ten, co odmítne a rozhodne se stát bokem a jen pozorovat, ten je pak pokládán za toho pesimistu, co nemá rád zábavu a vše vidí jen černě. To je otázka, pro kterou se každý musí rozhodnout sám. Doporučuji ještě jednou a dodávám, nebojte se, že by to na vás sneslo temný mrak, spíše vám to otevře oči.

Mimir
25.09.2018

Ešte som ani nedočítal a už musím vykričať do sveta, že Arthur Schopenhauer podľa môjho uváženia patrí neodmysliteľne medzi najmúdrejších ľudí, ktorých história zachovala počiatkom siedmych mudrcov. Mám vo zvyku niektoré perly vypísať, ale v tomto prípade by som musel prepísať 2/3 knihy. Je pravdou, že filozofia Schopenhauera je pesimisticky zafarbená (o niečo viac než Voltairova a nie až tak ako Leopardiho), ale to nebráni čitateľovi načerpať myšlienky v tejto studnici múdrosti.

petula.pd
14.10.2013

I kdybys přirozenost vyhnal, přece se vrátí. (Horatius)