Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost

Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471418/bmid_zivot-na-nasi-planete-me-svedectvi--L3v-471418.jpg 5 297 74

Přírodopisný bestseller vědce Davida Attenborougha, podle kterého Netflix natočil stejnojmenný dokument. Alarmující svědectví o stavu planety od uznávaného přírodovědce a tváře populárních dokumentů BBC, které všichni známe z televizních obrazovek. David Attenborough je nejznámějším britským tvůrcem přírodovědných filmů. Ve své dosud nejosobnější a nejotevřenější zpovědi se ohlíží za svým životem a historií vývoje života na Zemi. S pomocí ohromujících statistik truchlí nad ztrátou divočiny a přichází s vlastní vizí budoucnosti. Kniha Život na naší planetě ale není jen zprávou o vymírání živočišných a rostlinných druhů, snaží se najít i způsoby, jak lidstvo může tento nepříznivý vývoj zvrátit. „O planetu Zemi se dělíme s živým světem. Je to ten nejpozoruhodnější systém na podporu života, jaký si dovedeme představit, vzniklý v průběhu miliard let. V poslední době se však planeta vychyluje z rovnováhy a její biodiverzita upadá, přičemž obojí spolu úzce souvisí. Chceme-li naší planetě navrátit rovnováhu, musíme proto obnovit její biodiverzitu – vrátit jí přesně to, co jsme jí sebrali. Jedině tak překonáme krizi, kterou jsme sami rozpoutali. Je nutné, abychom na světě obnovili divočinu.“ – David Attenborough... celý text

Literatura světová Literatura naučná Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , Práh

A Life on Our Planet – My Witness Statement and a Vision for the Future , 2020

Barbanka
04.08.2022 5 z 5

Spousta mých přátel mi říkala o dokumentu, který běžel na Netflixu. Zdráhala jsem se na něj podívat,protože jsem věděla,že to nebude nic pozitivního a tak nějak jsem na to pořád neměla koule. Pak jsem objevila audioknihu, kterou jsem si během pár dní poslechla. Neposlouchalo se to vůbec dobře, člověk by předtím chtěl zavřít oči a dělat že nic takového se vlastně neděje, určitě je to jednodušší. Vnímám to i když se s někým snažím o této knize bavit. Lidé to nechtějí slyšet je to příliš depresivní. Ale přesto bychom o tom měli vědět všichni, aby jsme se konečně probrali a začali konat. Byla nám dána k dispozici tato nádherná planeta, kterou jsme stihli během pár století skoro kompletně zničit. Pojďme tedy všichni udělat něco proto, abychom my a i budoucí generace měli kde žít. Snad ještě není pozdě…….

ozzak
26.07.2022 5 z 5

Přečteno díky čtenářské výzvě velmi dobře napsaná kniha popisující postupně ničení životního prostředí planety zemi a důsledky do budoucna plus nabízí řešení jak tomu zabránit. Velmi inspirujici kniha

kramver
08.07.2022 5 z 5

Přiznám se bez mučení, úplně jsem tomu propadla. Tohle není kniha, kterou po dočtení lehce odložíte a přesunete se na nějakou detektivku. V mém případě to eskalovalo v nálet na Netflix a hltání dokumentů, koupí další knihy od Davida Attenborougha a neustálým přemýšlením, co mohu udělat já jako jednotlivec, aby byl konec šťastný a ne katastrofální. Kéž by měla kniha dopad na většinu lidí, kteří stále ještě osídlují tuhle jedinečnou planetu. Ale mladá generace svým smýšlením představuje naději. Vidím to kolem sebe a věřím, že to dokážeme. Byť poslední kapitola knihy vyznívá až utopisticky, chtěla bych se té utopie dožít. A když né já, tak to přeju z celého srdce dalším generacím. Držím vám palce, ať se to povede.

Recidivista
15.05.2022 5 z 5

Kniha je naliehavou výzvou na okamžité riešenie ekologických problémov sveta. Autor ukazuje ako v prírode všetko so všetkým súvisí a varuje nás pred tým, čo sa môže stať, ak nezačneme ihneď konať. Biodiverzita, trvalo udržateľný rozvoj, zalesňovanie a obnova divočiny sú len časťou veľkého puzzle, ktorého všetky časti musia do seba zapadnúť, aby sme zachránili túto planétu pre budúce generácie. Kniha ponúka pohľad do minulosti, analyzuje súčasné problémy a zároveň načrtáva možné scenáre v budúcnosti. A práve s tou poslednou časťou mám trochu problém – navrhované riešenia mi pripadajú veľmi nereálne a naivné.

