Život po smrti

Život po smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250614/mid_zivot-po-smrti-250614.jpg 4 68 19

Autentický příběh z cely smrti. V roce 1993 byli tři teenageři odsouzeni za vraždu tří osmiletých chlapců. Damien Echols dostal trest smrti. Jeho dva kamarádi doživotí. Na základě zcela nedostatečných důkazů – vrahem měl být satanista a všichni tři obvinění nosili černé oblečení, poslouchali metal a bydleli nedaleko místa činu. Tři týdny před plánovanou popravou Damiena Echolse byli všichni tři po prozkoumání testů DNA propuštěni. Prokurátor neměl dostatek důkazů, a soud jim proto snížil tresty na dobu, kterou si už odseděli.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , XYZ (ČR)

Life After Death , 2012

Milosz
08.12.2022 3 z 5

Jeden z trojice, kteří byli neprávem odsouzeni za "satanistickou" vraždu tří dětí, protože poslouchali metal, takže ve vidláckem Arkansasu se stali podezřelými č. 1. Odseděli si 18 let, nakonec je sice pustili, ale museli se formálně přiznat, aby pak nemohli žalovat stát o odškodnění. Prostě spravedlnost made in USA.
Bohužel se v knize moc věnuje svému dětství (k zatčení dojde až za půlkou knihy!) a méně už svému soudu a pobytu ve vězení. Takže doporučuji spíš nějaký TV dokument o případu:
www.csfd.cz/film/311077-ztraceny-raj-3-ocistec/
www.csfd.cz/film/321682-west-of-memphis/

GYROTOURBILLON
26.08.2021 5 z 5

Plně souhlasím s RomanDusek a Ondras666. Zajímavých myšlenek je v knize opravdu hodně. Věřím, že ty denní malé cíle jsou pro přežití to nejdůležitější. Autor reálně popisuje věci, které vám jsou věznicí odejmuté. Sníh, západy slunce, ticho a pohled na hvězdy. Nejste braní jako člověk , ale pouze jako číslo. No, a ten závěr... Těžko popsat, jak by se člověk cítil a vyrovnával se s návratem po 18 letech "odříznutí" do běžného života v tomto případě neviny všech aktérů.

edith79
20.07.2021 5 z 5

Knížka, která mě absolutně dostala. Případ těchto tří kluků ( dnes už mužů ) sleduju dlouho. Viděla jsem dokumenty, rozhovory, film, četla články...A pak jsem objevila Damienovu zpověď. Bylo to nervydrásající, těžké a dojemné čtení. Ovšem skvěle napsané s krásným slohem. Ten kluk si opravdu prošel peklem. Při sledování dokumentů a videí na YT jsem si při pohledu na jeho nehybnou tvář říkala, co se mu v tu chvíli honí hlavou? Co může cítit, když mu soudce oznamuje, že je odsouzen k smrti? V knize se všechno dozvíte. Damien vás pustí do svého nitra a je to nesmírně smutné nahlédnutí. Ten člověk musí mít obrovskou vnitřní sílu, i když si to zřejmě ani neuvědomuje. Nad vodou ho držela hlavně jeho inteligence a schopnost uniknout do jiných sfér. A potom samozřejmě jeho žena a lidé, kterým záleželo na spravedlnosti a kteří to nevzdali. Fandím tomuto muži a velkou odměnou pro mě byl like na mém Instagramu přímo od Damiena.
" Později jsem objevil nejděsivější horor - inkvizici. Poprvé jsem na toto zvěrstvo narazil v knize nějakého dementního dospělého, která se jmenovala přibližně jako Dětská kniha ďáblů a démonů. Byla plná dřevorytů a příběhů o čarodějnicích, jak pořádaly orgie a stály v řadě na to, aby mohly políbit ďáblovi prdel, jedly děti a zaříkávaly lidi, aby měly křeče. Kniha nevysvětlovala, že všechny ty věci nejsou víc než blouznění a šílené slátaniny náboženských horlivců, jak je chápe dnešní vzdělaný svět. Bylo to podáno jako skutečnost, úplně jako kdyby to původně vydali ze samotné inkvizice. Pak se k tomu přidala hrůza z toho, že byly ženy mučeny a upalovány u kůlu jen proto, že je někdo obvinil, že jsou čarodějnice. Vysvětlovalo se tam, jak je rdousili, pálili, řezali, topili a trhali na kusy ve snaze donutit je k přiznání toho, že na košťatech létají na tajná setkání.
Nelze dostatečně vystihnout dopad, jaký to mělo na mladou mysl. Po nocích jsem ležel v posteli a bál se pohnout, zatímco si moje představivost tvořila děsivé obrázky. Kdybych tehdy věděl, že už za pár krátkých let budu podroben stejnému druhu honu na čarodějnice, že vůči mně budou vznesená některá stejná obvinění a že mě stejně bezcitní horlivci uvězní a odsoudí k smrti, pak by mi nejspíše okamžitě puklo srdce strachem. "

