Život Vincenta van Gogha

Život Vincenta van Gogha https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154521/zivot-vincenta-van-gogha-154521.jpg 5 29 3

Životopis zpracovaný na základě studia pramenů a životě a díle známého malíře.

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Umění

Vydáno: , Votobia

La vie de van Gogh , 1963

Calinda
09.03.2024 5 z 5

Poutavě napsaný životopis o jedné z nejprofláknutějších osobností v malířství. Jeho život i dílo jen těžko nezaujmou. Není to moje první setkání s geniálním malířem, ale i tato kniha potvrdila všechny předešlé informace, které o umělci vím. Vincent byl sice nesmírně komplikovaný, podivínský, ale zcela čistý, přímý, opravdový člověk, vše, co dělal, dělal vášnivě a s plným nasazením, bez přetvářky, bez kalkulu. Za života zoufalec, nepochopený okolím, který však nezištně pomáhal jiným, kteří na tom byli stejně špatně. Neměl vůbec nic a přesto byl ochoten dát všechno. Toužil po lásce a splynutí s přírodou. Velmi zajímavý byl Vincentův vztah s Gauguinem. Oheň a led. Jejich povahy nemohly být rozdílnější. Na jedné straně chladný, vypočítavý, pyšný a nabubřelý Gauguin, na druhé milující, vřelý, nervní a emocemi zmítaný van Gogh. To, co jednomu chybělo, měl druhý vrchovatě a naopak. Neslučitelné, ale osudové spojení, které vyústilo v tragický čin.

"Smutek bude trvat celý život."

jaryn
21.09.2019 5 z 5

Nesmírně silná a emotivní kniha, třebaže je to "jen" životopis. Vincent van Gogh je tu zobrazen též jako hluboký filozof a téměř mystik. Jistou dobu svého života byl pastorem v chudých havířských koloniích, kde, po vzoru Krista, všechno rozdal a žil tím nejnuznějším životem jako skutečný apoštol a jurodivý.

vitavita
07.12.2012

Kniha i když se zdá suchopárná, komu se líbí jeho obrazy, rád se ní prokouše.