„Súčasné nebezpečenstvá ohrozujú Zem na globálnej úrovni a dokážeme sa s nimi popasovať jedine pod podmienkou, že jednotlivé národy prekonajú rozdiely medzi sebou a zjednotia sa v spoločných aktivitách na globálnej úrovni.“

Obávam sa, že toto sa nikdy nestane. Predstavte si napríklad také Rusko, ktoré sa v záujme celej planéty vzdá exportu ropy, uhlia a plynu, čiže surovín, ktoré sú základom jeho ekonomiky a ktoré sú v tejto knihe považované za ekologické peklo. Čistá utópia. Ako pravdepodobnejšie mi pripadá, že Rusko použitím jadrových zbraní prispeje k akcelerácii záhuby Zeme. Alebo si zoberme našich dezolátov, ktorí mali problém pri úplne jasných otázkach (COVID, vojna) - ako ich chceme presvedčiť, že sa majú vzdať časti svojho komfortu pre nejakú abstraktnú záchranu planéty?

Long story short: „Tak a jsme v pérdeli, pane hrábě.“

9/10

hnusák
13.05.2022 5 z 5

Nejznámější popularizátor nám zde předkládá účet našeho hospodaření na úkor přírody, bez které nemůžeme existovat a kterou se snažíme mermomocí zadusit, je to smutný účet a mám velké pochybnosti, že se tento stav podaří zvrátit. Samotné odlesňovaní Amazonie mne rve srdce, byl jsem tam a byl jsem nesmírně uchvácen, ale lidská hrabivost nezná mezí, všichni na to doplatíme. Kniha samotná je velmi poučná a zároveň velmi smutná.

Bustedka
08.05.2022 5 z 5

Věděli jste, že za posledních 80 let ubylo téměř 30 % divočiny? A že jsme vyhubili skoro 90 % velkých ryb v oceánech? Že 50 % veškerých lidských dopadů na živý svět se dá připsat jen nejbohatším 16 % lidské populace?
David Attenborough je asi nejznámější přírodověděc a populizátor, který několikrát procestoval svět a natočil hned několik nezapomenutelných dokumentů. Tím posledním je Život na naší planetě (na Netflixu). Viděla jsem ho už před pár měsíci a už tehdy jsem věděla, že si knihu musím přečíst. Nejlépe s odstupem času, abych si všechno opět připomenula.

"Do dnešní situace jsme se dostali kvůli naší touze po nekonečném růstu světové ekonomiky". O tom, že náš životní styl není udržitelný se dlouhodobě ví. Začít žít ekologicky a udržitelně je nesmírně obtížné, sama to moc dobře vím. U nás doma se sice snažíme, ale máme ještě dost velký prostor ke zlepšení. I tak mě ale fascinuje někdy až neochota lidí aspoň přiznat, že je někde nějaký problém.

Knížka byla super. Ale dokument ještě lepší. Audiovizuál vás osloví přece jenom trochu víc. Vše je jasně a stručně vysvětleno. Chvíli budete mít pocit, že z té cesty není úniku a že se ženeme do pekel. Možná trochu straší, ale možná taky ne.

"Divoké jsme nahradili ochočeným. Zemi považujeme za svou planetu - planetu určenou lidem a spravovanou lidmi. Pro jiné zástupce živého světa toho moc nezbývá. Skutečně divoký svět - svět neovlivněný lidmi - už neexistuje. Zemi jsme si podmanili my."

Karcoolka2210
02.04.2022 5 z 5

Film som videla hneď ako vyšiel, ale oplatilo sa prečítať si aj knihu a pripomenúť si múdre slová tohto výnimočného muža. Kiežby sme sa my ľudia spamätali a zachránili túto krásnu planétu.

Ešína
01.04.2022 4 z 5

Poučná, krásná a bohužel i smutná kniha. Obdivuji sirův optimismus, že se lidstvo poučí ze svých chyb. Bohužel si myslím, že je to běh na hodně dlouhou trať. Každopádně jsem toho názoru, že by si tuto knihu měl přečíst každý, aby si tyto problémy alespoň uvědomil.