Lenka0007
11.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Neznám podrobněji okolnosti případu ani stanovisko druhé strany. Těžko uvěřitelné, ale dobře, předpokládejme, že se vše stalo tak, jak Damien píše. Takže čtivý příběh, náhled do nitra chlapce, který měl smůlu. Do věznění se dostal jen proto, že pocházel z rozvrácené rodiny, měl osobitý styl oblékání a zasedl si na něj policista. A přitom chtěl být společnosti tolik užitečný!

lesslnk
28.11.2020 5 z 5

Silný príbeh, dobré spracovanie, čítavé čítanie. Kniha, ktorá vo Vás môže roziskriť paletu úvah kam, a až pokiaľ siahajú limity a hranice (vnútornej) slobody? Dá sa (vnútorná) sloboda/voľnosť - uväzniť, obmedziť, ohraničiť? Je niečím ohraničiteľná (vnútorná) sloboda - slobodnej duše? Čo udržiava človeka (v jeho vnútri) slobodným? ... Príbeh Damiena Echolsa spracovaný v knihe Život po smrti, môžeme vnímať aj ako štúdiu fenoménu slobody ...

RomanDušek
27.05.2020 4 z 5

Příběh byl do poloviny knihy docela zdlouhavý. Jak Damien popisoval své dětství a různé zážitky. Ale po 180 stranách přišlo to, na co čtenář nejvíce čekal.
Je to krutý příběh. Surový. Těžko uvěřitelný. Damienovi jsem fandil a jsem rád, že to zvládl.

ondras666
25.05.2019 5 z 5

Tak tahle kniha je vážně výborný literární počin. Samotné vyprávění autora o celém jeho životě, bylo zajímavé. Vylíčení dětství, puberty a všeho do soudního jednání, doplněné zážitky z věznice, vykresluje dokonalou atmosféru života tohoto muže.
Trochu mi vadila koneční pasáž knihy, kdy autor opisuje své deníky. V zápiscích udává své pocity a některé myšlenky jsou opravdu hluboké, ale ta část je jiná. Alespoň pro mě. Autor na začátku lituje, že mu byly deníky zničeny, ale za mě chci říct, že asi dobře, protože kniha by byla na jiné úrovni.
Jako každá taková kniha má i tato své mouchy. Autor realitu věznice popisuje jako naprosté peklo, kde bachaři jsou 100% sadisti. Ano, asi ta realita je taková, ale osobně věřím, že některé části jsou autorem zkreslené. Každopádně posoudit to nemohu, nemám zkušenost.

NatyDee
28.04.2019 3 z 5

Zajímavá kniha s příběhem, který vezme za srdce. Objevuje se zoufalství, bezmoc, rezignace, ale i naděje na spravedlnost. Knížka nám umožní nahlédnout, prostřednictvím vyprávění, do fungování věznice a života vězňů v celách smrti.

