Život Konštantína a život Metoda

Staršie preklady upravil Štefan Vragaš a úvodnú úvahu napísal Anton Bagin. Staroslovenské rukopisy Život Konštantína Cyrila a Život Metoda sú najstaršie a najvýznamnejšie pramene, ktoré svedčia pôsobení solúnskych bratov a umožňujú nazrieť do náboženských, politických a kultúrnych kulís Veľkomoravskej ríše. Ich vierohodnosť dosvedčujú mnohé iné pramene. Nové vydanie týchto výnimočných písomných pamiatok, pretlmočených do súčasného jazyka a bohato ilustrovaných výnimočným umelcom Stanom Dusíkom, umožňuje dôverne nazrieť do ďalekej minulosti, keď prvý štátny útvar na našom území, založený našimi dávnymi predkami, prijal kresťanskú a tým aj civilizačnú misiu byzantských kňazov, ktorí mu okrem iných vzácnych darov priniesli aj prvé písmo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153005/big_zivot-konstantina-a-zivot-metoda-vWU-153005.jpg 4.25

Kniha Život Konštantína a život Metoda

JulianaH.
28.09.2019

Slovenské vydání jsem si půjčila jednak kvůli překrásným ilustracím, jednak proto, abych se procvičila ve čtení slovenčiny, a to i když mi na stole ležela i česká verze. :)

Cyrilometodějské legendy jsou přitažlivé především svým realismem a tím, že pocházejí přímo od očitých svědků obou svatých životů. Byzantské „kulisy" Konstantinova života pro mě byly nesmírně zajímavé už svou exotičností. Sebeméně mi nevadilo, že Velká Morava se v legendách příliš nepopisuje.
Hlavní hodnota vydání pro mě spočívá v doslovu profesora Stanislava Ďurici. Tohoto odvážného historika si vážím nejvíc ze všech (nejen současných) historiků slovenských.

LuiCJ
24.07.2019

Túto knihu som dostal na Vianoce od starých rodičov a keďže som rímskokatolík, čitateľ a milovník dejín a histórie, nevidel som dôvod si po šiestich mesiacoch neprečítať toto dielo. Ide o podľa vedeckých prepisov upravené texty, ktoré opisujú životy dvoch významných gréckych svätcov, učiteľov a vierozvestcov, Konštantína a Metoda. Život Konštantína a Život Metoda napísal pravdepodobne Svätý Gorazd, jeden zo žiakov solúnskych bratov. Do podoby, v akej sú v knihe ich upravil slovenský historik Milan Stanislav Ďurica. Nikdy predtým som žiadnu knihu od neho nečítal. Musím však povedať, že sa nejedná o vôbec o zlé dielo, aj keď predsa, má svoje muchy.

Náboženstvo je neoddeliteľnou súčasťou ľudskej existencie už od “stvorenia” sveta. Časom sa dostalo aj do literatúry a postupne sa z toho stal aj literárny žáner. Toto je moja asi tretia náboženská kniha, ktorú som si prečítal. Svedčí o rôznych skutkoch a prínosoch Apoštoloch Slovanov do slovenskej kultúry a ktovie, ako by dnes vyzeralo Slovensko bez ich učenia. Aj keď samotná kniha nie je dlhá, napísaná je skutočne zaujímavou formou. Ani neviem k čomu by som to prirovnal. Čo sa týka biografií a memoárov, ide o moju druhú knihu. No pochybujem, že by bol nejaký životopis napísaný podobnou formou. Jednoznačne tam však cítiť staroslovienčinu.

Z oblasti histórie som už čo-to čítal a tak Život Konštantína a Život Metoda mi odkryl úplne nové miesta a príbehy z dejín, ktorým som predtým nevenoval príliš pozornosť, aj keď ma to celkom zaujímalo.

Čo sa negatívnych vecí týka, nepáčili sa mi niektoré názory Konštantína Filozofa, aj keď ho považujem za veľkého a učeného muža. Ide napríklad o určitú kritiku na Židov, či na slobodu prejavu ženy. Rozumiem však, že možno nie všetky stanoviská hlásané v tej dobe sú v tejto dobe aplikovateľné. Vtedy za to mohli okolnosti ako politická či náboženská situácia v krajine, rodinné postavenie, rôzne zákony atď. Niekto by to možno nazval až veľmi silným konzervatizmom.

Život Konštantína a Život Metoda radím jednoznačne ku knihám, ktoré by si mal každý kresťan, Slovák či len “milovník” náboženstva, histórie alebo čitateľ životopisov prečítať.