Život jedna báseň

Život jedna báseň https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202810/bmid_zivot-jedna-basen-P9V-202810.png 4 1803 429

Život jedna báseň série

1. díl

Půl roku po smrti otce, který zemřel na infarkt, se Layken Cohenová s matkou a devítiletým bratrem stěhují údajně z finančních důvodů z Texasu do města Ypsilanti ve státě Michigan. Později dívka zjišťuje, že skutečným důvodem odjezdu byl matčin utajovaný vážný zdravotní stav. Lékaři jí diagnostikovali rakovinu plic a v blízkém Detroitu se musí podrobit chemoterapii. Layken v novém domově prožívá také citovou krizi. Na první pohled se zamiluje do sympatického a vtipného Willa Coopera. Jednadvacetiletý učitel angličtiny a milovník poezie, který po smrti rodičů vychovává mladšího bratra, vykonává na střední škole vysokoškolskou praxi a má smlouvu až do příštího roku. Poměr se studentkou by mohl ohrozit jeho další profesní kariéru, a tak chce rozvíjející se vztah ukončit. Dokáže Layken potlačit své city a být v krizové situaci oporou nemocné matce a bratrovi?... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

Slammed , 2012

zaba335
14.01.2023 5 z 5

Tahle kniha mi vzala dech. Knihou od Colleen končí vždycky myšlenky tam, že je zas lepší než ta předchozí. A ta další ji vždycky triumfuje.
Příběh Layken je neuvěřitelně promyšlený, smutný a návykový.
V půlce knížky jsem měla pocit, že čtu 10 minut.
Prosím další knihy od Colleen :)

Knihochod
14.01.2023 1 z 5

Po dočítaní tejto knižky som sa sama so sebou zhodla, že som už na podobné diela pravdepodobne príliš stará.

Nie nadarmo knižka vyšla pod krídlami vydavateľstva Yoli, čo plne schvaľujem, keďže ja osobne by som ju osobám, ktoré majú viac ako maximálne 16 rokov, nedokázala odporučiť.

Nebolo to prvýkrát, čo som po tomto knižnom titule siahla a je dobre, že som tak urobila, keďže som si z jej prvého čítania niekde pred ôsmimi rokmi veľa nepamätala. A možno sa mi práve vtedy celý ten príbeh neskutočne páčil.

Keď už som sa zmienila o príbehu, ten plynul vcelku svižne a jednoducho, avšak štýl písania autorky nebol ničím extrémne nezvyčajným a úžasným - za mňa taký priemer, ktorý sa ale rozhodne dá čítať. Nemôžem ale povedať, že by ma popísané udalosti nejakým spôsobom dokázali prekvapiť, pretože väčšinou nedokázali.

A čo postavy? Nuž, hlavná hrdinka sa mi vôbec nepáčila. Vzhľadom na to, čím všetkým si prešla a čím ďalším si prejde, som očakávala niekoho, kto bol nútený po psychickej stránke dospieť o čosi skôr a podľa toho sa aj adekvátne správať, avšak dočkala som sa, takpovediac, pravého opaku - naivnej, sobeckej a príliš emocionálnej stredoškoláčky, ktorá si myslí, že po prvom rande je do nej muž jej snov zamilovaný až po uši a pripravený odcválať s ňou do západu slnka. Čo sa muža jej snov týka, jeho vyobrazenie a láska k poézii mi veľmi imponovali, avšak romantické spojenie medzi ním a hlavnou hrdinkou som absolútne necítila.

Vedľajšia zápletka, ktorá je v tomto prípade použitá, bola na rozdiel od tej hlavnej romantickej linky veľmi silná a emotívna, a taktiež to jediné, čo sa mi na celom tom príbehu páčilo najviac.

Za seba musím konštatovať, že knižku odporučiť nemôžem. Najmä teda určite nie starším ľuďom, ktorí už majú čo-to v oblasti čítania za sebou a nenadchnú sa len tak niečím.

KatChiss
06.01.2023 3 z 5

Příběh jako takový mě nijak neoslnil, romantická linka byla na můj vkus až moc rychlá a předvídatelná. Ironické je, že nějak podobně to mívám v reálném životě já, možná proto v knihách vyhledávám vždy něco jiného (jako je hate-to-love, protože já bych se nemohla zamilovat do někoho, koho nenávidím).
Co mi na téhle knize přišlo originální a drželo mou pozornost je slam poetry. Já sama jsem se s ní setkala až na vysoké škole a naivně jsem si myslela, že je to nudné recitování básní. Byla jsem na prvním představení, kam mě vytáhla kamarádka a děsně se mi to líbilo! Jsem ráda, že jsem knihu poslouchala jako audio, protože sama bych slamy nedokázala přečíst tak dobře jako vypravěčka. Klobouk dolů a víc takových knih, prosím!
Tahle kniha má ještě další dva díly a já jsem zvědavá, co přinesou. Snad více slamu.

laura
30.11.2022 5 z 5

Když si nebudete klást otázky, nikdy nenajdete odpovědi...