pepap
24.03.2022 4 z 5

Kniha je částečný autorův životopis a životopis člověka s tak fantastickým příběhem se čte jedním dechem.
Co se týče autorových vyhlídek do budoucna, vidím to trochu jinak. Nechci být skeptičtější a pesimisticky říkat "lidstvo se nikdy nepoučí" nebo "jsme ztraceni a můžeme si za to sami", to je k ničemu. Jen jsem přesvědčený o tom, že co se týče ekologické katastrofy, ke které se neustále den po dni blížíme, prvním a nezbytným krokem je nazývat věci pravými jmény a vyjasnit si primární cíl a jeho naprostou nezbytnost. A sice, udržet naši planetu zdravou a stabilní není potřeba kvůli biodiverzitě a všem úžasným tvorům, o jejichž existenci nebudeme mít tušení a kterými se tím pádem nemůžeme inspirovat. Udržet naši planetu zdravou a stabilní je potřeba čistě z pragmatických důvodů - protože jenom takové planetě, planetě se stálou teplotou a počasím, dokážeme my lidé "kralovat". Přestaňme zachraňovat druhy a začněme zachraňovat člověka!!! Ano, mluvíme pořád o tom stejném, ale z úplně jiné pozice. Současné debaty o ochraně přírody a ekologii jsou vedeny jaksi blahosklonně a povýšeně, jako bychom dělali něco milosrdného a vznešeného. Ne. Potřebujeme zoufale chránit zbytky fungujícího ekosystému, jinak přijdou časy, kdy už nebudeme mít rozhodnutí ve svých rukou a budeme bojovat o holý život. A to už ne jako lidstvo, ale jako roztroušení přeživší jedinci. Protože "Příroda" ohrožena není, ta to v nějaké formě zvládne, tím ohroženým druhem jsme my.

Egeris
18.03.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha o životě Sira Davida, o tom, jak svým chováním ničíme přírodu, ale také o tom, že je zde stále naděje na dobrý konec. Autorovy filmové dokumenty miluju, má skvělý dar přiblížit přírodu i běžnému člověku, kterého to k ní třeba ani tak netáhne. A u knihy tomu není jinak. Popravdě dost mu i závidím to, jaký život prožil, na jaká místa se dostal a co vše mohl vidět - a být toho součástí. A jeho neštěstí z toho, kam naše civilizace směřuje, je v knize dobře hmatatelné - stejně tak jako ve filmu, který ke knize vydal (a též ho doporučuji shlédnout). Opravdu si nemyslím, že tohle vše je pro něj jen "byznys", jak tu kdosi psal...
V jednom komentáři zde zaznělo, že tohle je od autora jen jakási póza, že sám nám káže co nesmíme dělat a přitom on to celý život dělal. Nevím, zda autor komentáře opravdu knihu četl (či viděl film), ale nikde se (ani v jednom případě) neobjevuje nějaké kázání, či zákazy. Fakt jsem neslyšel/nečetl, že by Attenborough komukoliv zakazoval třeba cestovat. Ani nikde nepíše co NESMÍME dělat - jen nám nastiňuje, co bychom NEMĚLI dělat, resp. co bychom měli dělat jinak. Nikde tam fakt nezaznělo "létaní je špatné, lapte doma a žerte kořínky". Autor se pouze snaží lidi motivovat k tomu, aby se nažili přijít na to, jak dělat to co děláme - cestování, zemědělství, technologie - ale udržitelně. Za mě palec nahoru, film i kniha jsou skvělé, akorát je dle mého názoru někteří nepochopili správně (v současné době "zelené hysterie", kdy se jistí politikové vezou na vlně nadávek ekologům a vědcům). Až příště uvidíte názor nějakého politika na "ekoteroristy", doporučuji vychladit hlavu a začít dohledávat související informace...

smazenaryba
15.03.2022 4 z 5

Najväčším prínosom tejto knihy je, že jasne, stručne a pre masy zrozumiteľne zhŕňa všetky podstatné problémy a hrozby, ktoré Zem zužujú. Tento spôsob, síce veľmi zjednodušený, určite má efekt všeobecného zvýšeného povedomia o týchto problémoch, čo je zásadná vec, pretože bez toho, aby si určite fakty neuvedomili jednotlivci - fakty, ktoré sa tvárime, že nevidíme, fakty, o ktorých sa hovorí málo, alebo vôbec - sa nikam nedostaneme.

Katka81
06.03.2022 5 z 5

Jak již zde bylo několikrát napsáno - knížka, která by neměla chybět v žádné knihovničce a měla by být povinnou literaturou. Už jen kvůli tomu, abychom si uvědomili, že nemusíme jíst maso každý den, kupovat tisíce věcí, které vlastně ani nepotřebujeme. Sice nevěřím, že se lidstvo někdy poučí. Jedno zůstává jisté - Země to nějak ("nás lidstvo") přežije, jen je otázka kdy a jak s námi skončí.