Martinkaem
11.03.2019 5 z 5

Výborná kniha ... :)

LucyBooks
13.01.2018 4 z 5

Příběh, který je velice dojemný a smutný. Místy mi přišly některé pasáže zbytečně dlouhé, jinak chválím a obdivuji autora.

pavel80
15.02.2017 3 z 5

Pokud bych vycházel jen z autorova líčení, je tehdejší postup americké policie, soudů a úřadů vůči všem třem odsouzeným skutečně "mazec" a člověk může jen kroutit hlavou nad tím, jak výkonná a soudní moc, pokud potřebuje obětního beránka, může "semlít" v podstatě jakéhokoliv vybraného člověka, byť je nevinen, a zničit mu život. Na druhou stranu neznám pozadí případu, a stanovisko druhé strany. Nicméně jak znám americkou justici a právo (navíc v tehdejší době), docela bych autorovým zážitkům věřil. Knihu samotnou hodnotím průměrně - napínavé pasáže střídají zase ty (alespoň pro mě) nudné, týkající se zejména autorova popisu jeho duchovního života.

Varjohukka
31.08.2016 5 z 5

Tento případ mě velmi zaujal již před několika lety, přečetla jsem kolem něj spoustu článků a knih (v angličtině), shlédla několik reportáží a dokumentů, stejně jako film (s Colinem Firthem v hlavní roli). Když jsem úplnou náhodou zjistila, že i u nás vyšla kniha jednoho z trojky, okamžitě jsem ji pořídila do své sbírky. Je to velmi silný příběh, který nelze jen tak dostat z hlavy. O to víc, že se jedná o skutečné události, které ovlivnily tolik životů.

babsi66
22.08.2016 3 z 5

Podobné knihy beru trochu s odstupem. Nechci tvrdit, že se (ne)stala chyba v systému. Na druhou stranu jedná se o jednostrannou výpověď a bez znalosti spisu jen těžko může někdo posoudit pravdivost nebo oprávněnost toho, co se dělo. Takže jako kniha k zamyšlení nad některými otázkami dobrý, ale rozhodně bych se s ní bez dalšího neoháněla jako s důkazem toho, jak justice selhala.

Neami2
23.10.2015 4 z 5

Zajímavá kniha. I když občas jsem se v ní ztrácela, ale nejdůležitější je to nepochopení, jak k tomu vůbec mohlo dojít. Osmnáct let ve vězení je velmi dlouhá doba a je údivem, že se to na autorovi velmi nepodepsalo a byl schopen sepsat knihu. Příběh člověka, který se propadl na dno a přežil v, když už ne fyzickém, tak alespoň duševním zdraví.

true.penny
27.09.2015 4 z 5

Je opravdu těžké, něco takového zhodnotit a vyjádřit se tak, aby to nebylo špatně pochopeno. Záznamy z deníků a zbytek knihy psali dva rozdílní lidé - jeden svobodný a druhý ne. A je to velice poznat. Kniha sama o sobě nemá moc velkou hodnotu a není to žádná nijak perfektní kniha. To ovšem ale ani nemusí. Ta obrovská hodnota a síla, kterou si z toho člověk ponechá, není na papíře ale v příběhu!

Ditules
22.09.2015 4 z 5

Vylíčení atmosféry ve vězení je na zbláznění - a to to jenom čtete! Teď si ještě představit, že tam skutečně sedíte, a ještě za čin, který jste nespáchali....

tisha8409
09.08.2015 odpad!

Aha takže napřed hajzlík a vrah, poté brilantní spisovatel a vlastně príma týpek... Ble.
Takový knihy by vycházet ani neměly,. jen jsou návodem pro další magory.

DariDerek
28.07.2015 5 z 5

neskutečné...nemám slov. jak je jednoduché někomu jen tak zničit život...

Malous
09.07.2015 5 z 5

Ten příběh má sílu. Emočně vás naprosto zničí. Vaše hlava se bude neustále nevěřícně kroutit ze strany na stranu, jelikož pochopit to, co se těmto teenagerům stalo, je nemožné..
Byli to ještě chlapci a svět s nimi zametl..!