Příběh osmnáctileté Layken, které se po smrti otce zhroutí svět. Ale je to opravdu tak? Nebo vždycky, když něco končí, něco jiného zase začíná?

Jsem nikde, tak nikde, jak se dá.
Bodlo by někde, kdo z vás ho má?

Nový domov, nová škola, noví spolužáci a noví sousedé. Layken se sžívá se zcela jiným prostředím a snaží se najít nový smysl života.

Nemůžeš být jako já,
ale buď ráda, že to nejde.
Necítím bolest, ani to, když přejde...

Prvoplánové, předvídatelné, ale čtivé. První polovina: cože? To jako fakt? A druhá: no ty krááááso...

Nechtěla už ten život,
jediný, který měla,
smutný a prázdný
i blažený býval zcela.
Nemůže však tušit žádný z nás,
co bude, až se naplní náš čas..

Příběh o bolesti, popírání, hněvu, smlouvání, depresi a přijetí. O lásce. O touze. O chybách. O každodenních přešlapech, vině, odvaze, i těžkých rozhodnutích. O smíchu. O kráse.

Zatímco na začátku jsem si říkala, že půjde o naivní příběh dvou zamilovaných, druhá polovina už byla o něčem zcela jiném. O odpovědnosti, síle lásky i odpuštění.

Všichni předpokládají, že mají ještě spoustu času...

Nakonec se mi to líbilo...

johana3160
30.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Mam ponekud smisene pocity. Ale to mam myslim, u autorky pomerne casto… V tomto pripade je to tim, ze teda knihy se me osobne dotyka (otec umrel na raka, kdyz mi bylo 12) a nebo ze uz jsem moc velky cynik a moc stara aby me dojimalo romanticke trapeni Layken a nerozhodnost Willa.
Nejak nedokazu rict na co se autorka chtela zamerit. Prislo mi ze se snazila psat jak o problemech Lake po smrti otce a novinkou o matce, tak jeji vztah nevztah s Willem, a jeste do toho horkosladke osudy nejlepsi kamaradky. Protoze vsechno bylo takove nejake jen nakousnute. Zapocaty pribeh, ktery skoncil sice mozna na vrcholu, ale skoncil absolutnim utnutim. Jen chabou zminkou o poktacujicim vztahu a papa…
Netvrdim, ze se mi pribeh nelibil, ale ke konci uz mi to prislo az pateticke nez smutne a romanticke…

Aquagirl
30.09.2022 5 z 5

Další skvělá knížka z pera autorky, kterou mám jako jednu z nejvíc oblíbených ever. Tohle je spíš víc pro náctileté, ale myslím, že se příběh Layken a Willa bude líbit i těm "trochu starším". Je to hodně smutný a dojemný příběh, který umí chytnout za srdíčko.

Kacatko86
27.09.2022 4 z 5

Colleen mám fakt ráda, její knihy se čtou jedna báseň. Být mi -náct, tak jako hlavní hrdince, určitě bych dala plný počet hvězdiček, teď dávám tak 3,5.
Jí je osmnáct, jemu 21 jedna, láska na první pohled. Rádi by byli spolu, ale zjistí, že nemůžou...
Kniha kromě romantické linky zpracovává vážnější téma, a to smrt blízkého člověka a vyrovnání se s jeho odchodem.
Super jsou sourozenci hlavních hrdinů, kteří do knihy vnáší lehkost, líbila se mi i vedlejší postava Eddie, playlist ke knize a klubové večery s poezií.

KatyM.
25.09.2022 5 z 5

Další úžasná kniha od Colleen plná emocí, nejednou i ukápla slza. Doporučuji.

adel_pe
10.08.2022 2 z 5

Já si nemůžu pomoct, ale vůbec jsem z knížky necítila takové nadšení, jaké tu hodně lidí popisuje. Určitě souhlasím, že se to četlo lehce, ale ten příběh se odehrával tak zvláštně nepřirozeně a nějak mi to nesedlo.

Ishir
31.07.2022 5 z 5

Něco tak moc smutného jsem dlouho nečetla. Pro mě těžká četba.

ronnies.library
27.07.2022 5 z 5

jak jedna kniha dokáže otevřít všechný rány. prvotina Colleen a mě přijde stejně skvělá jako její novější knihy. v mé obrovské nevědomosti o tématu knihy jsem si zvesela četla dál s tím, že je to přeci jen romantika. nedošlo mi, že čtu Colleen a ta to nikdy nenechá jen tak a taky, že ne. tudíž mě to položilo úplně na maximum a já to dlouho musela zpracovávat. škoda, že už se netiskne, rozhodně stojí za přečtení. pro mě jedna z top Colleen knih! víc k tématu neprozradím ať jste popřípadě stejně překvapení jako já, jen řeknu, že to bylo všechno, jen ne život jedna báseň.