Lac
01.03.2022 5 z 5

Sir D. Attenborough je moudrý a zkušený stařešina, mnohým otevře oči, mnohé vyděsí, nemnozí už ví. Jeho nadšený optimismus pro záchranu je hezký, zdá se mi lehce nereálný, pokud jsou masy ovládány všudypřítomnou reklamou a PR zelených firem DuPont, Roskosmos, Monsanto, Nestle, Pfizer aj... Haj hou

Elea
25.02.2022 5 z 5

S názory autora nelze než souhlasit - bohužel.

jadunka
19.02.2022 5 z 5

Doporučuji všem, kdo už dlouho neměl depku. Pro lidi zajímající se o přírodu se tady asi žádné překvapení konat nebude. Zda se kniha dostane do rukou těm, kteří by na změny měli vliv, spíše pochybuji. Ale jako v každé jiné situaci, všichni můžeme začít u sebe, a pro budoucnost dalších generací udělat aspoň něco.

xxtom
14.02.2022 4 z 5

Svědectví o tom, jak měníme planetu k horšímu a předpověď toho, jak špatně to s námi dopadne, pokud se radikálně náš přístup nezmění.

Pafka643
23.01.2022 3 z 5

Na prvnía pohled mě zaujala struktura knihy. Za tu rozhodně hvězdičku. První část obdahuje řekněme "historky z natáčení", které jsou chronologicky seřazeny od roku 1937 až do 2020. Zprvu optimistický podtón postupně přejde do těžkého pesimismu. V druhé části jsou zobrazeny naše pochmurné vyhlídky do budoucna. A v té třetí se v nás autor pokouší vzbudit naději tím, že prý" existuje cesta jak z toho ven".
Musím přiznat, že ačkoli jsem zastáncem větší ochrany přírody a souhlasím s důležjitostí biodiverzity, něco mi na tom celém nesedělo. Optimistické vize, že všechno bude dobrý když uděláme to a to mi přišli až příliš idilické. "Firmy nás budou za dobré peníze zbavovat odpadu. Elektřina bude díky 100% využití obnovitelných zdrojů levnější. Lidé, kteří se rozhodnou mít dětí jich budou mít míň. Budou si vybírat z dražších, ale o to kvalitnějších potravin s minimem masa. " Já nevím. Špatně se to popisuje, ale kniha mi v určitých chvílích přišla naivní. Zcela ignoruje ten jediný dílek, který dokáže neskutečně zamíchat kartami a změnit dobré myšlenky v hodně špatné ideologie. Tím dílkem je lidská schopnost:" ojebat a ohnout vše k obrazu svému". I když se vydáme na zelenou cestu jak jí popisuje David, tak mám strach, že je to do určité míry jen dobře mířený pokus na získání větší kontroly. Protože my jako většina populace se třeba nakonec vzdáme spousty věcí, které ničí planetu, ale udělají to i ti nahoře? Stejně jako měli ve středověku náboženství, tak se může zvrhnout i zelená ideologie. A bohužel musím přiznat, že při čtení možných řešení a přílišného optimismu jsem se té myšlenky nemohl zbavit.
Nevím. Ať si každý udělá názor sám. Třeba se pletu.

Jinak souhlasím s problémy, které David nastínil. Plasty v oceánech, drancování oceánů i souše. A dokonce i s energetikou, kde zcela správně vypíchl problém s uložením energie.

LunaL.
11.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Ze začátku dost depresivní kniha, která detailně ukazuje, jak (zbytečně) ničíme přírodu a svět kolem nás. Když jsem to četla, připadalo mi, že sedíme na větvi, kterou řežeme! Děsivé bylo i popsání budoucnosti, co by se mohlo stát ne za sto let, ale už za necelých deset. Jen ten letopočet vyděsil. Předposlední kapitola ukazovala, v jakých oblastech se má co změnit, abychom se zachránili před zkázou. Ze začátku se mi to zdálo jako utopie, proto mě nadchly texty o určitých zemích, co už se změnou začaly, a to ve velkém. Nemluvě o vědcích, kteří neustále vymýšlejí jiné, ekologičtější řešení různých situacích. V knize bylo spoustu zajímavostí, hodně jsem se dozvěděla i díky vysvětlivkám na konci knihy.
Snad někdy uvidím i film, který knihu doprovází.

VikyKleinik
07.01.2022 4 z 5

Dobrosrdečně kritizuje, pro ilustraci přikládá apokalyptickou vizi budoucnosti, ale dává nám i alternativní směr. Příroda si cestu najde, když jí dáme šanci a ač je to nepochybně komplikované, tak nemáme na výběr a je lepší hledat jak změny docílit, než hledat, proč by to jít nemělo.

zuzi1162
01.01.2022 5 z 5

Perfektní

paměti, memoáry ochrana životního prostředí dokumentární film záchrana planety ekosystémy vymírání druhů

David Attenborough
anglická, 1926
2021  94%Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost
1986  98%Život na Zemi
2022  93%Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce
1990  96%Planeta žije
1996  99%Soukromý život rostlin

Kniha Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost je v