_Brunetka_
21.07.2022 4 z 5

Tohle je moje čtvrtá kniha od Collen. A opět jsem spokojená a nemůžu si stěžovat,teda až na vyjímky. Tahle knížka byla opět neskutečně čtivá,ostatně jak už jsme u autorky zvyklí. Když se do příběhu ponoříte,nebudete schopni se zase vynořit. Co se postav týče, Will byl supr a Layken mi přišla fajn,ale je tu ALE. Občas mě totiž svým chováním trochu štvala. Byla mírně hysterická,taky někdy dost paličatá a místy se chovala jako blbka,ale budiž jí odpuštěno, v hlavě jí totiž problesklo a zklidnila se. Jak jsem u autorky zvyklá,oblíbila jsem si i vedlejší postavu,Eddie. Asi všichni víme,že Colleen píše originální příběhy. Tento byl nápaditý tím,že byl prokládán básničkami a na začátku každé kapitoly byly úryvky z písniček,to se mi líbilo. Romantika byla ze začátku sice trochu zbrklá,což jsem se lekla,ale postupem času už tak hezky pomalu plynula. Co ještě musím rozhodně vyzdvihnout, je to,že ač se může zdát,že je to jen obyčejný románek,autorka sem opět nahodila i pár super myšlenek. Například to,že bychom život měli prožít. Všechno si zkusit,posouvat hranice,smát se,brečet,padat, rozdávat pozitivní energii a šířit lásku. A HLAVNĚ bychom toho,co jsme v minulosti udělali,neměli nikdy litovat. Takže to bylo super. Navíc tahle knížka zpracovávala i ztrátu blízké osoby u obou hlavních hrdinů a to,jak se s tím vyrovnávali. Takže pro někoho,kdo tohle prožívá,by to mohla být taková terapie. Poslední mínus téhle knihy bylo pro mě samotné velké ,,tajemství“. Nevadilo mi,že jsem ho odhadla předem,ale to,že se mi zdá,že se tohle s prominutím cpe do každého druhého filmu a knížky a mně to už začíná připadat mírně ohrané,což mě mrzí. Podtrženo, sečteno, se mi ale tahle smutná a milá knížka opět moc líbila!

E.T.007
15.06.2022 4 z 5

Pekné, emotívne, dojímavé, smutné. Autorkin štýl písania je skvelý, číta sa to takpovediac samo.

Dizzy3
08.06.2022 4 z 5

Bohužel mnohem slabší než jiné díly… slzy mi ukaply, ale nebylo to ono na co jsem od Colleen zvyklá…bylo to takove bez šťávy, což mne u ní moc mrzí, protože mne většinou totalně rozdrtí několikrát během čtení..

knihomolkaMist
28.05.2022 3 z 5

Já nevím, ale já mám s knihami CoHo takový zvláštní vztah. Knihy, které u ostatních patří mezi horší miluju a ty, které zbožňují ostatní řadím já naopak mezi ty horší :D
Nebylo to špatné... to vůbec, ale tohle se mě vůbec nedotklo. Většina knih od CoHo mě rozložila a zase složila, ale tady nic. Prostě jsem sledovala příběh, který mě bohužel nedostal. I tak se mi to ale líbilo a mohu doporučit :)

Kuxka
19.05.2022 5 z 5

Četla jsem už třikrát a můžu jen doporučit. Našla jsem dokonce jsem pokračování, které ale není přeložené do češtiny.

Jmenuje se to Point of retreat a je to napsané z pohledu Willa. Nebylo to špatné, ale tenhle díl se mi líbil mnohem víc. Když byli všichni spolu, bylo to za mě lepší, takové rodinné, než když to bylo čistě jen o Willovi a Lake.

Haduwig
06.05.2022 5 z 5

Emocionální smršť, konec jsem celý probrečela. Ale hlavně obdivuji to, jak Coleen ke všem postavám přistupuje laskavě. Byť se příběh dotýká nesmírně tragických témat, je i tak prodchnut nadějí, smířením a pochopením.

knihovniceS
04.05.2022 5 z 5

Život jedna báseň
Dočetla jsem nádherný příběh. Je to o básnění, jak napovídá titulek, ale hlavně je to o lidskosti, přátelství, silném citu, kouzlu života a smrti. Jsem příběhu plná a přiznám se, že jsem brečela jako želva. Moc bych si přála pokračování. Dávám 5 hvězd a opravdu doporučuji.

uzivatel6305
22.04.2022 5 z 5

Nechci se opakovat, dočetla jsem teprve druhou Colleen, ale opět pecka. Tato spisovatelka prostě umí vtáhnout člověka do děje a knížka se nedá odložit. Krásný příběh, velký spád, životní strasti, přátelství, péče, láska a pro mě nová a velmi zajímavá slam poezie. Jen bych doporučila hromadu kapesníků! Obzvlášť pro toho, kdo něco podobného zažil. Jděte do toho, nebudete litovat. Už se těším na další.

anna7852
18.04.2022 5 z 5

Nemam slov,jsem totálně v háji